Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud hledáte způsob, jak si trochu přivydělat, nebo snad dokonce jak začít novou kariéru, prodej na eBay by pro vás mohl být tou správnou cestou. Na eBay se peníze vydělat dají, stačí se jen stát jedním z prodejců. Investujte chvíli do přečtení následujícího návodu, tato investice se vám totiž může mnohonásobně vrátit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Začínáme

 1. 1
  Vytvořte si na eBay účet. Pokud jej ještě nemáte, budete si jej nyní muset přes internet založit. Účet je zdarma a umožní vám vystupovat na eBay jako prodejce, i jako kupující.
  • Jakmile máte účet založený, můžete se přihlásit do sekce My eBay a sledovat tam své aukce, prohlížet příhozy a posílat či přijímat zprávy.
  • Chvíli se zamyslete nad tím, jaké jméno si na eBay zvolíte coby své uživatelské ID. Toto jméno vás bude v eBay komunitě reprezentovat. Zkuste vybrat něco, co je snadno zapamatovatelné a pozitivní, nikoliv divné či urážlivé.
 2. 2
  Prozkoumejte poplatky. Když budete na eBay prodávat, můžete za tento prodej hradit standardní smluvní poplatky, nebo se stát předplatitelem. Rozdíly mezi těmito dvěma možnostmi je hlavně v počtu předmětů, které můžete za měsíc vystavit zdarma, a ve výši dodatečných poplatků.
  • Jako nováček budete na eBay nejspíše chtít fungovat v rámci standardních smluvních poplatků. Budete proto platit poplatky za vložení více než 50 položek měsíčně, a také vám bude naúčtován paušální 10% poplatek z konečné ceny každé prodané položky.
  • eBay také nabízí tři předplacené účty. Tyto účty se vzájemně liší výší měsíčního poplatku (od $15.95 do $179.95), počtem bezplatně vystavených předmětů (od 150 do 2.500) a výší poplatku z konečné ceny, která se pohybuje mezi 4 a 9 %.
 3. 3
  Otevřete si účet na PayPal. Ten umožňuje kupcům při nákupu vašich předmětů využívat kreditní karty a bankovní účty. Díky PayPal účtu můžete také prodávat předměty do zahraničí. Kupec s pomocí PayPal zahájí platební transakci a PayPal poté připíše peníze na váš účet.
  • Účet na PayPal není pro prodej na eBay podmínkou, je však těžké bez něj prorazit. Téměř 90 % uživatelů eBay totiž PayPal účet má. [1]
  • eBay nabízí i funkci, která umožňuje uživatelům vyhledávat aukce pomocí políčka“Only show sellers who take PayPal“ („Zobrazit jen prodejce s PayPal účtem). Tuto funkci využívá řada uživatelů, kteří se nechtějí zdržovat vypisováním šeků, ani jinými způsoby platby.
 4. 4
  Rozhodněte se, co budete prodávat. Nejlepší je začít s prodejem toho, co které se vám povalují doma. Projděte pokoj po pokoji a hledejte věci, které už nenosíte, nepotřebujete, nebo které jste vlastně nikdy nepoužili.
  • Na eBay je k dispozici online nástroj s názvem "Selling Inspiration House" („Dům prodejní inspirace“). Projděte se po vzorovém domku, klikejte na věci, které byste mohli prodat a sledujte, kolik peněz byste mohli dostat za cokoliv od bot po počítače.
  • Je také dobré projít si eBay a podívat se, co a za kolik prodávají ostatní. Koukněte na počet "bids" (příhozů), podle kterého lze odhadnout zájem o daný předmět.
  • Prodávejte to, co znáte. Nejen že budete muset sepsat detailní popisek prodávaného předmětu, ale navíc se na vás mohou potenciální kupující obracet s otázkami. A je velmi těžké zevrubně vysvětit výhody a zodpovědět podrobné dotazy u produktu, který sami dobře neznáte.
  • Zjistěte, co se dobře prodává, a snažte se to získat. Místní garážové výprodeje či aukce při prodeji nemovitosti jsou dobrým zdrojem předmětů, které koupíte levně, a následně na eBay prodáte se ziskem.
 5. 5
  Začněte po trochách. Vaším hlavním cílem sice může být vypracovat se mezi elitní prodejce eBay Power Seller, tuto cestu si však musíte nejprve vyšlapat. Začněte s prodejem několika málo položek, naučte se v tom chodit a budujte si reputaci spolehlivého prodejce.
  • Jako každé nové podnikání, i prodej na eBay vás může postavit před nečekané výzvy. Jste také odsouzeni k tomu, abyste udělali několik chyb – to se stane každému. Při prodeji malého množství položek se tak můžete seznámit se všemi záludnostmi, které život prodejce obnáší.
  • Abyste se stali opravdu úspěšným prodejcem, potřebujete získat spoustu pozitivního hodnocení. Na samém začátku nebudete mít žádné. Budujte proto po krůčcích své podnikání a pečujte o své zákazníky, abyste si kladné hodnocení zasloužili. Získáte díky tomu důvěru kupujících, kteří uvidí, že jste zavedeným a poctivým prodejce, a budou s vámi obchodovat mnohem ochotněji.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Tvorba nabídek

 1. 1
  Zvolte způsob prodeje. eBay byl původně čistě aukčním portálem, dnes si však můžete vybrat z mnoha způsobů prodeje. Zvažte, jak rychle chcete předmět prodat, zda jej jste ochotni prodat za nižší než předpokládanou cenu, i kolik úsilí jste ochotni prodeji věnovat.
  • Tradiční aukce. Když budete předmět prodávat formou aukce, musíte nastavit zahajovací cenu a počet dní, po který budou kupující moci ve vaší aukci přihazovat. Příhoz, který je na konci doby aukce nejvyšší, se stává konečnou prodejní cenou předmětu. Vy samozřejmě doufáte, že bude o předmět vysoký zájem a cena během aukce naroste tak, aby pro vás byl prodej výhodný.
   • Dobu trvání aukce můžete nastavit na 3, 5, 7 nebo 10 dní. Prodejci s hodnocením 10 pak mohou využít také jednodenní aukce. Řada kupujících přitom položky nejprve chvíli sleduje a rozmýšlí se, zda přihodí. Delší aukce tedy pro vás může být výhodou. [2]
   • Aukce není dobrou volbou v případě, že jste slabí na srdce. Budete se totiž muset vypořádat se stresem při sledování aukce a vyčkávání, jestli prodejní cena stoupne a vy prodejem neproděláte, nebo (ideálně) dokonce vyděláte.
   • Ačkoliv může prodej formou tradiční aukce vnést do vašeho života trochu nechtěného dramatu, může se vám také dobře vyplatit. Kupující na eBay si předmět, který je prodáván formou aukce, kupují dvakrát častěji. [3]
  • Vyhrazená cena. Pokud si chcete zaručit, že se v aukci daná položka neprodá za pro vás nepřijatelně nízkou cenu, můžete si u ní nastavit vyhrazenou cenu (Reserve). Ta stanovuje minimální výši příhozu, který musí přijít, abyste předmět prodali. Když si vyhrazenou cenu nastavíte, vezměte na vědomí, že se vás zájemci mohou vyptávat na její výši. Strávíte tedy nějaký čas zodpovídáním jejich dotazů. eBay navíc za nastavení vyhrazené ceny vybírá poplatek.
  • Kup teď (Buy It Now - BIN). Funkce Kup teď vám umožní nastavit si cenu, za kterou položku okamžitě prodáte. Kupující, kteří se na vaši nabídku podívají, tedy okamžitě znají cenu a mohou předmět rovnou koupit. BIN vám tak třeba pomůže prodat předmět za požadovanou cenu rychleji. Vy tak prodej vyřešíte rychleji a můžete se věnovat svým dalším nabídkám.
   • U nabídky typu Kup teď můžete nastavit dobu trvání na 3, 5, 7, 10 a 30 dní, nebo na "Good 'Til Cancelled" (tedy „Do doby, než prodej ukončím“).
   • Možnost Kup teď můžete přidat i k položce, kterou máte vystavenou v aukci.
  • Nejvyšší nabídka (Best Offer). Ke své nabídce Kup teď můžete přidat funkci Nejlepší nabídka. Prostřednictvím ní vám zájemci sdělí cenu, kterou jsou za váš předmět ochotni zaplatit. Vy přitom tuto nabídku nemusíte přijmout, pokud nechcete. Můžete tedy nejprve vyčkat, zda někdo předmět nekoupí za cenu BIN.
 2. 2
  Promyslete si cenu. Nejlepším způsobem, jak předmět ocenit, je vyhledat si podobné věci, které se na eBay prodaly. Přihlaste se ke svému eBay účtu, zvolte možnost „Pokročilé vyhledávání“ "Advanced Search" a zaškrtněte v něm políčko označené „Skončené nabídky“ ("Completed Listings"). Tím najdete položky, které se prodaly ve všech možných kategoriích. Zjistěte, jak byly tyto předměty nabízeny (aukcí, BIN, Nejlepší nabídkou, nebo s pomocí Vyhrazené ceny), a zaměřte se především an předměty prodané metodou, kterou jste si sami zvolili.
  • Je důležité hledat předměty co nejvíce podobné tomu vašemu. To znamená, že při porovnávání svého a již prodaného zboží musíte zvážit stav, stáří, barvu a řadu dalších aspektů.
  • Můžete si najít informace o předmětech, které se prodaly za posledních 90 dní, a také o předmětech, které se v posledních 30 dnech nepodařilo prodat.
 3. 3
  Pořiďte fotografie. Nestačí, že budete o svém zboží jen mluvit – musíte kupujícím předvést, co nabízíte. eBay navíc od 31. července 2013 vyžaduje u každé nabídky alespoň jednu fotografii. Fotky nesmí obsahovat rámeček, prodejce přidaný text či grafiku, a jejich delší strana musí mít rozlišení alespoň 500 pixelů. [4]
  • Při fotografování svého zboží se snažte o co nejčistší pozadí. Postavte si předmět proti neutrálnímu či bílému pozadí. Zkuste jako pozadí předmětu využít ohnutý bílý plakát připnutý na stojánek. Je-li prodávaný předmět lesklý (například šperk), použijte namísto toho černé pozadí.
  • Vyvarujte se osvětlení, které vytváří stíny, přepálená místa, odrazy či šedé plochy. Nepoužívejte ani blesk fotoaparátu. Zvolte namísto toho měkké přirozené světlo, nebo rozptýlené světlo. To získáte pomocí světelného stanu, nebo pomocí povlečení, gázy či mléčného skla umístěného před světelný zdroj.
  • Postavte fotoaparát na stativ. Je jedno, jak stabilně podle vás dokážete fotoaparát držet – vždy bude lepší umístit jej na stativ, obzvláště u detailních záběrů. Kupující na rozmazaných snímcích neuvidí to, co chtějí vidět, a tak vaši nabídku rychle opustí.
  • Vyfoťte více snímků. Nepořizujte jen jeden přímý záběr, vyfotografujte předmět z více úhlů. Zaměřte se na detailní snímky podstatných detailů. U prodeje čehokoliv s výjimkou aut můžete zdarma přidat 12 snímků.
 4. 4
  Zvolte způsob přepravy. Jakmile máte položku vyfotografovanou, zabalte ji a zvažte, abyste mohli vypočítat přesnou výši poštovného. Poštovné si můžete nechat spočítat automaticky, dvakrát si však výsledky ověřte, nebo kupujícím nabídněte poštovné zdarma.
  • Při vystavování položky můžete zvolit možnost "calculated shipping" („spočítat poštovné“). Výše poštovného bude poté automaticky spočtena na základě směrovacího čísla kupujícího a zadaných rozměrů a hmotnosti balíku. [5]
  • Předběžnou výši poštovného si můžete zobrazit pomocí Kalkulačky poštovného („eBay's Shipping Calculator“). Zde zadáte podrobné informace o zásilce (hmotnost, rozměry), své směrovací číslo a zvoleného přepravce (USPS, FedEx, UPS).
  • Nabídněte poštovné zdarma. Díky poštovnému zdarma nalákáte více kupců a zajistíte si lepší umístění ve výsledcích vyhledávání. Po uskutečnění prodeje s poštovným zdarma také automaticky získáte 5 hvězdiček v hodnocení „Poštovného a manipulačních poplatků“ ("Shipping and Handling Charges Detailed Seller Rating").
 5. 5
  Napište ke svému zboží popisek. Skvělý popisek je na eBay klíčem k výdělku. Svým potenciálním zákazníkům musíte o předmětu jasnou a přitažlivou formou sdělit maximum informací.
  • Vytvořte srozumitelný nadpis. Napište pomocí vhodných klíčových slov, co prodáváte, a přidejte jakoukoliv užitečnou informaci, který by mohla přitáhnout pozornost čtenáře (značku, jméno designéra, barvu). Nesnažte se být příliš chytří, ani příliš podlézaví – namísto toho jasně uveďte, co přesně prodáváte.
  • Napište veškeré relevantní informace. Nezapomeňte uvést barvu a rozměr předmětu, označení modelu či výrobní číslo, případné dodávané příslušenství, a také, zda je předmět nový, nebo použitý (případně jeho stáří a stav). V psaní přesného a vyčerpávajícího popisku vám pomohou pořízené fotografie.
  • Uveďte veškeré výhody. Potenciálním kupcům nestačí jen znát všechny funkce předmětu, chtějí hlavně vědět, k čemu jim bude daná věc dobrá. Pokud tedy prodáváte třeba vodotěsné boty, nebojte se napsat „vaše nohy zůstanou v suchu a teple“.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Dokončení transakce

 1. 1
  Kontaktujte kupujícího. Jakmile obdržíte vítězný příhoz, nebo jakmile někdo zakoupí váš předmět, musíte s kupujícím začít komunikovat. Pokud využíváte systém online „Pokladny“ ("Checkout"), budou kupci informace o nákupu zaslány automaticky. V opačném případě mu můžete pokyny k platbě zaslat přes My eBay.
  • Vždy si nechte od kupujícího potvrdit přijetí následujících informací: celková cena, daň (pokud ji lze započíst), dohodnutý způsob platby, cena dopravy, způsob dopravy, očekávané datum doručení a sledovací (nebo potvrzovací) číslo přepravce.
 2. 2
  Přijměte platbu. Než položku odešlete kupujícímu, musíte přijmout platbu. Kupující obvykle platí včas, protože si uvědomují, že na tom díky vašemu hodnocení závisí jejich reputace. Někdy však může být třeba kupujícímu, který s platbou otálí, zaslat zdvořilou upomínku.
  • Pokud vám platba od kupujícího nepřijde, udělejte maximum proto, abyste tento problém společně vyřešili. Pokud se vám to nepovede, můžete se obrátit na Centrum řešení sporů (eBay's Resolution Center), kam nahlásíte „nezaplacenou položku“ ("unpaid item case").
 3. 3
  Odešlete zboží. Naplánujte si odeslání zboží ihned poté, kdy za něj obdržíte peníze. Zkontrolujte, že je zboží bezpečně zabaleno a vycpáno dostatkem obalového materiálu, takže dorazí ke kupujícímu vcelku. Kupující se často nemohou zakoupených předmětů dočkat, proto vše posílejte včas, aby byli spokojení a udělili vám pozitivní hodnocení.
  • eBay umožňuje přímo na svých stránkách vytvořit ke zboží přepravní štítek a dodací list.
  • Získejte číslo pro sledování (nebo potvrzení přijetí) zásilky a sdělte jej kupujícímu. Budete tak pojištěni pro případ, kdy by kupující tvrdil, že zásilku nikdy nedostal. Pokud vytvoříte přepravní štítek s pomocí eBay nástroje, sledovací (nebo potvrzovací) číslo zásilky najdete vy i kupující v My eBay.
 4. 4
  Ohodnoťte obchod. Zpětná vazba by měla putovat nejen od kupujících směrem k prodávajícím, ale i naopak. Díky tomu budou ostatní prodejci vědět, jak se s kupujícím obchoduje. Kupujícímu tak pomůžete zlepšit jeho hodnocení (alespoň pokud byl váš obchod v pořádku), zatímco vy si vysloužíte reputaci pozorného a uznalého prodejce.
 5. 5
  Uhraďte poplatky eBay. Prodejní cena předmětu spolu s dodatečnými poplatky (za fotografie v galerii, použití Vyhrazené ceny atd.) určí výši odměny, kterou musíte eBay uhradit. Vždy hraďte všechny poplatky včas, pomůže vám to vybudovat si pověst důvěryhodného prodejce.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Rozšiřování vašeho podnikání

 1. 1
  Dbejte na perfektní komunikaci. Rychle odpovídat zájemcům a zákazníkům je důležité u jakéhokoliv prodeje, nejvíce však asi právě na eBay, kde se aukce velmi rychle vyvíjejí, a kde je jediným možným způsobem kontaktu email.
  • Často si kontrolujte email, abyste mohli urychleně odpovídat na dotazy ohledně prodávaných předmětů a na otázky k platbě či přepravě.
  • Popřemýšlejte, zda si nestáhnout do svého chytrého telefonu aplikaci eBay. Mohli byste tak komunikaci řešit mnohem snáze.
  • V emailech buďte přátelští. Vždy je vhodné chovat se k lidem zdvořile. Na eBay vám toto chování navíc může přinést věrné zákazníky a špičkové hodnocení.
 2. 2
  Hodnocení vyplňujte včas. Po každé transakci máte možnost ohodnotit kupujícího. Využijte ji. A využijte ji včas. Úspěch na eBay je založen na dobré pověsti. Udělte proto kupujícímu vstřícné a rychlé hodnocení, a on snad následně udělá totéž pro vás. Nevyčkávejte se svým hodnocením až na komentáře od kupujícího, bude to vypadat, že jste neochotní.
  • Pokud nebyla transakce naprosto příšerná, vždy snažte kupujícího ohodnotit nějakým pozitivním sdělením. I napsat prosté „Děkuji Vám za obchod“ je lepší, než neohodnotit kupujícího vůbec.
 3. 3
  Nakupujte velkoobchodně. Ve velkoobchodě můžete pořídit řadu produktů, které lidé denně používají, a kolem těchto produktů pak postavit své podnikání na eBay. Tomuto popisu odpovídá spousta zboží. Chtěli byste prodávat oblečení, domácí dekorace, zkrášlující produkty, nebo kuchyňské vybavení? Rozhodněte se, prozkoumejte okolní trh a zjistěte, jak správně zacílit na zákazníky, a jak vyjít vstříc jejich potřebám.
 4. 4
  Najděte si svou specialitku. K hlavním důvodům, proč přicházejí kupující právě na eBay, patří to, že lze naleznou neobvyklé věci, které nemohou pořídit nikde jinde. Projděte si skupinami v rámci komunity eBay a najdete spoustu lidí, kteří mají společné zájmy (sběratelé známek, maminky v domácnosti, vegani, lidé, které baví pletení, atd.), a kteří prodávají věci odpovídající jejich specifickým potřebám a přáním.
 5. 5
  Staňte se elitním prodejcem (Power Seller). Skupina tzv. Power Sellers reprezentuje elitní 4 % všech prodejců na eBay. Označení Power Seller říká kupujícím, že jste důvěryhodný, poctivý prodejce, který nabízí férové obchody. Díky tomu se na vás pak samozřejmě obrací další kupující. A nejen to - Power Sellers mají řadu dalších předností a výhod, a také zvláštní péči eBay. V závislosti na úrovni prodejce mohou výhody zahrnovat přednostní zákaznickou a technickou podporu, slevu u dopravců, nebo dokonce zdravotní pojištění. Power Seller musí splňovat následující seznam požadavků způsobilosti. [6]
  • Musí být aktivním členem po dobu 90 dní.
  • Minimální průměrný objem prodeje za předcházející 3 měsíce musí činit $1000/měsíc.
  • Za poslední 3 předcházející měsíce musí mít průměrně minimálně 4 nabídky/měsíc.
  • Musí mít více než 100 celkových hodnocení, z nichž minimálně 98 % musí být kladné.
  • Musí mít účet v dobré finanční kondici.
  • Musí ctít hodnoty eBay komunity, zahrnující poctivost, dodržování termínů a vzájemný respekt.
  • Musí dodržovat veškeré podmínky nabídek i tržiště eBay.
  Reklama

Tipy

 • Zkontrolujte, že jste v nabídce správně napsali název položky! Řada lidí tratí na eBay peníze jen díky hloupému překlepu. Pokud je v názvu položky překlep, potenciální kupci ji jen těžko naleznou. Tím opadne mezi kupujícími konkurence, což zase vyústí ve velmi nízký vítězný příhoz.
 • Na eBay komunikujte přátelsky a svižně. Abyste si vydělali pěkné peníze, musíte si vybudovat dobrou pověst.
Reklama

Varování

 • Vždy si pojistěte přepravované položky.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Internet
 • Účet na eBay

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 541 krát
Kategorie: Obchod
Stránka byla zobrazena 5 541 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama