Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zastřihněte kočce drápky a vyčešte ji. Poté do vany položte ručník a napusťte pár centimetrů teplé vody. Vykoupejte svou kočku v šamponu, dávejte pozor, aby se jí nedostala voda do uší. Vysušte kočku ručníkem a poté ji dosušte fénem. Nezapomeňte ji odměnit nějakým pamlskem.

Část 1
Část 1 ze 5:

Připravte svou kočku na koupel

Stáhnout PDF
 1. 1
  Ostříhejte kočce drápky. Vaši kočku může pobyt ve vodě rozrušit, snažte se proto minimalizovat škody, které by mohla napáchat tak, že jí zastříhnete drápky ještě předtím, než ji začnete koupat. Drápy ostříhejte kočce alespoň den či dva před koupáním, nebo alespoň několik hodin před koupelí, aby se mohla uklidnit.[1] Stříhejte drápky opatrně, abyste kočce nestříhli do nehtového lůžka a nezačala krvácet.
  • Pokud kočce za odměnu po každém štříhání drápků dáte nějakou odměnu, bude se cítit klidněji a lépe.
 2. 2
  Vyčešte kočku. Tento krok nevynechávejte. Tím, že kočku vyčešete, odstraníte všechny zamotané chomáčky srsti, které je jinak velmi obtížné a bolestivé odstranit, když je kočka mokrá. Pokud se vaše kočka ráda češe, můžete ji zkusit vyčesávat ve vaně, aby si tam zvykla a cítila se lépe.[2]
  • Někdy můžete dokonce kočku česat a požádat někoho, aby jí zároveň ostříhal drápky. Česáním se kočka rozptýlí a vy tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. Jak jsme však řekli, budete potřebovat pomoc druhé osoby.
 3. 3
  Sežeňte si správný šampon pro kočky. Můžete jej zakoupit ve zverimexu, či u veterináře. Podívejte se na instrukce, zda je šampon vhodný pro vaši kočku a pokud je třeba, šampon nařeďte vodou. Běžný lidský šampon může vaší kočce vysušit kůži, ale také pro ni může být toxický. Nepoužívejte ani šampon pro psy. Použijte raději jen vodu, spíše než produkt, který by vaší kočce mohl uškodit.[3]
  • Ke koupání můžete použít i žínku, ale úplně si vystačíte rukama a mytí vám půjde dokonce lépe.
 4. 4
  Zařiďte, aby se vaše kočka chtěla koupat. První, co byste měli udělat, je to, že svou kočku unavíte, aby byla při koupání poddajná. Díky tomu vás snad nepoškrábe a nepokouše, nebo se nebude snažit vám utéci. Vyberte si dobu, kdy je vaše kočka nejklidnější — často je to v době po krmení. Pokud je kočka stále hyperaktivní, hrajte si s ní, dokud ji neutaháte. Zde jsou další tipy, jak můžete svou kočku připravit na koupání:[4]
  • Do prázdné vany dejte kočce nějaké hračky. Dejte kočku do vany a chvíli si hrajte. Poté přestaňte a napusťte do vany trochu vody, než si zase začnete hrát. Pokud toto uděláte, vaše kočka si zvykne na vodu ve vaně. Koupání by mělo být spojeno s příjemným zážitkem, ne s něčím stresujícím.
  • Můžete si dokonce pořídit i hračky pouze na koupání, jako například myš na provázku nebo hračku, která plave. Dovolte kočce, aby si s touto hračkou mohla hrát jen ve vaně a uvidíte, jak se bude na koupání těšit, místo, aby se jej bála.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Příprava koupelny

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zavřete dveře koupelny. Zabráníte tak kočce, aby vám utekla a pokud máte více než jednu kočku, udržíte ostatní zvířata mimo koupelnu. Mňoukající kočka může kočku, která se koupe vystresovat a ta může začít panikařit a poškrábat vás. Nechte dveře zavřené, zabráníte tím kočce, aby vám utekla nebo vás ve strachu poškrábala.
  • Pokud vaše kočka v koupelně zatím nebyla, měli byste ji na tuto místnost nechat zvyknout. Pokud je v koupelně i toaleta, nechávejte prkénko vždy sklopené. Vaše kočka by do toalety mohla v panice spadnout!
  • Totéž platí, pokud máte kočičí toaletu ve stejné místnosti, kde kočku koupete, toaletu odneste. Pokud by vám kočka z vany utekla, mohla by skočit do své toalety a nadělat v koupelně pěknou paseku.
 2. 2
  Zabezpečte vanu. Položte na dno vany gumovou podložku nebo ručník, aby kočka neuklouzla a mohla se po vaně pohybovat bez problémů. Na podlahu koupelny budete také muset položit ručníky, protože i podlaha bude mokrá.[5] Mějte po ruce dva další ručníky, kterými kočku po koupání vysušíte.
  • Do vany můžete dát například i kuchyňskou mřížku nebo jiný druh podložky, aby se kočka měla o co opřít. Pokud se kočka bude cítit bezpečně, snížíte tak pravděpodobnost, že vás poškrábe.
 3. 3
  Připravte vanu. Napusťte do vany pár centimetrů teplé, ne však horké vody, ještě před tím, než kočku do koupelny přinesete, protože některé kočky stresuje i tekoucí voda. Naplňte si vodou také nejlépe nějaký menší kyblík nebo květináč bez otvorů, abyste kočku mohli přímo opláchnout. Udělejte to předem, abyste během koupání nemuseli nechat téci vodu, která by kočku zbytečně vyděsila.[6]
  • Ke koupání kočky nepoužívejte přímo sprchu nebo vodovodní kohoutek. Velký proud vody by byl pro kočku nepříjemný a voda by se jí mohla dostat do uší a očí. Koupel by měla být jemná a uklidňující a neměla by kočku stresovat.
  • Při koupání kočky nebudete mít čas pro cokoliv odbíhat, připravte si proto vše tak, abyste to měli po ruce. Buďte připravení a klidní.
 4. 4
  Oblečte si ochranné oblečení. Ochráníte se tak před možným poškrábáním. Měli byste si obléci triko s dlouhým rukávem, mikinu nebo svetr, abyste před kočkou nevystavovali nahou kůži. Můžete si navléci i dlouhé gumové rukavice, ale většinou se v nich špatně koupe a kočku guma tahá za chlupy. Při mytí hlavy a břicha kočky buďte jemní a opatrní, protože kočky jsou na těchto místech velmi citlivé.
  • Při volbě ochranného oděvu zvolte také starší kusy, kterých vám při jejich poškození nebo zničení nebude líto.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Koupání kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Mějte nad kočkou kontrolu. Během koupání na kočku mluvte klidným, tichým hlasem. Kočky se někdy snaží dostat z vany ven. Pokud vypozorujete, že kočka ve vaně stojí raději jen na dvou tlapkách, nasměrujte si ji zády k sobě a nechte ji stát jen na zadních tlapkách. Kočku možná budete muset opatrně přidržovat za kůži, abyste ji udrželi ve vaně. Pokud tento úkon nezvládáte, můžete zkusit použít i kšírky nebo postroj pro kočky, buďte však opatrní, abyste kočce neublížili.
  • Bude pro vás jednodušší, když kočku budete koupat ve dvou lidech, obzvláště pokud má vaše kočka sílu a je schopná se vám vykroutit a utéci. Jeden člověk může kočku přidržovat a druhý ji může koupat. Domluvte se, aby koupání bylo rychlé, ale nespěchejte. Ujistěte se, že pokud kočku musíte přidržovat, může bez problémů dýchat.
 2. 2
  S kočkou nebojujte. Za žádných okolností není dobrý nápad s kočkou zápasit. Vyděšená pětikilová kočka hravě přepere jednoho nebo dva lidi tak, že jim způsobí bolestivé krvavé šrámy. Možná budete muset začít tak, že kočce nejdříve namočíte tlapky a přestanete. Další den můžete zkusit kočku namočit o kousek výše. Může vám trvat i několik dní, než kočku vykoupete.
  • Pokud jste z koupání své kočky nervózní, vaše kočka to vycítí a bude také nervózní.
 3. 3
  Namočte kočku od krku dolů. Použijte malé množství šamponu a vody a umyjte kočce krk, trup, tlapky, břicho a ocas. Začněte od krku a pokračujte směrem k ocasu po směru růstu srsti. Kočku masírujte krouživými pohyby, aby byla uklidněná a ne vyděšená. Chovejte se tak, jako byste se běžně starali o její srst a vyčesávali ji, a výlety do koupelny nebudou žádným hororovým zážitkem.
 4. 4
  Snažte se, aby se šampon kočce nedostal do očí, nosu, tlamy a uší. Abyste minimalizovali riziko vzniku infekce uší, dejte kočce do každého ucha malý smotek vaty nebo tamponku, který se používá ke stavění krvácení nebo ošetření ran. Na konci koupání vatu nezapomeňte vytáhnout. Vata také zmírní hluk a vám se bude snáze pracovat.
  • Pokud kočku koupete šamponem proti blechám, začněte od krku. Blechy při kontaktu začnou migrovat, a pokud je kočka blechami velmi zasažená, blechy by se masivně mohly dostat až na její hlavu. Pokud namočíte nejdříve krk, blechy se již tímto směrem nevydají a vy je snáze vymyjete šamponem a vodou.
 5. 5
  Opláchněte z kočky šampon. Kočku pečlivě opláchněte vodou ve vaně. Poté vodu z vany vypusťte a kočku ještě dvakrát opláchněte čistou vodou, kterou jste si předem připravili do kyblíku. Z kožichu kočky musíte vypláchnout všechen šampon. Oplachujte, dokud neuvidíte, že se již netvoří bublinky a srst je již bez šamponu.
  • Pokud si šampon před koupáním rozředíte vodou, vyhnete se tomu, abyste použili příliš mnoho produktu, a nebudete jej poté muset tak dlouho vyplachovat.
  • Pokud je srst vaší kočky dlouhá a hustá, bude vám oplachování trvat dlouho.
 6. 6
  Obličej kočce omyjte vodou a žínkou. Nemusíte kočku rozrušovat nebo jí dokonce ublížit tím, že se jí dostane šampon do očí. Namočte žínku, trochu ji vyždímejte a kočce jemně otřete obličej. Postupujte po směru růstu srsti, dokud nebudou tvář, hlava a uši kočky čisté.[7]
  • I zde platí, že pokud se vám nebude dařit, můžete si koupání nechat na později.
  • Nikdy nedávejte kočce hlavu násilím pod vodu. Zaručeně zpanikaří.
 7. 7
  Sledujte na své kočce známky paniky a stresu. Kočka na vás může: syčet, vrčet, těžce dýchat, kýchat, naříkat nebo mňoukat. Během koupání kočku sledujte. Pokud je vyděšená vším, co uděláte, přestaňte. Není důvod pokračovat, pokud byste měli jeden druhému ublížit nebo pokud je kočka velmi stresovaná.
  • Pokud kočku koupete poprvé, buďte na ni jemní. Nedělejte nic, co by kočku rozrušilo, protože by se další koupele bála. Je lepší jít na koupání pomalu, abyste to případně mohli příště zkusit znovu.
 8. 8
  Pokud vaše kočka proti koupeli opravdu protestuje, použijte místo koupání mokrý ručník. Ten odstraní vrchní špínu a kočku také omyje. Ve zverimexech můžete sehnat speciální vlhčené ubrousky, díky kterým se kočky nemusí koupat. Tyto ubrousky dokonce pěkně voní.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Vysušení kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Snažte se z kočky vysušit co nejvíce vody. Chopte se ručníku a zkuste ze srsti kočky vysušit co nejvíce vody. Poté kočku do ručníku zabalte a jemně ji vydrbejte. Až budete mít ručník mokrý, vyměňte jej za suchý. Kočku vysušte důkladně, v případě potřeby si vezměte ještě další ručník.[8]
  • Až budete kočku vysoušet ručníkem, buďte jemní, postupujte, jako kdybyste ji masírovali. Před použitím můžete ručník dát také do sušičky, která jej ohřeje. Pro mnoho koček je to velmi příjemné.
  • Spolupracujte s kočkou. Pokud se jí vysoušení ručníkem nelíbí, respektujte to a kočku nemučte.
 2. 2
  Dosušte kočku. Krátkosrsté kočky obvykle doschnou samy, pokud nejsou na průvanu. Ocení nějaký zdroj tepla (topení nebo ventilátor zapnutý na teplý vzduch) a suchý ručník, na který si mohou sednout. Na dlouhosrsté kočky budete muset použít ručníky a hřeben. Dlouhé chlupy mají tendenci za mokra ztrácet lesk, budete proto kočku muset vyčesat až do sucha.
  • Pokud se vaše kočka nebojí fénu, můžete jej použít na teplé, ne horké nastavení a kočku jím dosušit tak, že na ni budete foukat vzduch z větší dálky. Nepoužívejte fén nastavený na horký vzduch, mohli byste ji spálit a způsobit jí daleko větší trauma.
  • Srst můžete kočce také rozčesat, abyste se zbavili všech zamotaných chlupů. Vaše dlouhosrsté kočky to ocení.
 3. 3
  Odměňte svou kočku. Pokud chcete svou kočku v budoucnu znovu vykoupat, musíte jim proces koupání spojit s něčím příjemným. Dejte jim oblíbenou stravu, pamlsek, nebo jinou odměnu. Můžete jim dokonce dát nějakou luxusní odměnu, kterou jste si šetřili na zvláštní příležitosti. Pokud si kočka spojí koupání s nějakou příjemnou odměnou, bude se v budoucnu koupat ráda a rychle si na něj zvykne.[9]
  • Kočku byste měli také pochválit, pohladit a mluvit na ni příjemným tónem a věnovat jí spoustu pozornosti, jakmile dokoupete. Kočky mají tendenci cítit se zranitelné a vyděšené, pokud nejsou milované, vaše city jim pomohou.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Alternativní metody koupání kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vykoupejte kočku s pomocí malého kbelíku. Vytvořte si dvě koupací stanice s použitím dvou kbelíků. Naplňte oba do poloviny teplou vodou. Dejte kočku do kbelíku a pomocí žínky ji namočte. Ujistěte se, že jste ji namočili všude. Poté vmasírujte malé množství šamponu do její srsti. Přendejte kočku do druhého kbelíku, kde ji důkladně opláchnete.
  • Možná budete potřebovat naplnit kyblík vodou ještě jednou, abyste kočku opravdu důkladně opláchli.
  • Pokud je teplo a svítí slunce, můžete tuto metodu použít i venku. Budete potřebovat koupat ve dvou lidech, protože je více pravděpodobné, že vám kočka bude chtít utéci. Tato metoda se nedoporučuje pro kočky, které nejsou zvyklé chodit ven a jsou chované pouze doma.
 2. 2
  Vykoupejte kočku ve sprše. Ujistěte se, že kočce poskytnete dobrou oporu, například gumovou podložku nebo ručník a že sprcha má dveře a ne jen závěs, aby vám kočka neutekla. Měli byste mít dostatečně dlouhou sprchovací hadici, která dosáhne na celou kočku. Kočku namydlete, opláchněte a pokračujte se sušením. Použijte jemný proud vody a postupujte pomalu.
  • Některé kočky si koupání vyloženě užívají, ale většina vodu nemá ráda a navíc je zvuk tekoucí vody stresuje. Při této metodě se kočka může poranit nebo může ublížit i vám.
  • Můžete si koupit sprchovací hadici nebo nástavec, který je dost dlouhý, aby dosáhl až za dveře a na zem sprchy. Můžete si také koupit ruční sprchu, kterou snadno někam zavěsíte a která nedělá hluk.
 3. 3
  Malou kočku můžete vykoupat v umyvadle nebo malé plastové vaničce. Některé kočky se cítí bezpečněji, pokud jsou v prostoru něčím obklopeny a vy je také budete moci snáze kontrolovat. Pokud je vaše kočka malá nebo vyděšená, zkuste ji vykoupat v malé vaničce, kterou si dáte do velké vany. Napusťte do ní pár centimetrů vody, kočku namočte, namydlete a pokračujte jako obvykle. Ujistěte se, že vanička nemá odpad a pokud jej má, zašpuntujte jej, aby se do něj kočce nedostala tlapka. Mohla by se snadno pořezat nebo jinak poranit.
  • Tato metoda může fungovat i na dospělé kočky, které mají rády uzavřené prostory.
  • Na dno vaničky dejte ručník, aby do něj kočka mohla zapustit drápky a cítila se tak jistěji nebo můžete kočce mírně zatlačit na záda, což by ji mělo uklidnit a ulevit napětí.
 4. 4
  Vykoupejte svou kočku nasucho. Pokud je srst vaší kočky opravdu mastná, použijte na ni místo vody kukuřičný škrob. Poprašte jím kočku, důkladně jí vmasírujte škrob do srsti a poté ji důkladně vyčešte. Existují také suché šampony pro kočky, které seženete ve zverimexu.[10]
  • Tato metoda je daleko méně traumatická než koupání ve vodě, ale neměla by se používat k vymytí ničeho toxického, co se vaší kočce mohlo dostat do srsti.
  Reklama

Tipy

 • Čím dříve kočku na koupání zvyknete, tím lépe. Pokud začnete v mladém věku, postupně si tento zvyk osvojí a koupel jí přijde zcela normální, nebude s vámi bojovat.
 • Pokud vše ostatní selže, vezměte svou kočku raději do nějakého prověřeného, dobrého salonu pro zvířata, kde ji vykoupe profesionál. Personál v těchto zařízeních má zkušenosti a speciální vybavení, díky kterému kočku bezpečně zvládnou, aniž by jí ublížili. Pokud veterinář uzná za vhodné, může kočka před koupáním dostat mírná sedativa.
 • Pokud máte část, napusťte si do vany asi centimetr vody a kočku tam na chvíli postavte. Další den přidejte o trochu vody více a postupně pokračujte s tímto tréninkem po dobu asi jednoho týdne. Po každém pokusu kočku pochvalte a odměňte. Měla by si rychle zvyknout a přestat panikařit a utíkat. Měli byste se snažit, aby kočka vydržela ve vaně, kde je asi 8-10 cm vody, toto množství by vám již poté mělo stačit k vykoupání. Požádejte druhou osobu o asistenci, můžete zkusit ve vodě dělat i mírné vlny. Nevzdávejte se a vytrvejte, je přece důležité, abyste svého mazlíčka uměli bezpečně vykoupat.
 • Při koupání kočku chvalte a mluvte na ni klidným hlasem.
 • Když kočku koupete, pamatujte na to, že byste měli použít teplou, ne horkou, ani studenou vodu, která bude pro kočku příjemná a zklidní ji.
Reklama

Varování

 • Venkovní teplota by měla být asi 20°C s nízkou vlhkostí vzduchu. Pokud je počasí nepříznivé, nechte kočku po koupání doma alespoň 12 hodin.
 • Pokud nevíte, jak kočku správně držet za srst nebo obojek, raději to nedělejte. Mohli byste jí ublížit.
 • Velmi mladé, staré a vyhublé kočky neregulují správně svou teplotu. Kočku zcela usušte a držte ji v teple, abyste se vyhnuli hypotermii (nízké tělesné teplotě).
 • Kočku nekoupejte častěji, než každé dva týdny. Nadměrné koupání by z její srsti mohlo odstranit ochranné oleje a srst by poté byla matná a ztratila by svou přirozenou ochrannou funkci.
Reklama

Věci které budete potřebovat

 • Šampon určený pro kočky
 • Kondicionér (volitelné)
 • Dva a více ručníků
 • Kartáč/hřeben
 • Vana
 • Teplá voda (ne horká, ani studená!)
 • Triko s dlouhým rukávem, svetr nebo dlouhé rukavice
 • Dva nebo více lidí
 • Pamlsky
 • Hračka (volitelné)
 • Koupelna, u které se dají zavřít dveře

O tomto wikiHow

Brian Bourquin, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic
Tento článek spoluautorem článku je Brian Bourquin, DVM. Brian Bourquin, pro své klienty spíše známý jako „Dr. B ”, je veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic, zdravotní péče pro domácí mazlíčky a veterinární kliniky se dvěma sídly, South End / Bay Village a Brookline, Massachusetts. Boston Veterinary Clinic se specializuje na primární veterinární péči, včetně wellness a preventivní péče, nemocné a pohotovostní péče, chirurgie měkkých tkání, stomatologie. Klinika také poskytuje speciální služby v oblasti chování, výživy a alternativních terapií bolesti pomocí akupunktury a terapeutických laserových ošetření. Boston Veterinary Clinic je akreditovanou nemocnicí AAHA (American Animal Hospital Association) a v Bostonu první a jedinou klinikou s certifikací Fear Free Certified Clinic. Brian má více než 19 let veterinárních zkušeností a získal titul MVDr. na Cornell University. Tento článek byl zobrazen 19 686 krát
Stránka byla zobrazena 19 686 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama