X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 25 078 krát
Zajímá vás, co děláte při holení tak špatně, že se vám vždy udělají pupínky? Není na tom nic těžkého! Když se budete holit správným způsobem, brzy se pupínků zbavíte. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Obecná péče
Metoda 1
-
1Nejprve vždy použijte peeling. Jde o to, že máte zarostlé vousy. Pupínky vypadají jako akné, ale ve skutečnosti to akné není. Pokud se tohoto problému chcete zbavit, začněte používat peeling. Zbavíte se s ním horní suché vrstvy kůže a předejdete zarůstání chloupků.
- Ujistěte se, že máte opravdu pupínky z holení. Pokud jsou červené, nebo tmavé a svědí vás, jsou rozhodně způsobené holením. Někdy mohou být i bílé a může z nich vytékat hnis.
-
2Když peeling nebude fungovat, zkuste kyselinu salicylovou nebo glykolovou. Protože jde o zarostlé chloupky, musíte se zbavit vrchní vrstvy kůže. Tyto peelingové kyseliny vám s tím pomohou.
- Tyto dva produkty urychlují regeneraci mrtvých buněk, takže se vám kůže bude rychleji obnovovat. Nezbavíte se tím sice zarostlých chloupků, ale urychlíte celý tento proces.
-
3Když ani to nebude fungovat, vytáhněte si chloupky pinzetou. Nejprve si ji důkladně vyčistěte a sterilizujte v lihu. Opatrně ji vsuňte do pupínku a vytáhněte chloupek ven tak, jako kdybyste vytahovali třísku. Když ho rovnou vytrhnete, mohl by vám tam zarůst jiný chloupek.[1]
- Musíte postupovat velmi opatrně, jinak byste se mohli zranit a způsobit si jizvu, což je ještě horší, než samotný pupínek.
-
4Neholte se na podrážděné pokožce. Doufáme, že je to naprosto logické. Holením se pupínky vytváří, takže když se budete holit znovu, celý problém tím zhoršíte. Měli byste se tedy holení vyhnout. Pokud musíte chodit do práce hladce oholení, nechejte si napsat omluvenku od lékaře.
-
5Nepoužívejte produkty s obsahem alkoholu. Tyto produkty by vám podráždily a vysušily pleť. Pokud máte pupínky od holení, bolelo by vás to. Pokud máte pleťovou vodu nebo mléko s obsahem alkoholu, raději je vyhoďte.
- Alkohol smíte na pleť používat pouze pro čištění před použitím jehly. Pro tento případ smíte použít pouze lékárenský líh.
-
6Používejte produkty s lidokainem a bacitracinem. Mnoho vod po holení obsahuje lidokain, který brání svědění a podráždění pleti. Bacitracin zase bojuje proti bakteriím. Jistě vám nemusíme vysvětlovat, proč jsou tyto dvě látky tak důležité.
- Tyto produkty můžete používat na zdravou i na podrážděnou pokožku. Fungují jako lék, ale i jako prevence.
-
7Neškrábejte se! Když si budete pokožku škrábat, mohla by se vám zanítit. Rozšířili byste si bakterie a špínu, kterou máte na rukou i po obličeji. Neměli byste se rukama obličeje vůbec dotýkat.Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Péče o obličej
Metoda 2
-
1Dvakrát denně si důkladně myjte obličej. Když budete mít čistý obličej, nebudou se vám po holení dělat pupínky. Zbavíte se bakterií a udržíte si svěží pokožku.
- Pokud se holíte (což byste neměli, pokud máte pupínky), nejprve si teplou vodou všechny vousy zjemněte. Studená voda by vám stáhla pokožku a nezjemnila vousy.
-
2
-
3Holte se ve směru růstu vousů. Pokud se holíte v protisměru růstu vousů, dosáhnete sice hladšího oholení, ale když se budete holit ve směru růstu, budete mít všechny vousy rovně. Když budou rovně, nebudou se kroutit a zarůstat.
-
4Používejte správnou vodu po holení. Vyhýbejte se alkoholu i všem produktům s obsahem alkoholu. Po holení máte extrémně citlivou pleť, takže byste měli používat produkty bez parfému a dráždivých látek. Když si něčím nebudete jistí, přečtěte si složení produktu.
- Kupte si pěnu po holení, která vám zvlhčí pleť. Vyberte si vodu po holení bez parfému, bez olejů a bez alkoholu, která nebude dráždit pleť. Produkty s obsahem kyseliny salicylové nebo kyseliny glykolové jsou nejlepší. Tyto kyseliny čistí póry, dodávají pleti vlhkost a bojují proti infekcím.
-
5Zkuste laser nebo elektrolýzu. Pokud jste už opravdu zoufalí, můžete zkusit něco drastičtějšího. Poraďte se se zkušeným dermatologem a zjistěte si, jaké možnosti máte.
- Laserové odstranění vousů nemusí být tak drahé. Jedno sezení pro odstranění vousů na krku vás přijde asi na 2500Kč. [4] Jistě stojí za to si o tom něco zjistit.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Péče o oblast genitálií
Metoda 3
-
1Používejte peeling. Je naprosto nutné používat peeling před holením i po holení. Před holením se s ním zbavíte mrtvé kůže a dosáhnete hladšího oholení a po holení se zbavíte nahromaděných bakterií a otevřete póry.
- Pokud již máte pupínky, prvním peelingem odstraníte vrstvu mrtvé kůže a dostanete se k zarostlým chloupkům. Čím častěji budete peeling používat, tím rychlejší tento proces bude.
-
2Používejte krémy a tělová mléka proti svědění a zarudnutí. Po každém oholení byste se měli namazat. Aloe vera, dětský olej, nebo tělové mléko bez vůně vám budou stačit. Pokud se ale chcete zbavit pupínků, použijte nějaký protizánětlivý krém.
- Hydrokortizonové krémy, Retin-A a další podobné krémy vás zbaví zarudnutí a svědění. Produkty s kyselinou salicylovou nebo kyselinou glykolovou vám odstraní horní vrstvu kůže a uvolní zarostlé chloupky.
-
3Začněte používat vosk, nebo se přestaňte holit. Někteří lidé mají v této oblasti velmi citlivou pleť. Pokud se chcete vyhnout žiletkám, začněte používat vosk. Nezapomeňte ovšem na to, že někteří lidé jsou na vosk alergičtí a některým lidem chloupky zarůstají i při voskování.
- Další možností je přestat se holit. Pravděpodobně si říkáte, že takovou možnost nemáte, ale zamyslete se nad tím, zda byste měli raději pěstěné chloupky, nebo červené pupínky. Musíte si jednoduše vybrat. Pokud se holíte často, zkuste několik dní vynechat. Uvidíte, že vás to nezabije.
-
4Noste volné spodní prádlo. Pokud máte červené pupínky, měli byste se vyhýbat dalšímu podráždění pokožky. Když budete nosit těsné prádlo, vaše pokožka nebude moci dýchat, ucpou se vám póry a bakterie se dostanou i tam, kam nemají.
- Noste volnější oblečení. Když budete nosit legíny a těsné džíny, budete mít ještě horší pupínky. Nikomu není nic do toho, jestli nosíte tepláky. Když se vás někdo zeptá, můžete mu říct, že provádíte experiment.
-
5Připravte si domácí medicínu. Pokud vám došly krémy, zkuste si něco najít v kuchyni. Pupínky po holení trápí lidstvo už velmi dlouho a jistě doma najdete něco, co vám pomůže se jich zbavit.
- Udělejte si „masku“ z rozmixované okurky a mléka (1:2). Naneste si ji na podrážděnou oblast a po 10-20 minutách ji smyjte. Měli byste mít hladší a méně zarudlou pokožku. [5]
- Posypejte si pupínky kukuřičným škrobem a nechejte ho 20 minut působit. Potom se důkladně umyjte. Mělo by vás to zbavit zarudnutí. [5]
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Péče o pupínky způsobené holením
Metoda 4
Tento postup vám pomůže zbavit se pupínků a zarostlých chloupků. Když ho budete dodržovat, zbavíte se pupínků během několika dnů. Přejeme vám hodně štěstí.
-
1Otevřete póry: První krok je velmi důležitý a často se na něho zapomíná. Otevřete si póry pomocí speciálního čistícího produktu na obličej. Jak to udělat? Přiložte si na postiženou oblast teplou vlhkou žínku a nechejte ji tam 3-4 minuty. Zopakujte celý postup, ale tentokrát nechejte žínku na pokožce jen minutu.
-
2Vyčistěte pleť: Až budete mít otevřené póry, jemně si na pokožku krouživými pohyby naneste čistící mléko na obličej s obsahem zeleného čaje. Masírujte si pokožku asi dvě minuty a potom nechejte mléko minutu působit. Důkladně se opláchněte teplou vodou a osušte se čistým ručníkem.
-
3Použijte krém proti pupínkům: Krouživými pohyby si jemně naneste krém proti pupínkům po holení na postiženou pokožku a důkladně ho vetřete do kůže. Nyní máte hotovo! Celý tento postup provádějte ráno a večer.
-
4Rozdrťte aspirin s trochou vody. Zmírní otok a svědění pupínků. Funguje to díky tomu, že aspirin obsahuje kyselinu acetylsalicylovou.Reklama
Varování
- Nepoužívejte žiletky se dvěma břity, které holí chloupky pod kůží a tím způsobují pupínky.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Krém proti pupínkům po holení
- Čistící mléko na obličej
- Peeling
- Hydrokortizonový krém
- Jehla a pinzeta
- Kyselina salicylová nebo kyselina glykolová
Reference
- ↑ http://health.howstuffworks.com/skin-care/men/shaving-tips/get-rid-of-shaving-bumps2.htm
- ↑ http://www.cvs.com/shop/Personal-Care/Shaving/Razor-Bump-Treatment/_/N-3uZe7k5Z2k?pt=SUBCATEGORY
- ↑ http://youqueen.com/beauty/how-to-get-rid-of-razor-bumps-fast/
- ↑ http://www.premierelasercentre.com/beard-hair-removal/
- ↑ 5,05,1http://www.nowloss.com/How-to-get-rid-of-razor-bumps.htm
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Treat Razor Bumps
Deutsch:Rasierpickel behandeln
Français:traiter les boutons dus au rasage
中文:治愈刮毛肿块
Nederlands:Scheerirritatie voorkomen
Bahasa Indonesia:Merawat Benjolan Merah Karena Pisau Cukur
العربية:علاج بثور ما بعد الحلاقة
Tiếng Việt:Xử lý da sần sùi sau khi cạo
Stránka byla zobrazena 25 078 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama