Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někteří lidé považují zvykání psů na přepravku za kruté a zbytečné, ale ve skutečnosti je to pro psa prospěšné a méně stresující jak pro něho, tak pro vás. Když to uděláte správně, váš pes si přepravky bude vážit jako svého vlastního místa, na kterém se bude cítit dobře. V budoucnu se vám tento výcvik bude hodit v případě, že budete muset psa převážet do ordinace veterináře, nebo někam na cesty. Kromě toho je to skvělá pomůcka pro období, kdy si pes bude zvykat na nový domov. Když budete výcvik provádět správně, váš pes bude mít svoji přepravku rád.

Metoda 1 ze 5:
Připravte přepravku

 1. 1
  Rozhodněte se, jakou přepravku si chcete pořídit. Existují různé druhy přepravek, například z tvrdého plastu s drátěnými dvířky. Ty se hodí hlavně pro psy, kteří mají rádi přehled o tom, co se děje okolo nich, pro psy, kteří rádi kousají věci a pro majitele psů, kteří se svými mazlíčky často cestují. Drátěné přepravky jsou vyrobeny z pevných kovů a hodí se nejlépe pro psy, kteří se rádi dívají kolem sebe a pro psy, kteří žijí v teplém klimatu a potřebují přepravky, které dobře větrají. [1]
  • Kupte si přepravku správné velikosti. Přepravka by měla být dost velká na to, aby se ní v pes mohl protáhnout a postavit se, ale neměla by být příliš velká na to, aby si v jednom rohu pes mohl udělat „záchod“ a v druhém rohu spát. Pokud si chcete koupit jen jednu přepravku, pořiďte si dost velkou na to, aby se do ní vešel dospělý pes a než vám pes vyroste, jeden konec přepravky něčím zablokujte. [2]
  • U většiny přepravek budete muset nejdříve nechat psa aby si na bednu zvykl bez víka. Sejměte tedy víko přepravky a nechejte psa, aby si na ni zvyknul.
  • U drátěné přepravky nejprve zajistěte dvířka tak, aby byla stále otevřená. Na dno přepravky dejte deky nebo noviny.
 2. 2
  Udělejte psovi v přepravce pohodlí. Najděte si starou přikrývku nebo ručník a vyložte s ním dno přepravky. Pokud má váš pes již svůj pelíšek, na který je zvyklý, můžete mu ho také dát do přepravky. Jde o to, aby měl pes pohodlí a mohl si lehnout a aby si uvědomil, že přepravka je jeho pelíšek a ne místo, na které se může chodit vyprazdňovat.
  • Když pes vykoná potřebu do své přepravky, co nejrychleji mu vyměňte podestýlku, aby to neudělal znovu. Když to neuděláte ihned, budete mít v domě zápach psí moči a pes si bude myslet, že se na toto místo může jít vyprázdnit znovu.
 3. 3
  Poskytněte psovi vodu. Pokud chcete nechat psa v přepravce déle než dvě hodiny, je to velmi důležité. Pokud nechcete, aby pes vodu v přepravce rozlil, kupte si pítko pro křečky a připojte ho k lahvi se studenou vodou.
 4. 4
  Zajistěte, aby se psovi v přepravce líbilo. Dejte psovi do přepravky jeho oblíbené hračky, které bude moci kousat. Později mu budete moci do přepravky dávat i různé pamlsky a učit ho tak chodit na své místo.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Představte svému psovi přepravku

 1. 1
  Přepravku byste měli nechat v místě, kde se stále něco děje. Když necháte přepravku v kuchyni nebo v obývacím pokoji, pes si ji spojí s vaší společností a nebude si myslet, že ho necháváte o samotě. Nechejte přepravku chvíli ležet na místě a potom ho začněte učit, aby do ní chodil na povel. Díky tomu si pes zvykne na to, že jde o běžný kus nábytku a ne o cizí předmět.
  • V noci byste měli mít přepravku v ložnici. Když bude pes ve společnosti lidí, bude se cítit dobře. Kromě toho váš spánkový režim ovlivní spánkový režim psa a v budoucnu díky tomu budete mít jistotu, že se v klidu vyspíte. Neměli byste psa dávat do přepravky dokud je příliš mladý, ale pokud se vám pes často vyprazdňuje v domě, měli byste to začít dělat co nejdříve. [3]
 2. 2
  Využívejte techniky pozitivního prosazování. Je sice lákavé používat přepravku jako trest, ale neměli byste to dělat. Vždy se svým psem mluvte klidně a snažte se zajistit, aby se přepravky nebál.
  • Začněte tím, že budete psovi do přepravky dávat pamlsky. Štěte si díky tomu přepravku spojí s příjemnými odměnami a nebude z ní mít strach.
  • Kdykoli pes vejde sám od sebe do přepravky, pochvalte ho. Přestaňte se vším, co zrovna děláte a jděte psa pochválit. Pohlaďte ho a pochvalte ho i slovně a pokud chcete, dejte mu i nějaký pamlsek.
  • Hrajte si se svým štěnětem „hry“. Hoďte do přepravky pamlsek a neukazujte ho svému psovi. Potom psa zavolejte a řekněte mu: „Kde máš pamlsek? Jdi si pro něho do přepravky!“ Mluvte se psem pozitivně a radostně a jemně ho navádějte k přepravce. Až si štěně najde pamlsek, pochvalte ho. Pokud vašeho psa více motivují hračky, můžete použít i jeho oblíbenou hračku. [4]
   • Nikdy psa nenuťte chodit do přepravky násilím. Kromě večera, kdy musí pes jít do přepravky spát, byste ho měli vždy nechat, aby do ní vešel sám od sebe.
 3. 3
  Krmte svého psa v přepravce. Až se pes naučí chodit sám od sebe do přepravky, začněte ho pravidelně krmit v přepravce. Dejte mu misku s potravou do přepravky. Pokud se psovi nechce chodit až dovnitř, posouvejte misku postupně tak daleko, jak daleko je ochotný jít.
  • Až se bude pes cítit v přepravce dobře a nebude mu vadit tam jíst, začněte postupně zavírat dvířka v době, kdy se bude krmit. Dávejte pozor a otevřete dvířka hned po tom, co pes dojí. Po několika pokusech začněte pomalu prodlužovat dobu, kdy budou dvířka zavřená, dokud pes nezůstane zavřený v přepravce 10 minut v kuse.
  • Když pes začne kňučet, pravděpodobně jste ho nechali v přepravce příliš dlouho. Příště zkuste nechat přepravku zavřenou kratší dobu. Nenechávejte psa uvnitř kňučet, jinak si na přepravku nikdy nezvykne a nebude ji mít rád. [5]
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Jak naučit psa být o samotě

 1. 1
  Buďte se psem doma. Je důležité, aby si pes nespojil svoji přepravku okamžitě s tím, že je sám doma a opuštěný. Proto byste měli nějakou dobu strávit se psem doma když si bude na přepravku zvykat.
 2. 2
  Postupně prodlužujte dobu, kterou pes stráví v přepravce. Když se pes naučí být v přepravce v klidu alespoň deset minut po jídle, budete moci začít tuto dobu prodlužovat. Kdykoli během dne (ne hned po jídle) psa zavolejte a ukažte mu, že má v přepravce pamlsek. Řekněte mu, aby do přepravky vlezl a když to udělá, pochvalte ho a dejte mu pamlsek.
  • Až bude pes uvnitř přepravky, zavřete ji a na 5-10 minut si k ní tiše sedněte. Potom vstaňte a jděte na 5 minut do jiné místnosti. Až se vrátíte do místnosti s přepravkou, znovu si na chvíli sedněte ke dvířkům přepravky a potom teprve pusťte psa ven.
 3. 3
  Celý tento postup opakujte několikrát denně. Postupně prodlužuje dobu, kterou strávíte mimo pokoj s přepravkou a pokračujte takto několik týdnů. Kdykoli pes začne kňučet, měli byste dobu prodlužovat pomaleji. Nepouštějte psa z přepravky dříve, než začne kňučet, ale zkraťte dobu, kterou strávíte mimo místnost. Pokračujte tak dlouho, dokud pes nebude schopen být v přepravce minimálně 30 minut v klidu.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Nechejte psa o samotě

 1. 1
  Začněte odcházet z domu. Až si pes zvykne na přepravku a vydrží v ní 30 minut v klidu, budete moci začít na krátkou dobu odcházet z domu. Postupně budete moci psa nechávat o samotě stále déle. Neexistují sice žádná přesná pravidla, ale zde uvádíme rady, kterými se můžete řídit: [6]
  • 9 - 10 týdnů - 30 - 60 minut
  • 11 - 14 týdnů - 1 - 3 hodin
  • 15 - 16 týdnů - 3 - 4 hodin
  • 17+ týdnů - 4 - 6 hodin
  • S výjimkou nocí byste nikdy neměli psa nechávat v přepravce déle, než 6 hodin v kuse (ideálně méně než 5 hodin).
 2. 2
  Střídejte dobu, kdy psa dáváte do přepravky. Pošlete psa do přepravky 5-20 minut před odchodem z domu. Jednoduše mu přikažte, aby šel na místo a dejte mu odměnu. Potom tiše odejděte.
 3. 3
  Nedělejte žádnou vědu z toho, když se budete vracet domů nebo do místnosti. Pes bude jistě rád, že vás vidí, ale neměli byste jeho chování podporovat tím, že na něho budete reagovat přehnaně. Raději psa několik minut po příchodu domů klidně pusťte z přepravky.
 4. 4
  Vezměte psa co nejrychleji ven, aby se mohl vyprázdnit. Až pes vykoná potřebu, pochvalte ho. Díky tomu pomůžete omezit počet nehod v domě a také svého psa naučíte, že když se bude vyprazdňovat venku, bude pochválen.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Zvykání na život v domě pomocí přepravky

 1. 1
  Začněte co nejdříve. Tato metoda je velmi účinná při učení psa pravidlům vyprazdňování. Pokud chcete svého psa naučit zvyknout si vyprazdňovat se pouze venku, musíte začít co nejdříve. Omezíte tím počet nehod v domě a zajistíte, že si pes na přepravku zvykne co nejdříve.
 2. 2
  Řiďte se kroky „Připravte přepravku“ a „Představte přepravku svému psovi“ (výše). Přestože nemusíte nutně psa učit být o samotě, měli byste se snažit zajistit, aby bral přepravku jako svůj domov. Díky tomu předejdete tomu, že se bude v přepravce vyprazdňovat.
 3. 3
  Když budete doma, pošlete psa do přepravky. Až si štětě na svoji přepravku zvykne, můžete ho v ní nechávat když budete doma. Každou hodinu vezměte štěně vyvenčit.
  • Pokud štěně nevykoná potřebu venku, vraťte ho zpět do přepravky. Když to udělá, pochvalte ho, dejte mu pamlsek a zůstaňte s ním venku o chvíli déle. Můžete ho nechat proběhnout se i po domě (když budete mít štěně volně v bytě, choďte s ním ven každých 30-45 minut, abyste předešli nehodám).
 4. 4
  Veďte si deník. Zní to sice hloupě, ale je dobré si zapisovat, jak často se vaše štěně potřebuje venčit. Když budete své štěně krmit pravidelně, mělo by se také pravidelně vyprazdňovat. Až budete vědět, kdy bude potřebovat chodit ven, budete ho moci brát venčit ve správnou dobu. Když uvidíte, že se štěně chodí vyprazdňovat naprosto přesně, budete ho moci nechat volně pobíhat po domě většinu dne.
 5. 5
  Hodinu před venčením dejte štěně do přepravky. Až budete vědět, kdy se štěně bude potřebovat vyvenčit, budete ho moci hodinu před tím zavřít do přepravky. Díky tomu předejdete tomu, že by se štěně vyprázdnilo v domě dříve, než s ním půjdete ven. [7]
 6. 6
  Nepřestávejte své štěně chválit. Nebuďte líní – chvalte své štěně kdykoli se vyprázdní venku. Nakonec na vás vaše štěně začne samo od sebe čekat u dveří kdykoli bude chtít jít ven.
 7. 7
  Postupně omezujte dobu, kterou vaše štěně stráví v přepravce. Nakonec budete moci přepravku přestat používat a brát štěně ven pouze v přesně určenou dobu.
 8. 8
  Uklízejte všechen nepořádek. Pokud nepřistihnete štěně přímo při činu, netrestejte ho za to, že se vyprázdnilo v domě. Všechny nehody důkladně ukliďte s pomocí čistícího prostředku na bázi amoniaku, který psa odradí od opakovaného vyprazdňování na stejném místě. Neustále na své štěně dohlížejte a pokud mu nedůvěřujete, nechejte ho raději v přepravce. Uvědomte si, že když začnete štěně krmit v jinou dobu, bude se muset také venčit v jinou dobu.
  Reklama

Tipy

 • Když bude pes v přepravce kňučet, ignorujte to (pokud s ním není něco fyzicky v nepořádku). Pusťte ho ven až když se uklidní, jinak si zvykne na to, že ho pustíte vždy, když začne kňučet.
 • V případě nehod: pořiďte si ve zverimexu sprej na odstranění zápachu, aby se pes přestal vyprazdňovat stále na stejném místě. Uvědomte si, že to, že vy už nic necítíte, nemusí znamenat, že nic necítí ani váš pes!
 • Nepoužívejte čističe na bázi čpavku. Psům jeho zápach připomíná moč a podporuje je v tom, aby se vyprazdňovali stále na jednom místě v domě.
 • Vezměte svého psa ven krátce po krmení. Většina psů se potřebuje vyprázdnit brzy po jídle.
 • Kupte si správně velkou přepravku. Když bude přepravka příliš velká, pes bude používat jeden z jejích rohů jako záchod a nenaučí se venčit se venku. Přepravka by měla být dost velká na to, aby se v ní pes mohl postavit, lehnout si a otočit se. *Pokud máte malé štěně, kupte si menší přepravku a až vyroste, pořiďte si větší.
 • Když budete mít během dne psa v přepravce, můžete mu pouštět klidnou hudbu, nebo mu můžete nechat zapnutou televizi.
 • Nikdy psa nenuťte chodit do přepravky násilím.


Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že z přepravky netrčí žádné dráty ani ostré kousky kovu a plastu, které by mohly psa poranit. Někteří psi mají vystouplé oči a mohli by si omylem vypíchnout oko o ostrý okraj přepravky.
 • Nenechávejte psa v přepravce déle než několik hodin v kuse (kromě noci). Můžete postupně prodlužovat dobu, kterou pes stráví v přepravce až na 6 hodin (v případech, kdy to bude naprosto nevyhnutelné), ale neměli byste ho nechávat v přepravce déle, než několik málo hodin. Dvouměsíční štěně nesmí být v přepravce déle než 2 hodiny. Půlroční štěně v přepravte vydrží i šest hodin, ale mělo by to být pouze výjimečně. Vy sami znáte svého psa nejlépe – dávejte pozor, aby se cítil stále dobře a choďte s ním často ven. Uvědomte si, že někdy i vy sami potřebujete na toaletu častěji, než normálně. Váš pes je zvíře a i jemu se život každý den mění. Buďte ochotní připouštět menší změny.
 • Když budete muset psa nechat v přepravce déle než 5 hodin, měli byste najít někoho, kdo vám ho přijde vyvenčit a neměli byste to dělat příliš často.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 369 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 3 369 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama