Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zabouchli jste si dveře do bytu? Ztratili jste klíč k zámku na kolo? Než zaplatíte zámečníka, nebo dveře vyrazíte, zkuste zámek otevřít sami. Většina zámků v bytě a kanceláři se dá jednoduše otevřít napínákem a planžetou, přičemž obojí si můžete vyrobit z běžných domácích potřeb.

Proces otevření je sice jednoduchý a s trochou praxe jej ovládnete na jedničku, otevírání zámku ovšem vyžaduje trpělivost. Do zámku je třeba vsunout kovovou tyčinku nebo jehlu a otáčet s ní, dokud neuslyšíte cvaknutí. Tento článek vám ukáže, jak na to.

  1. 1
    Jak zámky vlastně fungují. Většina běžných zámkových vložek se skládá z bubínku, který se otáčí uvnitř těla zámku (viz ilustrace níže). Při pozici "zamčeno" zůstává bubínek na místě, držen několika stavítky. Horní konec každého stavítka proniká do těla zámku a tak brání bubínku v otočení. Zasunutí správného klíče stavítka vytlačí nahoru, takže jejich horní části se ocitnou mimo bubínek. Pak lze bubínkem otočit a zámek tak odemknout.
    • Všimněte si pěti stavítek. Žluté části pronikají jak do bubínku, tak do těla zámku. Pružinky pak poskytují odpor, který drží stavítka na místě.
    • Když vsunete do zámku klíč, jeho drážky a zoubky vytlačí stavítka nahoru do přesné výšky, takže jejich žluté části se ocitnou mimo bubínek a tak je možné zámkem otočit a odemknout jej.
  2. 2
    Kupte si napínák a planžetu. Každá planžeta je vhodná pro jiný typ zámku. Napínák nebo jiný použitelný předmět se používá k otočení bubínku. Profesionální sady napínáků a planžet se dají zakoupit ve specializovaných prodejnách či na internetu (viz obrázek), ale většina nadšenců si nástroje dokáže sama vyrobit. Přečtěte si odstavec "Věci, které budete potřebovat". Najdete tam tipy, jak na to.
  3. 3
    Vsuňte napínák do spodní části klíčové dírky.
  4. 4
    Zjistěte, kterým směrem je bubínek potřeba otočit, aby se zámek odemkl. Pokud zámek používáte často, pravděpodobně to víte. Jestliže to nevíte, napínákem vyvíjejte tlak na bubínek, nejprve otáčejte po směru hodinových ručiček, a poté proti směru. Bubínek se otočí jen o jeden až dva centimetry, než se zasekne. Snažte se cítit odpor zámku - pokud bubínek otáčíte na nesprávnou stranu, zastavení bude “tuhé”, zatímco na správné straně bude mnohem “hladší”.
    • Některé zámky, jako například jednoduché visací, lze odemknout bez ohledu na směr otáčení.
  5. 5
    Lehce s pomocí napínáku bubínkem otočte ve správném směru, a držte. Potřebná síla a tlak se liší zámek od zámku, takže to bude chtít trochu cviku, pokusů a omylů. Začněte menší silou.
  6. 6
    Vsuňte planžetu do horní části klíčové dírky. Měli byste cítit stavítka, a být schopni planžetou zatlačit směrem nahoru a špičkou cítit jejich jednotlivé hroty. Můžete je zatlačit směrem nahoru, a pak cítit, jak je pružinka vrací zpět, když tlak povolíte. Zkuste každé zatlačit co nejvýše to půjde. Najděte stavítko, které klade největší odpor. Pokud je velmi snadné všechna vytlačit nahoru, pootočte napínákem, abyste zvýšili tlak. Jestliže některá vůbec nejde vytlačit nahoru, tlak napínáku trochu povolte. Jako alternativu můžete zvolit tzv. "raking", kdy planžetou přejíždíte stavítka pomalu směrem dovnitř a rychle směrem ven (viz tipy níže).
  7. 7
    Tlačte na nejzatvrzelejší stavítko, dokud se “nezasekne” na místě. Vyvíjejte právě takový tlak, abyste překonali odpor pružinky, která stavítko tlačí dolů. Pamatujte, že stavítka se skládají ze dvou částí. Planžeta tlačí na spodní částí, která následně tlačí na horní část. Vaším cílem je horní část úplně vytlačit ven z bubínku. Pak, až tlak povolíte, spodní část stavítka spadne zpět do bubínku, a díky tlaku napínáku se štěrbina pro stavítka “posune”, takže jejich horní část zůstane v těle zámku, což jí zabrání dostat se zpět do bubínku. Měli byste slyšet slabé cvaknutí, když horní část stavítka dosedne na bubínek. Také by mělo být nyní snadné nadzdvihnout spodní části stavítek bez odporu pružinek, které drží na místě jejich horní části - pokud ano, horní části jsou pravděpodobně správně “zaseknuté”.
  8. 8
    Nepřestávejte vyvíjet tlak na napínák a zopakujte poslední dva kroky se zbytkem stavítek. Je nezbytné udržet tlak napínáku, jinak hrozí, že svrchní části stavítek propadnou zpět do bubínku. Možná budete muset tlak zvyšovat či snižovat pro každé jednotlivé stavítko.
  9. 9
    S pomocí napínáku otočte zámkem a odemkněte. Když budou všechna stavítka zaseknuta, mělo by být snadné zámek odemknout. Je důležité, abyste otáčeli správným směrem. Pokud jste směr otáčení zámku určili na začátku chybně, budete muset začít od začátku.
    Reklama

Tipy

  • Některé zámky jsou “vzhůru nohama”. Stavítka se nachází na spodní straně bubínku. Proces otevření je stejný, pouze místo tlačení stavítek nahoru, je tlačíte dolů. Pokud se do zámku klíč zasouvá zoubkovanou stranou směrem dolů, stavítka jsou vespod. Jakmile zasunete planžetu do zámku, bude snadné určit, kde se stavítka nacházejí.
  • Pokud se jedná o jednoduchý zámek, jako například u šuplíku u kancelářského stolu, možná ani nebudete potřebovat napínák. Jednoduše do zámku vsuňte plochý kousek kovu, a pak s ním pohybujte nahoru a dolů a zároveň otáčejte po směru hodinových ručiček. S trochou štěstí zámek povolí do několika vteřin.
  • Počet stavítek se u jednotlivých zámků liší. Visací zámky mívají 3-4, zatímco zámky dveří mají většinou 5-8.
  • Jestli jste líní, můžete si na internetu koupit speciální nástroje, které se jen vsunou do zámku, a otočí.
  • Do zámku pořádně nevidíte, musíte při jeho otevírání tedy použít sluch a cit v prstech, abyste zjistili, co se uvnitř děje. Buďte trpěliví a postupujte metodicky, poslouchejte tichá cvaknutí, která uslyšíte, a snažte se prsty ucítit odpor, který části zámku proti planžetě kladou. Jen tak si dokážete vnitřek zámku představit.
  • Techniku, nazývanou “raking” lze použít jako rychlou zkratku. Vsuňte planžetu (nejlépe ve tvaru hada, nebo několikrát ohnutou kancelářskou sponku) do zámku až na konec klíčové dírky bez použití napínáku. Pak ji rychle vytáhněte za současného tlaku nahoru směrem ke stavítkům a pootočení zámku napínákem. teoreticky se tak zámek dá otevřít na jeden až dva tahy, ale většinou je zapotřebí individuálně "zaseknout" zbývající jednotlivá stavítka.
  • Obrousit planžetu do hladka usnadní její vsouvání do klíčové dírky a manipulaci uvnitř.
  • Nadšenci do otevírání zámků se většinou dívají s nelibostí na používání kancelářských svorek, zavíracích špendlíků a sponek do vlasů. Argumentují tím, že používání těchto improvizovaných nástrojů je náročnější, než použití planžety. Obecně je to samozřejmě pravda, nicméně s trochou trpělivosti a praxe mohou být i improvizované pomůcky velmi efektivní.
  • Stavítka jsou často seřazena jedním směrem, buď odpředu dozadu, nebo naopak odzadu dopředu - bude to chtít několik pokusů, než zjistíte, jak jsou uspořádána ve vašem zámku. Odzadu dopředu je sice nejběžnější uspořádání, ale možná budete muset začít někde jinde.
  • Při otevírání zámku je klíčový tlak, který vyvíjíte na napínák. Po celou dobu musíte držet správný tlak, aby se horní části stavítek posunuly ven z bubínku a zasekly se.
  • Na planžetu vyviňte tlak dostatečný akorát k tomu, abyste přetlačili pružinku. Nechcete spodní část stavítka nacpat mezi bubínek a tělo zámku.
  • Otevírání zámků je oblíbený koníček lidí, kteří rádi řeší hádanky a skládačky. Chcete-li se v tomto koníčku zdokonalit, trénujte na obyčejném, levném zámku, nebo dokonce takovém, který má všechna stavítka odstraněna až na jedno jediné. Hledejte staré zámky, ať už na internetu, nebo ve vetešnictví.
  • Jiné druhy zámků, než obyčejná vložka, např. zámky tubulární atd. mohou být také otevřeny, ale trochu jiným způsobem.
  • Rozmyslete si, kdy je vhodné zámek otevřít. Chtěli byste vy, aby se vám někdo vloupal do bytu jen tak pro zábavu? nechoďte tedy jen tak po městě a nesnažte se otevírat zámky. Zní to možná jako legrace, ale může vás to dostat do problémů se zákonem.
Reklama

Varování

  • Provedete-li je správně, vyháčkováním zámek nepoškodíte. Mějte ale na paměti, že příliš velký tlak na bubínek či stavítka může mechanismus zámku nenávratně poškodit.
  • Pokud se stavítko pod tlakem planžety vůbec nepohne, patrně příliš tlačíte na napínák a drážka s horními částmi stavítek je vychýlená. Tlak trochu povolte. Může se stát, že stavítka, která jsou již vyháčkovaná spadnou zpět do bubínku. Naneštěstí se nedá nic jiného dělat. Při dalším pokusu zkuste změnit pořadí, v jakém zasekáváte stavítka.
  • Vyháčkování zámků a vlastnictví potřebných nástrojů podléhá zákonům, které se v každé zemi liší. Vždy si ověřte zákon, než se do otevírání zámku pustíte. A samozřejmě, nepokoušejte se vyháčkovat cizí zámek, nechcete-li se dostat do problémů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Napínák: Poslouží vám mnoho předmětů denní potřeby, důležité je, aby byly dostatečně pevné, aby vydržely tlak na bubínek, a tenké natolik, aby se vešly do klíčové dírky. Napínák by neměl být tenký až tak, aby dírkou projel skrz. Rovněž by měl být dostatečně malý na to, aby vám umožnil pohodlný přístup a dostatek místa na manévrování s planžetou. Můžete použít třeba velmi tenký šroubovák s plochou hlavicí.
  • Planžety: Můžete použít kancelářskou svorku nebo zavírací špendlík. Z kancelářské svorky si planžetu vyrobíte tak, že ji narovnáte a pak ohnete o 90 stupňů, co nejblíže jednomu konci. Případně můžete z jednoho konce vytvarovat malý oblouk. nejlépe to jde kulatými kleštičkami. Cokoliv, co bude sloužit jako planžeta, by mělo být dostatečně pevné, aby to vydrželo tlak na stavítka. Dobře poslouží planžeta vyrobená z listu lupínkové pilky. Dají se použít i vlásenky. Odlomte kulaté konce, ohněte ji do pravého úhlu, chytněte za jeden konec a o 90 stupňů jej otočte.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 186 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 637 krát
Stránka byla zobrazena 14 637 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama