Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Novorozence není třeba koupat tak často jako starší miminka nebo malé děti. Jejich pokožka rychle osychá a novorozenec, který ještě nemá zhojený pupík, by se měl pouze omývat vlhkou žínkou nebo houbou. Koupel staršího děťátka pak provádíme teplou vodou, čistou žínkou a jemným mýdlem.


Metoda 1 ze 2:
Koupání novorozence: první 2 - 3 týdny

 1. 1
  Zkontrolujte pupeční jizvu. Většina pediatrů rodičům doporučuje miminko nekoupat ve vaničce dokud pupečník neodpadne a celá oblast se úplně nezhojí. Když budete pupeční jizvu udržovat v suchu, zhojí se rychleji a riziko infekce bude nižší.
  • Pokud pupečník neodpadne do 3 týdnů věku dítěte, poraďte se s pediatrem.
 2. 2
  Omývání houbou provádějte v místnosti, kde je teplo. Novorozenec by při koupeli neměl nikdy prochladnout.
 3. 3
  Připravte si pevnou plochu, na které dítě vykoupete. Miminko se musí cítit pohodlně a v bezpečí.
  • Vyzkoušejte třeba kuchyňskou pracovní desku nebo desku v koupelně. Máte-li přebalovací stůl, použijte jej. Umýt můžete dítě třeba také na své posteli nebo dokonce na podlaze.
 4. 4
  Položte na povrch něco měkkého, aby se dítěti leželo pohodlně a nic ho netlačilo.
  • Rozložte například měkkou deku, několik ručníků nebo přebalovací podložku.
 5. 5
  Naplňte lavor nebo plastikovou misku teplou vodou. Pokud omýváte dítě v koupelně, můžete vodu napustit do umyvadla. Jinak naplňte vhodnou nádobu a položte ji spolu s houbou poblíž místa, kde budete dítě koupat.
  • Zkontrolujte teplotu vody. Nechcete, aby byla příliš horká, ale měla by být dostatečně teplá, aby dítě při kontaktu nestudila.
 6. 6
  Jemně miminko omyjte. Jednou rukou jej pořád přidržujte, obzvlášť pokud leží na kuchyňské desce nebo jiném vyvýšeném místě.
  • Namočte houbu nebo žínku do vody, do které jste předtím přidali pár kapek jemného dětského mýdla. Nechcete-li mýdlo zatím používat, nic se neděje, novorozence v tomto věku postačí omývat pouze čistou vodou.
  • Opatrně dítě masírujte žínkou. Očistěte celé tělo teplou vodou s trochou mýdla. Nezapomeňte nadzdvihnout paže a omýt také podpaží. Umyjte také místa mezi záhyby tuku, které se nacházejí nejčastěji na nohou, pažích a bříšku.
 7. 7
  Osušte novorozence měkkým ručníkem. Nedrhněte, jen lehce poklepávejte. Dítě do ručníku zabalte a připravte si plenku a oblečení. Oblékněte miminko, aby mu nebyla zima.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Koupání novorozence ve vaničce

 1. 1
  Vyberte si vaničku, která je bezpečná a snadno se používá. Mnoho rodičů dává přednost plastikovým vaničkám, které samy stojí, nebo se vejdou do běžné vany v koupelně. Takovou vaničku můžete pochopitelně používat i samostatně, třeba na podlaze.
 2. 2
  Naplňte vaničku asi 5-8 cm vody. Někteří rodiče používají víc vody, aby bylo dítě v teple.
  • Polévejte během koupání dítě vodou, udržíte jej tak v teple.
 3. 3
  Umyjte dítě stejným způsobem, jako když jste ho omývali houbou. Jemnou žínkou a dětským mýdlem omyjte pokožku a všechny její záhyby.
 4. 4
  Při koupání dítě držte rukou. Z vaničky nevypadne, nicméně při prvním kontaktu s vodou se může kroutit. Pozor, aby se miminko o vanu neuhodilo.
  • Jednou rukou podpírejte dítěti hlavičku. Až ho nakloníte, abyste mohli umýt záda a hýždě, podepřete mu rukou hrudník, aby se o vás dítě mohlo opřít.
 5. 5
  Vlasy novorozenci myjte jen pokud jich má hodně a pokud vypadají mastné, nebo pokud se mu loupe pokožka na hlavě (to se dětem stává poměrně často).
  • Na vlasy použijte trochu dětského šamponu, který opláchněte buď důkladným třením žínkou, nebo opatrným politím vodou. V tom případě rukou chraňte tvář a oči dítěte.
  Reklama

Tipy

 • Nechte novorozence, aby si užíval vodu. Jakmile si dítě na koupání zvykne, je možné že si začne vodu užívat a bude ji chtít cákat.
 • Prvních pár koupelí může být dítě protivné. Je to úplně normální, koupání je pro dítě něco nového, takže se může kroutit a trochu plakat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Žínka
 • Ručník
 • Dětské mýdlo
 • Plastiková vanička


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 045 krát
Kategorie: Děti
Stránka byla zobrazena 2 045 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama