Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Popraskaná kůže se objevuje většinou v důsledku velmi vysušené kůže. Suchá pleť ztrácí pružnost a každodenním tlakem potom může praskat. Tyto praskliny jsou bolestivé a kromě toho představují velké riziko přenosu infekce. Je důležité se popraskané kůže zbavit co nejrychleji, abyste se vyhnuli vážnějším zdravotním problémům.

Část 1
Část 1 ze 3:
Léčba pleti

 1. 1
  Zjistěte, zda nemáte infekci. Začít byste měli tím, že se přesvědčíte o tom, že nemáte infekci. Pokud je dané místo oteklé, vytéká z něho hnis nebo krev, nebo je velmi citlivé a bolestivé, měli byste ihned vyrazit k lékaři nebo do nemocnice. Praskliny na pokožce jsou častými místy vstupu infekce do těla a tyto infekce vždy vyžadují profesionální léčbu.
  • Pokud nemáte zdravotní pojištění (a žijete v USA), najděte si na internetu kliniky pro sociálně slabší občany. Měli byste bez problémů najít místo, kde vás ošetří a náklady vám spočítají podle toho, co si můžete dovolit.
 2. 2
  Namočte si pokožku do desinfekce. Praskliny, které nejsou infikované, začněte léčit tím, že je namočíte. Desinfikujte si misku, kbelík, nebo lavor a naplňte tuto nádobu teplou vodou (ne horkou). Přidejte trochu jablečného octa, abyste si pokožku desinfikovali. Použijte zhruba 1 šálek octa na litr vody. Když si pleť desinfikujete, omezíte tím riziko přenosu infekce.
 3. 3
  Udělejte si jemný peeling. Vezměte si čistou žínku a jemně si s ní otřete postiženou oblast na pokožce. Zbavíte se tím mrtvých kožních buněk a umožníte lepší absorpci produktů, které si na pleť budete dávat. Postupujte jemně a opatrně a vždy používejte jen čistou žínku.
  • Až se vám praskliny zahojí, budete moci používat agresivnější metody peelingu, ale neměli byste to dělat častěji, než jednou týdně. Pokožka těla je citlivá a je nutné s ní zacházet opatrně.
 4. 4
  Použijte hydratační krém. Naposled si pleť opláchněte a natřete si ji hydratačním krémem. Je nutné pokožce opět dodat vlhkost a uzamknout v ní vodu, která se do ní dostala při namáčení, jinak vám vyschne ještě více.
  • Doporučujeme použít krém s lanolinem, ale v následující sekci najdete další doporučení.
 5. 5
  Dávejte si na noc vlhké obklady. Pokud máte dostatek času, například si můžete pleť léčit přes noc, nebo přes víkend, vlhké obklady vám mohou pomoci zahojit praskliny, nebo alespoň zmírnit bolest a nepohodlí. [1] Přiložte si na kůži jednu vrstvu mokré látky a na ni jednu vrstvu suché látky. Pokud máte například popraskanou kůži na chodidlech, namočte si jeden pár ponožek a vyždímejte je, aby z nich nekapala voda. Oblečte si tyto ponožky na ně si vezměte ještě jedny suché ponožky. S těmito dvěma páry ponožek jděte spát.
  • Pokud máte podezření na infekci, nesmíte si dávat mokré obklady, protože vlhko by mohlo vaši infekci zhoršit.
 6. 6
  Přes den používejte obvazy. Během dne si na praskliny naneste nějakou tekutinu nebo gel a ovažte si je obvazem. Můžete použít také antibiotický produkt, jako je například Neosporin. Potom si na postižené místo přiložte sterilní lékařskou vatu a ovažte ho gázou. Měli byste se tím zbavit bolesti a urychlit proces hojení.
 7. 7
  Mějte postižené místo stále čisté a chráněné, dokud se vám praskliny nezahojí. Nyní budete muset být trpěliví a počkat, až se praskliny na kůži zahojí. Mějte postiženou oblast stále čistou a přikrytou, abyste si ji nepodráždili ještě více. Pokud máte popraskaná chodidla, noste čisté ponožky a měňte si je minimálně jednou denně, dokud se vám praskliny nezahojí. Pokud máte popraskanou kůži na rukou, noste venku rukavice a na domácí práce, jako je například mytí nádobí, používejte gumové rukavice.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zachování vlhkosti

 1. 1
  Zvykněte si pravidelně používat hydratační krémy. Až se vám praskliny na pokožce začnou hojit, měli byste si začít dávat pozor na to, aby se vám neudělaly další. Bohužel jde o problém, u kterého je lepší se věnovat důsledné prevenci, než léčbě. Vyberte si metodu, kterou budete schopni dodržovat dlouhodobě a pravidelně, protože jedině tak se vyhnete popraskané kůži v budoucnu.
 2. 2
  Najděte si krém s lanolinem. Lanolin je vosková látka, kterou produkují zvířata, která dávají vlnu. Jde o nejlepší přírodní způsob ochrany pleti. Když budete tyto krémy používat pravidelně jednou denně, nebo jednou za dva dny, budete mít stále jemnou a hladkou pokožku. Až s tímto krémem budete začínat, nanášejte si ho na noc v silné vrstvě a nechejte ho vsáknout do pleti.
  • Ve Spojených Státech je největším výrobcem těchto krémů společnost Big Balm. Jejich krémy najdete v každé drogerii.
 3. 3
  Pokud chcete používat jiné krémy, hledejte správné ingredience. Pokud nepoužíváte lanolin, měli byste si krémy vybírat podle toho, co obsahují. Měli byste si koupit krém s obsahem vhodných ingrediencí, který vám poskytne správnou ochranu. Mnoho krémů obsahuje spoustu přírodních přísad, které znějí velmi zdravě, ale ve skutečnosti vaší pleti moc nepomohou. Najděte si krém, který obsahuje následující přísady: [2] :
  • Zvlhčující látky, které v pleti uchovají vlhkost. Mezi tyto látky patří například glycerín, nebo kyselina mléčná.
  • Změkčovadla, která chrání pokožku. Patří mezi ně lanolin, močovina a silikonové oleje.
 4. 4
  Ihned po koupeli nebo namáčení si pokožku natřete tenkou vrstvou. Při každé koupeli nebo styku popraskané kůže s vodou se z pleti smývají přírodní ochranné oleje. Po každém sprchování byste tedy měli používat hydratační krém, aby vám pokožka nevysychala. Naneste si na pleť silnou vrstvu krému a něco si oblečte, aby se krém mohl do pleti vsáknout.
 5. 5
  Na noc použijte silnou vrstvu hydratačního krému.Pokud to bude možné, naneste si hydratační krém na pleť před spaním, aby se mohl přes noc důkladně vsáknout do pleti a abyste neměli ráno pleť suchou. Naneste si na pokožku silnou vrstvu krému a oblečte se, aby se krém mohl vsáknout do kůže.
  • Pokud máte popraskanou kůži na chodidlech, noste ponožky. Pokud máte popraskanou kůži na rukou, noste rukavice.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak řešit popraskanou kůži

 1. 1
  Zjistěte, zda netrpíte nějakým zdravotním problémem. Existuje mnoho zdravotních potíží, které způsobují vysychání pleti. Měli byste se nechat vyšetřit a ujistit se, že vaše suchá pokožka není způsobena nějakým vážnějším problémem. Pokud trpíte nějakou nemocí, je nutné ji začít léčit dříve, než se vám praskliny objeví znovu a infikují se, nebo dříve, než se vyskytnou vážnější příznaky. Jednou z nejčastějších příčin suché kůže je cukrovka, která způsobuje extrémní vysychání pleti na končetinách.
  • Zajděte si k lékaři a zjistěte, zda vaši suchou pokožku nezpůsobují nějaké vážnější zdravotní problémy. [3]
 2. 2
  Dávejte si pozor, abyste se zbytečně nezbavovali přírodních olejů. Tělo přirozeně produkuje maz, který chrání pleť a předchází jejímu praskání. Příliš časté koupání a sprchování ovšem může z pleti tyto oleje odstranit a zvýšit riziko popraskání pokožky. Měli byste se vyhýbat zejména agresivním mýdlům a příliš horké vodě, abyste si zachovali přirozenou mastnotu pokožky.
  • Pokud si namáčíte chodidla, nepoužívejte mýdlovou vodu. Měli byste se vyhýbat používání mýdla na citlivé pokožce (například na chodidlech). Na mytí chodidel by vám měla stačit voda a žínka.
 3. 3
  Chraňte svoji pleť před přírodními vlivy. Když je v zimě venku studený vzduch, pleť často vysychá. Je také možné, že žijete v oblasti, kde je vzduch přirozeně velmi suchý. Tento suchý vzduch vytahuje z pleti vlhkost. Musíte si pokožku tedy chránit tím, že si budete uměle zvyšovat vlhkost vzduchu. Pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu a venku noste ponožky a rukavice.
  • Pleť je nutné chránit také před sluncem, které může po delší době způsobit poškození a vysychání.
 4. 4
  Měňte si obuv. Pokud máte popraskanou kůži zejména na chodidlech, měli byste se zaměřit na své body. [4] Boty s otevřenými patami a špatnou výstelkou mohou způsobovat praskliny na chodidlech, protože při chůzi na citlivou pleť vzniká velký tlak. Noste uzavřenou a pohodlnou obuv.
  • Začněte nosit boty na běhání, nebo si alespoň pořiďte kvalitní vložky do bot, abyste svá chodidla ochránili před popraskáním.
 5. 5
  Pijte více vody. Dehydratace se na pleti projevuje tak, že zvyšuje riziko vysušení a popraskání. Když tento problém spojíte s nevhodným koupáním a suchým prostředím, snadno se vám vytvoří praskliny na kůži. Pijte každý den dostatek vody, abyste měli tělo dokonale hydratované.
  • Množství vody, které byste měli pít, je velmi individuální. Obecně platí, že pokud máte čirou nebo světle žlutou moč, pijete dostatek vody. Pokud máte tmavou moč, měli byste pít více vody.
 6. 6
  Jezte dostatek živin. Vaše pleť potřebuje vitamíny a živiny, jinak nebude zdravá. Pokud chcete zlepšit kvalitu své pleti, měli byste zajistit, že vaše tělo bude mít dostatek všech nezbytných živin. Jezte dostatek vitamínu A, vitamínu E a omega-3 mastných kyselin, aby vaše pleť měla vše, co potřebuje k tomu, aby byla dokonale zdravá.
  • Mezi dobré zdroje těchto živin patří: kapusta, mrkve, sardinky, ančovičky, losos, mandle a olivový olej.
 7. 7
  Zamyslete se nad svojí váhou. Obezita a nadváha jsou často spojeny s kožními problémy. Pokud se vám nedaří se popraskané pleti zbavit a netrpíte žádným zdravotním problémem, měli byste zkusit zhubnout. Uvědomte si, že popraskaná pokožka představuje vážné riziko infekce – pro vás se možná nejedná o velký problém, ale ve skutečnosti to může být velmi nebezpečné a neměli byste to podceňovat.
 8. 8
  Promluvte si s lékařem. Pokud vám dělá starosti, že se popraskané kůže nemůžete zbavit, nebo trpíte infekcí, navštivte svého lékaře. Jde o běžný problém, který se dá snadno řešit. Lékař vám pomůže zjistit, zda je možné se popraskané pokožky zbavit pomocí krémů, nebo budete muset začít brát léky, abyste se vyhnuli infekci.
  Reklama

Tipy

 • Přirozeně suchá nebo tvrdá kůže okolo paty, která lidem často praská, je způsobena přílišnou aktivitou chodidel.
 • Sandály s otevřenými patami, které umožňují tuku pod chodidlem, aby se rozložil do boků, zvyšují riziko popraskaných pat.
 • Nemoci a poruchy, jako je plíseň chodidel, psoriáza, ekzémy, poruchy štítné žlázy, cukrovka a některé další nemoci mohou způsobovat praskání kůže na patách. Poraďte se s lékařem.
 • Dlouhodobé stání v práci nebo doma na tvrdých podlahách může způsobit praskání kůže na chodidlech.
 • Nadváha zvyšuje tlak na tukovou vrstvu pod patou a způsobuje její rozložení do stran. Pokud pleť není pružná, tento tlak vede k jejímu praskání.
 • Častý kontakt s vodou, zejména s tekoucí vodou, z pleti odstraňuje přirozené oleje a způsobuje její vysychání. Když budete dlouho stát ve vlhkém prostředí, například v koupelně, může vám popraskat kůže na patách.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 254 krát
Stránka byla zobrazena 2 254 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama