Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Štěňata se nerodí s tím, že by věděla, jak si správně hrát, kdy se chodit venčit na správné místo na zahradě a jak chodit hezky pomalu na vodítku. Trvá několik měsíců, než se štěně naučí s vámi žít v jednom domě. Musíte ho pečlivě a důsledně cvičit, aby se naučilo vše, co musí umět ještě dříve, než z něho vyroste dospělý pes, který bude právoplatným členem vaší rodiny.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Jak naučit psa venčení

 1. 1
  Vymyslete si pevný režim. Štěňata potřebují velmi pevný režim, aby se naučili, kdy a kde se mohou vyprazdňovat. Je důležité začít své štěně cvičit hned po tom, co si ho přivedete domů. Berte ho každý den na procházku – hned ráno po probuzení, po každém jídle, po hraní a večer před spaním. [1]
  • Všímejte si toho, jak vaše štěně projevuje potřebu se vyvenčit. Jakmile zjistíte, jak přesně to dělá, měli byste být schopni vědět, kdy ho musíte ihned vzít ven.
  • Každý den štěně krmte ve stejnou dobu, abyste mohli odhadovat, kdy bude potřebovat jít ven.
  • Velmi mladá štěňata se musí venčit zhruba každou hodinu. [2] Jeden z rodiny tedy bude muset být stále se štěnětem, aby se vám nevyčůralo v domě.
  • Pokud nemůžete své štěně vycvičit sami, je důležité, aby to udělal někdo jiný. Když s tím nezačnete dost brzy, bude vám trvat mnohem déle odnaučit psa vykonávat svoji potřebu v domě.
 2. 2
  Určete svému štěněti nějaké místo v domě. Prvních několik měsíců budete muset štěně bedlivě pozorovat, abyste dokázali určit, kdy potřebuje vyvenčit. Když mu dáte příliš mnoho svobody, naučí se chodit čůrat kamkoli ho jen napadne a vy ho přitom ani nepřistihnete. [3]
  • Na noc a na dobu, kdy nebudete doma, štěněti nachystejte bedýnku. Měla by být malá, pohodlná a bezpečná. Nikdy ji nepoužívejte jako trest. Štěňata nerady chodí na toaletu tam, kde spějí, takže byste měli psa vzít ven hned před tím, než ho do bedýnky dáte a také hned po tom, co ho z ní vytáhnete, aby si nemuselo špinit svůj malý domeček.
  • Štěňata by měla vydržet spát asi 7 hodin, než se probudí a budou potřebovat vyvenčit. Přesto byste ale měli boudičku vystlat novinami nebo starými ručníky, kdyby se mu uprostřed noci stala nějaká nehoda.
  • Pokud se v noci probudíte, protože vaše štěně štěká, potichu ho vezměte ven a potom ho vraťte zase zpět do boudy.
 3. 3
  Vyberte štěněti na zahradě jedno místo, na které ho budete vodit vykonávat potřebu. Když bude mít venku takové místo, nebude se muset vyprazdňovat v domě. Bude chtít chodit stále na to stejné místo a nakonec se naučí i počkat, než ho tam vezmete vy.
  • Snažte se štěně povzbudit, aby se vyprazdňovalo vždy na tomto místě. Řekněte mu například „čůrej“. Toto slovo potom nepoužívejte nikde jinde, než na tomto místě.
  • Spousta lidí si vybírá zadní roh zahrady, nějaké oplocené místo. Pokud nemáte zahradu, vyberte si nějaké místo poblíž vašeho bytu nebo domu. Nezáleží na tom, kde to bude. Důležité je, abyste vodili štěně vždy na stejné místo.
 4. 4
  Když se štěně vyprázdní na tomto místě, pochvalte ho. Dejte mu nějaký pamlsek, nebo ho pohlaďte a pochvalte ho slovně. [4] Když se štěně naučí, že dostane odměnu, brzy bude chodit čůrat jen na toto místo.
  • Měli byste štěně chválit vždy těsně po tom, co se úspěšně vyprázdní venku na určeném místě. Když to uděláte později, bude si myslet, že ho chválíte za něco jiného.
  • If you praise your puppy before she has gone to the bathroom, she may get confused. Když štěně pochválíte ještě před tím, než se vyprázdní, bude zmatené a nebude vědět, co po něm chcete.
 5. 5
  Naučte se řešit nehody. Když se vaše štěně vyčůrá někde v domě – a buďte si jistí, že se to stane – nekřičte na něho a snažte se ho nevystrašit. Přistihněte ho při činu a ihned ho odneste na určené místo na zahradě. Když potřebu dokončí tam, pochvalte ho. [5]
  • Pokud najdete loužičku někde v domě, je příliš pozdě na to, abyste za to štěně trestali. Nestrkejte mu do toho nos – pouze byste ho vystrašili a nerozumělo by tomu, co se ho snažíte naučit.
  • Dobře všechny skvrny vyčistěte, jinak se štěně bude vracet stále na to samé místo.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Naučte štěně jemně si hrát

 1. 1
  Dovolte štěněti hrát si s ostatními štěňaty. Štěňata se učí socializovat tím, že si hrají s jinými štěňaty. Naučí se to tím, že si s nimi hrají – když jeden druhého kousne příliš silně, štěně zakňučí a přestane si hrát. Díky tomu se naučí, jaké kousání si mohou dovolit. [6]
 2. 2
  Odnaučte štěně kousat vás. Hrajte si s ním tak, jak si spolu hrají štěňata – lechtejte ho a perte se, dokud vás nezačne okusovat. Když vás kousne moc silně, vyjekněte a přestaňte si s ním hrát. Štěně se brzy naučí, že když vás bude kousat, nebudete mu věnovat pozornost.
  • Štěně se pravděpodobně bude snažit si vás získat zpět tím, že vám bude ruku olizovat. Pochvalte ho a odměňte ho nějakým pamlskem a potom si s ním hrajte dál. Tak se naučí, že když se bude chovat slušně, dostane za to odměnu. [7]
  • Nikdy štěně netrestejte jen proto, abyste mu způsobili bolest. Fyzické tresty na štěňata neplatí – dosáhnete pouze toho, že se vás bude bát.
 3. 3
  Dejte štěněti hračky na kousání. Štěňata ráda používají své zuby, a musí se naučit, že lidské věci nejsou na kousání. Kupte mu tedy spoustu hraček, které bude moci při hraní žvýkat a okusovat.
  • Když vás štěně začne kousat, dejte mu do tlamy nějakou hračku. Tím se naučí, že může žvýkat své hračky, ale ne vaši ruku.
  • To samé dělejte také v případě, že vás štěně kouše do nohou a útočí vám na ně. Zastavte se a dejte mu hračku. Pokud ji nemáte po ruce, jen se zastavte. Když si začne hrát zase hezky, pochvalte ho. [8]
  • Pokud štěně kouše něco, co patří vám, rozptylte ho, vezměte mu to a dejte mu nějakou jeho hračku.
 4. 4
  Můžete si najít také nějaký kout, kam budete štěně brát, když nebude hodné. Pokud máte problémy naučit své štěně nekousat vás, najděte si jedno místo v domě, nejlépe nějaký nudný kout, a když vás nebude chtít přestat kousat, vezměte ho do kouta a nehrajte si s ním.
  • Nikdy nepoužívejte jako kout jeho boudičku, jinak se nenaučí, že je to pro něho trest.
  • Po nějaké době pro štěně zajděte a zase si s ním chvíli hrajte. Když mu to půjde dobře, odměňte ho. Když vás zase kousne, vyjekněte a vezměte ho zase zpátky do kouta. Nakonec se naučí vás přestat kousat.
 5. 5
  Naučte své štěně hrát si s dětmi. Děti se pohybují velmi rychle, často ječí a nebývají o moc větší, než samotný pes. Děti a psi toho mají spoustu společného, ale musí se naučit hezky si spolu hrát. Pokud je štěně k dítěti hrubé, okamžitě ho pošlete do kouta. Také děti se ale musí naučit hrát si se psy jemně.
  • Řekněte svému dítěti, aby štěně neprovokovalo. Musíte mu vysvětlit, že štěňata jsou velmi křehká a nemohou do nich dloubat ani jim jinak ubližovat. Štěně byste nikdy neměli nijak ohrožovat, jinak riskujete, že se bude bránit.
  • Naučte své děti jak se zachovat, když je štěně bude kousat. Řekněte jim, že ho nikdy nemají bít, ale mají ho odvést do kouta.
  • Štěňata by se také měla naučit tolerovat, nebo alespoň ignorovat ostatní zvířata v domě. Naučte své štěně, že hrát si s vámi je lepší, než honit vašeho králíka nebo kočku, a nikdy mu nedejte příležitost obtěžovat jiná zvířata.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Naučte štěně základní povely

 1. 1
  Nejprve štěně naučte jeho jméno. Pokud chcete štěně dobře vycvičit, musíte ho naučit, jak se jmenuje. Opakujte mu jeho jméno zřetelně a nahlas. Když se na vás podívá nebo přijde, dejte mu pamlsek. Dělejte to tak dlouho, dokud se nenaučí na zavolání reagovat. Až se to naučí, budete mu moci před dalším povelem říct, že mluvíte k němu.
 2. 2
  Naučte své štěně povel „sedni“. Tento povel patří mezi ty nejjednodušší a dokáže se ho naučit téměř každé štěně. Trikem je, aby si štěně spojilo sezení na zemi se slovem „sedni“. Řekněte mu pevně, ale zároveň laskavě „sedni“. Když poslechne, dejte mu pamlsek. [9]
  • Často tento povel trénujte. Sezení můžete trénovat doma i uvnitř. Mějte vždy po ruce pamlsky, abyste ho mohli odměňovat.
  • Nakonec štěně naučte poslouchat na povel „sedni“ i bez odměny.
 3. 3
  Naučte své štěně povel „zůstaň“. Když se pes naučí sednout, budete ho muset naučit, aby také zůstal sedět. Tento proces je trochu komplikovanější, ale stačí vytrvat a používat systém odměn. Řekněte štěněti, aby si sedlo a když to udělá, řekněte mu „zůstaň“ a několik vteřin počkejte. Když se pohne, znovu mu řekněte, aby si sedlo. Když se mu to povede a vydrží sedět, pochvalte ho a dejte mu odměnu.
  • Až se štěně naučí sedět na místě alespoň 10 vteřin, začněte od něho pomalu odstupovat. Když se vydá za vámi, znovu mu řekněte, aby zůstalo sedět. Řekněte „zůstaň“ a znovu odejděte. Když štěně vydrží na místě, pochvalte ho.
  • Některá štěňata dobře reagují na zvednutou ruku. Když mu řeknete „zůstaň“, zvedněte ruku. Nakonec se štěně možná naučí zůstat na místě i bez slovního povelu.
 4. 4
  Naučte své štěně povel „k noze“. Tento povel se lépe trénuje s partnerem. Požádejte někoho, aby štěně odvedl na konec místnosti nebo zahrady. Podívejte se na štěně a zavolejte ho jménem. Když se na vás podívá, řekněte „k noze“ a požádejte partnera, aby ho pustil. Když pes nebude vědět, co má dělat, zopakujte jeho jméno i celý povel. Když se mu povede dojít až k vám, odměňte ho a pochvalte ho. Opakujte tento postup tak dlouho, dokud se štěně nenaučí na povel přiběhnout až k vám. [10]
  • Můžete to trénovat zábavně, například na štěně tleskat, usmívat se a chovat se nadšeně, když přijde až k vám. Naučte ho, že přijít za vámi na zavolání je to nejlepší, co může udělat.
  • Trénujte tento povel často a v různých situacích. Je důležité, aby štěně vědělo, že musí na zavolání vždy přijít. Bude se vám to hodit v situacích, kdy se štěně dostane do nebezpečí a mohlo by si ublížit.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Naučte štěně chodit na vodítku

 1. 1
  Před procházkou štěně unavte. Psi tahají za vodítka hlavně proto, že jsou plní energie a chtějí se proběhnout. Pokud je to možné, nejprve si se štěnětem chvíli pohrajte a až potom ho vezměte na procházku na vodítku.
 2. 2
  Naučte štěně nehýbat se, když mu dáváte obojek s vodítkem. Štěňata jsou často nadšená z toho, že se s nimi chystáte jít ven a štěkají, skáčou a nenechají vás v klidu jim obojek nasadit. Tento problém může pokračovat celé roky, pokud štěně nenaučíte hned ze začátku, jak se má chovat. Pokud štěně skáče a štěká, počkejte, až se uklidní a potom mu teprve nasaďte obojek. Pokračujte tímto způsobem tak dlouho, dokud se nenaučí, že se musí chovat slušně, dokud nevyrazíte ven.
 3. 3
  Venku použijte metodu červeného a zeleného světla. Vezměte štěně na procházku. Když bude tahat za vodítko a utíkat rychleji, zastavte se. Počkejte, až se otočí, řekněte mu „k noze“ a až přijde, řekněte mu, aby si sedlo. Za poslušnost ho odměňte a potom se dejte zase do kroku. Pokračujte s výcvikem tak dlouho, dokud se štěně nenaučí chodit způsobně vedle vás. [11]
  • Když štěně půjde hezky vedle vás, pochvalte ho, aby vědělo, že to má dělat přesně takto.
  • Pokračujte s touto metodou alespoň několik týdnů. Může chvíli trvat, než si pes zvykne netahat vás po ulici za vodítko.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy neměňte pravidla. Pokud pes nesmí na pohovku, nesmí na ni nikdy a nesmí mu to dovolit ani nikdo jiný. Dodržujte stále stejný režim, stále stejně psa odměňujte a buďte tvrdí, ale féroví. Štěně se brzy naučí, co smí a co nesmí.
 • Tónem svého hlasu dávejte štěněti najevo, co si myslíte. Když budete chtít štěně pokárat, mluvte hlubším a tvrdším hlasem. Když ho budete chtít pochválit, mluvte vyšším hlasem.
Reklama

Varování

 • Nikdy nenechávejte děti o samotě se psy.
 • Nikdy svého psa netrestejte fyzicky. Dejte si pozor na cvičitele, kteří vám radí psa bít nebo na něho křičet.Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 400 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 2 400 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama