Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dobrou zprávou je to, že požahání od medúzy většinou není smrtelné.[1] Špatnou zprávou je ale to, že když vás požahá medúza, vypustí tisíce malých osten, které se vám zapíchnou do kůže a vypustí jed. Většinou tento jed způsobí pouze malé problémy a bolestivou vyrážku. V některých případech může jed vyvolat potíže v celém těle. Pokud vás nebo někoho z vašeho okolí požahala medúza, měli byste jednat co nejrychleji.

Část 1
Část 1 ze 4:

Co dělat ihned

 1. 1
  Měli byste vědět, kdy zavolat záchranku a vyhledat pomoc. Většina požahání od medúzy nevyžaduje lékařský zásah, ale pokud zaznamenáte následující příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:
  • Požahání vám pokrývá více než jednu paži, polovinu nohy, velkou část trupu, obličej, nebo genitálie. [2] [3]
  • Požahání vyvolalo vážnou alergickou reakci, která se projevuje například dýchacími potížemi, závratěmi, nevolností nebo srdečními palpitacemi. [4]
  • Požahala vás čtyřhranka. Tyto medúzy mají velmi silný jed. Vyskytují se na pobřeží Austrálie, v Pacifiku a také na Havaji.[5] Jsou světle modré a mají krychlovou hlavu. Dorůstají až do délky 2 metrů.
 2. 2
  Vylezte co nejklidněji z vody. Pokud se chcete vyhnout opakovanému požahání, co nejrychleji, ale zároveň co nejopatrněji vylezte z vody.
  • Při vylézání z vody se snažte neškrábat si ránu rukama. Pravděpodobně máte na pleti stále chapadla a kdybyste si na ně sahali, popálili byste se ještě více.
 3. 3
  Snažte se neutralizovat bolest teplou slanou vodou. Pokud máte po ruce slanou vodu, polévejte si s ní postiženou oblast. Teplou slanou vodu doporučují i lékaři. [6] [7]
 4. 4
  Pokud máte po ruce holící pěnu, naneste si ji na postiženou oblast. Není jasné, proč funguje, ale lékaři ji doporučují na toxiny od medúz. [8]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Jak vytáhnout chapadla z kůže

 1. 1
  Při vyndávání chapadel buďte absolutně v klidu. Pokud jste v šoku, požádejte někoho, aby zavolal záchranku a snažte se zůstat v klidu. Čím více se budete při vytahování chapadel hýbat, tím více jedu se do vašeho těla dostane.
 2. 2
  Pomocí žiletky nebo kreditní karty seškrábněte chapadla z kůže. Postupujte velmi opatrně a snažte se držet kartu v třicetistupňovém úhlu. Další podráždění kůže by mohlo způsobit porušení nematocytů chapadel, což by vyvolalo další bolest.
  • Chapadla se mohou odpojit od medúzy a zůstat zaseknutá v kůži. Mohou jich být i tisíce. Budou vás pálit tak dlouho, dokud je z kůže nevytáhnete.
 3. 3
  Pokud nemáte po ruce žiletku ani kreditní kartu, zkuste si najít jiný předmět. Vezměte si rukavice, nebo vlhký ručník a snažte se chapadla vytrhnout z kůže. Nedotýkejte se jich holýma rukama, požahaly by vás i když už nejsou spojeny s medúzou.
  • Pinzeta, nůž, nebo čisté jídelní hůlky vám mohou také pomoci.
 4. 4
  Všechny věci, které přišly do kontaktu s nematocyty, musíte ihned vyhodit. Zbavte se všech těchto věcí, abyste se vyhnuli dalšímu požahání.
 5. 5
  Až chapadla vytáhnete, vezměte si léky proti bolesti. Pokud trpíte silnými bolestmi, vezměte si paralen nebo ibuprofen.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Co nedělat

 1. 1
  Nenanášejte na postiženou pokožku ocet. Někteří lidé tvrdí, že byste měli na požahání od medúzy použít ocet. [9] Jiné zdroje zase tvrdí, že byste ocet měli použít pouze na požahání od čtyřhranky. [10] [11] Pokud vás požahá čtyřhranka, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a nepokoušet se situaci vyřešit sami. Nové studie potvrzují, že ocet může celý problém ještě zhoršit.
  • Výzkumy zjistily, že nanášení octa způsobuje vypuštění většího množství jedu (až o 50%). [12] Ve vážných případech by vám to mohlo velmi ublížit. Raději si ránu polévejte pouze slanou vodou a co nejrychleji jeďte do nemocnice.
 2. 2
  Nesnažte se polévat si požahání od medúzy močí. Tvrzení, že moč pomáhá proti požahání od medúzy, je stará lidová povídačka, kterou zprofanoval seriál Přátelé. [13] Na ránu od medúzy skutečně nemusíte močit!
 3. 3
  Nedávejte si na ránu sladkou vodu. Většinou vás medúza požahá v mořské vodě, takže nematocyty mají v jedových buňkách vyšší koncentraci slané vody. Když změníte tuto koncentraci, jedové buňky začnou praskat a popálíte se ještě více. Držte se tedy slané vody. [14]
 4. 4
  Alkohol na kůži vám může velmi uškodit. Stejně jako sladká voda může i alkohol způsobit prasknutí jedových buněk a zhoršit požahání. [15]
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak se zbavit bolesti a co dělat potom

 1. 1
  Otevřené rány si vyčistěte a zavažte. Až si odstraníte chapadla a zbavíte se nejsilnější bolesti, důkladně si postiženou oblast umyjte teplou vodou (nemusíte používat slanou vodu, protože jste si již vyndali chapadla). Pokud máte pokožku viditelně podrážděnou, zavažte si ji obvazem.
  • Třikrát denně si postiženou oblast umývejte teplou vodou a natírejte antibakteriální mastí. Potom si ji zase ovažte obvazem. [16]
 2. 2
  Pokud se chcete zbavit bolesti, přiložte si na pokožku led. Led vám zmírní bolest, ale neměli byste ho nanášet hned po požahání. Až vás nejhorší bolest přejde, můžete si na pokožku přiložit trochu ledu zabaleného v ručníku. [17]
 3. 3
  Berte léky proti alergiím, abyste se zbavili svědění. Podráždění pleti a svědění se zbavíte volně prodejnými léky proti alergiím, nebo krémy s kalamínem.
 4. 4
  Počkejte celý den, než bolest přejde a několik dní, než se zbavíte podráždění pleti. 5-10 minut po namazání a obvázání pokožky by bolest měla začít ustupovat. Následující den by vás již nemělo téměř nic bolet. Pokud vás i další den pokožka stále bolí, vyhledejte lékaře.
  • Ve vzácných případech může požahání způsobit infekci a jizvy, ale u většiny lidí se to nestane, i když je jejich požahání velmi bolestivé.
  • V extrémních případech lidé pociťují zvýšenou citlivost na jed týden nebo několik týdnů po požahání. [18] Puchýře a podráždění pokožky se mohou vynořit zničehonic. Tato citlivost sice není nebezpečná, ale vždy je dobré zajít si k dermatologovi.
  Reklama

Tipy

 • Lidé často nevidí, jaká medúza je požahala. Pokud se vaše příznaky zhoršují, vyhledejte lékaře.
 • Pokud jsou v dosahu nějací plavčíci, zavolejte je. Místní plavčíci mívají dobré zkušenosti s požaháním od medúz a mají všechny věci, které budete potřebovat k vytažení chapadel.
 • V okolí Austrálie a Havaje se vyskytují smrtelně jedovaté čtyřhranky. Když vás požahají, nemáte téměř žádnou šanci na přežití. Bolest je silná a zničující. Po neutralizaci a odstranění chapadel je nutné poskytnout masáž srdce a umělé dýchání. Když není k dispozici protilátka, je možné použít tlakovou imobilizaci končetin a převést pacienta do nejbližší nemocnice. Všechny čtyřhranky ovšem nejsou smrtelně jedovaté.
 • Je možné použít různé metody léčby, podle toho, jaká medúza vás požahala. Pokud vás požahala čtyřhranka, je dobré použít protijed. Pokud vám požahání způsobilo srdeční zástavu, je nutné provést první pomoc a podat epinefrinovou injekci.


Reklama

Varování

 • Ocet se nedoporučuje u silně jedovatých medúz.
 • Žádné roztoky si nedávejte do očí. Namočte si do nich vatový tamponek a naneste si je opatrně k očím.
Reklama

Související články

Jak si vytáhnout cizí předmět z okaJak si vytáhnout cizí předmět z oka
Jak zjistit, zda má člověk otřes mozkuJak zjistit, zda má člověk otřes mozku
Jak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevnímJak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevním
Jak odstranit znaménka bez chirurgického zákrokuJak odstranit znaménka bez chirurgického zákroku
Jak ovázat vykloubené ramenoJak ovázat vykloubené rameno
Jak přežít pád z velké výškyJak přežít pád z velké výšky
Jak ošetřit popáleninuJak ošetřit popáleninu
Jak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkamiJak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkami
Jak se vyhnout sebevražděJak se vyhnout sebevraždě
Jak obvázat ránu při první pomociJak obvázat ránu při první pomoci
Jak rodit domaJak rodit doma
Jak přežít uštknutí jedovatým hademJak přežít uštknutí jedovatým hadem
Jak ovázat zraněníJak ovázat zranění
Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 019 krát
Stránka byla zobrazena 22 019 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama