Stáhnout PDF Stáhnout PDF

I když se někteří psi cítí v psím salonu celkem spokojeně, jiným tam může vadit hluk a cizí lidi. Vykoupat malého psa doma je docela jednoduché. Ušetřete peníze a udělejte svému psovi koupání příjemnější. Časem najdete ten nejlepší způsob.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na koupání

 1. 1
  Připravte si základní věci. Záleží na vás, kolik energie chcete investovat do očisty svého psa. Můžete jej pouze vykoupat, anebo udělat ještě pár úkonů navíc. Občasná důkladná očista se doporučuje, ale vaše zablácené štěně, které držíte v náručí, potřebuje snad jen trochu opláchnout. Než začnete, připravte si tyto věci:
  • Ručníky: raději víc – na osušení psa i na ochranu podlahy před cákající vodou
  • Psí šampon: šampon vyvinutý pro lidi vysušuje psům kůži, takže kupte speciální psí šampon v obchodě pro domácí mazlíčky, u veterináře, nebo na internetu. Jestliže má váš pes nějaké kožní problémy, požádejte veterináře, aby vám vhodný šampon doporučil.
  • Houba
  • Hřeben nebo kartáč
  • Malý hrnek nebo kbelík (na oplachování)
  • Psí pamlsky (nejsou nutné, ale potěší vystresovaného psa)
 2. 2
  Zvažte použití prostředků pro důkladnou očistu. I když časté koupání vysušuje kůži a podporuje tvorbu šupinek, jednou za čas byste svého psa měli vykoupat. Když zjistíte, že začíná páchnout, přišel zřejmě ten správný čas. Budete potřebovat všechno, co je na seznamu v předešlém kroku a navíc pár dalších věcí dle svého uvážení, například:
  • Psí kondicionér – po mytí šamponem zjemní srst
  • Kartáček na zuby a zubní pastu pro psy
  • Vatové polštářky na čištění uší
  • Napoprvé nemusíte mít všechny tyto věci. Když cítíte, že koupání vašeho psa příliš rozrušuje, udělejte nejdříve pouze základní očistu. Později můžete přidat více úkonů, třeba stříhání drápků.
 3. 3
  Kde koupat malého psa. Protože je váš pes malý, můžete si vybrat mezi vanou a umyvadlem, anebo jej můžete vykoupat venku v lavoru nebo kbelíku z umělé hmoty. Najděte si místo, kde můžete pohodlně bez námahy stát, sedět, nebo klečet. Místo by mělo být teplé a bez průvanu. Venku koupejte svého psa jen tehdy, když je horko, aby nenastydl.
  • Jestliže je váš pes hravý a bojíte se, že vyskočí, koupejte jej raději ve vaně. Neriskujte, že vypadne z umyvadla!
  • Další možností je vzít psa s sebou do sprchy. Budete mokří tak jako tak, takže ušetříte čas, který byste strávili úklidem po koupání.
  • Když s sebou berete psa do sprchy, dejte mu do uší vatu. Vata zabrání vodě vniknout do uší a způsobit ušní infekci.
 4. 4
  Do umyvadla nebo vany umístěte gumovou podložku nebo ručník.[1] Víte z vlastní zkušenosti, jak kluzká je vana, když napěníte mýdlo nebo šampon. Abyste ochránili svého psa před uklouznutím na mokrém povrchu, dejte mu na dno podložku nebo ručník. Bude se cítit pohodlněji a bezpečněji, což vám usnadní koupání.
 5. 5
  Připravte svého psa na koupání.[2] Jestliže je váš pes už na koupání zvyklý a je při něm spokojený, můžete tento krok vynechat. Pokud však máte dospělého psa nebo štěně, které zatím koupání děsí, začněte pomalu. Pomozte psovi spojit si vanu nebo umyvadlo s příjemnými věcmi a několikrát mu to ukažte „nanečisto“. Záleží na psovi, bude-li to trvat několik dní, několik hodin nebo několik minut – nechte mu udat své vlastní tempo.
  • Dejte psa do suché vany. Mluvte na něj konejšivě něžným hlasem, a zatímco on bude čenichat a objevovat, vy jej hlaďte a chvalte. Když bude ve vaně klidný, odměňte jej pamlskem.
  • Když je pes ve vaně, dotýkejte se jej a třete jej, aby zjistil, jak bude koupání vypadat.
  • Až se s vanou seznámí a přestane mu vadit, cákněte na něj trochu vody, pochvalte jej a dejte mu pamlsek.
  • Když jej vyndáte z vany, nechte jej poslouchat zvuk tekoucí vody z kohoutku.
  • Po každé zkoušce nanečisto jej otřete suchým ručníkem, aby si zvykl na osušení.
  • Dejte jej do vany nebo umyvadla, zpočátku napusťte vodu pouze do výšky tlapek. Pak vodu postupně pomalu připouštějte.
 6. 6
  Před koupáním mu vykartáčujte srst.[3] Vykartáčujte ze srsti všechny nečistoty a rozčešte chomáče. Je obtížnější odstranit je z mokré srsti. Pokud je srst příliš zacuchaná, navštivte nejdříve profesionála v psím salonu. Pak psa v budoucnu kartáčujte pravidelněji, abyste předešli tvorbě chomáčů. Dokonce i profesionálové mohou psa při odstraňování chomáčů psa občas škrábnout – vy byste jej mohli zranit vážněji.
  • Malé chomáče srsti odstraníme tak, že mezi kůži a chomáč dáme prst, pak najednou chomáč ustříhneme.
  • Zkontrolujte, jestli nemá pes na zadku pod ocasem ztvrdlé zbytky stolice. I ty je třeba odstranit. Je-li stolice příliš tvrdá, musíte počkat, až při koupání nasákne vodou, až potom ji ze srsti odstranit.
  • Po koupeli podrážděná místa kolem konečníku namažte některým volně prodejným krémem proti hemoroidům.
 7. 7
  Zvažte použití oční masti na ochranu očí. Informujte se u svého veterináře o použití masti nebo minerálního oleje na ochranu očí před šamponem. Platí to zvláště pro plemena s vyboulenýma očima.
  • Při aplikaci masti nebo oleje dbejte na to, abyste se nedotkli oka samotného.
  • Po aplikaci masti nebo oleje nechte psa několikrát mrknout (nebo mu otevřete a zavřete oční víčko sami), aby se oko pokrylo rovnoměrně.
  • Nikdy nepoužívejte k rozetření masti prsty, ani nedovolte, aby se oka dotkl aplikátor nebo kapátko.
 8. 8
  Chraňte psovi uši vatou. Voda nebo šampon, které natečou během koupání psovi do uší, mohou vyvolat ušní infekci. Abyste jí předešli, jemně zastrčte psovi do každého ucha malý kousek vaty, ale dávejte pozor, abyste je nezasunuli příliš hluboko. Kousky vaty musí být v uších viditelné a musí se dát snadno vytáhnout.
  • Pokud si nejste jisti, použijte k umytí hlavy namísto tekoucí vody pouze žínku.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Koupání psa

 1. 1
  Napusťte do umyvadla nebo vany dostatek vody. Voda by psovi měla sahat maximálně po hruď. Než psovi namočíte kožich, zkontrolujte teplotu vody. Ta by měla být teplá, ale ne horká. Držte chvíli ruku ve vodě, abyste se přesvědčili, že má správnou teplotu.
  • Dejte psa opatrně do vody.
 2. 2
  Důkladně svého psa umyjte šamponem. Postupujte od přední části těla k zadku, ale ochraňte hlavu, aby se šampon nedostal do očí. Jemně šampon napěňte, směrem od krku k zadku, pak na břichu a nohách, na tlapkách (na polštářcích a mezi prsty), nad ocasem a na genitáliích. Šamponování spojte s pochvalami.
 3. 3
  Důkladně svého psa prohlédněte. Kožní problémy často signalizují vážnější zdravotní potíže, takže při koupání máte skvělou příležitost k provedení prohlídky. Všímejte si nezvyklých skvrn na kůži, pupínků, šupin, zarudnutí, bulek, ztráty chlupů nebo změny barvy kůže.[4] Veterinář vyšetří psa, provede testy a určí, jestli se jedná o kožní problém, nebo o vážnější vnitřní onemocnění.[5]
 4. 4
  Důkladně opláchněte šampon z kožichu. Jestliže koupete psa v kuchyňském umyvadle, můžete k oplachování použít perlátor. Pokud jej nemáte, lijte mu na kožich vodu hrnkem, anebo kyblíkem. Opět na tvář použijte vlhkou utěrku. Oplachujte do té doby, až tělo zcela zbavíte bublin od šamponu. Zbytky mýdla, šamponu nebo kondicionéru přitahují nečistoty, nebo mohou podráždit kůži a způsobit svědění.
  • Kondicionér je zvláště dobrý pro psy s dlouhou srstí. Aplikujte jej po důkladném spláchnutí šamponu a postupujte podle návodu k použití.
  • Můžete si rovněž koupit do své vany stříkací přípojku.
 5. 5
  Vyčistěte psovi zuby (dle vlastní volby).[6] Ujistěte se, že máte zubní pastu speciálně vyvinutou pro psy, ne pro lidi. Zubní pasta pro lidi dráždí psům žaludek. Ujistěte se, že je váš pes na čištění zubů zvyklý, jinak by vás mohl kousnout do ruky.
  • Nadzvedněte mu rty a vyčistěte přední zuby.
  • Přimějte jej, aby otevřel ústa tím, že mu jemně povytáhnete horní čelist a vyčistěte zadní zuby.
  • Pochvalte jej, stále na něj něžně mluvte, několikrát udělejte přestávku, abyste jej mohli pohladit.
 6. 6
  Vyčistěte mu uši vatovými polštářky a přípravkem na čištění psích uší (dle vlastního uvážení).[7] Přípravky vyvinuté na čištění psích uší mají vyvážené pH a přispívají k prevenci proti infekcím. Naneste přípravek na čistý vatový polštářek. Vytřete psovi polštářkem nejdříve horní část vnějšího ucha, pak jeho spodní část. Můžete zajít i trochu dál, do ušního kanálku, dbejte však na to, abyste psovi nedloubli nedopatřením prstem do ucha.
  • Psovi do ucha nic nelijte, ani vodu. Tekutina je zachycena ušním bubínkem a může způsobit infekci.
 7. 7
  Vysušte svého psa. Dejte psa na čistý ručník a zabalte jej do dalšího, který vsákne většinu vody. Když je potřeba, vyměňte vlhký ručník za suchý a pokračujte ve vysoušení psího kožíšku. Nakonec nechejte dosušit na vzduchu. Vysušte vatou vnitřek uší, abyste předešli infekci.
  • Jestli to váš pes snese, dosušte mu kožich fénem. Dbejte na to, aby klidně seděl, abyste mu nepopálili kůži.
  • Jestliže se váš pes fénu bojí, nenuťte jej. Namísto toho jej ještě vysušte ručníkem.
 8. 8
  Po koupeli svého psa odměňte. Pochvalte jej a dejte mu chutný pamlsek dokonce i tehdy, když koupání neproběhlo úplně podle vašich představ. Brzy mu bude jasné, že koupání vede k pamlskům a nebude pro něj tak děsivým zážitkem.
 9. 9
  Než budete kartáčovat srst, nechte jí nejdříve vyschnout. Je velmi důležité srst po koupeli vykartáčovat, aby nezůstala zacuchaná a aby se nevytvořily lupy. Tak jako u lidských vlasů, i kartáčování nebo česání mokrých psích chlupů je obtížnější. Mohli byste poškodit srst a navíc riskujete nepříjemnou asociaci mezi koupelí a bolestivým taháním za kůži. Předtím, než budete psovi kartáčovat kožich, počkejte, až mu jej vzduch zcela vysuší.
  Reklama

Tipy

 • Během koupání buďte na svého psa milí a chvalte jej.
 • Jestliže má váš pes tendenci otřásat se, zkuste mu položit během koupání na krk ruku. Může to pomoct zabránit otřásání a zanechat vás a vaše okolí relativně suché.
 • Než psa odnesete někam, kde vám otřásání nebude vadit, můžete jej zkusit chytit za ucho.
 • Stříhání drápků je nejjednodušší ve vaně po koupání. Drápky jsou po koupeli změklé. Nejbezpečnějším nástrojem na stříhání drápků jsou speciální kleštičky.
 • Buďte vždy pozitivní.
 • Někteří malí psi rádi stojí přeními tlapkami v rohu vany. Je to výhodná pozice pro vás, pomůže to, aby pes zůstal klidný, a rovněž není pravděpodobné, že by z vany vyskočil.
Reklama

Varování

 • Svého malého psa důkladně vysušte a nepouštějte ven, než není zcela suchý – malí psi bývají citliví na chlad a mohou dost rychle prochladnout.
 • Na přípravu koupele pro psa používejte teplou nebo vlažnou vodu. Nepřetržitě může být pes ve vodě, která má alespoň 16°C, psí tělo však nesnáší takový chlad. Jestliže je váš pes mladý, starý, malý, má řídkou srst nebo málo tuku, používejte teplou vodu!
 • Nekoupejte svého malého psa častěji než jednou za měsíc. Častým koupáním ztrácí jeho kůže přirozenou tukovou vrstvu a voděodolnost a vysušuje se. Pokud vám však veterinář doporučí něco jiného, řiďte se samozřejmě podle jeho rady.
 • Nemyjte svého psa mýdlem určeným pro lidi. Může poškodit jeho kůži vysušením, vytvořením šupin nebo chemickými reakcemi. Lidská a psí kůže nejsou stejné.
 • Dbejte, aby se vašemu malému psovi voda nedostala do nosu, mohl by se lehce začít dusit. Zkuste mu zakrýt čenich dlaní. Anebo, jak už bylo zmíněno, nelijte mu na hlavu vodu, ale omyjte mu čenich žínkou.
 • Zabraňte tomu, aby se mu voda dostala do uší. Může způsobit infekci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Ručníky na sušení, nejlépe jednu velkou osušku a několik menších ručníků
 • Psí šampon – použijte šampon s vyváženým pH vyvinutý pro psy. Psí kůže má jiné pH než lidská a tak šampony pro lidi nejsou vhodné, protože psům vysušují kůži. Psí šampon se dá koupit v obchodech pro domácí mazlíčky, u veterináře nebo online
 • Psí kondicionér – dle vlastního uvážení můžete použít po šamponu; dbejte pokynů na etiketě
 • Houbu
 • Hřeben nebo kartáč
 • Psí pamlsky (nejsou nutné, ale potěší vystresovaného psa)
 • Zubní kartáček a psí zubní pastu (dle vlastní volby)
 • Vatové polštářky nebo kousky vaty (dle vlastní volby)
 • Malý hrnek nebo kbelík, abyste na psa mohli lít vodu (uklidní psa)

O tomto wikiHow

Lancy Woo
Spoluautorem článku je :
Certifikovaná pečovatelka o mazlíčky
Tento článek spoluautorem článku je Lancy Woo. Lancy Woo je certifikovaná pečovatelka o mazlíčky a majitelka VIP Grooming, což je salon péče o domácí mazlíčky se sídlem v San Franciscu v Kalifornii. VIP Grooming slouží San Franciscu více než 35 let. Lancy získala certifikaci péče o domácí mazlíčky od WWPSA (Western Word Pet Supply Association). VIP Grooming byl v roce 2007, 2010, 2011, 2014, 2017, 2017, 2018 a 2019 zvolen za „Best in the Bay“ a v roce 2014 získal „Beast of Bay“ Bay Woof. V roce 2018 přispěla práce Lancy k zařazení VIP Grooming do žebříčku významných obchodních společností v San Franciscu. Tento článek byl zobrazen 4 095 krát
Stránka byla zobrazena 4 095 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama