Jak vyléčit ucpané průdušky

V tomto článku:Co vám může pomociNápojePotravinyVolně prodejné lékyLékařská řešeníReference

Ucpaný hrudník je nejen nepohodlný a nepříjemný, ale když se neléčí, může způsobit vážnější problémy, například bronchitidu nebo zápal plic. Je dobré udělat vše pro to, abyste byli zase zdraví. Tento článek vám pomůže zbavit se ucpaných průdušek pomocí běžných metod, bylinných čajů, homeopatických léků a v extrémnějších případech lékařské pomoci.

1
Co vám může pomoci

 1. 1
  Kloktejte. Kloktání není sice zrovna příjemné, ale pomůže vám to uvolnit zahleněné průdušky. Do teplé vody si dejte trochu soli a špetku kurkumy. Zamíchejte, aby se sůl rozpustila a potom se napijte. Kloktejte co nejdál v krku alespoň 1-2 minuty 3-4x denně.
 2. 2
  Zkuste páru. Podobně jako horké nápoje vám horko a vlhkost z páry pomohou rozpustit hleny hluboko v plicích a krku. Dejte si velmi horkou sprchu, nebo si napusťte do mísy horkou vodu, nakloňte se nad ni a přikryjte si hlavu ručníkem, aby pára neunikala. Držte obličej nad horkou vodou tak dlouho, dokud to vydržíte a zhluboka dýchejte.
  • Můžete si do vody přidat několik kapek peprmintového nebo eukalyptového oleje.
 3. 3
  Zvedněte si hlavu. Tento tip se týká hlavně spánku. Když budete mít hlavu mírně zdviženou, hleny se vám nebudou dostávat až do krku. Vezměte si polštář navíc a snažte se mít hlavu celou noc o něco výš, než trup.
 4. 4
  Dělejte jógu. Cvičení je možná to poslední, co byste při nemoci chtěli dělat, ale některé jogínské pozice vám mohou pomoci otevřít průdušky a uvolnit hlen. Zkuste si například lehnout na dlouhý polštář, který si položte na zem podél páteře. Lehněte si tak, abyste měli hlavu zvednutou nad nohama a pokrčte kolena. Chodidla si položte na zem a spojte je k sobě.
  • Snažte se tuto pozici udržet 10-15 minut. [1]
 5. 5
  Zkuste ohřívací lahev nebo horkou utěrku. Položte si na krku ohřívací lahev nebo horkou utěrku a zahřejte si tak průdušky i zevnitř. Lehněte si, zvedněte hlavu a nechejte teplo proudit skrz kůži 10-15 minut. Je dobré potom zkusit také napařovací lázeň, abyste z těla vyplavili všechen hlen.

2
Nápoje

 1. 1
  Dodržujte pitný režim. Když jste nemocní, je důležité pít hodně vody. Když ale trpíte ucpanými průduškami, je to ještě důležitější. Nedostatek vody způsobí nahromadění hlenu v průduškách a brání dobrému vykašlávání. Pijte vodu (nejlépe teplou) po celý den.
 2. 2
  Pijte čaj. Horké nápoje vám pomohou zředit hlen v průduškách a bylinný nebo kořeněný čaj vám navíc uleví od bolesti. Udělejte si konvici mátového, zázvorového, heřmánkového, nebo rozmarýnového čaje a vypijte ho několik šálků denně. Přidejte si do něho trochu medu, který mu dodá sladkou chuť a pomůže vám s vykašláváním.
 3. 3
  Udělejte si bylinný čaj na průdušky. Přidejte si do šálku mléka trochu šafránu. Zamíchejte a ohřejte. Potom přidejte lžičku medu a několik kapek citronové šťávy. Vypijte tuto směs, dokud je horká a každou chvíli si ji promíchejte. [vyžadována citace]

3
Potraviny

 1. 1
  Vyhýbejte se problémovým jídlům. Možná si myslíte, že hleny nemají s jídlem nic společného, ale ve skutečnosti to není pravda. Mléčné produkty, sůl, cukr a smažená jídla zvyšují produkci hlenu. Přestaňte tato jídla jíst, dokud nebudete úplně zdraví.
 2. 2
  Jezte zdraví prospěšné potraviny. Existují potraviny, které vám mohou pomoci zbavit se hlenu z průdušek rychleji a omezit jeho tvorbu. Jezte kořeněná jídla, citrusové ovoce, česnek a zázvor. Hlavně ananas a chřest mají úžasné pročišťující účinky.
 3. 3
  Zkuste česnekovo-citronovou polévku. Obě tyty potraviny vám pomohou zbavit se ucpaných průdušek:
  • Vezměte si kastrolek horké vody a přidejte k němu šťávu ze 3 citronů.
  • Rozmačkejte si 2-3 stroužky česneku a přidejte je do vody.
  • Přidejte trochu soli a hodně černého pepře.
  • Všechno to vypijte a hned se budete cítit lépe!

4
Volně prodejné léky

 1. 1
  Kupte si lék na usnadnění odkašlávání. Tyto léky narušují strukturu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání z těla. Na trhu je mnoho těchto léků, které jsou volně prodejné, ale existuje také několik, které dostanete pouze na předpis.
  • Tyto léky nejsou vhodné pro děti mladší 6 let, takže se v případě potřeby vždy poraďte s lékařem o vhodné alternativě.
 2. 2
  Neberte si tlumící léky. Tyto léky omezují kašlání, ale bohužel také zhušťují hlen v průduškách. Nikdy si neberte zároveň lék na vykašlávání a tlumící lék, jinak by se vám mohl problém s průduškami ještě zhoršit. Vykašlávání je naprosto normální a zdravé a v případě ucpaných průdušek také žádoucí, takže byste se ho neměli snažit jakkoli omezovat.
  • Pokud vám kašlání způsobuje potíže, zkuste si místo tlumícího léku vzít několik zázvorových kapek proti kašli. Zázvor pomůže rozpustit hlen a jiné látky v kapkách proti kašli vám zase uklidní podrážděný krk.
 3. 3
  Použijte mentolovou mast. Tyto husté masti mají silné aroma, které vám usnadní dýchání. Nerozpustí vám sice hleny v průduškách, ale měly by vám zajistit snadnější dýchání. Kupte si tuto mast a před spaním si ji namažte na hrudník. [2]

5
Lékařská řešení

 1. 1
  Zajděte si k lékaři pro léky na předpis. Pokud se vaše příznaky nezlepší po použití výše popsaných metod, zeptejte se svého lékaře na možnost užívání antibiotik, nosních sprejů, prášků nebo vitamínů na předpis. Je lepší být v bezpečí, než se později trápit.
 2. 2
  Použijte inhalátor. Můžete si koupit inhalátor, do kterého si dáte svoji vlastní léčebnou náplň. Hodí se hlavně pro léčbu vážnějších onemocnění, ale pokud je vám špatně a už vás nebaví neustálé vykašlávání hlenu, můžete to s inhalátorem zkusit.

Tipy

 • Když kašlete a vykašláváte hlen (vlhký kašel), neměli byste brát žádná antihistaminika, protože by vám mohla způsobit sušší kašel a problémy s vykašláváním. Některé léky antihistaminika obsahují, takže si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták. Je normální, že má hlen žlutou nebo zelenou barvu. Pokud ale vykašláváte hlen jiné barvy, obraťte se na lékaře.
 • V horké sprše by vám někdo měl poklepávat na záda v oblasti plic. Takové poklepávání vám pomůže uvolnit nahromaděné hleny, které se pak budou mnohem snadněji vykašlávat.

Varování

 • Pokud ucpanými průduškami trpí kojenec nebo batole, nepoužívejte žádné metody, které zahrnují konzumaci čehokoli jiného, než čistých přírodních tekutin, jako je voda nebo ovocné šťávy. Vždy se nejprve poraďte s lékařem.
 • Nekuřte. Pokud kouříte a nedokážete přestat, zkuste si dát od tabáku pokoj alespoň dokud jste nemocní. Kouření zvyšuje produkci hlenu a zhoršuje ucpané průdušky.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

V jiných jazycích:

English: Clear Chest Congestion, Español: despejar la congestión del pecho, Deutsch: Schleim aus Rachen und Lunge lösen, Português: Limpar uma Congestão no Peito, Italiano: Risolvere una Congestione del Torace, Русский: прочистить заложенность в груди, 中文: 缓解胸闷, Français: soulager une congestion bronchique, Bahasa Indonesia: Melegakan Dada yang Sesak, Nederlands: Afkomen van slijm in de longen, العربية: معالجة احتقان الصدر, हिन्दी: दूर करें सीने की जकड़न को, 한국어: 가슴에 담이 들었을 때 대처법, ไทย: ขจัดเสมหะเมื่อมีอาการหายใจไม่สะดวก, Tiếng Việt: Giảm tắc nghẽn ngực, Türkçe: Göğüs Tıkanıklığı Nasıl Açılır, 日本語: 肺に溜まった痰を出す

Stránka byla zobrazena 15 608 krát.
Byl tento článek přesný?