Stáhnout PDF Stáhnout PDF

PICC (periferně zavedený centrální katétr) je typ katétru obvykle zavedený do předloktí. Po lékařském ošetření lékař rozhodne, kdy je bezpečné PICC vyjmout. Vyjmutí PICC je rychlý postup, který může být proveden pouze kvalifikovaným lékařem nebo zdravotní sestrou.

Část 1
Část 1 ze 2:

Odstranění katétru

 1. 1
  Pochopte, že pouze kvalifikované zdravotní sestry a lékaři mohou vyjmout katétr PICC. Uvědomte si, že pouze lékaři nebo registrované zdravotní sestry, kteří jsou kvalifikovaní na péči o pacienta, mají povoleno vyjmout periferně zavedený centrální katétr (PICC). Jinak by mohly vzniknout vážné komplikace nebo infekce.
  • Pokud jste registrovaný lékař nebo sestra, měli byste postupovat pouze podle těchto kroků. Pacientům by měl tento článek posloužit pouze pro informační účely.
 2. 2
  Umyjte si ruce. Než začnete s postupem, nebo se dotknete některé z pomůcek potřebných pro vyjmutí PICC katétru, důkladně si umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a nasaďte si nový pár sterilních rukavic. Tím se u pacienta snižuje možnost rozvoje infekce.[1]
 3. 3
  Připravte si pomůcky na vyjmutí katétru. Před vyjmutím PICC katétru, připravte všechny pomůcky, které budete potřebovat v průběhu ošetření a tak je budete mít snadno po ruce.
  • Tyto pomůcky obsahují pár sterilních nůžek, nepropustný obvaz, nůžky na stehy, balíček sterilních obvazů a vatové tampony namočené v betadinovém roztoku.
  • Před ošetřením systematicky uspořádejte všechny tyto pomůcky do blízkosti lůžka pacienta, tak se snadno chytí.
 4. 4
  Vysvětlete proces vyjmutí PICC katétru pacientovi. Vysvětlete proces vyjmutí PICC katétru pacientovi, tím vytvoříte pocit důvěry a spolupráce. Buďte připraveni odpovědět na případné dotazy ohledně postupu, které může pacient klást.
 5. 5
  Uložte pacienta do správné polohy. Než začnete, požádejte pacienta, aby si lehl do správné polohy. Měli by ležet na zádech, obličejem nahoru, se všemi čtyřmi končetinami v kontaktu s postelí. Tato poloha je známá jako poloha vleže na zádech.
  • Ujistěte se, že pacient leží na čisté posteli, s čistým povlečením. To pomáhá, aby se pacient cítil pohodlně, a pomáhá vyhnout se infekci.
 6. 6
  Očistěte kůži kolem katétru. Namočte vatový tampon v betadinovém roztoku a očistěte oblast kolem PICC katétru, pohybujte se po kůži od katétru ven.
  • Je to důležitý krok, jak očistit všechny bakterie z povrchu kůže, čímž se snižuje riziko infekce.
  • Jakmile očistíte kůži, vypněte infuzní set a připravte krytí s náplastí, takže je připraveno k následnému okamžitému použití.
 7. 7
  Vyjměte katétr. Pomocí nůžek na stehy, opatrně odstřihněte a odstraňte stehy, které drží PICC katétr na místě. Požádejte pacienta, aby zadržel dech, pak pomocí vaší dominantní ruky, pomalu vyjměte katétr v opačném směru od vložení. Netlačte přímo na místo vpichu.[2]
  • Po vyjmutí katétru, okamžitě překryjte místo vpichu sterilní gázou a držte ji na místě pomocí mírného tlaku.[3]
  • Požádejte pacienta, aby i nadále zadržoval dech, zatímco vy obvazujete místo nepropustným obvazem. Jakmile máte hotovo, umožněte pacientovi dýchat normálně a vrátit se do pohodlné polohy.
 8. 8
  Sledujte stav pacienta po dobu 24 až 48 hodin. Sledujte stav pacienta po dobu 24 až 48 hodin po vyjmutí PICC katétru. Pozorujte pacienta pro jakékoliv známky infekce, jako je horečka. Také sledujte místo vpichu pro krvácení a vyhodnoťte, zda nemá pacient jakékoli potíže s dýcháním.
  • Obvaz by měl zůstat na místě po dobu 24-72 hodin, v závislosti na tom, jak dlouho byl katétr používán.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Pomozte při procesu rekonvalescence

 1. 1
  Informujte pacienta o komplikacích, které mohou nastat po vyjmutí PICC. Existuje několik komplikací, které mohou nastat po vyjmutí PICC katétru. Je důležité, aby si byl pacient vědom těchto komplikací před ošetřením. Možné komplikace zahrnují:
  • Roztržení PICC katétru. Nejčastější komplikace při vyjímání PICC katétru. Aby se zabránilo poškození, katétr by měl být odstraněn jemně, aniž by bylo použito příliš mnoho síly.
  • Infekce. To je další komplikace, která může pacienta s PICC katétrem potkat. Infekce může nastat kdykoliv. Proto je důležité pravidelně sledovat PICC katétr a udržet sterilitu, pokud je to možné.
  • Embolie a zlomení katétru. Toto je potenciálně vážná komplikace při vyjímání PICC katétru, které může způsobit ztrátu vědomí pacienta, pokud se krevní sraženina dostane do mozku.
  • Otok a zarudnutí. Tyto příznaky se mohou také objevit jako komplikace PICC katétru. Otok a zarudnutí se obvykle vyvíjí v blízkosti místa vpichu katétru.
 2. 2
  Poraďte pacientovi správné dávkování léků proti bolesti. Po vyjmutí katétru, může pacient pociťovat bolest v horní části paže. Výsledkem je, že lékař může předepsat léky proti bolesti nebo doporučit volně prodejné léky, aby mohl pacient pokračovat v každodenních aktivitách.
  • Jeden z nejčastějších volně prodejných léků proti bolesti, doporučovaných po vyjmutí PICC katétru je ibuprofen. Ibuprofen je nesteroidní protizánětlivý lék, který má i antipyretické a analgetické vlastnosti.
  • Doporučená dávka ibuprofenu (podle SÚKL) je 200-400 mg perorálně každých 4 až 6 hodin. Je doporučováno užívání ibuprofenu s jídlem nebo mlékem, aby se zabránilo žaludečním potížím.
 3. 3
  Informujte pacienta o cvičeních, kterým by se měl vyhnout. Ujistěte se, že informujete pacienta, aby se vyhnul jakémukoliv namáhavému cvičení, nebo zvedání těžkých břemen po dobu nejméně 24 hodin po vyjmutí PICC katétru. To zahrnuje stěhování nábytku, zvedání těžkých krabic nebo zapojení se do jakékoli činnosti, která zahrnuje opakující se pohyb paží nebo rukou.
 4. 4
  Poučte pacienta o správné výživě. Zdravá strava je zásadní pro správné hojení, proto je dobré poučit pacienta o druzích potravin, které by měli jíst po ošetření.
  • Měli by jíst mnoho potravin bohatých na železo, pro zvýšení prokrvení a posílení těla. Mezi potraviny bohaté na železo patří červené maso, kuřecí maso, špenát, brokolice, korýši, dýňová a sezamová semínka a oříšky, jako arašídy, pekanové ořechy, pistácie a mandle.[4]
  • Pokud pacient ztratil na váze, je vyzván, aby pil vysoce kalorické koktejly, které jsou plné živin, vitamínů a přírodních cukrů, které jim pomohou v přibírání na váze zdravým způsobem.
  • Měli byste povzbudit pacienta, aby místo tří velkých jídel denně, jedl menší jídla častěji během dne. To pomůže udržet vysoké energetické hladiny.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je podezření na infekci, získejte pověření lékaře, aby byl hrot katétru poslán do laboratoře na vyšetření kultury. To potvrdí přítomnost infekce v PICC katétru.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 174 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 174 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama