X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 608 krát
Suchá pleť na nohou je dermatologický problém, který se nazývá xerosis cutis, nebo asteatosis, ale většinou ji lidé znají spíše jako „zimní svědění.“ Vyskytuje se zejména v zimě, ale může postihnout kohokoli a v jakoukoli dobu. V extrémních případech může kůže začít dokonce praskat.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Změňte způsob koupání
-
1Nekoupejte se příliš často. Při sprchování si smýváte přírodní oleje, které chrání vaši pleť. Tyto oleje pleť nejen udržují vlhkou, ale také ji chrání před poškozením, které způsobuje vysoušení. Když se budete sprchovat příliš často, odstraníte si z pleti tyto přirozené oleje a budete mít suchou pleť na nohou.
- Sprchujte se jednou za dva dny, nebo jednou za tři dny. Pokud si musíte dát sprchu mezitím, osprchujte se studenou vodou a mýdlo si dávejte jen tam, kde je to potřeba (například do podpaží).
- Když se budete sprchovat příliš dlouho, budete mít také problémy. Nesprchujte se déle, než 10-15 minut a nedělejte to častěji, než jednou denně.
-
2Sprchujte se teplou vodou. Další změnou, kterou byste měli udělat, je upravit teplotu vody, kterou se sprchujete, abyste z pleti zbytečně nesmývali přirozené oleje. Velmi horká voda z pleti oleje odstraňuje a vysušuje ji. Můžete přejít pouze na teplou vodu, abyste měli jistotu, že si pleť na nohou nepodráždíte.
- Většina lidí nemá ve sprše teploměr na vodu, takže není snadné zjistit, jak teplou vodu byste měli používat. Řiďte se obecným pravidlem a sprchujte se vodou, ve které byste myli batole. Otestujte si teplotu vody na nějakém citlivém místě na těle (například na vnitřní straně zápěstí) a jinak se sprchujte tak chladnou vodou, jakou snesete.
-
3Dejte si teplou ovesnou koupel. Ovesné koupele mohou zklidnit vaši pokožku a pomoci vám zmírnit jakékoli svědění. Do teplé lázně přimíchejte 1 šálek (85 g) koloidních nebo mletých ovesných vloček. Poté se namočte asi 20 minut. Opláchněte studenou vodou a poté se osušte.[1]
- Koloidní ovesné vločky najdete v drogerii nebo online.
- Pokud si chcete vyrobit vlastní koloidní ovesné vločky, nasypejte běžné ovesné vločky do mlýnku a rozemelte na jemnější konzistenci.
-
4Nepoužívejte agresivní mýdla. Mýdla, která jsou určená pro mastnou pleť, nebo mají nevhodné pH, jsou velmi agresivní a mohou vaši suchou pleť podráždit. Kupte si mýdlo určené pro citlivou pleť, nebo mýdlo s obsahem hydratačních látek.
- Při jedné studii se zjistilo, že mýdla Dove, zejména Dove White a Dove Baby mají nejvhodnější pH pro citlivou pleť. [2]
-
5Zacházejte s pokožkou jemně. Při běžné hygieně byste měli postupovat opatrně a jemně. Vaše pleť je velmi citlivá a zejména na nohou je také tenká a náchylná k problémům. Chovejte se k ní jemně a snažte se zajistit, aby se zahojila a aby se problémy nezačaly objevovat samy.
- Jednou za čas používejte peeling. Peelingy jsou pro pleť dobré, al musíte je provádět opatrně a jemně. Vyrobte si pastu z jedlé sody a vody, nebo si dělejte peeling vlhkou žínkou. Mělo by to stačit k tomu, abyste z těla odstranili mrtvé kožní buňky. Hrubé nástroje, jako jsou lufy a pemzy, jsou často příliš agresivní a mohl by váš problém zhoršit.
- Používejte vždy ostrou žiletku a holte se jemně. Tupé žiletky vám mohou podráždit pokožku a zhoršit váš problém, nebo ho dokonce způsobit.
-
6Nechávejte si pleť uschnout na vzduchu, nebo se jen velmi jemně otřete do měkkého ručníku. Po koupání a sprchování byste se měli vysoušet velmi opatrně. Když se budete drhnout ručníkem, budete mít pleť podrážděnou a odstraníte z ní přirozené oleje. Měli byste počkat, až vám pleť uschne přirozeně, nebo ji velmi jemně osušit měkkým čistým ručníkem.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Hydratace
-
1Hned po sprchování natřete pleť hydratačním krémem. Jakmile vylezete ze sprchy nebo z vany, si pleť natřete alespoň tenkou vrstvou hydratačního krému. Pomůže vám to obnovit přirozené oleje, které jste při mytí odstranili a kromě toho v pleti uzamknete vlhkost ze sprchování.
- Pokud nemáte čas na sprchu, ale chcete si hydratovat nohy, omotejte si je na 10-20 minut žínkou namočenou v teplé vodě. Zvlhčíte tím svoji pleť a otevřete póry, takže se vám tělové mléko nebo krém snáze absorbuje do pleti.
-
2Používejte lanolinové krémy. Lanolin je jedním z nejlepších hydratačních produktů, které pleť dokážou zvlhčit na dlouhou dobu. Jde o přírodní produkt z vosku, který produkují zvířata s vlnou, jako jsou ovce. Tento produkt je speciálně určen pro ochranu pleti.
- Natřete si nohy silnou vrstvou lanolinového krému, jako je Big Balm a používejte ho každý den týden v kuse. Po týdnu můžete začít používat tenčí vrstvu a natírat si nohy jen 3-4x týdně.
- Můžete si natřít nohy na noc a potom si obléct staré pyžamo, aby se vám krém během noci dostal hluboko do kůže.
-
3Používejte oleje. Dětský olej, kokosový olej, tělový olej – vyberte si ten, který vám bude vyhovovat. Jakýkoli olej vám pomůže hydratovat vaši kůži a vrátit ji do normálu. Nejde ovšem vždy o to nejlepší dlouhodobé řešení. Pokud si holíte nohy, olej vám může pleť podráždit a zablokovat póry, čímž způsobí zarůstání chloupků. Z tohoto důvodu byste se neměli spoléhat pouze na olej. Pokud chcete svoji pleť pouze zahojit a zavést jiné změny režimu, nebo ji chránit během chladných zimních dnů, olej vám může značně pomoci.
-
4Většině dalších hydratačních krémů se vyhýbejte. Mnoho z dalších hydratačních krémů vaší pleti vůbec nepomůže. Jde jen o vrstvu produktu, který v podstatě jen tak sedí na pleti. Všímejte si známých ingrediencí, které pleti pomohou, jako jsou zvlhčující a zjemňující látky a ostatním krémům se vyhněte, abyste ušetřili peníze i zdraví své pleti.
- Kupte si produkty s kyselinou mléčnou, propylenglykolem a ureou.
- Mezi ingredience, kterým byste se měli vyhnout, patří zejména parfémy. Spousta parfémových chemikálií pleť dráždí, takže byste je neměli používat.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Zaměřte se na celé tělo
-
1Pijte více vody. Když nebudete pít dostatek vody, vaše pleť bude jedním z prvních orgánů, které tím budou trpět. Dehydratace se brzy projeví suchou pletí a dalšími zdravotními problémy. Každý den tedy pijte co nejvíce vody, abyste mohli chránit jak svoji pleť, tak své tělo.
- Každý potřebuje jiné množství vody. Doporučuje se osm sklenic denně, ale je to jen obecný odhad.
-
2Chraňte svoji pleť před chladem. Když je v zimě studený vzduch, vlhkost se ze vzduchu vytrácí a vzduch je tedy mnohem sušší, než normálně. Když je vzduch suchý, vytahuje vlhkost z vaší pleti (aby došlo k určité rovnováze). Proto mají všichni lidé většinou v zimě sušší pleť. Chraňte svoji pleť před chladem tím, že budete nosit teplé oblečení a budete svoji pleť chránit pomocí hydratačních krémů, které zabrání vysychání.
- Pokud chcete v zimě chránit své nohy, noste ponožky a punčochy, nebo jinou tenkou vrstvu oděvu ještě pod kalhoty. Budete mít pleť hydratovanou, protože zejména denim nedokáže pokožku udržet v teple a ochránit ji.
-
3Udržujte si doma správnou vlhkost vzduchu. Horký suchý vzduch vytahuje z pleti vlhkost, takže když si doma zvýšíte vlhkost, budete mít také vlhčí pleť. Zapněte si doma na noc menší zvlhčovač vzduchu a pokud chcete, můžete si pořídit také jeden velký zvlhčovač do celého domu.
- Dejte si ovšem pozor, abyste doma neměli příliš vlhký vzduch, jinak by vám mohly začít plesnivět zdi. Přílišná vlhkost má také negativní zdravotní dopady.
-
4Vyhýbejte se slunci. Slunce je pro pleť velmi agresivní. Kromě toho, že vystavení slunci zvyšuje riziko rakoviny kůže, ale také dráždí pleť a způsobuje její vysoušení. Noste světlé dlouhé oblečení vyrobené například ze lnu. Pokud se na slunce nemůžete obléct, nebo si nechce chránit pleť látkou, používejte alespoň krém na opalování. Pořiďte si krém na opalování s vysokým ochranným faktorem a používejte ho co nejčastěji. UV faktor 15 by vám měl stačit.
-
5Upravte své stravování, aby vaše pleť měla všechny živiny. Možná víte, že potřebujete vitamín C, abyste se zbavili nemoci a nachlazení, nebo bílkoviny, abyste měli zdravé svaly. Víte ale, co potřebuje vaše pleť? Vaše pleť potřebuje živiny, aby byla zdravá, takže byste měli jíst stravu bohatou na tři hlavní živiny: vitamín E, vitamín A a omega-3 mastné kyseliny.
- Mezi zdroje těchto živin patří sardinky, ančovičky, losos, mandle, olivový olej, mrkve a kapusta.
- Můžete také brát doplňky stravy, ale vaše tělo tyto živiny nemusí zpracovat tak dobře, jako když je budete jíst ve formě zdravých potravin.
-
6Zkuste suché kartáčování. Kupte si kartáč z přírodních vláken, který nebude tak hrubý, aby vám pleť poškodil. Pomalu si vykartáčujte nohy odspoda nahoru a dejte si pozor, abyste to nepřehnali. Potom se vysprchujte a použijte kvalitní kokosový, mandlový, nebo řepkový olej. Tělová mléka mohou váš problém zhoršit, takže se jim raději vyhněte. Po použití kartáče budete mít nohy konečně hladké a jemné.
- Pokud máte nějaký zdravotní problém, nejprve si promluvte s lékařem o tom, zda smíte kartáč používat.
-
7Promluvte si s lékařem. Pokud jste vyzkoušeli tyto metody a žádná z nich vám nepomohla, bude pravděpodobně nejlepší zajít si k lékaři, abyste vyloučili možné zdravotní problémy. Suchá pleť může být příznakem některých zdravotních problémů, nebo vedlejším příznakem některých léků. Je důležité navštívit lékaře a ujistit se, že netrpíte žádným vážnějším zdravotním problémem.Reklama
Varování
- Až si začnete léčit suchou pleť na nohou, měla by se vám zahojit během 7-10 dnů. Pokud se váš problém zhorší, nebo se nezlepší, zajděte si k lékaři.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Hydratační mýdlo
- Kortizonový krém
- Tělová mléka, masti, nebo oleje
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Heal Dry Skin on Legs
Português:Tratar da Pele Seca na Perna
Italiano:Trattare la Pelle Secca delle Gambe
Русский:вылечить сухую кожу на ногах
Bahasa Indonesia:Mengatasi Kulit Kaki yang Kering
中文:治疗干燥的腿部皮肤
Nederlands:Droge huid op benen genezen
العربية:معالجة بشرة الساقين الجافة
Tiếng Việt:Chữa lành da khô ở chân
Stránka byla zobrazena 7 608 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama