X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 1 416 krát
Edém je hromadění tekutiny ve tkáních, což způsobuje otoky rukou, kotníků, očních víček a dalších částí těla. Způsobují ho některé druhy léků, těhotenství, zadržování soli v těle, alergie, ale i vážnější zdravotní problémy. Když změníte svůj životní styl a své stravování a budete brát diuretické léky, podaří se vám edém vyléčit, nebo zmírnit. V tomto článku se dozvíte, jak se zbavit nepříjemného otoku.
Postup
Metoda 1 ze 2:
Změny životního stylu
Metoda 1 ze 2:
-
1Hýbejte se! Když budete dlouho v kuse sedět, edém se vám zhorší, protože se vám tekutiny v tělesných tkáních nebudou pohybovat. Když si trochu zacvičíte, podpoříte krevní oběh a tekutiny se dostanou zpět k srdci, takže se vám otok zmírní.[1]
- Několikrát denně si zajděte na krátkou procházku, abyste si rozproudili krev. Stačí se několikrát denně rychle 15-30 minut procházet. Když to dokážete, otok se vám zmírní.
- Mezi procházkami si vleže nebo vsedě zvedejte ruce a nohy (činky zvedat nemusíte).
-
2Zvedněte nohy nebo paže. Položte si končetiny na polštáře nebo na stoličky, abyste je měli zvednuté. Měli byste je mít o něco málo výše, než je vaše srdce. [2] Zvedejte končetiny vždy 3-4x denně na 30 minut.
-
3Promasírujte si oteklou část těla. Jemně si končetinu masírujte krouživými pohyby ve směru toku tekutin, tedy směrem k srdci. Pokud trpíte vážným edémem, profesionální masér vám může udělat lymfatickou masáž.
-
4Omezte konzumaci soli. Když budete jíst hodně soli, vaše tělo bude zadržovat vodu a edém se vám zhorší. Omezte tedy konzumaci slaných jídel, jako jsou balené potraviny, smažená jídla a fast food. Zeptejte se svého lékaře, jaké množství soli byste každý den měli sníst.[3]
- Když si budete vařit doma a nebudete jíst v restauracích, budete si moci hlídat množství soli, které sníte.
- Většina jídel bude chutnat skvěle i když do nich dáte o polovinu méně soli. Experimentujte při vaření a při pečení a hledejte si recepty, které chutnají skvěle i s menším množstvím soli.
-
5Jezte zdravě. Strava bohatá na ovoce, zeleninu a další zdravé potraviny vám může pomoci zbavit se zánětů. Ryby, mořské plody, ovoce, zelenina, ořechy, fazole, hrách, brambory, mandle a celozrnné obiloviny jsou pro vás nejvhodnější. Jezte také oleje, které obsahují omega-3 mastné kyseliny a mononenasycené tuky.
-
6Zkuste bylinné přípravky. Vědecké studie potvrdily, že byliny a bylinné extrakty s obsahem flavonoidů mohou přirozeně zmírňovat otok. Zkuste následující bylinné produkty:
-
7Pečujte o svoji pleť. Pokožka v oblasti postižené vážným edémem vyžaduje speciální péči, protože je velmi citlivá. Správné mytí, denní používání hydratačních krémů a důkladná péče o zranění kůže jsou nutné k tomu, abyste předešli vážnějším kožním potížím.Reklama
Metoda 2 ze 2:
Profesionální léčba
Metoda 2 ze 2:
-
1Noste kompresní punčochy nebo rukávy. Tyto produkty vytvoří tlak na končetiny a předejdou hromadění tekutin. Kompresní pomůcky seženete v obchodech se zdravotnickými pomůckami, ale také v některých drogeriích. Můžete se ovšem zeptat svého lékaře, zda vám je neproplatí vaše zdravotní pojišťovna.
-
2Používejte nafukovací pumpu. Můžete používat nafukovací oblečení, které vás stáhne okolo oteklé končetiny a zbaví vás otoku. Tyto oděvy se nosí snadněji, než kompresní punčochy a budete s nimi mít větší kontrolu nad tlakem, který vyvíjejí. Poraďte se se svým lékařem o tom, zda je pro vás pumpa vhodným řešením.
- Sekvenční kompresivní drenáž je terapie, při které se k nafukovacím oděvům připojí elektrické pumpy, které opakovaně v sekvencích stlačují a uvolňují oteklou končetinu a tím podporují krevní oběh.
-
3Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli brát léky. Pokud vám otok nezmizí ani po tom, co změníte svůj životní styl, lékař vám může předepsat diuretikum, které vám pomůže zbavit se přebytečných tekutin. Nejčastějším lékem, který lékaři proti edémům předepisují, je furosemid.[8]
-
4Začněte léčit příčiny svého otoku. Edém může způsobit těhotenství, nebo určité druhy léků, ale často ho způsobují také různé nemoci. Pokud trpíte edémem a neznáte jeho příčinu, je důležité co nejdříve navštívit lékaře a zjistit, co se děje. Mezi vážné nemoci způsobující edém patří:
- Infekce nebo zranění krevních cév
- Onemocnění ledvin, jater, nebo srdce
- Zranění mozku
- Alergie
Reklama
Varování
- Pokud trpíte vážným edémem, měli byste s lékařem probrat veškeré druhy léčby, které chcete vyzkoušet. Nevybírejte si léčbu sami.
- Léčbu uvedenou v tomto článku můžete provádět doma. Technicky komplikovanější věci byste ovšem měli řešit s lékařem.
- Edém je příznakem vážnějších, ale i méně vážnějších chorob a často je také důsledkem nezdravého životního stylu. Pokud trpíte edémem a neznáte jeho příčinu, měli byste navštívit lékaře.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/edema/DS01035/DSECTION=lifestyle-and-home-remedies
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/edema/DS01035/DSECTION=lifestyle-and-home-remedies
- ↑ http://my.clevelandclinic.org/disorders/edema/hic_edema.aspx
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/edema
- ↑ http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/edema
- ↑ umm.edu Health, Altmed, Condition Edema
- ↑ herbs2000.com Disorders, Edema
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/edema/DS01035/DSECTION=lifestyle-and-home-remedies
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Cure or Alleviate Edema
Español:curar o aliviar un edema
Português:Curar ou Aliviar um Edema
Italiano:Curare o Alleviare l'Edema
Français:soigner ou soulager un œdème
中文:治愈或减轻水肿
Русский:вылечить или облегчить отек
Nederlands:Behandelingsopties voor oedemen
Bahasa Indonesia:Mengobati atau Meredakan Edema
हिन्दी:सूजन या शोथ का उपचार करें
Stránka byla zobrazena 1 416 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama