Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trénink koně je sice zdlouhavý, ale velmi příjemný. Když budete koně cvičit sami, naučíte ho vše tak, jak sami chcete a zároveň si s ním vytvoříte pevný vztah. Začněte od začátku a brzy budete mít silného a poslušného koně.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Jak být dobrým cvičitelem

 1. 1
  Zamyslete se nad svými zkušenostmi. Trénování koně je vzrušující, ale vaše vzrušení možná zastíní fakt, že nemáte moc zkušeností a znalostí. Trénink koně je zdlouhavý proces a lidé, kteří na to nemají sílu, by se do toho neměli pouštět. Pokud jste odhodlaní svého koně trénovat sami, ale nemáte s tím moc zkušeností, měli byste si ze začátku najmout profesionálního cvičitele a spolupracovat s ním, než budete všechno zvládat sami.
 2. 2
  Nemyslete si, že vám kůň bude důvěřovat ihned. Může to trvat delší dobu, i když máte velké zkušeností s cvičením koní.
 3. 3
  Musíte být silným vůdcem. Pokud chcete koně úspěšně vycvičit, musíte mu dát najevo, že jste důvěryhodní a že to s ním myslíte dobře. Vedení není to samé jako přikazování. Když koně začnete trénovat, musíte mu dávat jasné pokyny, aniž byste se chovali agresivně. Vaším cílem by mělo být:
  • Asertivita, ne agresivita.
  • Pomalé pokroky a budování důvěry.
  • Zajištění bezpečí koně za každých okolností.
  • Sebejistota a klid.
 4. 4
  Vytvořte si tréninkový plán. I ti nejlepší trenéři musí mít tréninkové plány. Buďte organizovaní a připravte si rozpis výcviku. Rozdělte si velké úkoly na menší cíle a postupně se jimi prokousávejte. Každý krok byste měli stavět na již hotovém tréninku, aby váš kůň neustále dělal pokroky.
 5. 5
  Vytvořte si konzistentní systém odměn a trestů. Když nebudete svého koně cvičit stále stejně, nedosáhnete žádných výsledků. Pozitivní podmiňování je mnohem lepší, než negativní podmiňování, ale někdy bude nutné se chovat velmi asertivně.
  • Když se koni povede něco, co jste ho chtěli naučit, ihned ho pochvalte. Měli byste mu uvolnit uzdu a slovně ho pochválit.
   • Nedávejte svému koni žádné pamlsky – mohl by si na to zvyknout a časem by mohl začít kousat. Můžete mu čas od času dát něco dobrého, ale měli byste to dělat jen výjimečně a ne při tréninku.
  • Pokud vás kůň neposlouchá, potrestejte ho. Uvědomte si, že koně mají vždy dobrý důvod pro to, co dělají a často se pouze snaží vám dát najevo, že je nějaký problém, nebo že je něco bolí.
   • Měli byste trestat koně tak, aby tomu rozuměl – tak, jak by ho ve stádu potrestal hlavní kůň. Prokažte svoji dominanci tím, že koně povedete určitým směrem, nebo ho přinutíte, aby se otočil. Zkuste tyto tresty střídat, aby si na ně kůň nezvykl a neočekával je.
   • Nikdy koně netrestejte tím, že ho budete bičovat. Jako cvičitel musíte koni dávat najevo svoji sílu, aniž byste mu fyzicky ubližovali.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Základní výcvik

 1. 1
  Naučte koně, aby vás nechal dotýkat se ho. Při výcviku se koně budete muset často dotýkat, takže není dobré trénovat koně, na kterého nesmíte sáhnout, když se mu něco stane.
 2. 2
  Naučte koně tolerovat doteky na hlavě. Během výcviku se budete muset koně dotýkat i na hlavě a na obličeji. Začněte ho hladit po krku a po ramenou a postupujte směrem k hlavě. Když kůň znervózní, trochu zpomalte a dotýkejte se ho opět tak, aby mu to nevadilo.
  • Pohybujte se pomalu. Koně se děsí rychlých neočekávaných pohybů. Když se budete hýbat příliš rychle, kůň z vás bude mít strach.
  • Když bude kůň nervózní když se přiblížíte k určité části jeho obličeje, zastavte se a chvíli nechejte ruku na místě. Odměňte koně tím, že se přesunete na místo, na kterém jsou mu doteky příjemnější. Pokračujte tímto způsobem a pokaždé se snažte vydržet o něco déle.
  • Nedávejte ruku pryč, když se kůň vyděsí. Když to uděláte, dáte mu najevo, že je vaše ruka nebezpečná a kůň bude mít ještě větší strach.
  • Postupujte tímto způsobem každý den, dokud koně nenaučíte tolerovat doteky na obličeji, aniž byste se ho před tím dotýkali na krku nebo na těle.[2]
 3. 3
  Naučte koně chodit vedle vás. V ideálním případě byste koně měli vést tak, že půjde rovnoběžně s vaším obličejem. Když budete daleko před ním, budete ho muset tahat a nebudete mít jeho pozornost. Použijte bičík jako prodlouženou ruku a dejte koni najevo svoji moc. Když budete chodit vedle koně, budete ho moci přitáhnout k sobě, když od vás začne odstupovat.
  • Držte bičík před hrudníkem koně, aby vás nepředběhl. Pokud budete chtít, aby šel rychleji, dejte mu bičík k zadním nohám.
  • Když kůň půjde správně vedle vás, dejte bičík dolů. Když se rozejde příliš rychle, nebo příliš zpomalí, opět bičík zvedněte a opakujte postup.
  • Postupujte tímto způsobem tak dlouho, dokud se kůň nenaučí chodit vedle vás i bez bičíku.[3]
 4. 4
  Naučte svého koně zastavit. Když kůň nezastaví na povel, nepovažuje vás za svého vůdce. Jděte vedle koně a po několika metrech se zastavte. Když se kůň nezastaví s vámi, opakujte celý postup, ale otočte se proti němu, abyste mu zablokovali cestu. Když kůň ani přesto nezastaví, zopakujte celý postup a jakmile se zastavíte, dejte mu před hrudník bičík.
  • Nemusíte dělat nic jiného. Když budete vymýšlet další způsoby, jak koně přimět aby dělal to, co chcete vy, bude si myslet, že ho chcete ovládat a nebude vás poslouchat.
  • Naučte koně zastavit na nějaký zvuk – vydávejte tento zvuk vždy, když se zastavíte. [4]
 5. 5
  Naučte koně ustupovat. Ustupování je jedním ze základních pohybů, které koně musejí ovládat. Vezměte koně do nějakého otevřeného prostoru a připravte si uzdu a ohlávku. Budete potřebovat také bičík. Držte uzdu přímo před koněm, asi metr a půl od ohlávky. Nejprve musíte získat jeho pozornost – měl by se na vás dívat a otočit jedno ucho směrem k vám.
  • Poklepejte na uzdu bičíkem a řekněte „ustup.“ Počkejte, až kůň začne ustupovat.
  • Když se kůň nepohne, zopakujte celý postup a tentokrát poklepejte na uzdu o něco silněji. Postupně zesilujte tlak – když kůň nebude reagovat, poklepejte mu bičíkem na nos nebo na hrudník a opět řekněte „ustup.“
  • Když kůň začne ustupovat, zmírněte tlak a odstupte. Přestaňte se mu dívat do očí, potom k němu přistupte a pohlaďte ho.
  • Při tréninku se vždy řiďte těmito pravidly. [5]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Lonžování

 1. 1
  Naučte se koně lonžovat v různých rychlostech. Lonžování je skvělé z několika důvodů – naučíte tím koně soustředit se na vás a vaše pokyny, umožníte mu zbavit se přebytečné energie a posílíte jeho podmiňování. Začněte koně lonžovat na kratší vzdálenost a naučte ho chodit kolem vás. Po několika minutách trochu zrychlete a pobízejte ho mlaskáním.
  • Když kůň nezareaguje, zatáhněte směrem k jeho zadním nohám.
  • Pokud kůň ani přesto nezareaguje, můžete mu dát k ocasu bičík. Bičík by měl fungovat pouze jako prodloužení ruka a měl by koně navést k tomu, aby běžel rychleji.
  • Pokud chcete koně přimět ke cvalu, zopakujte celý postup, ale místo mlaskání dělejte zvuk jako při líbání. Díky tomu se kůň naučí rozlišovat dva druhy pohybu.
 2. 2
  Naučte koně zastavit při lonžování. Využijte toho, že jste koně již naučili zastavit při chůzi a naučte ho to i při lonžování. Udělejte několik kroků směrem, kterým kůň běží, zablokujte mu cestu a pomalu řekněte „zastav.“
  • Pokud kůň nezastaví, zkraťte mu uzdu a zopakujte celý postup. Můžete uzdou házet a být o něco méně agresivnější.
  • Až se kůň zastaví, přestaňte se mu dívat do očí a jděte ho pohladit. Pochvalte ho i slovně, aby věděl, že udělal něco správně.
 3. 3
  Změňte směr. Naučte koně změnit směr při lonžování, aniž by se zastavil. Udělejte několik kroků směrem k ramenům koně, abyste ho odstřihli (jako kdybyste ho chtěli zastavit). Zároveň máchněte uzdou spirálovým pohybem. Dáte tím koni najevo, že se musí otočit, aniž by se musel zastavit.
  • Pokud se kůň neotočí hled, udělejte několik kroků směrem k němu a dělejte uzdou stále spirálové pohyby. Potom ustupte.
  • Přitom na koně mlaskejte.[6]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Snížení citlivosti koně

 1. 1
  Použijte uzdu jako opratě. Naučte koně, aby si zvykl na to, že má kolem krku opratě. Jednoduše toho dosáhnete, když ho budete mírně tahat za uzdu. Vezměte koně na plac a nechejte ho stát na místě. Vezměte si uzdu do ruky a přehoďte mu ji za záda. Potom s ní zkuste chvíli pohybovat.
  • Pokud se kůň vyděsí, nesundávejte mu uzdu. Pokračujte tímto způsobem, dokud se kůň nezklidní a nepřestane se pohybovat. Potom mu uzdu sundejte.
  • Natrénujte si to na obou stranách a přetahujte koni uzdu i přes obličej. Jde o to, aby si kůň zvykl na to, že má na obličeji a kolem krku otěže.
 2. 2
  Naučte koně nebát se předmětů. Vezměte si delší bičík a přivažte k němu igelitový sáček. Mávejte sáčkem okolo koně – pravděpodobně se lekne a bude nervózní. Když se kůň vyděsí, nepřestávejte mávat sáčkem, dokud si neuvědomí, že nejde o nic nebezpečného. Potom sáček sundejte a koně pochvalte.
  • Pokračujte tímto způsobem a naučte koně nebát se sáčku. Postupně mu sáčkem mávejte kolem celého těla. Pokud se kůň vyděsí, nesmíte přestat – sáček dejte pryč až ve chvíli, kdy bude kůň klidný.
  • Nahraďte sáček jinými věcmi, které dělají hluk, nebo by mohly koně vyděsit. Zkuste například pláštěnku.
 3. 3
  Naučte koně tolerovat vaše pohyby Jefferyho metodou. Po několika dnech práce se sáčkem koně připravte na to, že na něm budete sedět. Jděte k němu co nejblíže a poskakujte, mávejte rukama a dělejte všechno možné, co by koně mohlo vyděsit. Jako s ostatními metodami nesmíte přestat ve chvíli, kdy se kůň vyleká, ale až bude klidný a uvědomí si, že mu nehrozí nebezpečí.
  • Hlaďte koně rychle po celém těle a pohybujte se kolem něho rychle, aby si zvykl i na rychlejší pohyby.
  • Až si kůň zvykne na vaše pohyby, lehněte si mu břichem na záda. Musíte ho připravit na to, že vás ponese na zádech.[7]
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Naučte koně nosit sedlo

 1. 1
  Položte na koně deku. V tomto případě musíte postupovat velmi opatrně – nejprve začněte dekou pod sedlo. Vezměte koně do otevřeného prostoru a vezměte si s sebou deku pod sedlo. Dejte ji koni očichat a potom mu ji pomalu položte na záda. Trochu s ní hýbejte, aby si na ni kůň zvykl.
  • Nechejte koni deku na zádech a procházejte se s ním. Je důležité nenechat koně jít příliš rychle, aby z něho deka nespadla a on se nevylekal.
 2. 2
  Lonžujte koně s postrojem. Dalším krokem je nasadit koni postroj, který bude mít kolem celého těla. Naučí se díky tomu nosit něco na zádech, aniž by musel nést těžkou váhu. Až budete mít postroj na koni, zkuste ho chvíli lonžovat. Po několika minutách ho zastavte a přimějte ho ke cvalu.
  • Lonžujte koně s postrojem asi týden nebo dva a teprve potom ho učte nosit sedlo. Kůň musí být na postroj zvyklý, jinak bude ze sedla ve stresu.
 3. 3
  Přejděte k používání sedla. Pro začátek si vyberte lehké anglické sedlo, které pro koně nebude tak nepříjemné. Dejte mu ho očichat a potom mu ho pomalu položte na záda. Stále sledujte, jak na to kůň reaguje. Potom mu utáhněte postroj a projděte se s ním.
  • Po chvíli sedlo sundejte a celý postup zopakujte. Dávejte koni sedlo z obou stran, aby si zvykl na to, že kolem něho chodíte.
  • Po několika dnech zkuste koně se sedlem také lonžovat. [8]
 4. 4
  Dejte koni uzdu kolem krku. Neměli byste koně učit jezdit s uzdou, kterou bude mít v ústech – nejprve ho musíte naučit, aby si zvykl na to, že má něco u obličeje. Můžete mu ze začátku pouze utáhnout otěže. Chvíli se s ním procházejte.
 5. 5
  Přejděte k uzdě. Až budete mít jistotu, že koni nevadí uzda, kterou nemá v ústech, zkuste mu dát uzdu, která patří do úst. Vezměte si nějakou lehčí uzdu, která koni nebude ničit dásně. Ze začátku ho naučte s uzdou pouze chvíli vydržet. Opakujte tento postup každý den a tlačte na koně. Umožněte mu, aby si na uzdu v ústech zvykl.
  • Tento krok vám pravděpodobně bude chvíli trvat – mějte trpělivost a nespěchejte. Když budete muset stát vedle koně půl hodiny, než si vezme uzdu do úst, nic si z toho nedělejte. Trpělivost je velmi důležitá, protože uzda v ústech je potenciálně nejnebezpečnější částí tréninku.
  • Až si kůň zvykne na uzdu v ústech, můžete začít pomalu používat otěže a směrovat ho. Neměli byste ho s uzdou v ústech lonžovat – je to nebezpečné.
 6. 6
  Dejte koni celý postroj. Nakonec můžete koně celého postrojit. Dělejte to opatrně a nepohybujte se kolem něho zbytečně rychle. Ze začátku použijte uzdu, která se nedává do úst a chvíli ho se sedlem veďte.
  • Tento postup opakujte několik dní v kuse, než se budete pokoušet na koně nasednout.
  • Můžete pokračovat s Jefferyho metodou, aby si kůň zvykl na to, že na něho budete nasedat.
  Reklama

Tipy

 • Při výcviku koně musíte být velmi trpěliví.
 • Každý kůň se učí jinak. Koně mají osobnost, která se při tréninku vždy projeví.
 • Dejte koni najevo, že musí respektovat váš prostor. Nenechejte ho, aby se o vás otíral a tlačil na vás, později byste se tohoto zlozvyku nemohli zbavit.
 • Travte s koněm čas i mimo výcvik. Pečujte o něho, abyste posílili váš vzájemný vztah.
 • Dávejte si pozor. Noste helmu, vhodné boty a jezdecké oblečení.
Reklama

Varování

 • Koně byli lovnou zvěří, takže se snadno vylekají. Když se váš kůň něčeho lekne, zachovejte klid a postupujte opatrně. Pokud nemáte moc zkušeností, spolupracujte s profesionálním jezdcem, který vám bude radit.
Reklama

Související články

Jak jezdit na koniJak jezdit na koni
Jak obsedat koněJak obsedat koně
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 770 krát
Kategorie: Koně
Stránka byla zobrazena 5 770 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama