Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přemýšlíte o tom, že vašemu životu chybí psí společnost? Chtěli byste, aby se váš stávající pes choval lépe? Chtěli byste být pánem svého psa a ne naopak? Cvičení vedené profesionálním cvičitelem je nejlepší, ale ne každý si ho může dovolit. Těchto pár tipů je dobrým začátkem, jak vycvičit svého psího společníka. Existuje mnoho metodik a postupů, jak na to. Zjistěte, co je nejlepší pro vás a vašeho psa.[1]

Metoda 1
Metoda 1 ze 13:

Příprava k tréninku

 1. 1
  Vyberte si psa, který vyhovuje vašemu způsobu života. Po staletí šlechtění a rozmnožování je současný pes jedním ze zvířat, u kterého se vyvinulo největší množství různých ras. Proto si můžete vybrat plemeno, které bude vhodné právě pro vás. Například, pokud máte raději klidnější způsobu života, určitě byste si neměli vybrat Jack Russell teriéra nebo čivavu, známých kvůli své neutuchající energii a neustálému štěkání.[2] Namísto toho by mohl být vaším věrným společníkem třeba buldok, který dává přednost mazlení a polehávání na gauči.[3] Zjistěte si, co jednotlivá plemena potřebují, a na osobnost vybraného psa se zeptejte chovatele.
  • Protože většina psů žije 10-15 let, jsou tedy dlouhodobým závazkem. Ujistěte se, že se míra temperamentu psa, kterého jste si vybrali, hodí k vašemu stylu života.
  • Jestliže jste ještě nezaložili rodinu, zvažte, jestli tak učiníte v nejbližších deseti letech. Některá plemena nejsou doporučována pro rodiny s dětmi.
 2. 2
  Nepořizujte si psa jen proto, že chcete změnit styl života. Buďte sami k sobě upřímní a promyslete, zdali je váš budoucí pes vhodný pro váš způsob života. Nepořizujte si psa, který potřebuje hodně pohybu jen proto, že potřebujete nějaký popud, abyste žili zdravěji. Jestliže nebudete schopni poskytnout dostatek pohybu svému energickému psovi, budete vy i váš pes velmi zklamaní.
  • Sepište si, jaké má vybrané plemeno psa potřeby a míru jeho temperamentu a jak se s tím budete vyrovnávat vy.
  • Jestliže by změna životního stylu od vás vyžadovala přílišné úsilí, měli byste si vybrat jiného psa.
 3. 3
  Dejte svému psovi praktické jméno. Musí být schopen naučit se své jméno snadno, abyste během tréninku udrželi jeho pozornost. Nemělo by být více než dvouslabičné. Taky by mělo mít jasný a silný zvuk, který se odlišuje od běžné lidské řeči, kterou váš pes slyší. Výběr je pestrý.
  • Používejte jeho jméno často; když si hrajete, hladíte ho, cvičíte nebo chcete zaujmout jeho pozornost.
  • Že se váš pes své jméno naučil poznáte podle toho, že se na vás podívá, když ho zavoláte.
  • Vytvořte mu pozitivní asociaci spojenou s jeho jménem, aby vám věnoval pozornost, kdykoliv ho zavoláte. Pochvalte ho, když na své jméno zareaguje a dejte mu pamlsek.
 4. 4
  Naplánujte si pro jeho trénink dostatek času. Na jednotlivé lekce budete potřebovat 15-20 minut několikrát denně. Štěňata, stejně jako batolata, udrží pozornost kratší dobu a brzy se začnou nudit.
  • Netrénujte svého psa pouze během lekcí. Trénujte ho po celý čas, kdy se mu věnujete. Učí se pořád.
  • Špatné návyky vašeho psa se začínají rozvíjet ve chvíli, kdy mu je dovolíte mimo tréninkových lekcí. Takže mějte svého psa pod dohledem stále. Jestliže se naučí dělat něco během lekce, ujistěte se, že se to umí i mimo ní.
 5. 5
  Připravte se psychicky na tyto lekce. Když pracujete se svým psem, buďte klidní a neutrální. Jakákoliv forma neklidu nebo vzrušení může negativně ovlivnit výsledek tréninku. Měli byste si být vědomi toho, že cílem tréninku je schopnost posílit dobré chování vašeho psa a potlačit to špatné. Může to znít tvrdě, ale dobře vycvičit psa vyžaduje odhodlání a důslednost.
 6. 6
  Pořiďte si vhodné vybavení. Pro začátek vám vedle pamlsků poslouží vodítko o délce asi 180 cm a plochý obojek. Poraďte se se zkušeným cvičitelem o dalším vybavení. U štěňat a malých psů nemusíte používat další pomůcky. Větší plemena někdy potřebují speciální vybavení (třeba výcvikovou ohlávku proti táhnutí nebo kovový obojek), aby vám věnovali pozornost.[4]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 13:

Použití všeobecných cvičebních metod

 1. 1
  Ovládněte svoje očekávání i náladu. Ne každý tréninkový den bude úspěšný, takže nepropadejte zklamání a nepřenášejte ho na svého psa. Přizpůsobte své chování a postoj tak, abyste podpořili sebedůvěru svého psa a jeho schopnost učit se. Když jste klidní, váš pes je obvykle také.
  • Jestliže se pes začne bát, nenaučí se nic nového. Pouze se naučí obezřetnosti a nebude vám důvěřovat.
  • Jednotlivé tréninkové lekce mohou pozitivně ovlivnit i vaše chování, což se promítne do úspěchů vašeho psa.
 2. 2
  Vezměte v úvahu temperament vašeho psa. Každý pes má jinou míru temperamentu. Každý pes se učí jinak a jinou rychlostí, stejně jako je to u dětí. Někteří psi jsou paličatí a mají sklony protestovat. Jiní dělají vše pro to, aby vás potěšili. Svoje cvičební postupy musíte v každém případě přizpůsobit temperamentu vašeho psa.
 3. 3
  Odměňte ho okamžitě. Psi nerozumí dlouhodobým procesům. Učí se rychle. Aby si pes osvojil cvik, který ho učíte, musíte ho pochválit nebo odměnit do 2 vteřin po tom, co ho provede. Jestliže budete čekat příliš dlouho, nespojí si odměnu s povelem a akcí.
  • Musíte se ujistit, že je vaše pochvala dostatečně rychlá. V opačném případě byste mohli odměnit chování, které nechcete.
  • Představte si například, že učíte svého psa povel „Sedni“. Na chvíli si sedne, ale hned zas začne vstávat. Když čekáte s odměnou příliš dlouho, budete ho v tom případě odměňovat za to, že vstává a ne proto, že si sedl.
 4. 4
  Zvažte trénink s klikrem. Je to metoda okamžité odměny za pomoci klikru. Jste schopni kliknout rychleji, než dát odměnu nebo ho pohladit. Trénink s klikrem umožňuje přizpůsobit rychlost pochvaly rychlosti, se kterou se pes učí. Vytváří tak pozitivní asociaci spojenou se zvukem klikru a odměnou. Nakonec bude pes považovat za dostatečnou odměnu pouze kliknutí. Tuto metodu můžete použít pro výuku jakéhokoliv povelu.
  • Klikněte klikrem a okamžitě dejte psovi odměnu. To mu vytvoří pozitivní asociaci s kliknutím. I později tento zvuk „ohodnotí“ jeho chování jako správné a on bude vědět, že udělal něco správně.
  • Když pes provede to, co jste po něm chtěli, nejdříve klikněte a pak mu dejte odměnu. Když se tak zachová pokaždé, můžete povel pojmenovat. Začněte spojovat povel a chování s pomocí klikru.
  • Například před tím než budete svého psa učit povel „Sedni“, klikněte, odměňte ho a pochvalte ho pokaždé, když vidíte, že sedí. Jakmile si začne sedat pro to, aby dostal odměnu, začněte říkat slovo „Sedni“. Spojte to s kliknutím, abyste ho odměnili. Jakmile se naučí sednout jako reakci na povel „Sedni“, odměňte ho kliknutím.
 5. 5
  Buďte důslední. Váš pes neporozumí tomu, co po něm chcete, jestliže všichni v jeho okolí nebudou důslední. Každý, kdo žije s vámi a vašim psem, by měl být obeznámen s cílem výcviku. Například pokud cvičíte svého psa, aby neskákal na lidi, nedovolte ani vašim dětem nechat ho, aby po nich skákal. To naruší trénink, na kterém pracujete.
  • Ujistěte se, že všichni používají přesné příkazy, jaké se učí váš pes při tréninku. Nemluví česky a nepozná rozdíl mezi „Sedni“ a „Sedni si“. Používání těchto povelů střídavě ho jen zmate.
  • Protože si jasně nespojí povel s akcí, jeho reakce bude jen nahodilá.
 6. 6
  Vždy odměňte úspěch a správné chování pochvalou a někdy i malým pamlskem. Pamlsky vašeho psa motivují, aby se učil. Měly by být malé, chutné a lehce žvýkatelné. Nechcete přece, aby vám trénink narušilo dlouhé žvýkání, anebo abyste je spotřebovali příliš rychle.
  • Porovnejte jak dlouho trvá sežvýkání jednotlivých pamlsků, které jsou na trhu k dostání v početném množství. Odměny velikosti nehtu jsou pro psa dostatečně motivující a nemusíte čekat příliš dlouho, než je váš pes sní.
 7. 7
  Pokud je to zapotřebí, použijte jako odměnu něco lepšího. Jestliže zrovna cvičíte obtížný nebo důležitý povel, použijte jako odměnu něco hodnotnějšího, třeba kousky sušeného masa, opečená kuřecí nebo krůtí prsa.
  • Jakmile se pes povel naučí, postupně tyto „lepší“ odměny stahujte a použijte je znovu, až zas budete pracovat na obtížném povelu. Dbejte však, abyste ho odměnili vždy!
 8. 8
  Trénujte s prázdným žaludkem. Nakrmte svého psa několik hodin před tréninkem. Čím více chce pes odměnu, tím více se zaměří na provedení úkonu, aby jí dostal.
 9. 9
  Vždycky zakončete trénink pozitivně. Odměňte ho, i když cvičení nebylo zrovna úspěšné a váš pes se nový příkaz nenaučil. Ukončete výcvik příkazem, který už zvládl, aby si pes jako poslední věc zapamatoval to, že dostal odměnu a vy ho stále milujete.
 10. 10
  Odnaučte ho štěkat. Jestliže chcete psa odnaučit štěkat, ignorujte ho a když přestane, dejte mu odměnu a pochvalte jej. Někdy pes štěká proto, že chce upoutat vaší pozornost, zatímco jindy je to projev nespokojenosti.
  • Neházejte mu míček ani hračku. Jen ho to naučí, že štěkáním si vynutí to, co chce.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 13:

Povel „K noze”

 1. 1
  Vezměte svého psa na obvyklou procházku s vodítkem. Je to důležité nejen kvůli tréninku, ale také pro jeho fyzické a psychické zdraví. Aby váš pes zůstal spokojený a ve formě, přizpůsobte délku procházky v závislosti na plemenu.
 2. 2
  Odnaučte ho táhnout. Když se psi učí chodit na procházky, většina z nich táhne za vodítko. Jakmile začne váš pes táhnout, okamžitě zastavte. Neudělejte další krok, dokud nepřijde k vám a nezačne vám věnovat pozornost.
 3. 3
  Změňte směr. Účinnější metodou je pohnout se jiným směrem a přimět psa jít s vámi. Jakmile vás dožene, pochvalte ho a odměňte.
 4. 4
  Ukažte mu, že být s vámi je zábavné. Přirozeným instinktem psa je jít si svou cestou a zkoumat okolí. Ukažte mu, že jít vedle vás pro něj může být rovněž zábava. Když měníte směr, promluvte nadšeným hlasem a když se k vám připojí, zahrňte ho pochvalami a pamlskem.
 5. 5
  Spojte chování s ústním povelem. Jakmile jde pes stále s vámi, dejte tomuto chování jméno „K noze“.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 13:

Povel „Ke mně“

 1. 1
  K čemu tento povel slouží? Povel „Ke mně“ použijete vždy když chcete, aby váš pes přišel k vám. Někdy je tento povel životně důležitý, protože může předejít tomu, aby se váš pes ztratil.
 2. 2
  Připravte svého psa na výcvik. Začněte s tréninkem vevnitř nebo na oploceném dvoře. Připněte psa na vodítko o délce asi 180 cm, abyste udrželi jeho pozornost a zabránili, aby vám utekl.
 3. 3
  Zaujměte jeho pozornost. Chcete, aby běžel k vám. Použijte pronikavé zvuky, které má váš pes spojené s hrou nebo hračkou. Taky můžete tleskat, anebo jen otevřít náruč. Rovněž můžete od něj odběhnout na krátkou vzdálenost a potom zastavit. Pes vás přirozeně začne honit.
  • Použijte pochvalu a svůj „radostný“ hlas, abyste ho povzbudili pohnout se směrem k vám.
 4. 4
  Okamžitě ho pochvalte. Když k vám pes přiběhne, klikněte klikrem, pochvalte ho milým hlasem a dejte mu odměnu.
 5. 5
  Spojte chování s ústním povelem. Jakmile váš pes zjistí, že bude odměněn za to, že přijde, začněte s ústním povelem „Ke mně“. Když na povel zareaguje, zesilte pochvalu s použitím „hodný“ : „Hodný, ke mně“.
 6. 6
  Přesuňte výcvik na více veřejné místo. Protože povel „Ke mně“ může vašemu psovi zachránit život, musí se naučit reagovat i když je rozptylován. Přesuňte své lekce z domu třeba do parku. Je tam spousta věcí k vidění, slyšení a čichání, které mohou zaujmout jeho pozornost.
 7. 7
  Prodlužte vodítko. Začali jste trénovat s vodítkem dlouhým asi 180 cm, ale chcete, aby k vám váš pes přišel z větší vzdálenosti.
 8. 8
  V ohrazeném prostoru začněte s výcvikem bez vodítka. To vašeho psa naučí přiběhnout k vám i z větší vzdálenosti.
  • Požádejte někoho, aby vám s výcvikem bez vodítka pomohl. Můžete hrát „ping pong” a střídat se v přivolávání.
 9. 9
  Dávejte mu obrovské odměny. Protože je tento povel velmi důležitý, dávejte svému psovi za jeho provedení zvlášť velké a chutné odměny. Zvládnutí povelu „Ke mně“ by mělo být s použitím těchto odměn nejkrásnější částí dne vašeho psa.
 10. 10
  Vyvarujte se vytvoření negativní asociace spojené s tímto povelem. Nereagujte hněvem, když jste rozzlobeni nebo dokonce zuříte, že váš pes vyklouzl z vodítka a běhal volně celých pět minut. Zahrňte ho pochvalou, když na povel „Ke mně“ konečně zareaguje. Zapamatujte si, že ho chválíte za poslední věc, kterou udělal. A poslední věcí bylo to, že k vám přišel.
  • Když k vám přijde, nikdy ho nenapomínejte, nekřičte, neškubejte s ním, ani ho jinak netrestejte. Trvalo by vám roky vymazat jedinou špatnou zkušenost.
  • Když mu dáte povel „Ke mně“, nikdy nedělejte něco, co by se mu nelíbilo. Třeba budete v pokušení dát mu tento povel, když ho budete chtít vykoupat, ostříhat drápy nebo mu vyčistit uši. Povel „Ke mně“ by měl vždy představovat pro psa něco hezkého.[5]
  • Jestliže chcete dělat něco, co váš pes nemá zrovna v oblibě, namísto povelu si raději pro něj dojděte. Cestou ho pochvalte, aby zůstal klidný a akceptoval povinnost. Samozřejmě můžete použít pamlsek.
 11. 11
  Vraťte se k základům. Jestliže se bojíte, že vám pes uteče a bude ignorovat povel „Ke mně“, vraťte se k výcviku s vodítkem. Pokračujte v něm do té doby, dokud váš pes na povel „Ke mně“ nezareaguje spolehlivě .
  • Nesnažte se výcvik povelu urychlovat. Povel „Ke mně“ je příliš důležitý na to, aby byl prováděn polovičatě.
 12. 12
  Posilujte tento povel procvičováním po celý jeho život. Protože je toto chování tak důležité, mělo by být procvičováno po celou dobu jeho života. Jestliže děláte se svým psem procházky bez vodítka, mějte vždy po ruce nějaké pamlsky, abyste mohli povel posílit.
  • Taktéž však potřebujete povel, podle kterého bude váš pes vědět, že nemusí být po celou dobu vedle vás. Povel „Volno“ je jednou z možností, jak dát vašemu psovi najevo, že může odběhnout a nemusí se chovat podle nějakého povelu do doby, než mu ho zas dáte.
 13. 13
  Snažte se, aby to byla vždy zábava. Nechcete, aby si váš pes myslel, že vždy, když ho k sobě zavoláte, končí zábava, někdo ho dá na vodítko a jde se domů. Jinak se mohou stát jeho návraty nevyzpytatelnější a méně nadšené. Zavolejte tedy svého psa, pochvalte ho když přijde a nechte ho zas jít.
 14. 14
  Postupně ho zvykejte na uchopení za obojek. To nemůže být spojeno s žádným verbálním povelem. Když přijde pes k vám, chyťte ho za obojek, aby nezačal být nervózní pokaždé, když ucítí, že jej někdo drží.
  • Když se skloníte, abyste jej odměnili a pohladili za to, že k vám přiběhl na povel „Ke mně“, chyťte ho mimoděk za obojek a dejte mu odměnu.[6]
  • Jednou za čas, když ho chytnete za obojek, můžete připojit i vodítko, ale ne vždycky.
  • Taktéž můžete připojit krátké vodítko a zas ho nechat jít. Vodítka by měla znamenat zábavu spojenou s procházkou a ne tvrdé tresty.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 13:

Povel „Poslouchej“

 1. 1
  Význam povelu „Poslouchej“. Povel „Poslouchej“, známý též jako „Dívej se“, by se váš pes měl naučit jako první. Můžete ho pak použít, když ho budete v budoucnosti učit další povely. Mnoho lidí používá namísto tohoto povelu jméno psa. To je obzvláště dobré, pokud máte více psů. Tak každý pes ví, že mluvíte právě s ním a má vám věnovat pozornost.
 2. 2
  Připravte si za hrst odměn. Mohou to být malé pamlsky pro psy nebo párky nakrájené na malé kousky. Vyberte si odměny, které vašemu psovi chutnají a které mu stojí za to, aby povel provedl.
 3. 3
  Stůjte blízko psa. Nesnažte se upoutat jeho pozornost. Jen stůjte tiše a dívejte se jinam, než ztratí zájem.
 4. 4
  Řekněte „Poslouchej“ klidným, ale zřetelným hlasem. Jestliže používáte místo povelu „Poslouchej“ nebo „Dívej se“ jeho jméno, řekněte jméno. Tón a síla hlasu by měly být stejné, jako když voláte jméno jiné osoby, aby vám věnovala pozornost.
 5. 5
  Nezvyšujte hlas, abyste zaujali jeho pozornost. Šetřete sílu hlasu pro situace ohrožující jeho život, například když vám uteče za plot nebo z vodítka. Jestliže zřídka zvyšujete hlas, nepotřebujete křičet, aby vám věnoval pozornost. Pokud však na svého psa často křičíte, nebude mít zvýšení hlasu účinek v situaci, která vyžaduje jeho zvýšenou pozornost.
  • Psi mají výborný sluch – mnohem lepší, než je ten náš. Na tomto povelu je zábavné to, že váš pes zareaguje, i když povel jen zašeptáte. Když vás lidé uvidí, budou si myslet, že jste „zaříkávač psů“, protože přimějete psa provést povel pouhým zašeptáním.
 6. 6
  Dejte mu za požadovanou reakci okamžitou odměnu. Hned jak pes skončí s tím, co právě dělal a podívá se na vás, pochvalte ho a dejte mu odměnu. Jestliže používáte klikr, klikněte ještě před tím, než ho pochválíte a odměníte.
  • Zapamatujte si, že vaše reakce musí být okamžitá. Čím rychleji ho odměníte, tím dříve pochopí souvislost mezi povelem, svojí reakcí a odměnou.
 7. 7
  Časem přestaňte s pamlsky. Jakmile povel zvládne, neměli byste mu už dávat za provedení pamlsek. Nicméně vždy byste měli použít klikr, anebo ho pochválit.
  • Odnaučit postupně psa od pamlsků je velmi důležité, protože se může stát, že je začne vyžadovat pokaždé. Skončíte tak se psem, který provede povel jen tehdy, když dostane jídlo.
  • Vždy pochvalte svého psa i po tom, když už povel dávno zvládá. Pamlskem ho odměňte jen občas. Je to způsob, aby si vše uložil do svého psího slovníku.
  • Jakmile zvládne pes povel, můžete použít pamlsků, aby ho provedl rychleji a precizněji. Brzy mu dojde, že po povelu a jeho reakci na něj přichází odměna.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 13:

Povel „Sedni“

 1. 1
  Je důležité, aby váš pes stál. Smysl příkazu „Sedni“ je ten, aby si váš pes sedl, když stojí a ne aby dále seděl. Poodejděte od svého psa, aby byl nucen vstát.
 2. 2
  Stoupněte si tak, aby na vás viděl. Stůjte přímo před ním tak, aby byla jeho pozornost zaměřena na vás. Viditelně držte pamlsek ve své převládající ruce.
 3. 3
  Zaměřte jeho pozornost na odměnu. Začněte tím, že v ruce držíte pamlsek. Přibližte ruku s pamlskem k jeho nosu tak, aby ho ucítil a zvedejte ho výš na úroveň jeho hlavy.
  • Když držíte pamlsek u jeho hlavy, sedne si, aby na něj lépe viděl.
 4. 4
  Ihned mu dejte pamlsek a pochvalte jej. Postupujte podle postupu kliknutí-odměna a pochvala, anebo odměna a pochvala. Jestliže udělá to, co ho učíte, řekněte „hodný“. Možná, že bude ze začátku pomalý, ale odměny a pochvaly jeho reakce zrychlí.
  • Dbejte na to, abyste ho pochválili, až když si opravdu sedne. Pokud ho pochválíte v půlce, bude si myslet, že udělal to, co jste po něm chtěli.
  • Rovněž se ujistěte, že ho nechválíte, když už začne vstávat, protože to bude v budoucnu jeho reakce na tento povel.
 5. 5
  Jestliže váš pes nezvládne povel „Sedni“ za pomoci metody s pamlskem, můžete použít vodítko a obojek. Stoupněte si vedle psa otočený tváří stejným směrem jako on. Vyviňte slabý zpětný tlak na obojek, aby ho to přimělo posadit se.
  • Možná ho budete muset pobídnout jemným pošťouchnutím do zadní nohy. Zatímco to děláte, jemně svého psa zakloňte s pomocí obojku.
  • Jakmile si pes sedne, okamžitě ho pochvalte a dejte mu odměnu.
 6. 6
  Neopakujte povel. Chcete, aby si pes sedl na první povel, ne na druhý, třetí nebo čtvrtý. Jestliže váš pes nezareaguje na povel do 2 vteřin, zesilte povel pomocí vodítka.
  • Když začínáte cvičit psa, nikdy mu nedávejte povel, který už nemůžete zesílit. V opačném případě riskujete, že vás bude váš pes ignorovat a povel ztratí svůj význam.
  • Vytvořte psovi pozitivní význam pochvalami.[7]
 7. 7
  Pochvalte ho, když si sedne sám od sebe. Občas se podívejte, jestli váš pes nesedí. Pokud ano, odměňte ho za to a za čas si bude sedat, aby upoutal vaší pozornost, namísto toho, aby na vás skákal a štěkal.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 13:

Povel „Lehni“

 1. 1
  Zaujměte pozornost svého psa. Vezměte si nějaké pamlsky, anebo hračky a jděte za svým psem. Hračky nebo pamlsky držte tak, aby je viděl a věnoval vám pozornost.
 2. 2
  Použijte pamlsek nebo hračku, abyste přiměli vašeho psa si lehnout . Udělejte to tak, že budete pohybovat pamlskem nebo hračkou po zemi před ním mezi jeho předními nohami. Hlava jej bude následovat a tělo krátce poté.
 3. 3
  Okamžitě ho pochvalte. Když je břicho psa na zemi, zahrňte ho pochvalou a pamlskem nebo hračkou. Při odměňování dbejte na to, aby opravdu ležel. Pokud ho odměníte ve chvíli lehání nebo sedání, bude tohle jeho příští reakce.
 4. 4
  Prodlužte vzdálenost. Jakmile se naučí lehnout vědom si odměny pod ním, kousek se od něj vzdalte. Použijte ruční povel „Lehni“ – ruka dlaní dolů se pohybuje směrem dolů od vašeho pasu na stranu.
  • Když si pes ruční povel osvojí, přidejte ústní povel „Lehni“.
  • Jakmile je jeho břicho na zemi, okamžitě ho pochvalte.
  • Psi dobře rozumí řeči těla a dost rychle se naučí signály rukou.
 5. 5
  Prodlužte „Lehni“. Když se pes spolehlivě naučí povel „Lehni“, počkejte pár vteřin, než ho pochválíte a dáte mu odměnu, abyste ho přiměli déle vydržet v této pozici.
  • Jestliže začne vstávat, aby si vzal pamlsek, nedávejte mu ho, protože byste ho v tu chvíli odměňovali za vstávání.
  • Začněte znovu a pes pochopí, že chcete, aby ležel na zemi po celou dobu.
 6. 6
  Neshýbejte se ke svému psovi. Jakmile jste už jednou dali povel, zůstaňte stát zpříma. Jestliže se k němu budete sklánět, lehne si jen tehdy, když to uděláte. Po důsledném cvičení budete časem schopni přimět svého psa lehnout si i z větší vzdálenosti.
  Reklama
Metoda 8
Metoda 8 ze 13:

Povel „Čekej“ na prahu

 1. 1
  Začněte s povelem „Čekej“ na prahu brzy. Naučit psa respektovat práh je důležité. Přece nechcete, aby váš pes vyběhl ze dveří hned, jak je otevřete – mohlo by to být pro něj nebezpečné. Cvičení tohoto povelu nemusí být prováděno pokaždé, když procházíte dveřmi. Ale s výcvikem byste měli začít brzy, ještě když je váš pes štěně.
 2. 2
  Uvažte psa na vodítko. Psa byste mít na krátkém vodítku, abyste ho mohli nasměrovat z krátké vzdálenosti.
 3. 3
  Jděte ke dveřím. Vezměte s sebou psa na vodítku.
 4. 4
  Předtím než vstoupíte do dveří, dejte mu povel „Čekej“. Jestliže se váš pes pohne, aby vás následoval, použijte vodítko, abyste mu v tom zabránili a zkuste to znovu.
 5. 5
  Jestliže počká, pochvalte ho. Když pochopí, že chcete, aby zůstal čekat ve dveřích místo toho, aby šel s vámi, pochvalte ho a odměňte.
 6. 6
  Naučte ho, aby si na prahu sedl. Jestliže jsou dveře zavřené, můžete dokonce svého psa naučit sednout hned, jak položíte ruku na kliku. Tak počká, když jsou dveře otevřené a nepřekročí práh, dokud mu to nedovolíte. Kvůli jeho bezpečí provádějte tento cvik ze začátku na vodítku.
 7. 7
  Když chcete svému psovi dovolit, aby prošel dveřmi, dejte mu jiný povel. Můžete použít „Ke mně“ nebo „Volno“. Ať už použijete jakýkoliv povel, pouze ten by měl vašemu psovi dovolit opustit váš dům.
 8. 8
  Prodlužte vzdálenost. Cvičte psa, aby zůstal na prahu a dělejte něco na druhé straně. Můžete vybrat poštu nebo vyhodit smetí. Když se vrátíte, pochvalte ho. Úmyslem je naučit ho, že ho pokaždé nezavoláte, aby vás následoval, ale že se k němu vrátíte.
  Reklama
Metoda 9
Metoda 9 ze 13:

Naučte svého psa chovat se u jídla

 1. 1
  Nekrmte svého psa od stolu. To ho jenom povzbudí, aby si sedl a žebral. Přikažte mu, aby šel do svého pelíšku nebo přepravky a zůstal tam v klidu, než vaše rodina s jídlem skončí.
  • Když dojíte, připravte mu jeho krmení.
 2. 2
  Snažte se, aby čekal trpělivě. Je velmi otravné, když pes štěká a skáče, zatímco se mu snažíte připravit jídlo. Použijte povel „Čekej“, který se naučil, aby počkal za prahem místnosti.
  • Když jste hotovi, přikažte psovi, aby si sedl a čekal, než dáte jídlo na zem.
  • Počkejte chvilku, než mu dáte jídlo. Můžete použít povel „Volno“nebo vytvořit jiný povel, třeba „Jídlo“ nebo „Ňami“.
  • Nakonec si sám od sebe sedne hned, jakmile uvidí svou misku.
  Reklama
Metoda 10
Metoda 10 ze 13:

Povely „Vezmi“ a „Pusť“

 1. 1
  Povel „Vezmi“. Použijte tento povel pokaždé když chcete, aby váš pes vzal něco do tlamy.
 2. 2
  Dejte svému psovi hračku na hraní. Dejte mu povel „Vezmi“. Jakmile váš pes vezme hračku do tlamy, odměňte ho pochvalou. (Kromě pochvaly navíc dostane i hračku.)
 3. 3
  Přechod na méně atraktivní objekty. Je jednoduché naučit psa povelu „Vezmi“, když jde o tak zábavnou věc. Až se naučí spojení mezi povelem a chováním, přejděte na nudnější objekty. Příkladem mohou být noviny, lehké tašky nebo cokoliv co chcete, aby nesl.
 4. 4
  Spojte výcvik povelu „Vezmi“ s povelem „Pusť“. Jakmile vezme hračku, použijte povel „Pusť“, aby vám pes hračku zase vrátil. Když hračku pustí, pochvalte ho a dejte mu odměnu a začněte nanovo s povelem „Vezmi“. Nechcete přece, aby si váš pes začal myslet, že zábava končí pokaždé, když pustí hračku.
  • Nepřetahujte se se psem. Když táhnete, pes táhne opačnou stranou intenzivněji.
  Reklama
Metoda 11
Metoda 11 ze 13:

Povel „Vstaň“

 1. 1
  Význam povelu „Vstaň“. Povely „Sedni“ a „Čekej“ se zdají být zřejmé, ale možná hned nepochopíte význam povelu „Vstaň“. Tento povel asi nebudete používat každý den, ale budete ho potřebovat po celý život vašeho psa. Například u veterináře nebo v psím salonu.
 2. 2
  Připravte se na cvičební lekci. Abyste zaujali pozornost vašeho psa, vezměte jeho oblíbenou hračku a hrst pamlsků, abyste jej mohli odměnit za zvládnutí povelu. Když učíte svého psa povel „Vstaň“, nejdříve použijte „Lehni“, aby byl ve vhodné pozici. Z ležení by měl vstát, aby dostal svoji hračku a pamlsky.
 3. 3
  Zaujměte jeho pozornost. Tím, že bude sledovat svoji hračku nebo odměnu ho chcete přesvědčit, aby vstal. Držte hračku nebo odměnu před ním ve výšce nosu.
  • Když si sedne, myslíce si, že dostane odměnu, zkuste to znovu, ale podržte hračku nebo odměnu o něco níž.
 4. 4
  Přimějte psa, aby sledoval vaší ruku. Narovnejte ruku dlaní dolů. Pamlsek držte mezi palcem a dlaní. Začněte posouvat ruku o pár centimetrů dál od jeho nosu. Účelem je, aby byl pes nucen vstát, zatímco sleduje vaší ruku.
  • Asi budete potřebovat i druhou ruku, abyste ho ze začátku chytli zespoda a ukázali mu, co po něm vlastně chcete.
 5. 5
  Okamžitě ho pochvalte. Jakmile bude vestoje, pochvalte ho a dejte mu odměnu. Ačkoliv jste ještě ústní povel „Vstaň“ nepoužili, můžete ho ve své pochvale použít: „Hodný, vstaň“.
 6. 6
  Přidejte verbální povel „Vstaň“. Nejdříve budete pracovat pouze na tom, aby váš pes vstal, sledujíce hračku nebo odměnu. Když se to naučí, začněte přidávat během lekcí ústní povel „Vstaň“.
 7. 7
  Kombinujte povel „Vstaň“ s ostatními povely. Je mnoho způsobů, jak povely kombinovat. Když chcete, aby váš pes stál delší dobu, dejte mu povel „Vstaň“, aby vstal. Potom můžete přidat „Čekej“ nebo „Zůstaň“. Taktéž může následovat „Sedni“ nebo „Lehni“, pokud chcete se psem povely dále procvičovat a postupně prodlužovat vzdálenost mezi vámi a svým psem. Nakonec docílíte toho, že váš pes provádí povely i z větší vzdálenosti.
  Reklama
Metoda 12
Metoda 12 ze 13:

Povel „Štěkej“

 1. 1
  Pochopte, co tento povel znamená. Povel „Štěkej“ naučí vašeho zaštěkat jako reakci na váš verbální pokyn. Sám o sobě je tento povel nezvyklý, ale při kombinaci s povelem „Ticho“ může pomoct zvládnout problém s příliš uštěkaným psem.[8]
  • Dejte si velký pozor, když cvičíte tento povel. Nezkušeným cvičitelům se někdy může stát, že se jim povel vymkne z rukou a skončí se psem, který na ně štěká neustále.
 2. 2
  Používejte klikr. Povel „Štěkej“ vyžaduje okamžitou pochvalu, víc než ostatní povely. Opakováním několika kliknutí a odměn po sobě naučte svého psa, aby si spojil kliknutí s následnou odměnou.
  • Pokračujte ve cvičení až do té doby, než si pes uvědomí, že kliknutí samo o sobě je odměnou a pamlsek přijde později.
 3. 3
  Zjistěte, kdy váš pes štěká nejvíc. U každého psa je to jinak, takže to musíte vypozorovat u každého zvlášť. Může štěkat pokud mu odepřete odměnu, když někdo zaklepe na dveře, zazvoní na zvonek nebo zatroubí auto.
 4. 4
  Vybídněte svého psa, aby štěkal. Když přijdete na to, kdy váš pes štěká, předveďte to pro změnu vy jemu. Úmyslem je povzbudit ho, aby začal štěkat sám od sebe. Pak ho pochvalte.
  • Není to jednoduché, pokud se do toho pustí nezkušený cvičitel.
  • Proto je nácvik povelu „Štěkej“ trochu odlišný od ostatních. Začněte cvičit ústní povel „Štěkej“ hned na začátku. Tak si pes nebude myslet, že ho chválíte za přirozené chování.
 5. 5
  Použijte ústní povel „Štěkej“ brzy. Hned jak váš pes poprvé zaštěká, dejte mu ústní povel „Štěkej“, klikněte a dejte mu odměnu.
  • U ostatních povelů se nejdříve pes naučí chování, pak se přidá povel, který tomuto chování předchází.
  • Avšak nácvik povelu „Štěkej“ se může lehce vymknout z rukou. Na začátku je pes odměňován za to, že štěká.
  • Je tedy lepší spojit ústní povel s chováním už za chodu. Nikdy neodměňujte psa za to, že štěká, bez ústního povelu.
 6. 6
  Zkombinujte povel „Štěkej“ s povelem „Ticho“. Asi by vás nenapadlo, že by povel „Štěkej“ mohl být přínosem pokud máte psa, který od přírody hodně štěká. Avšak s povelem „Štěkej“ ho můžete též naučit i povel „Ticho“. Nepotřebujete psa, který je příliš uštěkaný, ale psa, který je zticha, určitě ano.
  • Když už váš pes zvládl „Štěkej“, začleňte do výcviku povel „Ticho“.
  • Dejte ústní povel „Štěkej“.
  • Avšak namísto toho, abyste odměnili štěkání, počkejte, než váš pes přestane štěkat.
  • Dejte ústní povel „Ticho“.
  • Jestliže pes zůstane zticha (neštěká), odměňte ho za to kliknutím a pamlskem.
  Reklama
Metoda 13
Metoda 13 ze 13:

Příprava na pobyt v přepravce

 1. 1
  Cíl nácviku pobytu v přepravce. Zavřít psa na několik hodin v kuse do přepravky se zdá kruté. Psi však instinktivně rádi zalézají do doupat, takže stísněné prostory pro ně nejsou tak skličující jako pro nás. Ve skutečnosti ti psi, kteří prošli nácvikem, budou své přepravky vyhledávat jako bezpečné a pohodlné místo.
  • Příprava psa na přepravku je dobrým způsobem jak zvládnout jeho chování když zůstane delší dobu sám.
  • Například mnoho majitelů zavírá své psy do přepravky když jdou spát nebo když odcházejí z domu.
 2. 2
  Začněte s nácvikem když je pes mladý. Ačkoliv i starší psi se mohou naučit na přepravku, je jednodušší trénovat mladého psa.
  • Pokud máte štěně velkého plemena, necvičte ho na příliš velkou přepravku, do které si myslíte, že doroste.
  • Psi se nevyprázdní když spí nebo odpočívají, takže potřebujete přepravku vhodné velikosti.
  • Jestliže je přepravka příliš velká, mohl by váš pes začít močit do rohu, protože má příliš mnoho prostoru.
 3. 3
  Dbejte, aby byla jeho přepravka lákavým místem.[9] Neizolujte svého psa hned napoprvé tím, že zamknete dvířka. Chcete, aby si vytvořil k přepravce kladný vztah a aby se těšil z času stráveného v ní.
  • Když začínáte s nácvikem, umístěte přepravku na místo, kde se shromažďují všichni členové domácnosti. Je to způsob jak vytvořit z přepravky součást společenského prostředí a ne izolované místo.
  • Dejte mu do přepravky měkkou deku a několik jeho oblíbených hraček.
 4. 4
  Přimějte ho vejít do přepravky. Jakmile jste z přepravky vytvořili atraktivní místo, vložte do ní pamlsky, abyste si byli jisti, že jí váš pes neodolá. Nejdříve dejte pár pamlsků ven, aby mohl prozkoumat okolí přepravky. Potom nějaké umístěte dovnitř v blízkosti dvířek. Pes musí strčit hlavu dovnitř, aby pamlsky získal. Postupně, když se cítí stále pohodlněji, pokládejte pamlsky dále a dále od vchodu do přepravky.
  • Dělejte to do té doby, než vás pes vleze dovnitř bez váhání.
  • Když zvykáte svého psa na přepravku, mluvte na něj milým hlasem.
 5. 5
  Nakrmte psa v jeho přepravce. Když už spokojeně vešel do přepravky, aby si vzal pamlsky, posilte jeho pozitivní asociaci spojenou s jídlem.
  • Umístěte misku s jídlem kamkoliv, kde je to pro něj pohodlné. Pokud má pořád ještě trochu strach, dejte ji hned k dvířkům.
  • Jakmile se v přepravce cítí pohodlněji, misku s jídlem posouvejte stále dál.
 6. 6
  Začněte za ním zavírat dvířka. Se svými pamlsky a jídlem je mu pobyt v přepravce stále příjemnější. Musí se však začít vyrovnávat se zavřenými dvířky.
  • Začněte zavírat dvířka nejdříve během jídla, když je pes jídlem plně zaměstnán a nevšímá si, co se děje.
  • Zavírejte dvířka ze začátku jen na velmi krátkou dobu a prodlužujte ji, když se pes bude cítit pohodlněji.
 7. 7
  Neodměňujte ho za to, že kňučí. Když kňučí štěňata, může to být roztomilé. Pokud ale kňučí dospělý pes, může vás to dohánět k šílenství. Jestliže kňučení štěněte nejde utišit, možná jste ho nechali v přepravce příliš dlouho. Nemůžete ho však vypustit, dokud nepřestane kňučet. Zapamatujte si, že každý pes má odměnu spojenou s poslední činností, v tomto případě s kňučením.
  • Namísto toho vypusťte psa až když přestane kňučet.
  • Příště, když zavřete dvířka přepravky, nechte ho v ní o něco kratší dobu.
 8. 8
  Udělejte mu dlouhý pobyt v přepravce pohodlnější. Jestliže vaše štěně pláče, že je samo v přepravce, vezměte si ho na noc k sobě do ložnice. Použijte tikací hodiny, aby pomohly vašemu štěňátku usnout. Ujistěte se, že se vyprázdnilo venku a že už víc nepotřebuje.
  • Opravdu malé štěně byste měli mít v noci v přepravce u sebe, abyste slyšeli, když bude potřebovat jít v noci ven.
  • Jinak bude nuceno vyprázdnit se v přepravce.
  Reklama

Tipy

 • Pokud používáte hlasové příkazy, mluvte zřetelně. Jestliže chcete, aby si pes sedl, řekněte mu to tak, aby rozuměl. Neopakujte příkaz stále dokola doufajíce, že ho nakonec provede. Jestliže příkaz neprovede napoprvé, zesilte jej za 2 – 3 vteřiny a potom ho pochvalte. Nechcete přece povel „Sedni“ opakovat dvacetkrát, než si pes sedne. Chcete, aby si sedl napoprvé a ne na podvacáté.
 • Nedovolte svému psovi, aby vás kousal, dokonce ani během hraní. Stane se to špatným zvykem a vám dá hodně práce odnaučit jej kousat. Nebezpeční, agresivní psi potřebují speciální výcvik od zkušených cvičitelů. Někdy je dokonce zapotřebí veterinář. V žádném případě byste si neměli vzít agresivního psa bez náležitého výcviku. Je to příliš nebezpečné.
 • Nenechte příliš dlouho svého psa dělat věci nesprávně, může se z toho stát špatný zvyk.
 • Uvědomte si, že každý pes je jedinečný. Jeden se může učit pomaleji než jiný a to je v pořádku. Neexistuje však pes, který by se nedal vycvičit!
 • Zapamatujte si, že psi nekomunikují stejně jako my. Je na vás, abyste se naučili jejich psí „jazyk“, ne naopak.
 • Nenechejte svého psa, aby se o vás opíral, když vstáváte nebo si sedáte. Není to znak toho, že vás má rád. Je to znakem dominance. Pes tak obsazuje váš prostor. Vy jste vůdce. Vstaňte a šťouchněte ho kolenem nebo chodidlem, aby vstal. Odměňte ho za to, že vstal. Jestliže chcete vymezit svůj osobní prostor důrazněji, přikažte svému psovi, aby si lehl do svého pelíšku nebo přepravky.
 • Jestliže používáte povely rukou, ujistěte se, že jsou jednoznačné a váš pes je vidí a rozeznává. Existují standardní cvičební signály používané jako základní povely, třeba „Sedni“, „Zůstaň“, atd. Jestliže si nejste jisti jakou řeč těla použít, zeptejte se na to zkušeného cvičitele, nebo si informace najděte na internetu nebo v knize.
 • Buďte důslední. Ujistěte se, že povel i signál rukou jsou vždy stejné.
 • Jestliže je váš pes nezvladatelný, dalším dobrým způsobem jak napravit jeho chování je oddělit ho od zbytku „smečky“. Dejte ho do přepravky nebo klece a ignorujte ho. Izolace od smečky znamená v psím jazyce „tvoje chování je nepřijatelné a nám se to nelíbí“. Možná, že bude kňučet nebo výt, to však musíte ignorovat. Pojměte to jako oddechový čas pro vašeho psa. Když ztichne a uklidní se, vypusťte ho z přepravky. Nezapomeňte na pravidelný pohyb, který mu pomůže zvládnout množství jeho energie. Házejte mu třeba míček, aby vám jej přinášel. Je to velmi dobrý způsob jak ho unavit.
 • Mluvte na svého psa příjemným a zřetelným hlasem. Použijte hlasitost s jakou mluvíte uvnitř.
 • Nešetřete pochvalami.
 • Výcvik psa vyžaduje mnoho trpělivosti. Může být velkým zklamáním, pokud si vyberete psa, na kterého nestačíte. Jestliže zjistíte, že jste si vybrali špatně, požádejte o radu profesionála. Je možné, že budete muset zajistit psovi nový domov. Udělejte to co nejdříve, abyste netrpěli ani vy, ani váš pes. Jestliže nemáte na výcvik dostatek trpělivosti, zajistěte mu profesionálního cvičitele. Nikdo není rozeným cvičitelem bez dalšího vzdělání.
 • Nebuďte ke svému psovi krutí a nebijte ho. Je to dobré jen k tomu, aby se vás začal bát.
 • Ukliďte po svém psovi, jestliže se vyprázdní na něčí pozemek nebo na veřejném místě. Pokud to budete dělat, zaručí vám to, že lidi budou mít z vašeho psa stejnou radost, jakou máte vy.
 • Psa necvičíte kvůli němu samému, cvičíte ho pro sebe. Trénink vás učí jak s ním komunikovat, aby vám rozuměl. Jestliže pošlete svého psa k výcviku k někomu jinému, naučí se pracovat s ním, ne s vámi. Vyšetřete si čas a naučte se, jak vycvičit svého psa, nepřesouvejte odpovědnost na někoho jiného. V určitých případech však musí psy naučit základy někdo jiný. Později už byste však měli pokračovat spolu, cvičitel, vy a váš pes. Tak získáte jistotu, abyste další trénink zvládli sami. Zajistěte si s cvičitelem společné lekce, abyste ve výcviku mohli pokračovat.[10]
 • Jestliže si pes vezme věc, která mu nepatří, řekněte „Pusť“.
 • Zkuste se ovládat, jestliže se váš pes nechová tak, jak se „sluší".
 • Jestliže učíte svého psa „mluvit“, vaše vytí nebo štěkot může být podnětem, aby začal i on.
 • Jestliže vás pes poslouchá, dávejte mu odměny! Zapamatujte si, že si ho lehce získáte, pokud bude cítit, že ho milujete.
Reklama

Varování

 • Používejte obojek a vodítko přiměřené k velikosti vašeho psa. Příliš volné nebo příliš těsné obojky mohou způsobit poranění.
 • Pes vyžaduje téměř tolik odpovědnosti jako dítě. Nepořizujte si psa, pokud si nejste jisti, že na něj stačíte. Musíte být schopni udělat určitá opatření a ústupky, aby mohl pes vstoupit do vašeho života.


Zvažte, zda použít knížky zaměřené na výcvik psů

 • Pravidelně navštěvujte veterináře a dodržujte pravidelná očkování. Rovněž byste si měli hlídat všechno, co je třeba zařídit nebo zaplatit (poplatky, očkovací průkaz, potřeba čipu, pokud se psem cestujete atd.) nebo jestli ho dáte vykastrovat, dokud není příliš starý.
 • Pravidelná aktivita je rovněž dobrým způsobem, jak předejít tomu, aby vám doma ničil věci. Psi se nudí a tak si hledají způsob, jak se „zabavit“, třeba žvýkají vaše oblíbené boty, koušou nábytek nebo neustále štěkají. Předejděte těmto problémům tím, že ho budete brát na pravidelné procházky. Je to dobré i pro vás! „Unavený pes je hodný pes“. Kdy je pes unavený, je individuální.
 • Výchova a výcvik psa, autor Bruce Fogle
 • Chov psů, autor Zdeněk Procházka
 • Výcvik psa podle jeho temperamentu, autor Antje Hebel
 • Můj pes – průvodce, jak se starat o svého psa, autor Caroline Davis
 • Výchova štěněte v sedmi lekcích, autor Gwen Bailey
 • Jak trénovat nemožného psa aneb I prasátka mohou létat, autor Jane Killion
 • Klikr trénink pro vašeho psa, autor Morten Egtvedt
Reklama

O tomto wikiHow

David Levin
Spoluautorem článku je :
Profesionální trenér psů
Tento článek spoluautorem článku je David Levin. David Levin je majitelem Citizen Hound, profesionální služby venčení psů, který sídlí v oblasti San Francisco Bay Area. Díky více než 9 letům profesionálních procházek a výcviků v oblasti psů byl Davidův podnik v letech 2019, 2018 a 2017 byl Beast of the Bay oceněn jako "Best Dog Walker SF". Také byl v letech 2017, 2016, 2015 zařazen na prestižní seznam nejlepších firem. Citizen Hound se pyšní na své služby zákazníkům, péči, dovednosti a pověst. Tento článek byl zobrazen 10 313 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 10 313 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama