Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sinusitida může být velmi vážná a někdy je možné na ni i zemřít. Nosní dutina produkuje hlen, který má několik funkcí, zejména filtrování vdechnutého vzduchu. Nosní dutiny jsou dutiny okolo očí v hlavě, které se mohou zaplnit hlenem a zablokovat se nebo se zanítit. Existuje několik způsobů, jak přírodně nebo pomocí léků pročistit nosní dutiny a zase se brzy cítit skvěle.

Metoda 1 ze 4:
Udělejte si solný roztok

 1. 1
  Na dno hrnečku si dejte čtvrt lžičky soli a čtvrt lžičky jedlé sody.
 2. 2
  Přidejte trochu horké vody.
 3. 3
  Pořádně zamíchejte, aby se sůl a soda rozpustily.
 4. 4
  Doplňte hrnek studenou vodou.
 5. 5
  Roztok by neměl být moc horký.
 6. 6
  Zmáčkněte nádobku nosní sprchy a nasajte do ní roztok.
 7. 7
  Zakloňte hlavu a nakloňte ji mírně na zablokovanou stranu.
 8. 8
  Zmáčkněte nádobku a propláchněte si nos roztokem.
 9. 9
  Nakloňte hlavu tak, aby se roztok dostal do všech míst vašich nosních dutin. Pokud nemáte dutiny úplně zablokované, měli byste cítit, jak vám roztok protéká až k ušnímu kanálu.
 10. 10
  Nakloňte hlavu dopředu, aby roztok vytekl ven.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Vezměte si léky

 1. 1
  Antihistaminika. Tyto léky pomáhají ulevit ucpaným dutinám, omezují štípání očí, kýchání a další příznaky spojené se sinusitidou. Neměli byste je nikdy brát společně s jinými volně prodejnými léky.
 2. 2
  Léky proti bolesti. Tyto léky vás sice sinusitidy nezbaví, ale mohou vám ulevit od nepříjemných příznaků – bolesti hlavy a bolesti dutin. Kupte si jakýkoli volně prodejný lék proti bolesti.
 3. 3
  Léky proti ucpanému nosu. Koupíte je bez předpisu v lékárně a pomohou vám uvolnit zablokovaný nos.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Jiné přírodní léky

 1. 1
  Med. Tento přirozený lék proti kašli vám pomůže proti ucpanému nosu i bolavému krku. Přidejte si trochu medu do bylinného čaje.
 2. 2
  Zapněte si zvlhčovač vzduchu. Suchý horký vzduch dráždí nosní dutiny, takže si na noc vždy zapněte zvlhčovač vzduchu. Můžete si do něho přidat několik kapek eukalyptového oleje, což vám pomůže zbavit se ucpaného nosu.
 3. 3
  Začněte více pít. Zredukujete tím množství hlenu a vyhnete se dehydrataci. Voda, sportovní nápoje nebo vývary vám poslouží nejlépe.
 4. 4
  Nepřetěžujte se. Pokud nemáte dost spánku, nebo jste přepracovaní, bude vašemu tělu trvat déle, než se infekce zbaví. Udělejte si volno a 24 hodin pouze odpočívejte.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Jak předcházet sinusitidě

Až se infekce zbavíte, měli byste si dávat pozor, abyste ji nechytili znovu. Zde jsou tipy na prevenci proti tomuto neduhu.

 1. 1
  Vždy se zbavujte alergií a rým. Neléčené záněty nosních dutin způsobené alergiemi a nachlazením jsou předpokladem k silným reakcím na každé další podráždění.
 2. 2
  Vyhněte se znečištění. Když se budete vystavovat znečištění a kontaminovanému vzduchu, podráždíte tím své nosní dutiny a mohli byste si zhoršit svoji infekci. Chemikálie a silné výpary vám mohou poškodit nosní dutiny.
 3. 3
  Přestaňte kouřit. Tabák a smog způsobují podráždění nosních dutin, přílišnou produkci hlenu a také ucpaný nos a dutiny. Kouření je také špatné pro vaše zdraví!
 4. 4
  Pijte hodně vody. Voda zvlhčuje tělo a pomáhá bojovat proti ucpaným dutinám. Také zřeďuje hlen, který se potom z těla dostane snadněji.
 5. 5
  Dodržujte hygienu. Bakteriální a virální infekce jsou hlavními příčinami sinusitidy. Proto je důležité dodržovat přísnou hygienu a pravidelně si mýt ruce mýdlem.
  Reklama

Tipy

 • Místo lahvičky s roztokem použijte nosní sprchu.
 • Nosní sprchu používejte několikrát denně, dokud se infekce nezbavíte.
 • Pokud vás bolí ušní kanály (pod čelistí), možná už trpíte infekcí ucha. Zajděte si ihned k lékaři, protože tuto infekci vyléčíte pouze antibiotiky. Budete se muset zbavit i ucpaných dutin, jinak se vám infekce vrátí.
 • Jeden hrnek roztoku vám vystačí na několik průplachů. Vždy ho ale přikryjte, aby se do něho nedostaly žádné bakterie a prach.
 • Na roztok si vezměte sklenici nebo keramický hrnek, ne plastový hrneček. Plast by se mohl do roztoku uvolnit.
 • Nedělejte si roztok z kohoutkové vody. Nejprve ji převařte a nechejte ji vychladnout. V pitné vodě plavou živočichové, kteří způsobují infekce.
 • Nedělejte si průplach nosu těsně před spaním, jinak se vám roztok dostane až do uších kanálů a mohl by způsobit ušní infekci.
 • A mug of solution will last for several flushes. Cover the mug to keep the solution clean. There is no need to refrigerate it.
 • Nesmrkejte standardním způsobem (s jednou dírkou zakrytou) po průplachu roztokem, protože by se hlen mohl dostat do ušních kanálů a způsobit tam infekci.
 • Podle tradiční čínské medicíny je při sinusitidě nutné vypořádat se s „negativními vlivy“. Čínští lékaři radí se z nemoci „vypotit“.
Reklama

Varování

 • Když místo stolní soli použijete mořskou sůl, vyhnete se štípání.
 • Nejprve se vždy poraďte se svým lékařem.
 • Pokud používáte vodu z kohoutku, nejprve ji raději převařte.
 • Nedávejte do vody příliš mnoho soli, jinak vás to bude štípat.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 042 krát
Stránka byla zobrazena 2 042 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama