Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Koupat kočku je dost obtížné, ale vykoupat malé kotě je ještě větší výzva. Kočky se sice dokážou umýt samy, ale někdy je nutné je vykoupat, například když se ušpiní, nebo když mají mastnou srst. Koťata musíte zahrnovat láskou, jinak budou koupání vždy nesnášet. Připravte se na to, že první koupel bude nepříjemná. Jak tedy vykoupat kotě tak, abyste se vyhnuli panice a škrábancům? V tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava na koupání

 1. 1
  Zjistěte, zda je nutné vaše kotě vykoupat. Kočky většinou není nutné vůbec koupat, protože se dokážou dobře umýt samy. Pokud má vaše kotě ale blechy, nebo se venku od něčeho ušpinilo, bude nutné ho vykoupat. Pokud máte velmi mladé kotě, měli byste ho místo koupání pouze otřít vlhkou žínkou.
  • Zeptejte se veterináře, kdy je dobré kotě začít koupat. Podle některých zdrojů byste neměli koupat koťata mladší 8 týdnů. [1]
  • Výhodou koupání kotěte je to, že si na to zvykne dříve, než bude dospělé. Nezapomeňte ale na to, že kočky tráví 30% svého času tím, že se čistí a pečují o sebe, takže byste je neměli koupat častěji, než jednou, nebo dvakrát za rok (pokud se neušpiní). [2]
 2. 2
  Zastřihněte kotěti drápky. I ty nejčistotnější kočky budou při koupání protestovat, zejména pokud se je chystáte koupat poprvé. Měli byste svému kotěti zastřihnout drápky, aby vás nemohlo poškrábat. Drápy malého kotěte nejsou tak ostré, jako drápy dospělé kočky, ale přesto vás s nimi mohou zranit. Lepší je mít jistotu, že se vám nic nestane. [3] [4]
  • Neměli byste kotěti drápky zastřihávat těsně před koupelí, ideální je udělat to den dopředu. Když kočce zastřihnete drápky, bude naštvaná a chvíli jí potrvá, než se uklidní.
  • Pokud jste kotěti ještě nestříhali drápky, měli byste to udělat o dost dříve, než ho budete chtít koupat. Pro kotě je zastřihování drápků nepříjemnou zkušeností, takže byste to neměli dělat těsně před koupáním.
 3. 3
  Vykartáčujte kotěti srst. Než kotě namočíte do vody, byste mu měli důkladně vykartáčovat srst, nohy, bříško i hlavu. Je důležité, aby mělo kotě srst hladkou. Když kotě vykoupete s nerozčesanou srstí, srst se mu zacuchá ještě více. Na tento krok nikdy nezapomínejte. [5]
  • Některé kočky milují česání, jiné zase panikaří už při pohledu na kartáč. Pokud vaše kočka česání nesnáší, vykartáčujte ji alespoň dvě hodiny před koupáním, aby měla čas se uklidnit. Když jí po česání dáte malý pamlsek, bude se cítit lépe.
 4. 4
  Vezměte si ochranné oblečení. Nikdy nekoupejte kočku v tílku s odhalenýma rukama a dekoltem. Vezměte si silnou mikinu nebo košili, aby vás kočka nemohla poškrábat. Někteří lidé tvrdí, že byste si měli chránit i ruce, ale to platí pouze v případě, že vaše kočka kouše. Lepší je chránit se moc, než málo, takže si rozhodně vezměte alespoň triko s dlouhým rukávem.
  • Vezměte si na sebe něco bavlněného, aby vám kotě při koupání nevytahalo nitky z oblečení. Vyberte si něco, do čeho se nebude moci zaseknout.
 5. 5
  Připravte si šampon na kočky. Kočky musíte koupat ve speciálním šamponu. Pokud má vaše kočka blechy, musíte použít šampon určený pro zablešené kočky. Šampon koupíte na internetu, nebo ve zverimexu. Pokud si nevíte rady, nechejte si poradit od prodavačů ve zverimexu. Nikdy kočku nekoupejte v šamponu pro lidi, mohli byste jí podráždit pokožku. [6]
  • Nepoužívejte ani šampon pro psy, musíte použít speciální šampon určený pro kočky.
 6. 6
  Připravte si vše, co budete potřebovat. Až budete připraveni kočku koupat, vezměte si misku s vodou a ručník, kterým kočku vysušíte. Připravte si i šampon. Pokud vám s koupáním někdo může pomoci, máte štěstí. Když budete mít vše připraveno, nebudete muset během koupání nikam odcházet a budete moci kotě držet.
  • Je dobré zavřít dveře od koupelny, aby vám kotě nikam neuteklo.
 7. 7
  Snažte se zajistit, aby koupel byla pro kočku příjemná. Pokud se vaše kotě nikdy nekoupalo, můžete se pokusit zajistit, aby to pro něho nebylo tak nepříjemné. Vezměte mu do vany jeho oblíbené hračky, nebo si s ním před koupelí chvíli hrajte, aby nevnímalo koupelnu jako nepřátelské místo a zvyklo si na její prostředí.
  • Až přijde čas kotě vykoupat, můžete mu do vany dát jeho oblíbené hračky, aby se cítilo dobře. Pokud chcete, nechejte ho, aby si ve vaně chvíli hrálo a prozkoumalo ji.
 8. 8
  Až bude kotě klidné, začněte ho koupat. Tento bod je velmi důležitý. Neměli byste kotě polévat vodou hned jak ho dáte do vany, ani ho nekoupejte po tom, co se půl hodiny honilo po bytě za mouchou. Nekoupejte ho před jídlem, jinak bude nervózní a bude chtít jíst. Vyberte si dobu, kdy je kotě klidné, uvolněné a nic nepotřebuje. [7]
  • Koťata se většinou snadno rozruší, ale přesto je dobré začít kotě koupat ve chvíli, kdy je klidné. Budete mít alespoň trochu času na to, abyste ho dostali do vany.
  • Můžete si s kotětem chvíli hrát, aby se unavilo a potom počkat, až si trochu odpočine. Potom bude vhodná doba na koupání.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Koupání kotěte

 1. 1
  Připravte kotěti vanu. Nejlepším místem ke koupání kotěte je vana nebo velké umyvadlo. Mnohem lépe se kotě koupe v menší nádobě, například v umyvadle nebo v lavoru. Když budete mít kotě ve vaně, bude problém ho udržet na místě. Někteří lidé kotěti napouští vanu a potom ho do ní namáčí, ale lepší je se tomu vyhnout, protože většina koček při tom zpanikaří. Měli byste kotě dát do lavoru nebo umyvadla a opatrně ho polévat vodou. [8]
  • Můžete na dno umyvadla nebo lavoru dát gumovou podložku, aby kotěti nepodkluzovaly tlapky.
  • Někteří lidé doporučují naplnit lavor trochou vody, aby si kotě zvyklo na to, že má vodu na tlapkách. Může vám to pomoci připravit kotě na koupel. Pokud se vaše kočka bojí vody, pravděpodobně to pro ni bude příjemnější.
 2. 2
  Zajistěte, aby kotě bylo klidné. Je téměř jasné, že se vaše kotě bude snažit za každou cenu dostat ven z vany. Můžete ho jemně držet za horní polovinu těla a druhou rukou mu koupat zadní stranu těla. Mluvte na něho klidným a příjemným hlasem. Když budete panikařit vy, bude panikařit i vaše kotě a koupel pro něho bude stresujícím zážitkem.
  • Hlaďte své kotě a držte ho za záda. Pokud je klidnější, když může mít přední tlapky venku z lavoru, držte ho v této poloze a nedávejte ho do lavoru celé.
 3. 3
  Přidávejte vodu. Až bude kotě v lavoru nebo v umyvadle, začněte ho pomalu polévat teplou vodou, dokud nebude celé mokré. Jemně vodu nalévejte na kotě a hlaďte ho, aby se cítilo bezpečně. Pokud máte pomocníka, můžete ho požádat, aby kotě držel na místě, abyste ho mohli polévat vodou. Nepolévejte kotě najednou větším množstvím vody – stačí jeden šálek. Také mu nepolévejte obličej. [9] [10]
  • Můžete umyvadlo naplnit jen částečně a namočit do něho kotě. Pokud chcete použít tuto metodu, měli byste kotě ze začátku dát do malého množství vody a namáčet ho postupně. Naplňte si lavor v předstihu tak, aby u toho kotě nebylo – některé kočky se bojí zvuku tekoucí vody.
 4. 4
  Použijte šampon. Vezměte si malé množství šamponu a naneste ho na kotě. Nejprve ho dejte na záda, na zadní nohy, na ocas, na přední nohy a na krk. Nezapomeňte ani na bříško. Pokud se to vašemu kotěti nelíbí, můžete ho šamponovat postupně a vždy ho hned opláchnout. Měli byste se vyhnout tomu, abyste měli kotě celé od šamponu a nemohli jste ho chytit, abyste ho mohli opláchnout.
  • Měli byste šampon jemně vmasírovat do srsti kotěte. Koupejte ho jako malé dítě a nedřete mu srst příliš silně. Když budete postupovat jemně, vaše kotě bude více v klidu.
  • Kotěti se šamponování pravděpodobně nebude líbit. Měli byste na něho stále mluvit a ujišťovat ho, že je vše v pořádku.
  • Dejte si pozor, aby se kotěti šampon nedostal do očí, jistě mu při koupání nechcete ublížit.
 5. 5
  Opláchněte kotě vlažnou vodou. Až bude kotě našamponované, můžete ho opláchnout. Jemně ho polejte vodou ze džbánu a rukama mu vymývejte šampon ze srsti, dokud nepoteče čistá voda. Pokud máte kotě v umyvadle, vypusťte vodu, aby šampon odtekl. Polévejte kotě tak dlouho, dokud nebude šampon pryč. Můžete si vzít i mokrou žínku a otírat mu s ní srst.
  • Některé kočky milují vodovodní kohoutky. Pokud se vaše kotě nebojí kohoutku a vy ho koupete v umyvadle, pusťte mu vodu, aby se očistilo.
 6. 6
  Umyjte kotěti obličej vodou. Nemusíte používat šampon. Bude vám stačit jen trocha vody. Můžete použít mokrou žínku. Snažte se, aby se mu voda nedostala do očí. Některé kočky nesnáší, když jim někdo sahá na obličej, zejména něčím mokrým, takže postupujte velmi jemně.
  • Nikdy nedávejte kotěti obličej pod vodu, ihned by zpanikařilo.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Sušení kotěte

 1. 1
  Jemně kotě osušte dosucha. Ze začátku ho pouze zabalte do ručníku, aby mu nebyla zima. Ručník nasaje vlhkost a kotě v něm bude bezpečně uvězněné. Potom mu velmi jemně osušte obličej, tělo a srst. Když budete opatrní, kotě bude uvolněné.
  • Někteří lidé kočky suší fénem nastaveným na chladný vzduch. Vyberte si metodu, která vašemu kotěti bude vyhovovat. Některé kočky mají fény rády, jiné se jich děsí. Pokud vašemu kotěti fén nevadí, nastavte ho na chladný vzduch na nejnižší výkon a opatrně ho vysušte.
 2. 2
  Zabalte kotě do velkého měkkého ručníku. Až se vám to povede, budete schopni ho rychle osušit téměř dosucha. Menší zvířata se mohou snadno podchladit, takže se snažte kotě vysušit co nejlépe. Po osušení byste ho měli dát na teplé místo, aby mohlo v klidu doschnout. V ručníku se kotě pravděpodobně bude cítit klaustrofobně, takže se snažte ho usušit co nejrychleji. Kotě si pravděpodobně většinu vody oklepe stejně jako pes. [11]
  • Pokud máte dlouhosrstou kočku, měli byste ji po koupeli vykartáčovat, abyste ji zbavili zamotané srsti.
 3. 3
  Dejte kotěti odměnu. Po koupání si s kotětem chvíli hrajte, dejte mu pamlsek a buďte na něho hodní. Vaše kotě si právě prožilo jeden z nejhorších zážitků, které ho mohly potkat. Většina koček vodu nenávidí![12] ) I když si vaše kočka na koupání nakonec zvykne, bude pro ni první zkušenost stresující. Nezapomínejte na to.
  • Když kočce po koupeli dáte nějaký pamlsek, bude si koupel spojovat s příjemnými věcmi a v budoucnu jí nebude tolik vadit.
  Reklama

Tipy

 • Když kotěti necháte přední tlapky venku z umyvadla, bude se cítit lépe. Jednoduše mu je nechejte viset přes okraj umyvadla nebo lavoru.
 • Pokud kotě začnete koupat již v útlém věku a budete to dělat jemně a opatrně, v dospělosti mu koupele nebudou tolik vadit.
 • Pokud je pro vás kočičí šampon drahý, můžete použít i dětský šampon Johnson’s.
 • Když kotě chytnete za kůži za krkem, uvolní se a budete ho moci jednoduše namočit do vody.
 • Jakmile bude kotě ve vodě, začne panikařit. Chovejte se klidně a jemně ho hlaďte. Když budete klidní vy, bude klidné i vaše kotě.
 • Na stříhání drápků si vezměte latexové rukavice.
 • Po koupání kotěti dejte pamlsek.
 • Buď kotě zavřete na jedno místo, aby uschnulo, nebo mu odstraňte z cesty vše, co by mohlo zamokřit. Když kotě po koupeli jen tak pustíte, bude se chtít osušit o cokoli.
 • Nekoupejte kočku příliš často. Voda vysušuje kočičí kůži a srst. Můžete kočky koupat maximálně jednou za měsíc.
 • Pokud se vám kotě při koupání zarývá zuby do rukou, vezměte si kuchyňské chňapky. Po koupání je dejte vyprat (tyto chňapky používejte pouze na koupání kotěte).
Reklama

Varování

 • Dejte pozor, aby se kotěti nedostal šampon do obličeje. Pokud se to stane, ihned ho důkladně opláchněte a zajeďte s ním k veterináři.
 • Pokud máte více koček, ostatní kočky pravděpodobně budou na vykoupanou kočku syčet, protože se jim nebude líbit, jak voní. Pokud je to možné, vykoupejte všechny kočky, které máte.
 • Koupání může pro koťata představovat zdravotní riziko. Mohou se podchladit a jejich srst může ztratit schopnost tepelné izolace. Pokud máte extrémně špinavé kotě, zavolejte veterináři. To samé platí v případě, že se bojíte, aby koupání vašemu kotěti neublížilo.
 • Důkladně kotěti vymyjte šampon ze srsti.
 • Dejte si pozor, aby se vám kočičí šampon nedostal do očí.


Reklama

O tomto wikiHow

Brian Bourquin, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic
Tento článek spoluautorem článku je Brian Bourquin, DVM. Brian Bourquin, pro své klienty spíše známý jako „Dr. B ”, je veterinář a majitel Boston Veterinary Clinic, zdravotní péče pro domácí mazlíčky a veterinární kliniky se dvěma sídly, South End / Bay Village a Brookline, Massachusetts. Boston Veterinary Clinic se specializuje na primární veterinární péči, včetně wellness a preventivní péče, nemocné a pohotovostní péče, chirurgie měkkých tkání, stomatologie. Klinika také poskytuje speciální služby v oblasti chování, výživy a alternativních terapií bolesti pomocí akupunktury a terapeutických laserových ošetření. Boston Veterinary Clinic je akreditovanou nemocnicí AAHA (American Animal Hospital Association) a v Bostonu první a jedinou klinikou s certifikací Fear Free Certified Clinic. Brian má více než 19 let veterinárních zkušeností a získal titul MVDr. na Cornell University. Tento článek byl zobrazen 16 410 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 16 410 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama