Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bohužel neexistuje žádný lék na běžné nachlazení. Většinou nachlazení samo přejde během 3-7 dnů, ale někdy může trvat i déle. Léčba nachlazení se omezuje na příznaky, ale může být dostatečně účinná na to, aby omezila trvání nemoci a zabránila komplikacím. Následující kroky vám umožní cítit se i během nachlazení alespoň o trochu lépe.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak na ucpané dýchací cesty

 1. 1
  Snažte se moc nesmrkat. Přirozený instinkt je smrkat co nejvíce, ale lékaři se neshodují v tom, zda je to pro vaše tělo dobré. Některé studie prokázaly, že smrkání způsobuje velký tlak na nosní dutiny a hlen se potom usazuje ještě více. Smrkání také může způsobit infekci. [1] Jiní experti na druhou stranu tvrdí, že je při nachlazení důležité smrkat, protože se tím zbavujete přebytečného hlenu z těla. [2] Snažte se tedy smrkat jen když je to nezbytně nutné.
  • Za každou cenu smrkejte jemně a snažte se netlačit příliš. Nejlépe je smrkat vždy jen jednou nosní dírkou a přitom si prstem zacpávat tu druhou. [2]
  • Měli byste se vyhnout popotahování, protože tím vháníte hlen výš do dýchacích cest, což může způsobit komplikace. [2] IPokud musíte v době nachlazení chodit mezi lidi, mějte u sebe vždy čistý kapesník.
  • Po smrkání byste si měli vždy umýt ruce, abyste nešířili bakterie.
  • Časté smrkání vám může také podráždit kůži okolo nosu – používejte tedy ty nejjemnější kapesníky.
 2. 2
  Pijte čaj s citronem a medem. Jde o účinnou a jednoduchou domácí metodu, která pomáhá lidem s nachlazením už velmi dlouho. Uvařte si vodu, nalejte ji do šálku a zamíchejte k ní lžičku citronové šťávy a dvě lžičky medu. Med vám uklidní podrážděný krk a citron vám pomůže zbavit se ucpaného nosu.
  • Tento čaj by měl zabrat okamžitě a jeho účinky by měly trvat minimálně dvě hodiny.
  • Pijte tento čaj v pohodlné poloze a v teple. Za chvíli se budete cítit mnohem lépe.
 3. 3
  Kupte si lék proti ucpanému nosu. Spreje a léky proti ucpanému nosu vám okamžitě uleví, protože zmírní zánět v nosní dutině a pomohou vypudit přebytečný hlen. Seženete je ve formě tablet a sprejů a většinou je koupíte bez předpisu. [3]
  • Jen nezapomeňte na to, že když budete tyto léky užívat déle, než 3 dny v kuse, může se vám nachlazení zhoršit. [4]
 4. 4
  Propláchněte si dýchací cesty. V posledních letech je velmi oblíbená tzv. nosní sprcha. Nosní sprcha obsahuje solný roztok, který se naleje do jedné nosní dírky a vyteče druhou dírkou. Ředí hleny v nose a vyplavuje je ven. Solný roztok koupíte v lékárně, ale můžete si ho vyrobit i sami. [5]
  • Nosní sprcha se používá tak, že se nakloníte nad umyvadlo a natočíte hlavu do strany. Strčíte si konec sprchy do nosu a nalejte si dovnitř solný roztok. Slaná voda by měla vytéct druhou nosní dírkou ven.
  • Až vám voda z nosu vyteče, opatrně se vysmrkejte. [6]
 5. 5
  Vezměte si lék na vykašlávání. Vezměte si nějaký lék na vykašlávání, který vám pomůže zbavit se hlenu, uvolní vám dýchací cesty a umožní vám volně dýchat. [7]
  • Tyto léky seženete ve formě prášků, kapslí nebo sirupů a většinou je koupíte bez předpisu.
  • Vedlejší účinky těchto léků jsou nevolnost, zmatení, únava a zvracení. Pokud těmito účinky trpíte, měli byste kontaktovat svého lékaře. [7]
 6. 6
  Použijte esenciální oleje. Například peprmintový, eukalyptový nebo čajovníkový olej pomáhají pročišťovat nosní dutiny a usnadňují dýchání. Můžete si přidat několik kapek esenciálního oleje do misky s teplou vodou a namáčet si do ní hadřík, kterým si potom budete otírat obličej, položit si ho na tvář a několikrát se zhluboka nadechnout. Během několika minut by se vám mělo dýchat lépe.
  • Můžete si také smíchat esenciální olej s vazelínou a natírat si touto směsí před spaním hrudník.
  • Můžete si kápnout trochu oleje do pyžama nebo ho přidat do horké koupele a inhalovat jeho výpary.
 7. 7
  Dejte si horkou sprchu nebo koupel. Pára z horké vody vám pročistí nosní dutiny a uvolní vás. Pokud se potom budete cítit unaveně, můžete si ve sprše sednout na plastovou židličku.
  • Pokud máte dlouhé vlasy, po sprše si je vyfénujte, abyste nepřišli o své tělesné teplo.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Pečujte o sebe

 1. 1
  Vezměte si volno. Je dobré si vzít několik dní volno a zůstat doma. Nevystavíte tak ostatní lidi svému viru a budete mít energii bojovat se svojí nemocí. Když zůstanete doma, nebudete mít špatný pocit z toho, že nezvládáte pracovat tak tvrdě, jako běžně a budete se moci vyležet, pít horké nápoje a užívat si klid. Navíc nebudete mít šanci chytit žádnou další nemoc, což je při nachlazení důležité, protože máte již tak oslabený imunitní systém.
 2. 2
  Zajděte k lékaři. Řekněte svému lékaři o svém problému a zeptejte se, zda vám něco předepíše. Pokud dostanete léky na předpis, dodržujte jejich dávkování (většinou jednou nebo dvakrát denně). Lékárník vám také jistě poradí. Nenabídnou vám asi všelék, nachlazení obvykle odezní během 3-7 dní. Pokud trvá déle než 7 dní, navštivte lékaře.
 3. 3
  Pijte hodně teplých tekutin. Pitný režim je důležitý, protože vám pomůže předejít dalším příznakům, jako je bolestivý krk nebo bolest hlavy a navíc předejdete riziku dehydratace. Horké čaje a polévky jsou skvělým způsobem, jak zvýšit svůj příjem tekutin, uvolnit ucpaný nos a zmírnit záněty v nose a v krku. [8]
  • Pijte dost tekutin na to, abyste neměli žízeň. Pít je při nachlazení velmi důležité, ale když budete pít až příliš, vaše játra a ledviny budou muset pracovat na plný výkon. [9] Pijte o něco více, než normálně, ale nemusíte nutně vypít 4 litry vody denně.
  • Měli byste pít tak, aby byla vaše moč téměř bezbarvá. [10] Čím žlutější moč budete mít, tím více musíte pít, protože to značí, že máte tělo plné odpadních látek.
 4. 4
  Odpočívejte. Vaše tělo potřebuje v době nachlazení všechny síly na to, aby se s nemocí vypořádalo. [11] Když nebudete dostatečně odpočívat, budete se cítit stále hůře. Spěte co nejvíce to půjde a nepřehánějte to s tělesnou aktivitou. Snažte se spát se zvýšenou hlavou, aby se vám z nosu dostávaly hleny. [2]
  • Podložte si hlavu polštářem navíc, i když to bude trochu nepříjemné. Když budete mít pocit, že máte hlavu nepřirozeně vysunutou, vložte si ještě jeden polštář pod matraci, abyste měli pocit, že ležíte rovněji.
 5. 5
  Kloktejte solný roztok a jedlou sodu. Když budete kloktat solný roztok, zvlhčíte tím krk a zmírníte infekci, protože sůl je přírodní antiseptikum. Zkuste si přidat lžičku soli do sklenice teplé vody a pořádně ji rozmíchat. Můžete přidat i trochu jedlé sody. Kloktejte tento roztok asi 4x denně a uleví se vám. [12]
  • Voda by neměla být příliš slaná a neměli byste kloktat příliš často, protože by vám to mohlo vysušit krk a zhoršit příznaky nachlazení.
 6. 6
  Zapněte si doma zvlhčovač vzduchu. Použijte zvlhčovač vzduchu a budete se doma cítit lépe. [13] Je to skvělé hlavně pokud máte vysušené nosní dutiny a podrážděný krk. Některé zvlhčovače vám sice pomohou uklidnit krk, ale nezbaví vás příznaků nachlazení na dlouho.
  • Některé studie naznačují, že zvlhčovače napáchají více škody, než užitku. To proto, že mohou šířit patogeny, plísně a toxiny a také dokážou spálit tkáně. Musíte se sami rozhodnout, zda je pro vás zvlhčovač vhodný. [14]
 7. 7
  Zůstaňte v teple. Je důležité v době nemoci zůstat v teple, aby vám nebyla zima a necítili jste se slabě. Dobře se oblečte a přikrývejte se dekami. Když budete v teple, nezbavíte se tím nachlazení, ale budete se cítit příjemněji.
  • Dříve se říkalo, že byste měli nemoc „vypotit“, ale neexistují žádné důkazy potvrzující tento názor.
 8. 8
  Vezměte si nějaký volně prodejný lék proti nachlazení. Tyto léky vás sice nezbaví nemoci, ale mohou vám pomoci omezit příznaky – bolest hlavy, ucpané dutiny, horečku a bolavý krk. Většina těchto léků má ale vedlejší účinky, jako je nevolnost, bolest břicha a únava. Než je začnete brát, musíte zvážit všechna rizika a poradit se s lékařem.
  • Analgetika (léky proti bolesti), jako je aspirin nebo ibuprofen, vám pomohou zbavit se bolestí svalů, hlavy a horeček. [15] Nedávejte aspirin dětem, může u nich způsobovat Reyeho syndrom.[16]
  • Antihistaminika v mnoha lécích proti alergiím vám pomohou znavit se rýmy a zarudlých očí.
  • Léky proti kašli potlačují reflex kašle. Berte je pouze pokud máte suchý kašel. [17] Vlhký kašel, který pomáhá tělu zbavovat se hlenu, byste nikdy potlačovat neměli. Nedávejte tyto léky ani dětem mladším 4 let.
  • Berte léky proti ucpaným dutinám pouze pokud máte oteklé dýchací cesty a špatně se vám dýchá. Tyto léky stahují cévy v nose, aby uvolnily dýchání.
  • Můžete si hlen naředit pomocí léků na odkašlávání, aby se vám vykašlávalo lépe.
 9. 9
  Nekuřte. Tabák dočasně oslabuje imunitní systém[18] a zhoršuje většinu příznaků nachlazení. Měli byste se také vyhnout kávě, čaji s kofeinem a slazeným nápojům.
 10. 10
  Jezte kuřecí polévku. Existují vědecké důkazy potvrzující prospěšné účinky kuřecí polévky na nachlazení. Polévka totiž zpomaluje pohyb bílých krvinek, které způsobují příznaky nachlazení. [19] Horká polévka vám také pomůže pročistit nosní dutiny a zklidnit krk.
  • Měli byste si do polévky přidávat také čerstvý kajenský pepř, protože ostrá příchuť koření vám pročistí dutiny.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Posilujte svůj imunitní systém

 1. 1
  Berte vitamíny. Když budete brát potravinové doplňky plné esenciálních vitamínů, budete mít silnější imunitní systém. Můžete brát také samostatný vitamín C nebo například zinek, ale je dobré si koupit komplexní multivitaminy. Pokud nemáte rádi ryby, ale chcete mít dostatek zdravých omega-3 mastných kyselin, kupte si je v kapslích. Tyto kyseliny také posilují imunitu.
  • Tyto doplňky najdete v drogériích, supermarketech a obchodech se zdravou výživou.
  • Když budete brát potravinové doplňky, sice se nezbavíte nachlazení rychleji, ale vyhnete se dalším nemocem.
 2. 2
  Jezte česnek. Česnek posiluje srdce a imunitní systém pomocí antioxidantů a zlepšuje i krevní oběh. [20] One of garlic’s most potent health benefits includes the ability to enhance the body’s immune cell activity.[20]
  • Jedním z nejlepších účinků česneku je to, že podporuje regenerační schopnost buněk.
 3. 3
  Zkuste zinek. Nové výzkumy naznačují, že když začnete během prvního dne příznaků nachlazení brát zinek, uzdravíte se o den dříve a nebudete trpět tak silnými příznaky. [21] [22]
 4. 4
  Jezte med. Med podporuje imunitu a obsahuje antibakteriální látky. Kromě toho také zklidňuje krk, což se v době nachlazení hodí. Můžete ho jíst samotný, nebo si ho přimíchat k horké vodě nebo čaji. [23]
 5. 5
  Jezte hodně vitamínu C. Měli byste brát tablety vitamínu C, pít pomerančový džus a jíst čerstvé ovoce s vysokým obsahem tohoto vitamínu, například pomeranče, kiwi nebo jahody. Účinnost vitamínu C sice není potvrzena, ale mnoho z látek, které obsahuje, zkracuje trvání nachlazení. [24] [25] [26]
 6. 6
  Zkuste echinaceu. Jde o bylinný potravinový doplněk, který posiluje imunitní systém a působit proti virům. Experti sice nepotvrdili, že dokáže bojovat proti nachlazení, ale některé studie naznačují, že echinacea omezuje riziko nachlazení a zkracuje dobu trvání příznaků. [27] Jakmile ucítíte první příznaky nachlazení, vezměte si jednu nebo dvě kapsle echinacey. [23]
 7. 7
  Zkuste bezinkový sirup. Bez posiluje imunitu, takže když budete denně pít lžičku sirupu z bezu, který koupíte v obchodech se zdravou výživou, budete zdravější a s nachlazením se vypořádáte rychleji.
 8. 8
  Nerozšiřujte patogeny. [28] Nedovolte ostatním, aby pili z vaší lahve nebo se dotýkali vašich věcí a měňte si každé dva dny povlečení. Tím omezíte riziko šíření bakterií a zbavíte se patogenů ze svého prostředí.
  • Po každém smrkání si umyjte ruce. Vám to sice moc nepomůže, ale nepřenesete díky tomu svoji nemoc na ostatní lidi. [29]
  • Vyhýbejte se kontaktu s lidmi. Během nemoci je virus nachlazení snadno přenositelný na ostatní lidi. [30] Když zůstanete doma, prokážete tím ostatním lidem službu. Pokud skutečně musíte pracovat, omezte kontakt s lidmi, ničeho se nedotýkejte a často si myjte ruce, abyste nebyli ještě nemocnější.
  Reklama

Tipy

 • Dejte si horkou sprchu nebo koupel a zbavíte se ucpaného nosu.
 • Spěte s polštářem navíc, abyste měli trochu zvednutou hlavu a nebudili jste se v noci kvůli ucpanému nosu.
 • Pravidelně smrkejte, ale nepřehánějte to, abyste si nevysušili nosní dutiny.
 • Snažte se všechno desinfikovat, abyste nepřenášeli své viry na ostatní lidi.
 • Pokud jste nachlazení a používáte počítač sdílený s jinými lidmi, otřete po použití myš a klávesnici antibakteriálními ubrousky.
 • Neexistuje žádný důkaz o tom, že by echinacea nebo vitamín C dokázaly předcházet nachlazení, ale neexistuje ani důkaz, že by nachlazení bylo způsobeno přehřátím nebo chladnými teplotami.
 • Po kýchnutí si vždy umyjte ruce.
Reklama

Varování

 • Pokud máte horečku (vyšší než 38 stupňů), navštivte lékaře. Vysoká horečka a zimnice jsou příznaky chřipky, což je vážnější nemoc.
 • Buďte opatrní s každou domácí léčbou a raději se poraďte s lékařem.
 • Pokud vaše nachlazení trvá déle, než 7 dní, měli byste zajít k lékaři, protože je možné, že trpíte vážnější nemocí.
Reklama
 1. http://www.oprah.com/oprahshow/The-Dr-Oz-Health-Quiz/4
 2. http://www.medicalnewstoday.com/articles/252516.php
 3. http://www.nytimes.com/2010/09/28/health/28real.html?adxnnl=1&ref=health&adxnnlx=1322533380-k2JVB+2V72QyiAtau+eeNQ&_r=0
 4. http://www.mayoclinic.com/health/cool-mist-humidifiers/AN01577
 5. http://www.npr.org/2011/01/07/132743646/Humidifiers-Dont-Do-Lick-Of-Good-Helping-Colds
 6. http://www.mayoclinic.com/health/drug-information/DR602281
 7. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001565.htm
 8. http://www.everydayhealth.com/cold-and-flu/cough-medicine-for-colds.aspx
 9. http://www.sciencedaily.com/releases/1999/05/990527043042.htm
 10. http://www.humanillnesses.com/Infectious-Diseases-He-My/Influenza.html
 11. 20,020,1http://healthpsych.psy.vanderbilt.edu/2008/Garlic.htm
 12. http://www.reuters.com/article/2012/05/07/us-zinc-commoncold-idUSBRE8460RG20120507
 13. http://www.webmd.com/cold-and-flu/news/20110215/zinc-may-prevent-and-shorten-colds
 14. 23,023,1http://www.keeperofthehome.org/2012/11/natural-cold-remedies.html
 15. http://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/vitamin-c-for-common-cold
 16. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002145.htm
 17. http://www.sfgate.com/health/article/Vitamin-C-may-shorten-cold-not-stop-it-3913861.php
 18. http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/four-natural-cold-remedies-do-they-work?page=2
 19. http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/5-ways-stop-family-colds-spreading
 20. www.aliveberry.com/2013/06/how-to-get-rid-of-a-cold/
 21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12001053
 22. [1] - Wikipedia article on Acute Viral Nosopharyngitis.
 23. Is zinc the magic cure - News article on the efficacy of zinc to treat the common cold
 24. [2]- The vitamin C foundations article on the subject.
 25. http://www.disabled-world.com/artman/publish/garlic-benefit.shtml
 26. http://www.doctorhoffman.com/wwsaline.htm
 27. http://www.healthcenter.vt.edu/resources/cold-clinic/cc-fu-selfcare-tips.htm#TIPS
 28. http://www.mayoclinic.com/health/common-cold/DS00056/DSECTION=treatments-and-drugs
 29. http://www.everydayhealth.com/cold-and-flu/cold-flu-treatment.aspx
 30. http://familydoctor.org/online/famdocen/home/tools/symptom/517.html

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 128 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 156 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 156 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama