Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kočky nejsou malí psi a proto jejich výcvik nemůže probíhat stejně, jako výcvik psů. Z obecného hlediska je proces výcviku kočky pro lidi, kteří jsou zvyklí na psy a další zvířata mnohem složitější, protože kočky jsou velmi nezávislé a příliš se nezajímají o názory lidí. Když se ala naučíte správné techniky a budete mít dostatek trpělivosti, může se vám podařit svoji kočku vycvičit tak, aby byla zdravá, spokojená a poslušná.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Socializace kotěte

 1. 1
  Alespoň prvních osm týdnů života kotěte přenechejte tento úkol matce. Obecně platí, že koťata potřebují alespoň dva měsíce socializace s matkou, než jsou připravena k odloučení. Během této doby byste měli výcvik nechat na jejich matce.
  • Koťata začnou přestávat sát asi po měsíci života a během dalšího měsíce si odvyknou mateřskému mléku a začnou jíst pevnou stravu.
  • Pokud měla vaše kočka spoustu koťat a vy se o ně staráte sami, je nezbytně nutné nechat je s matkou alespoň dva měsíce, než je od ní naprosto odloučíte. Matka by měla koťata vycvičit k síle, správnému stravování a používání kočičího záchodu.
 2. 2
  Nekupujte si koťata, která byla od matky odloučena příliš brzy. Pokud si kupujete kotě ze zverimexu, vždy si zjistěte, jak staré je. Pokud je kotě od matky odloučeno příliš brzy, bude se chovat agresivně a bude vyžadovat mnohem větší péči, než kotě, které zůstalo s matkou tak dlouho, jak je potřeba. [1]
 3. 3
  Pokračujte v socializaci svého kotěte. Nejlepší domácí zvířata jsou ta, která se naučí socializovat již v mladém věku. Socializované kotě by se mělo nechat zvednout již ve 2 týdnech života jak od mladých, tak od starých lidí různého pohlaví a fyzického vzhledu. Měli byste kotě tedy každý den zvedat a držet ho v rukou alespoň 5-10 minut – čím častěji, tím lépe. [2]
  • Když vaše kotě nebude socializované a nebude zvyklé na lidi, budete mít problém ho správně vycvičit, protože nebude důvěřovat lidem a bude se vás bát. Nejprve je tedy nutné získat si důvěru svého kotěte. [3]
  • Pokud je vaše kotě starší dvou měsíců, ale zatím není zvyklé na lidi, bude se pravděpodobně chovat jako divoká kočka. Bohužel toto chování nelze snadno odnaučit a je pravděpodobné, že z vašeho kotěte v tomto případě vyroste asociální kočka.
 4. 4
  Při socializaci kotěte musíte být trpěliví. Nemůžete kotě k ničemu nutit, takže se musíte obrnit trpělivostí a důsledně kotě odměňovat za dobré chování, aby si začalo výcvik spojovat s příjemnými zážitky.
  • Můžete si například lehnout na zem, když se budete dívat na televizi a mít po ruce několik pamlsků. Když si lehnete na zem, nebudete pro kotě představovat takovou hrozbu, jako kdybyste nad nám stáli, takže když bude zvědavé, přijde za vámi samo. Když ho za tuto odvahu odměníte pamlskem, začne si lidi spojovat s chutnými odměnami a postupně se k nim bude chovat otevřeněji.
 5. 5
  Využívejte pouze pozitivní učení. Když budete kotěti máchat obličej v loužičce, kterou udělá na podlaze, nic ho nenaučíte. Pozitivního posilování dosáhnete tím, že budete kočce dávat odměny, aby si začala spojovat dobré chování s pozitivní zpětnou vazbou a začala zapomínat na negativní chování, které ji chcete odnaučit. Tento přístup je nejsnadnějším způsobem, jak změnit chování kočky.
  • Pokud vaše kočka udělá něco, co se vám nebude líbit, ignorujte ji. Pravděpodobně se bude snažit získat vaši pozornost tím, že bude mňoukat a škrábat za dveřmi. Když to nezabere, brzy si uvědomí, že udělala něco špatně a přestane to dělat.
  • Odměnou může být také chutný pamlsek. Většina koček má nějakou oblíbenou potravu. Pokud máte pocit, že vaše kotě nemá dostatečnou motivaci, zkuste mu dát různé pamlsky a zjistěte, který z nich mu bude chutnat nejvíce.
 6. 6
  Netrestejte své kotě. Když budete kotě trestat, možná získáte pocit, že jste dosáhli nějaké pozitivní změny, ale ve skutečnosti se vám podaří zajistit jen to, že bude vaše kotě ještě neposlušnější. Když se vaše kotě například vymočí na koberec do obývacího pokoje a vy ho potrestáte nebo vyděsíte, spojí si trest s vámi spíše než s tím, co provedlo. Začne se tedy bát před vámi močit a v budoucnu se bude vyprazdňovat stále na koberec, ale bude to dělat tajně. [4]
  • Může se vám to vymstít také proto, že si kotě bude hledat odlehlá a nenápadná místa, na která bude chodit potají močit a nebude chtít používat kočičí záchod, protože z vás bude mít strach. [5]
 7. 7
  Když kotě udělá něco, co se vám nebude líbit, vydávejte zvuky, jaké vydává jeho matka. Když dospělé kočky vychovávají svá koťata, dělají klapavé hrdelní zvuky, které se můžete naučit napodobit. Je mnohem efektivnější a humánnější kotě vychovávat způsobem, na který je zvyklé.
  • Stačí jen odrážet jazyk od horního patra úst a vydávat klapavé zvuky vždy, když kotě bude škrábat něco, co nesmí, nebo udělá něco, co ho chcete odnaučit.
 8. 8
  Používejte při výcviku šantu kočičí. Výcvik kočky s pomocí šanty může být velmi efektivní a když budete svoji kočku místo trestání odměňovat za dobré chování, budete mít větší úspěch. Můžete šantou kočky přilákat ke škrabadlům, můžete ji dát do hraček, aby si s nimi kočky rády hrály, nebo ji můžete nasypat na místa, která mají pro kočku sloužit jako pelech. Když dáte trochu šanty do malého pytlíčku, kočka si s ním vyhraje dlouhé hodiny.
  • Ne všechny kočky mají šantu rády, což bohužel znamená, že nejde o univerzální metodu. Pokud vaše kočka nemá o šantu zájem, můžete ji zkusit nalákat na něco jiného, například na její oblíbené pamlsky.
 9. 9
  Dopřejte kotěti dostatek prostoru. Pokud vaše kočka neustále leze na kuchyňskou linku, aby měla vhodné místo k pozorování, nebo chodí na místa, kam má zákaz vstupu, nepomůže vám, když ji budete vyhánět. Pochopí z toho jen to, že by se měla bát vás. Raději jí dopřejte dostatek vyvýšených míst a dejte jí na ně šantu nebo pamlsky, aby se naučila, že na ně má chodit. Kočky potřebují místo, ze kterého mohou vše sledovat shora.
  • Ujasněte si, že toto místo patří kočce. Když vám kočka znovu vyskočí na kuchyňskou linku, vezměte ji a dejte ji na její místo.
 10. 10
  Pravidelně si se svým kotětem hrajte. Pokud chcete mít jistotu, že se kotě bude chovat spořádaně, měli byste si s ním často hrát. Před každým krmením v něm probuďte lovecké instinkty a hrajte si s ním s nějakou zavěšenou hračkou, stuhou, laserovým ukazovátkem, nebo jinou oblíbenou hračkou. Jde o nezbytnou součást každodenního života koček. Bez hraní bude vaše kotě náladové, nebo nevybije dostatek energie.
  • Vytáhněte nějakou hračku a nechejte kotě, aby po ní skákalo do vzduchu, nakonec ho nechejte, aby ji polapilo a potom mu dejte najíst. Po jídle se kočka většinou umyje a jde spát. Hrajte si s kotětem alespoň 20 minut denně, nebo dokud nebude samo chtít přestat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Výcvik stravování

 1. 1
  Zjistěte, zda své kočce můžete nechávat v misce jídlo neustále. Existují dva základní přístupy ke krmení koček a vždy záleží jen na tom, jak vaše kočka jí. Můžete kočce dávat jídlo pravidelně po malých porcích, nebo může mít potravu stále k dispozici. Některé kočky mohou mít misku stále plnou a nají se jen když chtějí. To pro vás bude pravděpodobně jednodušší, ale záleží na tom, aby se vaše kočka nepřejídala.
  • Tomuto stylu krmení se říká krmení ad lib. Jde o podobný způsob krmení, jaký mají kočky v divočině, kde se krmí často po malých množstvích. Když se kočka nebude nudit a budete ji stále něčím bavit, většinou jí nebude dělat problémy nepřejídat se a budete jí moci nechávat v misce potravu neustále.
 2. 2
  Pokud má vaše kočka ovšem sklony k přejídání, krmte ji pravidelně. Problém nastává, když se kočka nudí, nebo nemá co na práci a jídlo se pro ni stane koníčkem, takže ztratí kontrolu nad svým příjmem kalorií.
  • Kočky, které si říkají o potravu vždy, když ji nemají k dispozici, mají často tyto tendence, takže je důležité začít je krmit pravidelně. Koťata byste měli krmit čtyřikrát denně až do věku 12 týdnů a potom byste je měli krmit třikrát denně do věku 6 měsíců. Dospělé kočky byste měli krmit dvakrát denně, jednou ráno a jednou večer. Měli byste to dělat každý den ve stejnou dobu. [6]
 3. 3
  Krmte kočku správnou potravou. Koťata v prvních týdnech růstu často snědí dvojnásobek nebo i trojnásobek své váhy a potřebují stravu s vysokým obsahem kalorií a tuku. Komerční strava pro kočky se většinou dělí na potravu pro koťata a potravu pro dospělé kočky. Je vždy dobré krmit koťata stravou určenou pro koťata.
  • Nekrmte koťata stravou pro dospělé nebo staré kočky a nikdy nekrmte dospělé nebo staré kočky stravou určenou pro koťata. Obsah kalorií v různých druzích stravy se značně liší a mohli byste své kočce způsobit podvýživu, kdybyste jí dávali potravu pro dospělé kočky. Kdybyste zase dospělé kočky krmili stravou pro koťata, pravděpodobně by přibrala a trpěla by nadváhou.
 4. 4
  Kotě by mělo mít neustále přístup k čerstvé vodě. Když kočky nemají něco, co potřebují, začnou většinou mňoukat nebo kňučet. Když si na to nedáte pozor, kotě by si na to mohlo zvyknout, což by pro vás v budoucnu mohlo být velmi otravné. Pokud nechcete své kotě cvičit několikrát, ujistěte se, že má vše, co potřebuje. Když bude kotě vědět, že má stále misku plnou čisté vody, nikdy nebude mňoukat, abyste mu vodu doplnili. Vždy se snažte očekávat všechny potřeby svého zvířete a naplnit je dříve, než k nim dojde.
 5. 5
  Nekrmte kočku od stolu. Kromě toho, že by kočky neměly jíst jídlo pro lidi, jako je česnek, cibule, čokoláda, hrozny, nebo rozinky, což jsou potraviny, které jsou pro kočky jedovaté, neměli byste je krmit od stolu, jinak by si na to zvykly a otravovaly by vás při každém jídle. Dávejte kočce pouze kočičí stravu a krmte ji vždy ve stejnou dobu.
  • Nikdy nedávejte kočkám mléko. Přestože je běžným mýtem, že by kočky měly pít mléko, mléčné produkty jsou pro ně ve skutečnosti nestravitelné a mohou jim způsobit vážné zažívací potíže.
  • Kočky by měly jíst tuňáka jen výjimečně, například jednou nebo dvakrát týdně. Mnoho koček miluje ryby z konzervy, ale tyto potraviny neobsahují dostatek živin, které kočky potřebují a některé kočky se mohou na těchto rybách stát snadno závislými na úkor zdravějších a výživnějších potravin. Je to to samé, jako kdyby člověk nejedl nic jiného, než brambůrky.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Jak vycvičit kočku k používání záchodu

 1. 1
  Pořiďte si klasickou bedýnku pro kočky. Klasické záchody jsou pro kočky většinou nejvhodnější. Obyčejná bedýnka plná čerstvého kočkolitu je nejvhodnějším záchodem pro každou kočku. Složité automatické kočičí záchody mohou vaši kočku zastrašit.
  • Kočičí záchody s dvířky a víky sice pomohou zajistit, že se nepořádek nedostane z bedýnky ven, ale pro kočku bude obtížnější se do bedýnky dostat. Pokud vaše kočka nechce používat kočičí záchod, pořiďte si obyčejnou odkrytou bedýnku.
  • Pokud nechcete čistit kočce záchod, nepořizujte si kočku. Existuje spousta složitých přístrojů a přípravků, které jsou určeny k tomu, aby byl kočičí záchod stále čistý, ale ve skutečnosti se nevyhnete jeho čištění a vynášení. Pokud chcete, mít spokojenou a čistou kočku, budete to muset dělat každý den.
 2. 2
  Dejte kočku do bedýnky. Pokud chcete, aby se vaše kočka naučila používat kočičí záchod, stačí jí ho jen ukázat. Kočky se chtějí samy od sebe vyprazdňovat v bedýnkách, takže byste teoreticky neměli dělat nic jiného, než kočku do bedýnky dát a počkat, až si na ni zvykne.
  • Někteří chovatelé doporučují kočku posadit do bedýnky a fyzicky ji přinutit, aby si několikrát prohrabala kočkolit a zvykla si na něho a na prostředí svého záchodu. Jde o to, aby se u kočky spustily instinktivní reakce a naučila se automaticky zahrabávat všechny výkaly a moč, které v bedýnce zanechá.
  • Pokud kočku stresuje, že ji držíte za tlapky a snažíte se ji naučit hrabat, měli byste tento nápad vzdát a nechat ji, aby se naučila záchod používat sama.
 3. 3
  Dejte záchod na nějaké klidné místo, ideálně do rohu místnosti. Klidné temné kouty jsou ideální, protože kočky se při vyprazdňování cítí zranitelně. Když tedy budou mít z každé strany zeď, budou si muset dávat pozor pouze na predátory, kteří by mohli přijít zepředu.
  • Nedávejte kočce záchod vedle pračky nebo vedle nějakého jiného zařízení, které vydává hluk a pohybuje se. Kdyby pračka začala ždímat ve chvíli, kdy by kočka chtěla jít na toaletu, mohla by se vyděsit a přestala by chtít svoji bedýnku v budoucnu používat.
 4. 4
  Pravidelně kočce záchod čistěte. Kočky, ale i malá koťata, chtějí chodit pouze do čistého záchodu a neměl by pro ně být problém se do něj dostat. Hlavním důvodem, proč se kočky vyprazdňují mimo svůj záchod je to, že mají pocit, že už není použitelný. Může to být proto, že se do něj nemohou dostat, nebo proto, že jim měníte kočkolit příliš často, nebo také proto, že je v něm už příliš velký nepořádek.
  • Musíte kočce čistit záchod každý den. Nabírejte moč a výkaly na lopatku a pravidelně měňte kočkolit, aby měla kočka stále čisto. Pokud máte pocit, že záchod zapáchá, pravděpodobně zapáchá i vaší kočce. Uvědomujte si to a pravidelně ho čistěte.
 5. 5
  Používejte jen jeden druh kočkolitu. Když budete často měnit typ kočkolitu, který budete své kočce dávat do záchodu, vaše kočka z toho bude zmatená. Měli byste používat nebarvený kočkolit bez parfémů z přírodních materiálů.
  • Nepoužívejte voňavý kočkolit. Pro lidi může být jeho vůně příjemná, ale kočky mají mnohem citlivější čich a může pro ně tedy být příliš silná. To může způsobit, že nebudou chtít záchod používat.
  • Dejte kočce do záchodu dostatek kočkolitu na to, aby v něm mohla hrabat. Kočky nechtějí hrabat ve vlastní moči, stejně jako by se to jistě nelíbilo vám.
 6. 6
  Nedávejte do záchodu nic jiného, než kočkolit. Nesnažte se kočku do záchodu nalákat pomocí hraček, pamlsků, nebo potravy. Kočky nechtějí jíst tam, kde se vyprazdňují a když dáte kočce do záchodu potravu, bude zmatená a nebude vědět, kde má jíst a kde se má vyprazdňovat.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Výcvik kočky s klikačem

 1. 1
  Začněte kočku cvičit s klikačem co nejdříve. [7] Měli byste ji s klikačem seznámit již jako kotě. Klikač vydává klikací zvuky, kterými můžete označit přesnou chvíli, kdy kočka udělá něco správného. Tímto způsobem ji snadno naučíte různé triky, nebo i jiné užitečné věci, jako je například přivolání.
 2. 2
  Spojte klikač s pamlskem. Začněte tím, že na kočku kliknete a potom jí dáte pamlsek. Když uděláte dvojklik a dáte kočce pamlsek, spojí si tento zvuk s příjemnou odměnou. Až k vám kotě bude přicházet, klikněte klikačem a dejte mu pamlsek. Opakujte tento postup tak dlouho, dokud kočku nenaučíte spojit si zvuk klikače s odměnou.
  • Ideální je dávat kočce pamlsky, ale některé kočky nemají jídlo příliš v lásce. Každá kočka má ovšem nějaký pamlsek, který naprosto zbožňuje – stačí je zjistit, který to je.
  • Experimentujte s různými pamlsky, jako je tuňák, kuřecí maso, ryby, steaky, nebo krevety. Brzy zjistíte, které pamlsky vaší kočce nejvíce vyhovují – okamžitě se do nich pustí a po chvíli na vás bude mňoukat, protože bude chtít více.
 3. 3
  Cvičte kočku v době, kdy nebude najezená, protože s plným žaludkem nebude mít zájem o pamlsky. Ze začátku kotěti nabídněte pamlsek a když si ho vezme, stiskněte klikač. Udělejte to tímto způsobem ještě třikrát nebo čtyřikrát a potom kočku přestaňte cvičit. Každý den tento výcvik opakujte.
 4. 4
  Označujte klikáním pozitivní chování své kočky. Až se kotě naučí spojit si zvuk klikače s pamlskem, můžete klikání využít jako „předplacení“ odměny a klikat pouze v případě, že se kočka bude chovat poslušně.
 5. 5
  Spojte dobré chování a klikání s pamlskem až ve chvíli, kdy kočka dokončí pozitivní chování. Můžete toto chování dokonce spojit s povelem, jako je „sedni.“
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Naučte kočku přijít na povel

 1. 1
  Naučte kočku přijít na povel, i když vám to zabere spoustu času a úsilí. Je dobré naučit svoji kočku přijít na zavolání. Bude se vám to hodit zejména v případě, že se kočka ztratí.
  • Zaběhnuté kočky se často velmi bojí a instinktivně se schovávají, aby se ochránily. Když svoji kočku ovšem vycvičíte na povel, překonáte tím její přirozenou touhu zůstat v kritické situaci na místě a podaří se vám ji přivolat.
 2. 2
  Cvičte kočku často, ale vždy jen krátce. Pokud chcete svoji kočku vycvičit, musíte to dělat vždy jen chvíli, ale velmi často a pravidelně. Kočky se soustředí kratší dobu než psi a většinou nevydrží déle než pět minut. Je dobré cvičit kočku třikrát denně po pěti minutách, nebo ještě častěji, například v době, kdy bude mít hravou náladu a bude na vás reagovat.
 3. 3
  Vyberte si slovo, kterým budete na svoji kočku volat. Až k vám kočka přijde, řekněte slovo, které jste si zvolili. Vyberte nějaké slovo, které kočka neuslyší v žádné jiné situaci. Ideální je nějaké neobvyklé slovo, nebo klidně i neexistující vymyšlené slovo.
  • Není dobré volat na kočku jejím jménem, protože toto slovo budete používat i v jiných situacích. Mohli byste ji tím zmást, protože když její jméno použijete společně s několika jinými slovy, vytrhnete ho z kontextu a kočka nebude vědět, že za vámi má přijít.
 4. 4
  Naučte kočku přijít na povel pomocí klikače. Přivolejte kočku slovem, které jste si zvolili a jakmile se k vám vydá, klikněte klikačem, abyste označili pozitivní reakci. Potom kočce ihned dejte pamlsek. Když ji tímto způsobem budete cvičit pravidelně, brzy se naučí k vám přijít na zavolání.
  • Můžete tímto způsobem kočku naučit spoustu triků, například seskočit z vašeho pracovního stolu, nebo podávat packu lidem.
  Reklama

Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Naučte svoji kočku správně škrábat

 1. 1
  Poskytněte kočce škrabadlo. Pokud máte strach, že vám kočka podrápe oblečení nebo nábytek, musíte jí poskytnout dostatečný prostor pro škrábání. Většinou je nejlepší koupit kočce škrabadlo, nebo jí dát kartonové krabice, pod které schováte šantu.
  • Kočky si potřebují škrábáním brousit drápky, aby je měly zdravé, takže se škrábání jednoduše nevyhnete. Nemá smysl kočku trestat za to, že škrábe, protože to nedělá ze zlého úmyslu. Dělá to jednoduše proto, že musí.
 2. 2
  Když kočka začne používat škrabadlo, odměňte ji za to. Když uvidíte, že si kočka zvyká na své škrabadlo a nepoužívá jiné věci, dejte jí pamlsek, aby se k němu zase vrátila.
 3. 3
  Mějte po ruce rozprašovač. Pokud chcete zabránit tomu, aby kočka škrábala tam, kde nemá, mějte po ruce rozprašovač s vodou a jemně kočku postříkejte vždy, když bude škrábat věci, které škrábat nesmí. Zajistíte tím, že kočka okamžitě uteče. Po postříkání kočky se snažte rozprašovač ihned schovat – když bude kočka vědět, že jste ji postříkali vy, mohla by z vás začít mít strach.
 4. 4
  Naneste do blízkosti věcí, které kočka nesmí škrábat mátový esenciální olej. Když dáte trochu mátového esenciálního oleje na místa, od kterých chcete kočku udržet, pomůže vám to zajistit, že se k nim ani nepřiblíží. Kočky nesnáší vůni mátového oleje, takže jde o skvělý humánní způsob, jak zajistit, aby se kočky vyhýbaly určitým místům.
  • Vůně máty kočky přirozeně odpuzuje, jednoduše ji nemají rády. Olej pro ně ovšem není škodlivý, pouze jim nevoní.
  • Dejte si pozor, abyste olejem něco nepoškodili. Naneste malé množství na nenápadné místo na dané věci (například na nábytku) a zjistěte, zda jím věc nepoškodíte.
  Reklama

Tipy

 • Zabavte kotě stužkou, kterou před ním budete houpat. Uvidíte, že se mu to bude líbit.
 • Bedlivě své kotě pozorujte a zhodnocujte jeho zvyky. Snažte se vymyslet způsoby, jak ho odnaučit jeho zlozvyky a podpořit u něj dobré chování.
 • Když se svým kotětem budete zacházet jemně, bude se k vám také chovat jemně a laskavě.
 • Pravidelně si se svým kotětem hrajte a volejte na něj jménem, aby se brzy naučilo, jak se jmenuje.


Reklama

Varování

 • Mějte prosím trpělivost! Koťata se často učí velmi pomalu, ale když to nevzdáte, vaše snahy se vyplatí!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pelíšek
 • Kočičí záchod
 • Kočkolit
 • Škrabadlo
 • Misky na vodu a potravu
 • Potrava pro kočky


Reference

 1. Feline behavior: A guide for veterinarians. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders
 2. Feline behavior: A guide for veterinarians. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders
 3. Feline behavior: A guide for veterinarians. Bonnie Beaver. Publisher: Saunders
 4. Cat Behaviour Explained. Philip Neville. Publisher: Parragon press.
 5. Cat Behaviour Explained. Philip Neville. Publisher: Parragon press.
 6. http://pets.webmd.com/cats/guide/feeding-your-kitten-food-and-treats
 7. Clicker training for Cats. Karen Pryor. Publisher: Ringpress books

O tomto wikiHow

Brian Bourquin, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic
Tento článek spoluautorem článku je Brian Bourquin, DVM. Brian Bourquin, pro své klienty spíše známý jako „Dr. B ”, je veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic, zdravotní péče pro domácí mazlíčky a veterinární kliniky se dvěma sídly, South End / Bay Village a Brookline, Massachusetts. Boston Veterinary Clinic se specializuje na primární veterinární péči, včetně wellness a preventivní péče, nemocné a pohotovostní péče, chirurgie měkkých tkání, stomatologie. Klinika také poskytuje speciální služby v oblasti chování, výživy a alternativních terapií bolesti pomocí akupunktury a terapeutických laserových ošetření. Boston Veterinary Clinic je akreditovanou nemocnicí AAHA (American Animal Hospital Association) a v Bostonu první a jedinou klinikou s certifikací Fear Free Certified Clinic. Brian má více než 19 let veterinárních zkušeností a získal titul MVDr. na Cornell University. Tento článek byl zobrazen 7 973 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 7 973 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama