Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý se může naučit vykládat tarotové karty – chce to jen kombinaci znalostí a intuice. Vyzkoušejte tento návod a zlepšete své dovednosti. Tarotové karty vám mohou nabídnout jiný úhel pohledu a radu pro ty, kdo o ni stojí. Je to skvělý prostředek pro osobní růst.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Seznamte se s tarotem

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si balíček karet. Různé druhy tarotových karet používají různou symboliku. Jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších tarotových balíčků je například Rider-Waiteův nebo jedna z jeho variant – takzvaný Morgan-Greerův tarot. Zamyslete se nad tím, jaké karty vás osobně oslovují, prohlédněte si několik různých balíčků a přečtěte si zkušenosti jejich uživatelů, co je na nich dobré a co špatné.
  • Klasické a oblíbené balíčky se stále vydávají, ale každý rok samozřejmě vychází další a další nové varianty, takže je stále na co se dívat a co zkoušet.
  • Pět nejoblíbenějších druhů tarotových karet jsou: Měsíční tarot, Rider-Waiteův tarot, Crowleyho tarot, druidský tarot a tarot shadowscapes.[1]
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, čeho vlastně chcete s tarotovými kartami dosáhnout a jak vám tarot může pomoci ve vaší cestě coby vykladače. Jakmile budete znát svůj vytoužený cíl, dokážete objektivně zhodnotit, kde se nacházíte právě teď a jaké kroky musíte podniknout, abyste se k cíli dostali. Ptejte se sami sebe na to, jak chcete aby tarotové karty pomohly vám a ostatním lidem. Vytyčené cíle mohou být například touha vybudovat si lepší intuici, podpořit kreativitu nebo se spojit s duchovními silami. Každý člověk má své osobní cíle a touhy jiné, a je jen na vás, jaké si zvolíte.
 3. 3
  Převeďte svou energii do balíčku karet. Nejlepší je vzít karty do rukou. Míchejte je znovu a znovu. Srovnejte je (od Blázna po Svět a pak všechny čtyři elementy, od esa přes desítku, pak prince, rytíře, královnu a krále). Dotýkejte se karet, jen tak se stanou vaší součástí.
 4. 4
  Pochopte, jak balíček tarotových karet funguje. V balíčku tarotu je 78 karet – 22 tvoří velkou arkánu a 56 malou arkánu. Musíte si každou kartu zapamatovat a naučit se ji rozpoznávat a číst dva její různé významy.
  • Velká arkána. Tarotové archetypy, které představuje velká arkána, jsou obrázky, které reprezentují různá období života, kterými si každý člověk prochází. Mají ukazovat příběh života, jehož začátek představuje karta Blázen (mládí, čistá energie ducha) a pak prochází událostmi a cykly, aby našel završení a úplnost v kartě Svět (konec koloběhu života).
  • Malá arkána. Karty malé arkány popisují lidi, události, pocity a okolnosti, se kterými se setkáte na své osobní "Cestě bláznal.[2] Reprezentují události, které má každý pod kontrolou a naznačují, jak se v té které situaci zachovat. Malá arkána se velmi podobá klasickým hracím kartám. Skládá se ze čtyř barev, které reprezentují čtyři živly: Hole (oheň), poháry (voda), pentakly (země) a meče (vzduch). Najdeme tu také královny, krále, rytíře a pážata nebo princezny.
   • Než se všech 78 karet naučíte, chvíli to potrvá. Zkuste se učit s partnerem, který vás z karet může zkoušet.
 5. 5
  Pořiďte si kvalitní knihu. Dobře napsaná kniha vám pomůže pochopit základy vykládání tarotových karet a pro začátek je velmi užitečná. Některé knihy vás kartami provedou tak, abyste si je vryli do paměti, jiné podpoří spíš vaši intuici a spolupráci. Vyberte si takovou knihu, která vyhovuje vašemu stylu učení.
  • Nemyslete si, že za vás kniha odvede všechnu práci. Pomůže vám pochopit význam jednotlivých karet, ale vy sami budete muset zapojit svou intuici, abyste se v tarotových kartách opravdu naučili číst.
  • Vyzkoušejte tento trik, abyste do učení zapojili také intuici. Prohlédněte si každou kartu a rozhodněte se, co si myslíte, že znamená. Netrapte se tím, jestli jste uhodli správně – řiďte se vlastními pocity. Pak se podívejte do knihy a přečtěte si, co o kartě říká. Nebudete si připadat, jako když se všechno učíte nazpaměť a máte obavu, zda si vedete dobře. Umožní vám to vytvořit si intuitivní způsob výkladu, protože jste se osobně na karty napojili.[3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Hrajeme si se základy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si kartu dne. Můžete si jednu zvolit jako způsob, jak se svůj balíček lépe naučit, nebo jako způsob, jak se něco dozvědět o nadcházejícím dni.
  • Poznejte svůj balíček. Vyberte si náhodnou kartu a chvíli se na ni dívejte. Zapište si své první pocity a intuitivní myšlenky. Pište si je do sešitu nebo notýsku inkoustem jedné barvy. Druhým, jinak barveným si zapište další informace, které o kartě najdete v jiných zdrojích (knihy, přátelé, internet). Po několika dnech si přečtěte, co jste napsali a přidejte další komentáře inkoustem třetí barvy.[4]
  • Udělejte si výklad pro každý den. Ráno si vyberte náhodnou kartu. Chvíli se na ni dívejte. Věnujte pozornost jejím barvám a pocitům, které ve vás vyvolávají. Všímejte si celkové atmosféry karty a emocím, které ve vás vzbuzuje. Podívejte se na postavy na kartě – co dělají, zda sedí či stojí, koho vám připomínají a jak na vás osobně působí. Prohlédněte si symboly a přemýšlejte, co pro vás znamenají. Své úvahy si zapište do deníku – můžete se k nim pak vracet a pozorovat, jak se postupně zlepšujete.[5]
 2. 2
  Studujte různé kombinace karet. Pro začátečníka je velmi důležité nevnímat tarot jako 78 jednotlivých karet, ale jako systém vzorů a vztahů. Když budete studovat různé karetní kombinace, lépe tento koncept pochopíte. Vytáhněte z balíčku dvě karty a položte je obrázkem nahoru vedle sebe. Teď hledejte obrázky, místa a události, které kombinace těchto dvou karet nabízí. Můžete pracovat i s více kartami nebo dokonce s celým balíčkem. Účelem je naučit se kombinace karet a vyvinout si hlubší porozumění kartám a dostatek sebevědomí, které se vám bude hodit, až budete karty vykládat druhým.
 3. 3
  Dělejte si konstelace. Tarotové konstelace se tvoří ze všech karet, které nesou stejné vibrační číslo. Například tarotová konstelace pro číslo 4 budou karty se čtyřkou od každé barvy, Vládce (který má číslo 4), a karta Smrt (která má číslo 13, a to se součtem 1+3 zredukuje na 4).[6]
  • Všechny karty z konstelace si vyložte před sebe a pak si položte nějaké otázky, například, jaké pocity máte z každé jednotlivé karty, která vás přitahuje, odpuzuje, která vás štve, nebo která vás zneklidňuje. Jak jsou si karty podobné a čím jsou odlišné, které symboly sdílejí. Zopakujte si toto cvičení pro všech devět vibračních čísel a své dojmy a pocity si zapište do deníku.
  • Když porozumíte energii každé z těchto karet, výklad vám pak půjde snadněji, až se násobky čísel objeví. Místo toho, abyste se soustředili na význam jednotlivých karet, soustředíte se na energii, kterou karty vyzařují jako celek.[7]
 4. 4
  Zahrajte si hru na vyřešení. Projděte si celý balíček a vytáhněte z něj karty, které vám připadají obtížné. Pak se nad nimi zamyslete a zkuste přijít na to, proč takové pocity máte. Znovu si projděte celý balíček a vytáhněte z něj jednu nebo dvě karty, které podle vás mohou předchozí obtížné karty vyřešit.
  • Tato hra vám ve skutečnosti pomůže vyvinout si schopnost, kterou můžete využít při výkladu. Když se objeví náročná karta a vy chcete tazateli pomoci problém vyřešit, můžete navrhnout kartu, která obtížnou kartu vyrovná.[8]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Udělejte si jednoduchý výklad

Stáhnout PDF
 1. 1
  Řekněte příběh. Vykládání tarotu je vyprávění, je to příběh, který chcete sdělit tazateli. Je to pokus zdůraznit vlivy minulosti, pochopit současné okolnosti a předpovědět, co se stane v budoucnosti. Budoucnost, o které je řeč, není definitivní a neměnná, je důležité si pamatovat, že v tarotu nejsou žádné absolutní pravdy a jednoznačná řešení.
 2. 2
  Seznamte se s výkladovými vzory. Jednoduše je to rozložení karet, které máte před sebou. Tento vzor bude rámcem pro vaše vykládání a čtení tarotu. Co víc, každá pozice karty ve vzoru má svůj význam. Mnoho vzorů například zahrnuje pozici, která představuje minulost, přítomnost a budoucnost. Mohou zahrnovat také místa pro vnitřní pocity, změny, vnější faktory a tak dále.[9] Existují stovky různých vzorů pro výklad a zkušenější vykladači si navíc mohou sestavovat vlastní. Experimentujte a zkoušejte, nejlépe takové vzory, které podporují vaši představivost a intuici. Je důležité, abyste si našli způsob, který funguje konkrétně pro vás – mnoho vykladačů si časem vybuduje svůj vlastní systém.
 3. 3
  Začněte s výkladem tří karet. Tři karty jsou skvělé, pokud chcete znát odpovědi na jednoduché otázky. Začátečníci se při něm mohou dobře soustředit. Pozice kartám přiřkněte ještě před začátkem. Pak svůj výklad rozložte podle vzorce a čtěte podle toho, co jste se o významu karet a jejich kombinacích dozvěděli, aby vznikl příběh.
  • Některé možné pozice pro výklad, určený k pochopení situace, jsou například: minulost/přítomnost/budoucnost, současná situace/překážka/řešení, kde jste teď/kam se chcete dostat/ jakou cestu zvolit nebo co vám pomůže/co vám uškodí/jaký je váš skrytý potenciál.
  • Některé oblíbené pozice pro výklad, určený k porozumění partnerských vztahů, jsou například: vy/druhá osoba/vztah, příležitosti/výzvy/řešení, co vás spojuje/co vás rozděluje/čemu máte věnovat pozornost nebo co od vztahu čekáte/co od vztahu nechcete/kam váš vztah směřuje.
  • Některé možné kombinace pro porozumění svému nitru jsou například: mysl/tělo/duše, fyzický stav/emocionální stav/duševní stav, vy/vaše současná cesta/váš potenciál, nebo konec/počátek/pokračování.[10]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Komplexnější výklady

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozdělte si karty. Abyste začali tento výklad 21 karet, potřebujete oddělit od sebe malou a velkou arkánu.
 2. 2
  Vytvořte obrazec. Promíchejte každou sadu karet, a pak je vyložte do řad po třech do kříže, sedm karet dolů a po jedné kartě z každé strany. Na to spotřebujete všechny karty velké arkány a několik karet z malé. Ty pak odložte na hromádku stranou.
 3. 3
  Zapište si dojmy a pocity. Napište si seznam karet, které jste vyložili. Pak si každou jedním slovem popište a slovo si zaznamenejte vedle.
 4. 4
  Zadívejte se na obrázky na kartách. Co vám napovídají? Najděte si v obrázcích příběh, jako kdyby to byla ilustrovaná knížka a vy se snažili uhádnout děj. Vzorec může jít napříč, dolů, diagonálně nebo od začátku do konce. Karty po stranách ukazují nejdůležitější aspekt celé situace.
 5. 5
  Ptejte se na otázky. Zeptejte se sami sebe, jaká situace se odehrává ve vašem životě nebo v životě toho, komu karty vykládáte, a které karty jí nejvíce odpovídají.
 6. 6
  Zvažte alternativy. Hledejte takové způsoby vyprávění, které umožňují jinou interpretaci závěrů, ke kterým dojdete napoprvé. Hledejte věci, které mohou situaci alepšit nebo zhoršit.
 7. 7
  Znovu si projděte svá slova., která jste k jednotlivým kartám přiřadili. Jak souhlasí s příběhem, který jste v kartách nalezli?
 8. 8
  Dejte to všechno dohromady. Zkombinujte všechno, co jste zjistili v krocích, popsaných výše do jednoho výkladu. Možná budete překvapeni, že váš vlastní výklad je mnohem přesnější, než ten, který byste získali z návodu v knížce.
  • Pamatujte, že pokud budou chvíle, kdy pro vás karta vnitřně bude mít jiný význam, než ten, který se uvádí v příručce, dejte na svůj pocit. Věřit intuici, to je správný způsob, jak tarot vykládat a až získáte zkušenosti, budete to dělat úplně automaticky. Nechte k sobě karty zkrátka promlouvat.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Pečujte o svůj balíček

Stáhnout PDF
 1. 1
  Dobře svůj balíček uskladněte. Tarotové karty mohou nasát negativní energii, která se pak promítne do vašich výkladů. Karty se doporučuje ukládat do sáčku z černé látky, nebo do dřevěné krabičky na karty. Můžete k nim přidat krystaly nebo bylinky, které zlepšují věštecké schopnosti.
 2. 2
  Rozmyslete si, kdo se vašich karet smí dotýkat. Je to otázka osobního rozhodnutí, zda tazatele necháte, aby na karty sahali či nikoliv. Někteří vykladači to mají rádi – nechávají vykladače balíček míchat, aby se do něj přenesla tazatelova energie. Jiní raději nenechají nikoho kromě sebe samých, aby balíčku svou energii předal.
 3. 3
  Vyčistěte svůj balíček karet. Občas bude zapotřebí balíček tarotových karet vyčistit a zbavit negativní energie. Existuje mnoho způsobů, jak to udělat, ale nejjednodušší je zavolat na pomoc některý ze čtyř živlů. Začněte nejprve tím, že balíček rozložíte do vějíře, pokud je potřeba opravdu silné vyčištění, vyložte každou kartu zvlášť, jednu po druhé.[11]
  • Země. Zasypejte svůj balíček karet pískem, solí nebo hlínou a nechte pohřbený 24 hodin. Také ho můžete na ubruse rozložit do vějíře a posypat trochou soli a/nebo písku na dobu jedné až dvou minut. Případně použijte libovolnou kombinaci bazalky, levandule, rozmarýnu, šalvěje a tymiánu.
  • Voda. Lehce karty pokapejte troškou vody, bylinkového čaje nebo šťávou z ovoce a rychle je otřete. Můžete také karty položit na chráněné místo a na polovinu noci je vystavit měsíčnímu světlu.
  • Oheň. Dávejte pozor, ať se nespálíte, a rychle karty protáhněte plamenem svíčky. Můžete je také na půl dne položit na chráněné místo a vystavit paprskům slunce.
  • Vzduch. Protáhněte balíček karet pětkrát nebo sedmkrát nad zapálenou vonnou tyčinkou. Nebo se zkuste třikrát zhluboka nadechnout a pak pomalu do karet třikrát fouknout.
  Reklama

Tipy

 • Míchání karet využijte k tomu, abyste si vyčistili hlavu. Vyberte karty s obrázky, které vás oslovují, takže je můžete použít jako střed zájmu během meditace.
 • Předejte kartám energii a sílu pomocí krystalů.
 • Otočte všechny karty obrázkem vzhůru, pokud chcete. Může vám to přinést nový náhled na výklad, ale zároveň to může být pro začátečníky trochu komplikované.
 • Přemýšlejte o velké arkáně jako o kartách, které odrážejí hlubší, duchovní aspekty životních situací. Malá arkána pak reflektuje každodenní záležitosti.
 • Použijte hromádku malé arkány pro interpretaci velmi složité karty. Vyberte z balíčku jednu nebo více karet a naskládejte je na kartu, se kterou máte při výkladu obtíže. Pak karty čtěte jako samostatné vyprávění.
 • Vonné tyčinky a svíčky vám pomohou pro výklad vytvořit uvolněnou, přívětivou atmosféru. Sklenka vína a příjemná hudba mohou posloužit také.
 • Až budete připraveni postavit se i opačným významům karet, můžete na to jít několika způsoby. Někteří vykladači vidí opačné významy zkrátka jako doslovný, přesný protiklad tradičního významu karty, ale tím se zbytečně ochuzují o mnohem složitější náhled. Naproti tomu přemýšlení o tom, proč je karta nejednoznačná, pro vás může být přínosné. Například opačný význam desítky pohárů - je její šťastná energie zablokovaná, opožděná, předstíraná ale ne skutečná, skrytá, přislíbená nebo nějak jinak nepřítomná? Obvykle se dozvíte z kontextu s ostatními kartami, jestli je to váš případ.
 • Občas je výklad tarotových karet nejasný nebo příliš vágní. Aby byly vaše výklady jasnější, zkuste karty číst „obráceně“ – nejprve se soustřeďte na význam (např. Rychlé řešení), a pak zkuste zvolit kartu, která tomu odpovídá (například osmička holí). Když se ptáte tarotových karet na odpověď na otázku, představte si předem, jaké můžete dostat odpovědi a které karty mohou odpovědi představovat PŘEDTÍM, než s výkladem začnete.
Reklama

Varování

 • Pokud věříte pouze v sílu vůle každého člověka, neznamená to, že vám nemůže vykládání tarotových karet nijak pomoci. Neberte to jako striktní předpověď budoucnosti, spíše jako mapu k cestě, která vám může pomoci s rozhodováním, kam jít. Ne vás tam násilím dotáhnout.
 • Dívejte se na věštění s nadhledem a neberte ho smrtelně vážně.
 • Některé papírové karty vás mohou ošklivě říznout. Buďte opatrní.
Reklama

O tomto wikiHow

Susan Levitt
Spoluautorem článku je :
Věštkyně z tarotových karet
Tento článek spoluautorem článku je Susan Levitt. Susan Levitt je profesionální věštkyně z tarotových karet, astroložka a konzultantka feng shui se sídlem v San Franciscu v Kalifornii od roku 1986. Susan je autorkou pěti knih, které jsou vydávány v několika jazycích, včetně Úvod do tarotové a taoistické astrologie. Zveřejňuje tarotové čtení na Facebooku, na Twitteru @ tarot_tweet a na svém lunárním blogu. Její práce byla uvedena na CNN a byla SF Weekly v San Franciscu zvolena za „nejlepšího astrologa“. Tento článek byl zobrazen 35 324 krát
Stránka byla zobrazena 35 324 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama