Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Opary způsobuje virus herpes a postihují spoustu lidí. Odhaduje se, že v sobě tento virus má 60-90% lidí, ale mnoho z nich nikdy nepocítí jeho příznaky. Ti, kteří příznaky viru mají, dobře vědí, že jsou opary bolestivé a nepříjemné. Přestože neexistuje žádný lék proti viru herpes, můžete alespoň zmírnit bolest a zlepšit vzhled oparů pomocí několika snadných metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Domácí metody léčby

  1. 1
    Použijte led. Když si začnete opar chladit ledem co nejdříve, pomůže vám to zmírnit bolest a zánět. Přikládejte si na opar kostku ledu 2-3x denně. Umožní vám to zbavit se oparu rychleji. [1]
    • Můžete používat také ledový obklad, nebo žínku namočenou ve studené vodě.
    • Můžete také jíst vodové nanuky – nesmíte je ale sdílet s nikým jiným.
  2. 2
    Použijte vazelíny. Když si opar natřete vazelínou, zahojí se vám rychleji a vytvoříte na něm ochrannou bariéru, která zabrání přenosu bakterií. Naneste si na opar vatovou tyčinkou trochu vazelíny a nechejte ji působit přes noc. [1]
    • Vazelína opar zvlhčí a nepustí k němu vzduch, takže urychlí jeho hojení.
    • Někteří lidé tvrdí, že by se opar měl spíše vysušit, než zvlhčovat, ale úspěchů dosáhnete s oběma metodami. Můžete je postupně vyzkoušet obě, nebo si vybrat jen tu, která vám bude vyhovovat více.
  3. 3
    Naneste si na opar trochu mléka. Namočte si vatový tamponek do mléka a přiložte si ho na opar, abyste se zbavili bolesti. Pokud cítíte štípání a pálení ještě dříve, než se opar objeví, začněte si rty potírat studeným mlékem. Může vám to pomoci urychlit hojení ještě dříve, než opar vznikne.
    • Mléko obsahuje imunoglobuliny a aminokyselinu lysin, která pomáhá zrychlovat léčbu a bojuje proti oparovému viru. [2]
    • Chlad mléka vám také umožní zmírnit bolest, zarudnutí a štípání, které je s oparem spojeno.
    • Nejlépe funguje plnotučné nepasterizované mléko.
  4. 4
    Zkuste vanilkový extrakt. [3] Vanilka má protiinfekční účinky, které vám pomohou zbavit se virální infekce rychleji. Kromě toho také zmírňuje zánět a zbaví vás bolesti spojené s oparem. Naneste si vatovou tyčinkou na opar několik kapek vanilkového extraktu. Tento postup opakujte třikrát nebo čtyřikrát denně.
    • Používejte pouze stoprocentní čistý vanilkový extrakt. Nepoužívejte umělou vanilku, protože ta nemá tak silné antiinfekční účinky.
  5. 5
    Zkuste lékořici. Studie prokázaly, že kyselina glycyrrhiziová, která se nachází v lékořici, zastavuje účinky viru herpes již v začátcích, takže můžete žvýkat lékořici. Musíte ovšem žvýkat pravou lékořici, protože většina lékořicových bonbonů je pouze ochucena anýzem. [1]
    • Pokud je na obalu napsáno, že produkt obsahuje skutečnou lékořici, můžete ho použít.
    • Můžete si také koupit lékořicový prášek a sypat si ho na opar, nebo ho smíchat s trochou krému nebo čistého rostlinného tuku a nanášet si ho na opar jako mast.
  6. 6
    Použijte olej z čajovníku. Olej z čajovníku má antiseptické, protivirové, protiplísňové a antibiotické účinky a lidé, kteří ho používají, tvrdí, že může opar vyléčit o polovinu rychleji a dokáže zmírnit jeho projevy v podstatě přes noc. [4] Zkuste si na opar sterilním vatovým tamponkem nanést několik kapek čistého oleje z čajovníku.
    • Pokud máte citlivou pleť, můžete si olej z čajovníku naředit trochou vody, nebo ho můžete smíchat s trochou vazelíny.
    • Oleji z čajovníku se někdy říká olej melaleuca.
  7. 7
    Zkuste tablety bylinného lysinu. Lysin je aminokyselina, která se v těle přirozeně nevyskytuje, ale získáváme ji z potravy. Když jí budete jíst dostatek, pomůže vám zpomalit průběh oparu a omezí replikaci viru herpes. Studie prokázaly, že když lidé berou doplňky stravy s lysinem, opary u nich nepropukávají tak často a hojí se rychleji. [5]
    • Pokud chcete brát lysin ve formě tablet, vyberte si doplněk stravy, který obsahuje čistý přírodní lysin a ne syntetický lysin a pokud možno také další prospěšné živiny, jako je zinek, vitamín C a bioflavonoidy.
    • Mezi potraviny s vysokým obsahem lysinu patří zelenina, ryby, kuřecí maso, sýr, mléko, kvasnice a fazole.
  8. 8
    Využijte léčivou sílu čaje. Několik bylinných čajů obsahuje protivirové vlastnosti, které vám mohou pomoci při léčbě oparů. Nejjednodušším způsobem je pít čaje, ale bohužel nejde o nejrychlejší metodu léčby. Další možností je několikrát denně si potírat opar teplým vlhkým čajovým pytlíkem. Protivirové účinky čaje vám okamžitě uleví od bolesti a zrychlí dobu hojení oparu.
    • Černý čaj, zelený čaj a bílý čaj obsahují také taniny, které se také používají při léčbě virových onemocnění. Antioxidanty v čaji podpoří váš imunitní systém a dodají tělu sílu pro boj s opary, ať už opar zrovna máte, nebo ne.
    • Některé bylinné čaje mají také protivirové účinky. Patří mezi ně zejména mátový čaj a heřmánkový čaj.
  9. 9
    Použijte česnek. Když si budete česnekem potírat opar dvakrát nebo třikrát denně, pomůže vám to zrychlit hojení o tři až pět dní. Musíte si jen uvědomit, že je česnek silně aromatický.
    • Místo čerstvého česneku můžete dvakrát denně brát česnek v tabletách. Začněte s 1000 mg denně a postupně zvyšujte dávky.
    • Když si na opar budete dávat čerstvý česnek, pravděpodobně to bude bolet, protože je česnek mírně kyselý.
  10. 10
    Zkuste esenciální oleje a tinktury. Některé esenciální oleje si můžete nanášet přímo na opary. Oleje opar vysuší a zrychlí jeho hojení. Použijte například melisový olej, levandulový olej, měsíčkovou tinkturu, myrhovou tinkturu, nebo tinkturu z vodilky kanadské.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Volně prodejné léky a léky na předpis

  1. 1
    Krémy na opary s obsahem docosalonu, neboli behenylalkoholu jsou schválené zdravotnickými organizacemi jako vhodná léčba oparů. [6] Docosanol zmírní vaše příznaky a je potvrzeno, že urychluje hojení oparů. Nanášejte si tento lék jemně přímo na opar několikrát denně.
    • Množství krému se liší podle toho, o jak silný krém jde. Vždy se řiďte podle pokynů uvedených v příbalovém letáku.
    • Tyto krémy fungují nejlépe, když je začnete používat jakmile se objeví první příznaky.
  2. 2
    Použijte protivirový krém na předpis. Pokud potřebujete nějaký silnější lék na opar, zajděte si k lékaři, který vám bude moci předepsat silnější krém s protivirovými účinky. Tyto krémy obsahují penciclovir a acyclovir a v boji proti oparům jsou velmi účinné. [7]
    • Začněte tyto krémy používat jakmile ucítíte, že se opar blíží. Když to uděláte dostatečně rychle, krém vám pomůže vyhnout se puchýři.
    • Tyto krémy můžete nanášet i přímo na otevřené opary. Po jejich použití by opar měl zmizet během jednoho nebo dvou dnů.
    • Tyto léky se prodávají také ve formě tablet.
  3. 3
    Použijte anestetický krém nebo mast. Pokud vás opar silně bolí, můžete použít anestetickou mast nebo krém. Masti s benzokainem a lidokainem vám pomohou znecitlivět opar a zbaví vás bolesti. [8]
    • Tyto krémy se prodávají v lékárně bez předpisu jako krémy proti svědění.
  4. 4
    Nechejte si předepsat protivirové tablety. Pokud vás opar silně bolí, nebo máte pokožku podrážděnou, lékař vám může předepsat protivirové léky, které urychlí hojení a zabrání tomu, aby se opar objevil znovu. Mezi tyto léky patří acyclovir, famciclovir a valacyclovir. [9]
    • Tyto léky fungují nejlépe, když je začnete brát během 48 hodin od propuknutí oparu.
    • Valacyclovir je nejdražší, ale nejúčinnější, protože se dobře vstřebává do zažívacího traktu a funguje spolehlivěji.
  5. 5
    Použijte styptickou tužku.[10] Styptická tužka je nástroj, který se používá k zastavení krvácení u malých ran, například u řezných ran po holení. Hliník, který tato tužka obsahuje, způsobuje stažení cév a podporuje hojení. Jednou nebo dvakrát denně si tužkou potřete opar.
    • Po použití styptické tužky vás opar bude bolet, ale bolest brzy ustoupí a podráždění a bolest spojená s oparem se zmírní.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se vyhnout oparům

  1. 1
    Vyhýbejte se stresu. Stres může vyvolat propuknutí oparu. [9] Opar se vám může objevit například ve zkouškové období, nebo při návratu z dovolené. Když o sebe budete pečovat a budete se zbavovat stresu, může se vám podařit se oparům v tomto období vyhnout.
    • Věnujte se relaxačním technikám, jako je cvičení, meditace, jóga, nebo četba.
    • Snažte se dostatečně spát. Když budete unavení, všechno pro vás bude více stresující, takže se snažte dostatečně odpočívat.
  2. 2
    Posilujte svůj imunitní systém. Opary se často objevují v době, kdy mají lidé oslabenou imunitu. [9] Můžete mít opar například v době, kdy jste nachlazení, nebo kdy se z nějakého důvodu necítíte dobře. Snažte se o svůj imunitní systém pečovat pomocí následujících metod:
    • Jezte dostatek vitamínů a živin. Jezte vyvážená a zdravá jídla a zaměřte se zejména na listovou zeleninu, ovoce a další druhy zeleniny. Pokud máte pocit, že nemáte dostatek živin, berte multivitaminové tablety.
    • Dodržujte pitný režim. Když budete pít dostatek vody, vaše tělo bude schopno vyplavit toxiny a škodlivé látky.
    • Dávejte si pozor na chřipku a nachlazení. V období nachlazení a chřipky si často myjte ruce. Pokud často trpíte chřipkami, nechejte se očkovat.
  3. 3
    Používejte opalovací krém. Natírejte si opalovacím krémem rty a jejich okolí, abyste se vyhnuli poškození sluncem a oparům. Kupte si opalovací krém určený pro rty s UV faktorech 15 nebo vyšším. Můžete si také koupit rtěnku, která obsahuje ochranný UV faktor. [1]
  4. 4
    Nedotýkejte se rtů! Nikdy si opar nemačkejte, ani si na něho nesahejte. Mohli byste si způsobit sekundární bakteriální infekci. Pokud se oparu dotýkáte, je velmi důležité si často mýt ruce. [1]
    • Nikdy si nesahejte do očí po tom, co jste se dotkli oparu. Mohli byste si způsobit infekci očí, která když se včas neléčí, může vést až ke slepotě. [9]
    • Pokud jste se dotkli oparu, nesahejte si na genitálie, abyste si nezpůsobili genitální opar.[9]
    • Je dobré mít u sebe stále desinfekci na ruce pro případ, že byste si omylem opar poškrábali a nemohli jste si umýt ruce.
  5. 5
    Vyhýbejte se kyselým potravinám. Vyhýbejte se kyselým a slaným potravinám, jako jsou brambůrky a citrusové ovoce. Tyto potraviny by vám mohly opar podráždit a způsobit silnější bolest.
  6. 6
    S nikým si nepůjčujte osobní věci. Opary jsou extrémně nakažlivé, takže byste s nikým neměli sdílet nic, co by mohlo přijít do kontaktu s vaším oparem. Mezi tyto věci patří nádobí, ručníky, příbory, žiletky, nebo make-up. Také byste se neměli líbat s nikým, kdo má opar a pokud máte opar vy, neměli byste líbat nikoho jiného. [9]
  7. 7
    Vyhoďte svůj zubní kartáček. Až se vám z oparu vytvoří puchýř, vyhoďte svůj zubní kartáček. Po vyléčení oparu si opět kupte nový. Zubní kartáčky mohou přenášet virus herpes. [1]
    Reklama


Tipy

  • Jogurt s aktivními kulturami pomáhá tělu bojovat proti virovým infekcím tím, že zvyšuje počet prospěšných bakterií v ústech a ve střevech.
  • Vitamín E a echinacea vám také pomohou zbavit se oparu.
  • Nemačkejte si opar a nedotýkejte se ho, jinak si způsobíte sekundární bakteriální infekci.
  • Voda po holení může opar vysušit a urychlit hojení.
  • Při jídle si dávejte menší porce a snažte se příliš nepohybovat ústy, aby se vám opar mohl rychleji zahojit.
  • Aloe vera vás zbaví bolesti způsobené oparem a zklidní vám popraskané rty a podráždění pleti v jejich okolí.
  • Přidejte si k aloe vera trochu mléka nebo vanilkového extraktu.
Reklama

Varování

  • Virus herpes nelze vyléčit – můžete se pouze pokusit zmírnit jeho příznaky.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 376 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 3 376 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama