Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už jste někdy ztratili klíč a byli zoufalí, že se nemůžete dostat domů? Pokud budete mít po ruce pár kancelářských sponek, můžete se dovnitř dostat jako MacGyver. Není to nic těžkého a většinou to funguje. Přečtěte si, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 2:

Vyrobte si nástroj

 1. 1
  Sežeňte si vše potřebné. K otevření zámku kancelářskou sponkou toho moc nepotřebujete a vše je snadno dostupné. Budete potřebovat pouze tři věci - sponky, jednu, která poslouží jako háček a druhou, která poslouží jako páčidlo. A kleště, kterými sponky vytvarujete.
  • Dvě velké kancelářské sponky, jednu jako páčidlo a jednu jako háček. Není žádný limit pro jejich velikost, ale šířka by měla být taková, aby se sponka vešla do zámku a měla by být dostatečně dlouhá na to, aby po zasunutí koukal ven dostatečný kus, za který budete moci sponkou otáčet.
  • S pomocí kleští obě sponky vytvarujte. Kleštěmi to jde lépe, než prsty.
 2. 2
  Rozložte první sponku a vyrobte z ní planžetu. Rozbalte větší část sponky, dokud nebude dlouhá a rovná. Tuto část budete zasouvat do zámku.[1]
  • Někteří zámečníci maličkou část na konci ohýbají do tvaru háčku. To proto, aby se zoubky v zámku snadněji stiskly dolů. Není to ovšem nezbytné.
 3. 3
  Vyrobte si páčidlo. Oba ohyby větší sponky vyrovnejte a pak sponku vytvarujte tak, abyste měli dva rovné drátky s obloučkem na konci. Kleštěmi ohněte tento konec dolů o 90°, v délce přibližně 1 cm.
  • Můžete také roztáhnout okraj sponky, dokud nebude rovná část trčet v úhlu 90°. Je to základní páčidlo, se kterým se dá pracovat, k i když není úplně ideální.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vyháčkování zámku

 1. 1
  Vložte páčidlo dospod klíčové dírky. To je ta část, na kterou budete působit tlakem páčidla a pomalu otáčet (na tu stranu, na kterou se odemyká zámek).[2]
  • Zvolit ten správný a potřebný tlak může vyžadovat určité zkušenosti. Příliš moc a sponku ohnete do nesprávného tvaru. Příliš málo a nebude to stačit na otevření zámku.
 2. 2
  Otáčejte páčidlem směrem, kterým se otevírá zámek. Může to být trochu náročné, pokud správný směr otáčení zámku neznáte, nicméně otáčet zámek právě tím směrem je velmi důležité. Existuje několik způsobů, jak si ověřit, kterým směrem se zámek správně odemyká.[3]
  • Víte-li, na kterou stranu zámek odemknout, otáčejte pomalu páčidlem tímto směrem. Pokud to netušíte, vyzkoušejte zkrátka nejdříve jednu stranu - budete mít šanci půl na půl, že se vám zámek podaří odemknout.
  • Pokud máte citlivé prsty, můžete otáčením páčidla zjistit, na kterou stranu zámek odemknout. Otočte nejdřív po směru hodinových ručiček a pak proti. Ta strana, na které ucítíte menší odpor je správná pro odemknutí.
 3. 3
  Vložte do horní části klíčové dírky "háček" a začněte odemykat. Vyzkoušejte zastrčit háček až na konec klíčové dírky, tlačit směrem nahoru a současně jej rychle vytáhnout. Udělejte to několikrát, abyste zvýšili pravděpodobnost, že dostanete alespoň některé zoubky do správné pozice.
  • Nepovolujte tlak na páčidlo, až budete pracovat s háčkem. Pokud povolíte, zámek nepůjde správně odemknout.
  • Rychle neznamená háček z klíčové dírky vytrhnout, pohyb háčku by měl být pokud možno plynulý. Opět je to něco, pro co si budete muset vybudovat určitý cit, který získáte jen praxí. Není příliš mnoho lidí, kteří dokážou zámek vyháčkovat hned napoprvé.
 4. 4
  Najděte uvnitř zámku zoubky. Stále tlačte na páčidlo a snažte se háčkem najít uvnitř klíčové dírky zoubky. Většina zámků jich má alespoň 5, které budete muset umístit do správné pozice, abyste zámek otevřeli.
  • Zoubky ucítíte proti háčku, když jej zasunete do klíčové dírky. Dozvíte se tak, kde je potřebujete zatlačit.
 5. 5
  Zatlačte zoubky. Stále myslete na to, abyste vyvíjeli tlak na páčidlo, až budete odemykat jednotlivé zoubky. Když se vám podaří zoubek zatlačit do odemknuté pozice, měli byste ucítit jak zámek zmenšuje odpor, nebo dokonce i tiché cvaknutí.
  • Zkušení zámečníci dokáží zámek odemknout tak, že to vypadá jako jeden lehký, plynulý pohyb, kterým umístí do správné pozice všechny zoubky najednou.

 6. 6
  Postupně zatlačte všechny zoubky, až odemknete celý zámek. Zvyšujte tlak na páčidlo, a vyháčkujte zoubky, dokud nebudou všechny odemknuté. Až uslyšíte cvaknutí nebo kliknutí, otočte páčidlem, aby se zámek odemkl.
  Reklama

Tipy

 • Často se stává, že je možné zámek vyháčkovat jen z vnitřní strany dveří. Závisí na modelu a roku výroby zámku.
Reklama

Varování

 • Odemykání zámků páčidlem a háčkem je nezákonné, pokud jej provádíte na jiném, než svém zámku. Mějte na paměti, že se v takovém případě vystavujete postihu.
Reklama

O tomto wikiHow

Robert Vallelunga
Spoluautorem článku je :
Zámečník
Tento článek spoluautorem článku je Robert Vallelunga. Robert Vallelunga je zámečník a vlastník ACME Locksmith v oblasti metra Phoenix. Robert má více než 15 let zkušeností v oboru a specializuje se na práci s automobilovými zapalováními, zámky, klíči a systémy generálního klíče. Robert a tým ACME jsou #1 hodnoceným zámečnickým servisem Phoenix a vítězem ceny Better Business Bureau Ethics Award. Robert má licenci pro rezidenční a komerční dodavatele a bakalářský titul v oboru elektrotechnika z Arizona State University. Tento článek byl zobrazen 43 101 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 43 101 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama