Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Natažený sval je sval, který se přetížil při nějakém sportu. Takto přetížený sval většinou oteče a bolí. Natažené svaly jsou běžným zraněním, které můžete efektivně léčit v pohodlí domova. V tomto článku se dozvíte, jak léčit natažený sval a jak určit, zda je nutné navštívit lékaře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Okamžitá úleva

 1. 1
  Nechejte sval odpočívat. Pokud jste si natáhli sval, přestaňte se věnovat činnosti, při které jste si ho natáhli. Natažené svaly jsou ve skutečnosti natržená svalová vlákna. Když budete cvičit i nadále, tržné rány ve svalech se zvětší a mohli byste si přivodit vážné zranění. [1]
  • Řiďte se tím, jakou bolest cítíte. Pokud jste si natáhli sval při běhání, nebo při nějakém sportu a musíte se zastavit a popadnout dech, protože trpíte silnou bolestí, nejlepší je posadit se a dál už se nehýbat.
  • Dejte si několik dní pauzu od cvičení nebo sportu, aby měl sval dostatek času na zotavení.
 2. 2
  Přikládejte si na postižený sval ledové obklady. Když budete natažený sval ledovat, zbavíte se bolesti. Vezměte si velký igelitový pytel a naplňte ho kostkami ledu. Obalte ho ručníkem, abyste nepřikládali led přímo na kůži. Potom si obklad přiložte na 20 minut na natažený sval. Používejte obklad několikrát denně, dokud se nezbavíte otoku. [2]
  • Můžete použít také pytlík s mraženou zeleninou, nebo jinou zmraženou věc.
  • Nepoužívejte teplé obklady – teplo zánět v nataženém svalu nezmírní, ale naopak zhorší.
 3. 3
  Stáhněte si sval elastickým obvazem. Když si sval zavážete obvazem, zmírníte zánět a budete mít končetinu podepřenou. Použijte elastický obvaz a volně si ho omotejte kolem paže nebo nohy.
  • Neomotávejte obvaz příliš těsně, abyste neodřízli krevní oběh v končetině.[3]
  • Pokud nemáte elastický obvaz, vezměte si starý povlak na polštář, ustřihněte z něj jeden dlouhý pruh látky a použijte ho místo obvazu.
 4. 4
  Zvedněte natažený sval. Když postiženou končetinu zvednete, zmírníte tím otok a zajistíte, že sval bude odpočívat.
  • Pokud jste si natáhli sval na noze, položte si nohu na stoličku, nebo na otoman, abyste ji měli zvednutou.
  • Pokud jste si natáhli sval na paži, můžete použít závěs na loket.
 5. 5
  Vezměte si lék proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je aspirin nebo ibuprofen, vás zbaví bolesti a umožní vám snáze se pohybovat. Nikdy si ovšem neberte více, než je doporučená dávka a nikdy nedávejte aspirin malým dětem.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Kdy je nutné navštívit lékaře

 1. 1
  Sledujte svoji bolest. Když necháte sval odpočívat a budete si na něj pravidelně dávat ledové obklady, měli byste se vyléčit během několika dnů. Pokud ovšem trpíte silnou bolestí, která neustupuje, měli byste zajít k lékaři. Je možné, že máte vážnější zranění, které je třeba léčit profesionálně.
  • Pokud lékař rozhodne, že je nutné vaše zranění léčit jinak, pravděpodobně dostanete berle, nebo závěs na loket, abyste měli natažený sval zafixovaný. Možná dostanete také léky proti bolesti na předpis.
  • V některých případech je nutné nastoupit rehabilitaci, nebo dokonce provést chirurgický zákrok.
 2. 2
  Pokud máte i další příznaky, navštivte lékaře. Někdy je svalová bolest spojena s jinými zdravotními problémy, než je přetížení svalu. [4] Možná si myslíte, že jste si sval natáhli během fyzické činnosti, ale pokud trpíte i následujícími příznaky, měli byste se co nejdříve objednat k lékaři:
  • Známky infekce – svědění, zarudnutí, vyrážka.
  • Známky kousnutí nebo štípnutí v místě největší bolesti.
  • Omezení krevního oběhu a necitlivost postižené končetiny.
 3. 3
  Pokud jsou vaše příznaky velmi vážné, ihned jeďte do nemocnice.[5] Pokud kromě bolesti svalu trpíte i některými z následujících příznaků, okamžitě jeďte na urgentní příjem, abyste zjistili, čím přesně trpíte:
  • Extrémní svalová slabost
  • Dušnost, závratě
  • Horečka a ztuhlé svaly na krku
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se vyhnout natažení svalu

 1. 1
  Nezapomeňte se zahřát. Svaly se většinou natáhnou pouze když je přetížíte, což je často důsledkem extrémní námahy s nezahřátými svaly. Před každým cvičením se důkladně protáhněte a zahřejte si svaly.
  • Pokud běháte, nejprve byste měli chvíli běžet pomalu, abyste se zahřáli.
  • Pokud hrajete nějaký kolektivní sport, před cvičením byste si měli udělat několik běžných kalistenických cviků.
 2. 2
  Dodržujte pitný režim a vypijte nejméně 8-11 sklenic vody denně. Dehydratace zvyšuje riziko namáhání svalů. Ujistěte se, že pijete dostatek vody po celý den, včetně tréninku. Nečekejte, až dostanete žízeň, znamená to, že jste již dehydrovaní.[6]
  • Pokud budete cvičit hodně, pijte více vody. Můžete také pít sportovní nápoje, protože nízké elektrolyty mohou také zvýšit riziko natažení svalu.
 3. 3
  Posilujte. Když budete posilovat a zvedat činky, vyhnete se nataženým svalům při fyzické aktivitě. Cvičte doma s lehkými činkami, nebo choďte do posilovny, abyste měli silné břišní a zádové svaly. Vaše svaly díky tomu budou flexibilnější.
 4. 4
  Měli byste vědět, kdy máte přestat. Je snadné při cvičení zapomenout na čas a nutit se k výkonům, i když vás bolí ruka nebo noha. Uvědomte si, že když budete natažený sval zatěžovat, bude to ještě horší. Když si sval natrhnete hluboko, budete mít pohyb zakázaný na celou sezónu, ne jen na jeden zápas!
  Reklama

Tipy

 • Dávejte si střídavě studené a teplé sprchy a koupele. Natažený sval tím sice nevyléčíte, ale zmírníte bolest a otok.
 • Jakmile vám zmizí otok, měli byste si před cvičením na sval přikládat teplý obklad, abyste si ho zahřáli.
 • Dejte si horkou koupel.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 40 964 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 40 964 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama