Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste proti volně prodejným lékům nebo lékům na předpis, nebo je zrovna nemáte k dispozici, je užitečné vědět, jak se zbavit bolesti hlavy bez pomoci léků. Existuje mnoho přírodních prostředků, alternativní léčba a preventivní opatření, kterými se můžete pokusit zmírnit bolesti hlavy a migrény. Přečtěte si o tom a dozvíte se více.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Obecné rady

 1. 1
  Jděte se projít. Jít na procházku a nadýchat se čerstvého vzduchu, může s bolestí hlavy udělat zázraky. Zejména jsou-li způsobeny stresem nebo dlouhým pobytem před obrazovkou. Jděte někam, kde je klid, zhluboka dýchejte a nechte svou mysl bloudit. Vaše bolest bude v okamžiku zapomenuta.
  • Jděte tak blízko k přírodě jak jen můžete. Klidná venkovská cesta nebo uzavřená písečná pláž je ideální, ale pokud jste ve městě, jděte do blízkého parku.
  • Pokud chcete, zvyšte trochu tempo a klusejte. Studie ukázaly, že aerobní cvičení může pomoci zmírnit intenzitu bolesti a pravidelné cvičení může pomoci snížit frekvenci bolestí hlavy.[1]
 2. 2
  Použijte sáček s ledem. Ke zmírnění pulzující bolesti hlavy můžete použít ledový obklad a přiložit ho na čelo, spánky nebo zadní část krku. Chladicí účinek sáčku s ledem vám pomůže uvolnit svaly a zmírnit bolest.[2]
 3. 3
  Dejte si relaxační vanu nebo sprchu. Bolesti hlavy, které jsou způsobené stresem, nebo napětím můžete často snadno zmírnit tím, že si odpočinete. Horká koupel s vůní uklidňujících esenciálních olejů dokáže divy, ale i rychlá sprcha může pomoci odplavit každodenní stres.
 4. 4
  Dejte si masáž hlavy. Použijte palce a ukazováčky a tlačte na bolestivá místa na hlavě, ať už jsou to spánky, čelo, temeno hlavy nebo spodní část lebky. Použijte stabilní rotační pohyb v kombinaci s lehkým tlakem. Dělejte to po dobu 10- 15 sekund nebo déle, pokud je to nutné.[2]
  • Můžete také požádat partnera, přítele nebo člena rodiny, aby vás namasíroval, pokud je velkorysý nebo si můžete dopřát profesionální masáž.
 5. 5
  Zdřímněte si. Vaše bolest může jako zázrakem zmizet, než se probudíte. Najděte si klidné místo, zatáhněte záclony a lehněte si do postele nebo na gauč. Zavřete oči a představte si, jak vás opouští napětí v ramenou, krku a zádech. Očistěte svou mysl a soustřeďte se na dýchání, snažte se usnout klidným spánkem.
 6. 6
  Něco snězte. Bolesti hlavy jsou často způsobeny hladem. Zkuste sníst malé, zdravé jídlo, pak počkejte až půl hodiny, zda bolest ustoupí.
  • Snažte se jíst jídlo každý den ve stejnou dobu, abyste zabránili bolestem hlavy - významně neoddalujte nebo nepřeskakujte jídla.
  • Nezapomeňte jíst pomalu - nechcete skončit s bolestí břicha, stejně jako s bolestí hlavy!
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Prevence bolestí hlavy

 1. 1
  Vypněte počítač. Dlouhá doba strávená před obrazovku počítače je nejčastější viník bolestí hlavy. Pobyt před zářící obrazovkou po celý den, je zátěž na vaše oči a může snadno vést k bolestem hlavy. Blikající obrázky mohou přetížit vaší sítnici a nervy v očích a to může být další příčinou bolestí hlavy.[3]
  • Snažte se omezit používání počítače, kdykoli je to možné. Pokud pracujete na počítači, dělejte časté přestávky, vstaňte, choďte, jděte ven na vzduch.[3]
  • Dělejte 10 minutové přestávky každou hodinu, co jste na počítači a předejdete bolestem hlavy.
 2. 2
  Užívejte hořčík. Pokud se užívá denně, může hořčík pomoci snížit frekvenci bolestí hlavy a migrén. Je to proto, že hořčík může pomoci zklidnit nervy, které mohou být přetíženy během bolestí hlavy nebo migrén. Pravděpodobně budete potřebovat hořčíku více, než je obsaženo v multivitamínech, okolo 400 až 600 mg denně.[4]
  • Hledejte magnesium s aminokyselinou (některé značky používají oxid hořečnatý, který se také nevstřebává)
  • Můžete také zvýšit hladinu hořčíku tím, že budete jíst tmavě zelenou zeleninu, ořechy a semena.
 3. 3
  Vyhněte se látkám vyvolávajícím bolesti hlavy. Některé látky vyvolávají bolesti hlavy častěji než ostatní. Můžete zabránit bolesti hlavy tím, že omezíte příjem těchto látek:
  • Dusičnany a dusitany. Dusičnany a dusitany se nacházejí ve zpracovaném masu a glutamátu sodném, který se používá jako zvýrazňovač chuti v některých jídlech. Dusičnany mohou být také nalezeny v některých lécích na srdce.[5]
  • Fenylethylamin, který se nachází v některých čokoládách a sýrech.[5]
  • Tyramin, který je někdy nalezen v ořeších a fermentovaných uzeninách, sýrech a sóje.[5]
  • Aspartam, umělé sladilo, které můžeme nalézt v mnoha potravinách.[5]
  • Kofein a alkohol může u některých lidí také vyvolávat bolesti hlavy.[5]
 4. 4
  Noste sluneční brýle. Dlouhodobé vystavení slunci může ovlivnit thalamus (hrbol mezimozkový) a ten vysílá bolestivé signály vašeho těla. Abyste ochránili oči před oslněním a snížili riziko bolestí hlavy, noste polarizační sluneční brýle s UVA/UVB ochranou.[3]
 5. 5
  Nechte si rozpuštěné vlasy. Mnoho žen má napětí a bolesti hlavy z utaženého účesu, který napíná pokožku hlavy. Uvolněte váš drdol nebo cop, nebo noste vlasy rozpuštěné, aby se minimalizovalo riziko bolestí hlavy.[3]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Specifické přírodní prostředky

 1. 1
  Pijte dostatečné množství vody. Dehydratace může často způsobit bolesti hlavy. Je to proto, že nedostatek vody vede ke snížení toku krve a kyslíku do mozku. Jakmile máte pocit, že přichází bolest hlavy, zkuste vypít sklenici chladné vody. Pokud je bolest hlavy způsobena dehydratací, pití vody ji může zmírnit nebo vyléčit během několika minut.
  • Pro předcházení dehydratace byste měli vypít asi osm sklenic tekutin denně. [6] Nicméně, 20% zkonzumujete v jídle (např. hroznové víno, krůta, meloun, atd.). [7]
  • Pití vody je důležité zejména po požití alkoholu, protože alkohol způsobuje dehydrataci, což vede ke kocovině.
 2. 2
  Použijte levandulový olej. Relaxační vlastnosti levandulových produktů jsou dobře známé - ale věděli jste, že levandulový olej může být také velmi účinný při léčbě bolestí hlavy? Jednoduše vezměte misku s horkou vodou a přidejte několik kapek levandulového oleje. Nakloňte hlavu směrem k hladině vody a dejte si ručník přes hlavu. Hluboce dýchejte a vdechujte levandulovou páru.
  • Je také možné použít levandulový olej externě. Zkuste minutu nebo dvě masírovat spánky pár kapkami neředěného oleje, dýchejte zhluboka.
  • Mějte na paměti, že levandulový olej není poživatelný.
 3. 3
  Použijte rozmarýn. Rozmarýn může být velmi užitečný při léčbě bolestí hlavy. Zkuste masírovat hlavu trochou rozmarýnového oleje (který má protizánětlivé vlastnosti) okamžitě zmírní bolest. Na zmírnění bolestí hlavy můžete také pít bylinné čaje vyrobené z kombinace rozmarýnu a šalvěje.
  • Na výrobu rozmarýnovo-šalvějového čaje dejte jednu čajovou lžičku drcených rozmarýnových listů a jednu čajovou lžičku drcených šalvějových listů do šálku s vařící vodou. Zakryjte a nechte vylouhovat, dokud voda nedosáhne pokojové teploty.
  • Tento čaj pijte dvakrát až třikrát denně.
 4. 4
  Použijte hřebíček. Hřebíček může být použit mnoha způsoby na úlevu od bolesti a napětí. Zde jsou nějaké návrhy:
  • Jemně rozdrťte několik hřebíčků a dejte je do sáčku nebo čistého kapesníku. Nadechněte se vůně rozdrcených hřebíčků a ulevte si od bolesti hlavy.
  • Smíchejte hřebíčkový olej s mořskou solí a vmasírujte do čela a spánků. Hřebíčkový olej poskytuje chladivý účinek, zatímco mořská sůl zintenzivní masáž.
 5. 5
  Použijte bazalkový olej. Bazalka je silně aromatická bylina a může být účinně použita na bolesti hlavy. Bazalka působí na uvolnění svalů a muže pomoci při bolesti hlavy způsobené napětím a ztuhnutím svalů. Pití bazalkového čaje dvakrát denně je vynikající domácí lék.
  • Dejte nějaké čerstvé, omyté bazalkové listy do šálku vařící vody a nechte je několik minut louhovat. Čaj pomalu popíjejte a vaše bolest snadno ustoupí.
  • Při mírné bolesti hlavy, můžete také žvýkat několik čerstvých bazalkových listů nebo masírovat hlavu čistým bazalkovým olejem.
 6. 6
  Použijte zázvor. Zázvor pomáhá snížit zánět v cévách a jako výsledek je často používán k léčbě bolestí hlavy. Zkuste přidat čerstvě nasekaný nebo strouhaný zázvorový kořen velikosti palce do šálku se sypaným čajem a nechte vylouhovat několik minut před pitím. Podle chuti můžete přidat mléko nebo cukr. Překvapivě, zázvorový čaj zmírní bolesti hlavy tím, že snižuje zánět stejně rychle jako byste použili aspirin.[8]
  • Případně můžete vařit čerstvý nebo sušený zázvor ve vodě a inhalováním par se zbavit bolesti hlavy.
  • Žvýkání kusu kandovaného zázvoru může také pomoci na bolesti hlavy.
 7. 7
  Použijte skořici. Skořice může pomoci od bolesti hlavy, zvláště v souvislosti s nachlazením. Snadný způsob, jak používat skořici pro úlevu od bolesti hlavy, je vyrobit pastu z čerstvě nastrouhané skořice a trochy vody. Naneste tuto pastu na čelo a nechte působit 10- 15 minut. Bolest hlavy by měla ustoupit.
  • Případně si můžete připravit uklidňující nápoj přidáním dvou čajových lžiček sypké skořice do šálku horkého mléka. Pokud chcete nápoj sladký, přidejte čajovou lžičku medu.
 8. 8
  Použijte mátu peprnou. Uklidňující a tišící vlastnosti máty jsou velmi známe a mohou být účinné pří léčbě bolestí hlavy. Použijte mátový olej na masáže čela, spánků a dokonce i čelistí. Případně můžete použít čerstvě drcené mátové listy na čelo a nechat je působit 10- 15 minut zatímco zhluboka dýcháte.
  • Čerstvé mátové listy mohou být také použity na přípravu uklidňujícího čaje. Jednoduše přidejte čerstvě umyté mátové listy do šálku vroucí vody a nechte několik minut louhovat.
  • Mátu můžete také použít na parní léčbu, přidáním několika kapek mátového oleje do vařící vody a vdechováním par.
 9. 9
  Jezte jablka. Jablka mohou pomoci zmírnit bolesti hlavy. Jablkům se přisuzují vlastnosti, které vyvažují zásadité a kyselé hladiny v těle a tím poskytují úlevu od bolesti. Zkuste sníst jablko (se slupkou) jakmile cítíte počínající bolest hlavy.
  • Případně můžete přidat dvě lžíce jablečného octa - který má podobné vlastnosti – do sklenice plné vody. Vypijte pro okamžitou úlevu od bolesti hlavy.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Alternativní léčba

 1. 1
  Zkuste akupunkturu. Při léčbě akupunkturou jsou tenké jehly umístěny pod kůži na určité tlakové body po celém těle. Změní tak tok energie v těle. Můžete být skeptičtí, ale studie prokázaly, že léčba akupunkturou může být účinná v prevenci akutní migrény. A co víc, ošetření akupunkturou neprovází tolik negativních vedlejších účinků, jaké jsou způsobené léky. To je také důkaz, že akupunktura může poskytnout úlevu pro ty, kteří trpí typem chronické tenzní bolesti hlavy.[9]
 2. 2
  Botoxové injekce. Botoxové injekce - známé pro léčbu a prevenci vrásek - vlastně mají bohaté lékařské využití, z nichž jeden je v léčbě chronické migrény u dospělých. Tento Americkou Asociací pro kontrolu potravin a léků schválený způsob léčby ukázal, jak snížit závažnost a četnost migrén - nicméně, za cenu přibližně 350 amerických dolarů za injekci, tento zázračný lék může být docela cenově nedostupný.[10]
 3. 3
  Zkuste transkraniální magnetickou stimulaci. Tato neinvazivní metoda používá magnetické impulsy, které jsou přenášeny prostřednictvím elektromagnetické cívky a uleví od bolesti hlavy. Ačkoli mnoho pacientů našlo pomocí této metody úlevu od migrény, exaktní věda stále ještě transkraniální magnetickou stimulaci studuje, takže jde o experimentální léčbu.[11]
  Reklama

Tipy

 • Držte se dál od hlasitých a náhlých věcí.
 • Držte se dál od elektroniky.
 • Kámen s názvem "hematit" může pomoci, pokud si ho dáte na čelo.
 • Pokud máte bolest hlavy, nevystavujte se světlu, často to může bolest zhoršit.
Reklama

Varování

 • Pokud vaše bolest neustupuje a začnete cítit obavy, nebo se příznaky zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Přečtěte si pečlivě příbalový leták u léků.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 619 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 619 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama