Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine.
V tomto článku je 21 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 11 609 krát
Trpíte-li akné, pak vězte, že v tom rozhodně nejste sami. Jedná se o běžnou kožní chorobu, která postihuje ty osoby, jejichž póry se ucpou mazem a odumřelými kožními buňkami. Obvykle se objevuje na obličeji, hrudníku, zádech, ramenou a krku. Příčinou může být celá škála různých věcí: dědičnost, hormony nebo produkce mazu. Pro rychlé zhojení svého akné máte na výběr několik přírodních postupů - osvojte si správné návyky v péči o pleť, změňte svůj jídelníček a vyzkoušejte různé bylinky.
Postup
-
1Určete, jakým typem akné trpíte. Léčba závisí na tom, jak vážně a v jakém rozsahu vás akné postihlo. Většina případů bývá poměrně mírná, ale u někoho se může projevit skutečně velmi agresivní forma, doprovázená vznikem hlubokých uzlíků a cyst, způsobujících otoky a zjizvení. Tento typ akné vyžaduje okamžitou lékařskou péči.[1] [2] [3] Mezi běžné typy akné patří:
- Pupínky s bílými čepičkami (uzavřené komedony): objevují se v reakci na zachycení špíny či nadměrně produkovaného mazu (sebum) pod povrchem kůže a tvoří bílé bulky.
- Černé tečky (otevřené komedony): objevují se tehdy, když se póry otevřou a špína s mazem vystoupnou blíže k povrchu kůže. Černá barva je způsobena oxidací, při které vzduch reaguje s melaninem - mazovým pigmentem.
- Uhry (také pustuly): aknózní léze, formující se při nahromadění nadměrné špíny a olejů pod pokožkou, kterou podráždí, způsobí zánět, otok a zarudnutí, často také s hnisem. Hnis je hustá, nažloutlá tekutina, tvořená leukocyty (bílými krvinkami) a mrtvými bakteriemi, která se obvykle objevuje v reakci na zánět či infekci tělesné tkáně.
- Uzlíky: velké, tvrdé a zanícené pupínky, které se tvoří hluboko pod kůží.
- Cysty: hnisem naplněné, bolestivé pupínky, tvořící se hluboko pod kůží. Často způsobují zjizvení.
-
2Přestaňte kouřit. Kouření může způsobit stav známý jako "kuřácké akné," při kterém tělo nevyvolá dostatečně rychle zánětlivou reakci vedoucí k zhojení kůže, jako při normálním akné. Kuřáci v postadolescentním věku jsou navíc až čtyřikrát náchylnější ke vzniku normálního akné, což se týká zejména žen ve věku mezi 25 a 50 lety. Cigaretový kouř může také působit dráždivě u lidí se zvýšenou citlivostí kůže.
- Kouření je také známou příčinou dalších kožních potíží, jako jsou vrásky či předčasné stárnutí kůže. To se děje kvůli produkci volných radikálů, oslabení tvorby kolagenu a rozpadem kožních bílkovin.[4]
-
3Nedotýkejte se obličeje. Špína a bakterie z vašich rukou by mohly při neustálém kontaktu s obličejem ucpat kožní póry a akné ještě více zhoršit. Jestliže vám kůže přijde podrážděná v důsledku akné, použijte šetrné pleťové ubrousky bez obsahu olejů a setřete z ní nanesenou špínu.
- Pupínky se nepokoušejte nijak mačkat ani strhávat - riskovali byste tím vznik jizev. Vymačkáváním můžete navíc rozšiřovat bakterie i na dosud zdravá místa.[5]
-
4Používejte vhodné čistící prostředky. Používejte pouze nemýdlová čistidla bez obsahu laurethsulfátu sodného. Laurethsulfát sodný je pěnivý detergent, který může podráždit kůži. Spousta přípravků bez mýdla je navíc vyrobená z přírodních složek, neobsahuje chemikálie a seženete je ve většině drogerií. [6] [7] [8]
- Agresivní mýdla a peelingové přípravky mohou podráždit vaši kůži a akné výrazně zhoršit.
-
5
-
6Používejte správné produkty pro péči o pokožku. Pokud je vaše kůže suchá a svědivá, aplikujte na ni hydratační přípravek bez obsahu olejů. Astringentní přípravky byste měli používat jen pokud máte mastnou pokožku, a i přesto byste je měli s opatrností nanášet pouze na mastná místa. Chcete-li používat nějaký peeling, zeptejte se nejprve svého dermatologa, jaké přípravky jsou pro váš typ kůže nejvhodnější.[12] [13] [14]
- Osoby s nezánětlivým akné (uhry s bílou čepičkou či černé tečky), které nezpůsobuje zarudnutí, mohou používat šetrné peelingové produkty, které koupíte ve většině drogerií. Lidé se suchou a citlivou pokožkou by měli používání těchto přípravků omezit na jednu až dvě aplikace týdně. Silnější kůži pak můžete takto ošetřovat každý den.
Reklama
-
1Jezte zdravě. Vyhýbejte se masu, obsahujícímu hormony a podobné látky, které by mohly narušit vaši hormonální rovnováhu a způsobit tak akné. Místo toho si dopřávejte dostatečného množství vlákniny a čerstvé zeleniny a ovoce. Projevy akné můžou zmírnit potraviny bohaté na vitaminy A, C, E a zinek, a to díky protizánětlivým účinkům těchto živin. Mezi dobré zdroje těchto vitaminů patří:[15] [16]
- Sladké červené papriky
- Kapusta
- Špenát
- Listy amarantu (laskavce)
- Listy tuřínu
- Sladké brambory
- Dýně
- Máslová dýně
- Mango
- Grepfruit
- Cantaloupe
-
2Užívejte zinek. Výzkumy prokázaly, že ústně podávaný zinek dokáže léčit akné.[17] [18] Zinek je základní stopový prvek s antioxidačními účinky, který dokáže chránit buňky našeho těla před poškozením bakteriemi a viry. Mírně snížená hladina zinku je poměrně běžná, ale jedná se o stav, který se dá snadno zvrátit zdravou stravou a užíváním multivitaminu, což by mělo veškerý potřebný zinek doplnit. Kromě suplementů můžete konzumovat následující potraviny s obsahem zinku:[19]
- ústřice, krevety, kraby a další korýše a měkkýše
- červené maso
- drůbeží
- sýry
- fazole
- slunečnicová semínka
- dýni
- tofu
- miso
- houby
- vařenou zeleninu
- snadno vstřebávatelný zinek: pikolinát zinečnatý, octan zinečnatý, glycerát zinečnatý a monomethionin zinku. Pokud by vám síran zinečnatý způsoboval žaludeční potíže, můžete zkusit nějakou jinou formu, například citrát zinečnatý.
-
3Přijímejte více vitaminu A. Dle vědeckých výzkumů můžou být vážné případy akné způsobené nízkou hladinou vitaminu A. Vitamin A je protizánětlivá substance, která dokáže nastolit hormonální rovnováhu a může zredukovat produkci mazu. Tento vitamin můžete doplňovat zdravými potravinami a zároveň tím, že přestanete jíst nezdravé tuky, jako jsou margaríny, hydrogenované oleje a zpracované pokrmy.[20]
- Vitamin A nalezneme v mrkvi, zelené listové zelenině a ve žlutých či oranžových druzích ovoce. Pokud se rozhodnete užívat vitamin A prostřednictvím doplňků stravy, doporučená denní dávka je 10 000 až 25 000IU (mezinárodních jednotek). Vysoké dávky vitaminu A můžou mít nebezpečné vedlejší účinky, včetně vrozených vad, takže si dávejte dobrý pozor, kolik ho berete.
-
4Dostaňte do sebe více vitaminu C. Vitamin C dokáže urychlit hojení. Pomáhá totiž vytvářet kolagen, důležitou bílkovinu pro regeneraci kožní tkáně, chrupavek, cév a pro hojení ran. Tento vitamin můžete užívat ve dvou až třech dávkách denně, které by v součtu neměly přesáhnout 500 mg. Navíc je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny, v nichž je vitamin C hojně zastoupen.[21] Mezi dobré přírodní zdroje vitaminu C patří:
- Sladké červené a zelené papriky
- Citrusy, jako je pomeranč, pomelo, grepfruit, limetka; příp. nekoncentrované citrusové šťávy
- Špenát, brokolice a růžičková kapusta
- Jahody a maliny
- Rajčata
-
5Pijte zelený čaj. Pití zeleného čaje samo o sobě vzniku akné nezabrání, ale obsahuje důležité antioxidanty, zpomalující stárnutí, které dokážou chránit kůži. Vaše pokožka bude vypadat zdravější a mladší.[22] [23] Příprava zeleného čaje by měla obnášet vylouhování 2-3 gramů lístečků zeleného čaje v jednom šálku teplé vody (80-85°C) po dobu 3–5 minut. Zelený čaj můžete pít dvakrát až třikrát denně.Reklama
-
1Použijte tea tree olej. Tea tree olej se často používá povrchově právě na akné, různé rány, infekce a kožní léze.[26] Pro léčbu akné použijte 5-15 procentní roztok tea tree oleje. Na vatový tampon naneste 2-3 kapky roztokou a aplikujte ho na postiženou oblast.
- Tea tree olej neužívejte za žádných okolností ústně. Také byste ho neměli po delší časové úseky vystavovat vzduchu. Zoxidovaný tea tree olej by mohl vyvolat silnější alergické reakce než čerstvý.
-
2Použijte jojobový olej. Na vatový tampon naneste 5-6 kapek jojobového oleje a aplikujte ho na akné. Jojobový olej je extrakt ze semen stromu zvaného jojoba kalifornská. Je podobný přirozenému oleji, produkovanému vaší pokožkou (sebum), ale neucpe kožní póry a nevytvoří nadměrné množství mazu.[27]
- Jojobový olej zajistí vaší kůži řádnou hydrataci. Obvykle nepůsobí dráždivě, ale před jeho užitím si raději promluvte se svým kožním lékařem, a to obzvláště tehdy, máte-li citlivou pokožku.
-
3Použijte jalovcový olej. Jalovcový olej je přírodním antiseptickým produktem se stahujícími účinky. Můžete ho použít jako čistidlo na pleť nebo jako toner pro uvolnění ucpaných pórů, který zároveň léčí akné, dermatitidu a ekzémy.[28] Jednu až dvě kapky jalovcového oleje naneste na vatový tampon a před umytím obličeje ho na něj aplikujte.
- Jalovcového oleje nepoužívejte příliš, protože by mohl podráždit vaši kůži a akné tak ještě zhoršit.
-
4Aplikujte gel z aloe vera. Každý den na akné nanášejte štědrou vrstvu aloe vera gelu. K dostání je ve většině drogerií. Aloe vera je sukulent, známý svými antibakteriálními účinky, které jsou efektivní při léčbě akné a při zmírňování zánětů. Funguje tak, že brání bakteriím vstupu do aknózních ran a urychluje proces hojení.[29]
- Někteří lidé mohou být na aloe alergičtí. Pokud se u vás objeví vyrážka, okamžitě přestaňte aloe používat a promluvte si se svým lékařem.
-
5Použijte mořskou sůl. Vybírejte takové pleťové vody nebo krémy s mořskou solí, které obsahují méně než 1% chloridu sodného. Takový přípravek potom aplikujte až 6x denně a vždy ho nechte 5 minut působit. Studie prokázaly, že mořská sůl působí protizánětlivě, snižuje projevy stárnutí a má ochranné účinky proti škodlivému ultrafialovému záření. Mořskou sůl můžete používat také jako pleťovou masku pro redukci stresu.[30] Produkty s obsahem mořské soli jsou k dostání na pultech lékáren a jiných obchodů.
- Lidé s mírným až středně těžkým akné mohou přípravky s mořskou solí užívat bez obav. Lidé se suchou a citlivou kůži nebo středním až těžkým akné by si ale měli o užívání těchto produktů nejprve promluvit s lékařem, protože by u nich mohlo dojít k nadměrnému vysychání a podráždění kůže.
Reklama
-
1Pokud na vaše akné domácí léčba nefunguje, navštivte svého lékaře. Po několika týdnech léčby akné doma byste měli začít vidět zlepšení. Na některé druhy akné však domácí léčba nezabírá. Pokud je to váš případ, zeptejte se svého lékaře a vyhledejte řešení, které by mohlo fungovat.[31]
- Informujte svého lékaře o léčbě, kterou jste již vyzkoušeli.
- Zlepšení akné můžete vidět už za týden, zejména pokud léčíte pouze několik pupínků. Domácí léčba však obvykle trvá 4–8 týdnů, než bude účinná.[32]
-
2Navštivte dermatologa pro přetrvávající nebo rozšířené akné. Váš dermatolog určí základní příčinu vašeho akné, abyste mohli získat správný druh léčby. Například vaše akné může být způsobeno hormony, záněty nebo bakteriemi, které jsou hluboko v kůži. Pokud je to váš případ, může váš dermatolog doporučit použití silnějšího lokálního krému, užívání perorálních léků nebo vyzkoušení pleťových ošetření.[33]
- Váš dermatolog vám může poskytnout přípravky, které nejsou volně dostupné, takže pravděpodobně uvidíte lepší výsledky.
-
3Zeptejte se svého lékaře na léky na předpis k léčbě akné. Váš lékař vám pomůže najít ten správný krém nebo orální léky k léčbě akné. K léčbě akné těsně pod úrovní povrchu můžete použít krémy. Případně můžete vzít pilulku k léčbě akné zevnitř. Která možnost bude pro vás nejvhodnější, bude záviset na tom, co způsobuje vaše akné.[34]
- Pro lokální léčbu můžete použít topický krém na předpis, který obsahuje látky na předpis jako benzoylperoxid, retinoid, antibiotikum a případně kyselinu salicylovou.
- Pokud vaše akné způsobují bakterie nebo záněty, lékař vám může předepsat antibiotikum k léčbě vašich příznaků zevnitř.
- Pokud pro vás nic jiného nefunguje, můžete jako poslední možnost použít orální léčbu nazývanou isotretinoin. Nejlepší je používat tento lék, pouze pokud vám akné vážně zasahuje do vašeho života, protože má vedlejší účinky.
-
4Vyzkoušejte hormonální terapii, pokud je vaše akné hormonální. Vysoká hladina hormonu androgen, zejména u žen, může vést k nadměrné tvorbě mazu, která způsobuje akné. Maz (sebum) také obsahuje mastné kyseliny, které podporují bakterie způsobující akné. Můžete použít hormonální antikoncepci, která pomůže vyrovnat vaše hormony a pomůže léčit vaše akné.[35]
- Hormonální změny jsou normální součástí života, zejména během puberty, těhotenství a vaší periody, jakož i při změně léků.[36]
- Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je vaše akné způsobeno hormonálními změnami, je mluvit s dermatologem.
-
5Pro odstranění vnějších vrstev pokožky zvažte chemický peeling. Váš dermatolog může tento jednoduchý postup provést ve své ordinaci. Odstraňuje vnější vrstvy pokožky, aby pomohla léčit vaše akné a zlepšit vzhled vaší pokožky. Pomáhá také snižovat jizvy po akné způsobené předchozími pupínky.[37]
- Váš dermatolog vám dá pokyny, jak se starat o vaši pokožku před a po zákroku. Pravděpodobně nebudete moci nosit make-up ihned po proceduře a budete muset zůstat mimo slunce, dokud se vaše pokožka uzdraví.
-
6Zeptejte se svého dermatologa, zda je světelná terapie pro vás to pravé. Laser a fototerapie jsou populární alternativní možnosti léčby akné. Světelná terapie používá světlo k léčbě zanícených lézí na akné, těžké nodulární akné a cystické akné. To může zabít bakterie, které způsobují akné a pomůže vyčistit kůži.[38]
- Studie ukazují, že světelná terapie je pro mnoho lidí účinnou léčbou. Promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče a zjistěte, zda je to vhodné pro vaše individuální potřeby.
-
7Poraďte se se svým lékařem o odstranění akné, pokud nezmizí. V některých případech může lékař pomoci urychlit proces hojení vypuštěním akné, zmrazením kryoterapií nebo injekcí léků. To může pomoci rychleji vyčistit pokožku a zabránit jizvení. Není to však vhodné pro všechny.[39]
- Váš lékař pravděpodobně doporučí pouze jeden z těchto postupů, pokud nic jiného nepomáhá vašemu akné.
-
8Vyhledejte pohotovost, pokud se u vás objeví příznaky alergické reakce na přípravky proti akné. Jak volně prodejné léky, tak výrobky na předpis na akné obvykle způsobují menší zarudnutí, podráždění a svědění. I když je normální zaznamenat tyto drobné změny na kůži, můžete mít i jiné vedlejší účinky, pokud jste alergičtí na produkt. Sledujte následující příznaky, které by mohly znamenat, že máte reakci:[40]
- Otok kolem očí, rtů, jazyka nebo obličeje
- Potíže s dýcháním
- Pocit sevřeného hrdla
- Pocit na omdlení
Reklama
Tipy
- Dermatologové doporučují každému s mastnými vlasy jejich pravidelné mytí. Olej se z nich může dostat na vaše čelo a do obličeje, což by mohlo vést ke vzniku akné.
- Při mytí obličeje nepoužívejte ani příliš horkou, ani příliš studenou vodu, která by mohla vaši kůži vysoušet. Přednost dejte raději vlažné vodě a vyhněte se jakýmkoli hrubým žínkám.
- Make-up na obličej nenanášejte těsně po jeho umytí, protože by vám mohl ucpat póry. Na kůži a vlasy volte pouze produkty bez obsahu olejů.
- Vzhledem k tomu, že je k synstéze vitaminu A zapotřebí vitamin E a zinek, měli byste ze své stravy přijímat dostatek těchto prvků. Doporučená denní dávka vitaminu E je při společném užívání s vitaminem A 400-800 IU.
- Při aplikaci jakýchkoli přípravků do okolí očí buďte velmi opatrní, abyste na tuto citlivou oblast příliš netlačili.
- Zinek dokáže při několikaměsíčním užívání snížit tělesnou hladinu mědi, a proto lékaři doporučují užívat společně se zinkem také měď ve formě doplňku stravy v dávce 2 mg denně.
- Pacientům s akné se doporučuje užívat 30 mg zinku 3x denně. Jakmile se akné dostane pod kontrolu, mělo by se pokračovat v udržovací dávce 10 až 30 mg denně.
Varování
- Nepoužívejte jodizovanou sůl ani žádné jiné produkty s obsahem jódu, protože při požití nebo aplikaci takového produktu dochází ke zhoršení projevů akné.
- Vysoké dávky zinku byste měli užívat maximálně po dobu několika málo dní, pokud vám tedy lékař nedoporučí něco jiného. Před započetím užívání suplementů se poraďte se svým lékařem.
- Jestliže si ani po osmi týdnech nevšimnete žádného zlepšení, promluvte si o svém stavu s dermatologem.
Reference
- ↑ http://www.uhs.umich.edu/acne
- ↑ http://www.gannett.cornell.edu/cms/pdf/health/upload/Acne.pdf
- ↑ http://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/acne.html
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835905/
- ↑ http://brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/common_college_health_issues/acne.php
- ↑ http://www.gannett.cornell.edu/cms/pdf/health/upload/Acne.pdf
- ↑ http://brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/common_college_health_issues/acne.php
- ↑ http://www.aad.org/dermatology-a-to-z/health-and-beauty/general-skin-care/face-washing-101
- ↑ http://www.gannett.cornell.edu/cms/pdf/health/upload/Acne.pdf
- ↑ http://brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/common_college_health_issues/acne.php
- ↑ http://www.aad.org/dermatology-a-to-z/health-and-beauty/general-skin-care/face-washing-101
- ↑ http://www.gannett.cornell.edu/cms/pdf/health/upload/Acne.pdf
- ↑ http://brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/common_college_health_issues/acne.php
- ↑ http://www.aad.org/dermatology-a-to-z/health-and-beauty/general-skin-care/face-washing-101
- ↑ http://www.pacificcollege.edu/acupuncture-massage-news/om-essay-contest/om-essay-contest-2011/1117-acne-and-diet-by-alex-garcia-osuna.html
- ↑ http://www.hchs.edu/literature/Acne.pdf
- ↑ http://www.hchs.edu/literature/Acne.pdf
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16029676
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/zinc
- ↑ http://www.hchs.edu/literature/Acne.pdf
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-c-ascorbic-acid
- ↑ http://nccih.nih.gov/research/results/spotlight/022110.htm
- ↑ http://nccih.nih.gov/health/greentea
- ↑ http://nccih.nih.gov/research/results/spotlight/022110.htm
- ↑ http://nccih.nih.gov/health/greentea
- ↑ https://nccih.nih.gov/health/tea/treeoil.htm
- ↑ Michalun, V. M. , DiNardo J. (2014) Skin Care and Cosmetic Ingredients Dictionary, ISBN: 978-1-285-06079-8
- ↑ Michalun, V. M. , DiNardo J. (2014) Skin Care and Cosmetic Ingredients Dictionary, ISBN: 978-1-285-06079-8
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23336746
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21597673
- ↑ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047
- ↑ https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
- ↑ https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
- ↑ https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2923944/
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2923944/
- ↑ https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14756640
- ↑ https://www.aad.org/public/diseases/acne-and-rosacea/acne#treatment
- ↑ https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047