Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nadměrné pocení dlaní, nebo palmoplantární hyperhidróza, často začíná kolem 13 let věku a pokračuje během celého života. Potící se ruce mohou být trapné a zasahovat do některých činností, ale dobrá zpráva je, že pravidelná pozornost věnovaná věci v kombinaci s lékařským ošetřením může pomoci omezit vlhkost. Naučte se rychlou pomoc a dlouhodobá řešení pro léčbu pocení rukou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Rychlá opatření

 1. 1
  Umyjte si ruce. Potící se ruce neuschnou sami, takže si je budete muset mýt častěji než většina lidí, abyste je udrželi suché. Umyjte si je tehdy, když vás množství potu začne obtěžovat, potom je pečlivě osušte ručníkem.
  • Když si nemyjete ruce před večeří nebo po použití toalety, stačí použít samotnou vodu, raději než mýdlovou. Tímto způsobem se vyhnete vysušení kůže na zadní straně vašich rukou kvůli přílišnému používání mýdla.
 2. 2
  Noste si sebou ruční sanitizer na bázi alkoholu (ne antibakteriální) na chvíle, kdy se nedostanete k umyvadlu. Dávka sanitizeru funguje k dočasnému vysušení potu.
 3. 3
  Noste s sebou hadřík nebo balíček papírových kapesníků, abyste si mohli otřít ruce, když budete potřebovat. Použijte je před tím, než si budete s někým potřásat rukama.
 4. 4
  Osvěžte si ruce. Mnoha lidem se začnou potit ruce, když jsou jejich těla lehce přehřátá, takže jejich zchlazení může být rychlým a účinným opatřením. Přidržte vaše ruce před větrákem nebo klimatizací, abyste vysušili vlhkost a zpomalili produkci potu.
  • Pro rychlé ochlazení vašich rukou, když nejste doma, najděte koupelnu a dejte je pod tekoucí studenou vodu, potom je pečlivě osušte papírovou utěrkou.
  • Pokud možno, na prvním místě se vyvarujte toho, že vám bude příliš horko. Nepoužívejte topení dokud to není úplně nezbytné a vypněte termostat ve vašem pokoji.
 5. 5
  Poprašte si ruce nějakým pudrem. Pokud nejste doma a nevadí vám, že vaše ruce vypadají trochu bíle, poprašte je pudrem, který dočasně absorbuje pot. Může se to hodit když vás zpocené ruce omezují v každodenních aktivitách jako je zvedání činek, skákání přes švihadlo, nebo celkově v pracích, které vyžadují těsné sevření. Vyzkoušejte tyto druhy pudrů:
  • Dětský pudr, ať už parfemovaný nebo neparfemovaný.
  • Jedlá soda nebo kukuřičný škrob.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Řešení týkající se životního stylu

 1. 1
  Nepoužívejte předměty, které způsobují, že se objeví ještě více pocení. Udržte vaše ruce bez oblečení a výrobků, které zabraňují průtoku vzduchu, což způsobuje, že vaše ruce zůstanou vlhké, místo aby měly šanci přirozeně uschnout. Rukavice, palčáky a další předměty, které zakrývají vaše ruce. Samozřejmě je noste, když venku mrzne, ale vyvarujte se nošení rukavic uvnitř nebo v situacích, kdy nejsou třeba. Rukavice jsou účinné, pokud chcete schovat pocení vašich rukou, ale udrží vaše ruce v takovém teple, že se budou potit více než obvykle.
 2. 2
  Krémy a další pleťové produkty na bázi ropy. Vazelína se používá lidmi se suchou pletí, aby zadržovala vlhkost, a má stejný účinek na potivou kůži. Vazelína může zabránit schnutí vašeho potu a způsobit, že vaše ruce budou mastné. To samé platí pro kokosový olej a další kosmetické oleje používané k zadržování vlhkosti na kůži.
 3. 3
  Začněte používat antiperspirant. Možná by vás nenapadlo používat antiperspirant na ruce, protože jsou obvykle používány v oblasti podpaží, ale ty samé chemické látky, které zabraňují v nadměrném pocení vašemu podpaží mohou pomoci i vašim rukám. [1]
  • Vyberte si neparfemovaný antiperspirant s "klinickou sílou" obsahující aluminum zirconium, které mnozí považují za účinné.
  • Jsou také dostupné silné antiperspiranty na předpis, které obsahují chlorid hlinitý hexahydrát, silnou antiperspirantní chemickou látku; promluvte si s vaším lékařem.
 4. 4
  Zůstaňte uvolnění. Nadměrné pocení je často spouštěno úzkostí a stresem. Meditujte, praktikujte jógu nebo jinou aktivitu, která pomůže omezit váš stres a zabránit vašim potním žlázám od fungování na plné obrátky. [2]
  • Pokud se zapotíte při přemýšlení nad určitým problémem, který vás obtěžuje, promyslete si řešení a řešte to hlavou. Pokud potřebujete pomoc, zvažte promluvit si s poradcem.
  • Pro rychlé řešení pocení spojeného s potem si sedněte, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte. Snažte se zklidnit vaší mysl, než vyrazíte do svého dne.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Lékařské ošetření

 1. 1
  Poohlédněte se po iontoforéze. Tato procedura zahrnuje použití vody k vyslání elektrického proudu pod pokožku, což dočasně zabraňuje výskytu pocení. [3]
  • Při iontoforéze jsou ruce ponořeny do vody, zatímco je skrz vodu vyslán elektrický proud. Můžete cítit brnění, ale procedura je bezbolestná.
  • Pro domácí použití jsou dostupné iontoforézní sady. Promluvte si s vaším lékařem o jeijch zakoupení, abyste je mohli použít kdykoliv.
 2. 2
  Berte léky k orálnímu podání. Léky k orálnímu podání známe jako anticholinergika jako vedlejší účinek zastavují pocení, takže lékaři je někdy předepisují k léčbě nadměrného pocení rukou. [4]
  • Může to být dobrá volba pokud nejste sportovec, ale pokud jste aktivní osoba, může být nebezpečné zasahovat vašemu tělu do produkce potu, který funguje k ochlazování těla, když se zahřeje ze cvičení.
  • Anticholinergika mohou také způsobovat suchá ústa a jiné vedlejší účinky. [5]
 3. 3
  Prozkoumejte botulotoxinové injekce. Injekce botoxu, které jsou často používané k vyhlazení vrásek v obličeji nebo zaoblení rtů, mohou být také používány k zablokování nervů, které produkují pot. [6] Nicméně injekce mohou být bolestivé a zastavují nadměrné pocení pouze dočasně.
 4. 4
  Zvažte podstoupení sympatektomie. Tato procedura zahrnuje chirurgické odstranění nervu zevnitř hrudi, čímž se trvale přeruší nervové signály, které kontrolují tělesné pocení. [7]
  • Tato operace by měla být zvažována pouze jako poslední východisko, poněvadž v polovině případů to tělo kompenzuje nadměrnou produkcí potu na jiném místě. Pocení na vašich dlaních může zmizet, ale můžete čelit zvýšenému pocení vašich zad nebo jiného místa. [8]
  • Pokud si přejete podstoupit tuto proceduru, najděte lékaře, který to předtím už dělal. Neriskujte, že si necháte tak riskantní proceduru udělat někým, kdo není dobře znalý postupu. [9]
  Reklama

Tipy

 • Dokud pocení vašich rukou nebrání vašim každodenním aktivitám nebo společenskému životu, zkuste se jimi nenechat příliš obtěžovat. Je to problém, s kterým se potýká mnoho lidí a neměl by být příčinou rozpaků.
Reklama

O tomto wikiHow

Janice Litza, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař rodinného lékařství
Tento článek spoluautorem článku je Janice Litza, MD. Dr. Litza je atestovaná lékařka rodinného lékařství ve Wisconsinu. Pracuje jako lékařka a 13 let učila jako klinický profesor, poté, co získala lékařský titul na University of Wisconsin-Madison School of Medicine and Public Health v roce 1998. Tento článek byl zobrazen 10 341 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 10 341 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama