Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Slyšely jste někdy pořekadlo "Kočku můžete vycvičit tak, aby dělala vše, co chce dělat"? Vycvičení kočky je možné, pokud víte, že trik je v tom, přimět ji, aby chtěla dělat to, co máte na mysli. Přejděte ke kroku 1 pro informace o tom, jak vycvičit kočku používat bedýnku, přestat škrabat nebo kousat a dělat jednoduché triky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Výcvik kočky k čistotnosti

 1. 1
  Dejte bedýnku na tiché místo. Kočky upřednostňují vyprazdňovat se na klidném místa bez mnoha děje nebo hlasitých zvuků v pozadí. Pro lepší výsledky výcviku dejte bedýnku na taková místa, jako je prádelna, druhá koupelna nebo na stíněnou verandu. Také se ujistěte, že bedýnka není na těsném místě, kde není vzduch. To by způsobilo, že v okolí déle zůstane zápach, a kočky upřednostňují čistou a čerstvou podestýlku před tou zapáchající.
  • Pokud je vaše kočka spíš starší, ujistěte se, že bedýnka je na místě, které je snadno dostupné. Nechcete, aby vaše kočka musela vylézt spoustu schodů nebo lézt po nábytku.
  • Bedýnka sama o sobě by také měla být pro kočku pohodlná. Kočky obvykle preferují otevřené bedýnky před uzavřenými. Použijte neparfémovanou podestýlku (kočky ji upřednostňují), ze které se příliš nepráší. Ujištěním se, že je bedýnka pohodlná, bude pravděpodobnější, že ji vaše kočka bude používat. [1]
 2. 2
  Dejte kočku do bedýnky krátce po jídle. Vytvářejte tento návyk pokaždé, aby kočka začala chápat, k čemu bedýnka slouží. Nakonec začne kočka chodit na bedýnku s podestýlkou sama od sebe.
 3. 3
  Odměňte kočku za použití bedýnky. Pokaždé, když kočka úspěšně použije bedýnku, dejte ji malou dobrůtku jako odměnu a pochvalte ji. Kočky, stejně jako všechna zvířata (včetně lid) dobře reagují na pochvaly, a toto pozitivní posilování se rychle vrátí.
 4. 4
  Netrestejte kočku, když má nehodu. Nemůžete kočku vycvičit skrz negativní posilování; křičení na kočku nebo bití pouze vyprovokuje strach. Když bude mít kočka nehodu, nechte ji místo očichat a potom ji jemně položte do bedýnky.
 5. 5
  Udržujte bedýnku v čistotě. Pokud kočka zdánlivě náhodně začne místo bedýnky používat květinu v květináči nebo koberec, obvykle je to proto, že nepovažuje bedýnku za vhodné prostředí. Ujistěte se, že budete odpad vyhazovat z bedýnky denně a několikrát za měsíc bedýnku vymyjete. Podestýlku udržujte čerstvou a nezapáchající po moči. [2]
 6. 6
  Sežeňte správný druh podestýlky pro vaší kočku. Některé kočky mají, co se týká druhu podezdívky, preference. Vyzkoušejte různé druhy podestýlky, abyste zjistily, který má vaše kočka nejraději.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Výcvik kočky, aby přestala škrabat nebo kousat

 1. 1
  Hrajte mrtvého. Kočky milují hru a musí být učeny, aby nepoužívaly své zuby a drápky, když se příliš rozruší. Nejlepší způsob jak naučit kočku hrát si jemně, je podnítit zábavnou hru. Když kočka odkryje své zuby nebo drápky, okamžitě "hrajte mrtvého" – přestaňte si s kočkou hrát a jednoduše ji ignorujte. Kočka se naučí, že zábava přestane hned, jakmile začne být příliš agresivní.
  • Pokud vás kočka kousne, zakřičte "au" a okamžitě odejděte. [3]
  • Respektujte koččiny hranice. Pokud na kočku příliš tlačíte tím, že s ní zacházíte hrubě, musí reagovat kousáním nebo škrabáním.
 2. 2
  Dopřejte kočce možnost lovu. Kočky přirozeně milují stopování a lov, pokud nemají možnost to dělat, budou trénovat na vás a vašich dětech. Je důležité používat hračky k tomu, aby kočka spotřebovávala energii nedestruktivním způsobem. Házejte hračku v podobě myšky nebo jinou zábavnou hračku přes místnost, aby si kočka procvičila lov. Pravidelné lovecké hry pomohou vycvičit vaši kočku, aby si schovala svojí agresivní energii pro hračku, raději než aby lovila vás.
 3. 3
  Použijte metodu postřiku. Pokud vaše kočka pokračuje v útočení na vaše ruce nebo nohy, může být čas sáhnout po metodě postříkání vodou. Naplňte rozprašovač vodou. Když kočka zaútočí, rychle ji postříkejte. Kočky neocení, když jsou postříkány vodou, a brzy se naučí sojit si tuto nepříjemnou záležitost s tím, že vás kouše nebo škrabe.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Výcvik triků

 1. 1
  Použijte chutné odměny. Výcvik kočky se mírně liší od výcviku psa; k vycvičení kočky potřebujete respektovat její nezávislost a poskytnout k, aby vás poslouchala. Kousky suchého kočičího jídla ani přehnané pochvaly nebudou fungovat, kočky se o ně zajímají méně než psi; trik je v tom, použít vysoce kvalitní odměny, jako je šanta, kousky čerstvého kuřete nebo tuňáka.
  • Můžete kočku vycvičit k sezení tím, že budete držet odměnu přímo nad jejím nosem. Když se její hýždě dotknou židle nebo podlahy, dejte ji odměnu a pochvalte ji.
  • Stejnou metodu můžete použít k vycvičení kočky k tomu, aby přišla. Zavolejte kočku jménem a dejte jí odměnu, když k vám přijde.
 2. 2
  Využijte klikr. Klikání je užitečná věc k naučení koček komplikovanějším trikům, jako je překulení se. Když kočka předvede chování, které chcete, aby předvedla, klikněte a okamžitě jí dejte odměnu. Dělejte to pokaždé, když se kočka úspěšně překulí, sedne si nebo přijde na zavolání.
  • Místo tréninkového klikru můžete použít tužku, která vydává klikavé zvuky. [4]
  • Nenuťte vaší kočku trpět výcvik déle než 15 minut. Pokud nebudete opatrní, může vaše kočka začít zvukem klikru pohrdat.
 3. 3
  Respektujte kočku. Jako vlastník kočky pravděpodobně znáte její unikátní rysy osobnosti a nezávislou povahu. Nikdy se nesnažte kočku donutit udělat trik, který nechce dělat. Některé kočky se s radostí naučí používat toaletu a splachovat po sobě, nebo sedět na vašem rameni, když chodíte po domě, zatímco jiné upřednostňují nebýt obtěžovány nebo osahávány. Naučte se koexistovat s vaší kočkou tak, abyste oba z vašeho vztahu něco získávali.
  Reklama

Tipy

 • Buďte opatrní, abyste vaší kočce nedávaly pochoutky nadměrně. Pokud to budete dělat, způsobí to, že si na chutné křupky nadměrně zvykne a stanou se nepoužitelnými jako odměny. Požívání příliš velkého množství pochoutek může také způsobit, že vaše kočka začne mít nadváhu, což může být vážným zdravotním problémem.
 • Nejsnazší je vycvičit kotě, ale je možné vycvičit i dospělou kočku.
 • Sežeňte si pochoutky, které vaše kočka miluje.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 46 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 401 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 8 401 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama