Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plný nos nás trápí, když se přebytečný hlen nahromadí v krku a způsobuje to, že nám stále teče z nosu. Toto onemocnění může způsobovat chronický kašel, nebo bolest v krku. Léčba plného nosu závisí na tom, co přebytek hlenu způsobilo – může jít o alergii, nebo rýmu. Měli byste si zajít k lékaři a nejprve si zjistit, proč vlastně trpíte plným nosem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zbavte se alergenů

 1. 1
  Pokud je to možné, zbavte se všech alergenů ze svého prostředí. Prach, pyl, zvířecí srst a plísně mohou poškozovat vaši nosní dutinu a způsobovat tak rýmu.
  • Pravidelně koupejte zvířata, abyste se zbavili látek z jejich srsti, které způsobují alergie. V případě vážných alergií je možné, že se budete muset zvířat dokonce zbavit.
  • Odstraňte si z domu všechny květiny, na které jste alergičtí.
  • Nepoužívané polštáře a deky zabalte do igelitu, abyste předešli hromadění prachu.
 2. 2
  Kupte si čistič vzduchu, abyste se zbavili také alergenů z prostředí. Zvlhčovač vzduchu dodá vašemu domu vlhkost, což vám pomůže uvolnit ucpaný nos. Když se nosní dutina podráždí, produkuje hodně hlenu.
 3. 3
  Zajděte si na testy na alergie, nebo se objednejte k alergologovi. Chronický ucpaný nos může být způsoben například alergií na jídlo, o které zatím nevíte, nebo která se rozvinula teprve nedávno. Zajděte si tedy k alergologovi a ujistěte se, že ničím takovým netrpíte.
  • Dvě nejčastější alergie na jídlo jsou alergie na lepek a alergie na mléko. Mléčné výrobky často způsobují ucpané dutiny, problémy s krkem a dýchacími cestami a alergie na lepek většinou způsobuje problémy se zažíváním. [1]
  • Protože je pravděpodobné, že za vaše potíže mohou mléčné výrobky, zkuste je na měsíc vyřadit ze svého jídelníčku. Pokud se vaše příznaky vůbec nezmění, mléko za vašimi problémy pravděpodobně nestojí. Pokud se ale potíže vytratí, můžete si myslet, že vaše tělo reaguje na mléčné produkty, přestože studie neprokázaly žádné spojení mezi tvorbou hlenu a jezením mléčných výrobků. [2]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Léčba medikamenty

 1. 1
  Pijte hodně vody. Dehydratace může zhoršit příznaky rýmy a ucpaného nosu. Nepijte alkohol ani kávu, protože tyto nápoje tělo spíše dehydrují. Pokud trpíte plným nosem nebo rýmou, je nejlepší pít čistou vodu.
  • Prohlédněte si svoji moč a zjistíte, zda pijete dost vody. Pokud máte žlutou moč, pravděpodobně pijete málo. Pokud máte čirou, nebo jen mírně zažloutlou moč, neměli byste trpět nedostatkem tekutin.
 2. 2
  Často smrkejte, abyste se zbavili přebytečných hlenů z nosní dutiny. Při smrkání se zbavíte dráždivých látek, které způsobují hromadění hlenu v nose. Pokud se nezbavíte všeho hlenu, můžete ho nasát nosem a vyplivnout ho z pusy. Díky tomu vám nebude páchnout z úst a nebudete mít sucho v puse.
 3. 3
  Proplachujte si nosní dutinu, abyste se zbavili škodlivých látek. V lékárně koupíte slané roztoky a nosní spreje, kterými si můžete propláchnout nos. Slané roztoky vyplaví všechny škodliviny z nosní dutiny, naředí hlen a uvolní nosní přepážku.
  • Používejte nosní sprchu a vyčistěte si veškerý hlen z nosu i z krku. Dejte si ale pozor – nosní sprchy mohou z nosu odstranit i přirozené antibakteriální látky, které slouží jako ochrana před plísněmi, bakteriemi a viry. [3]
 4. 4
  Kupte si v lékárně lék proti ucpanému nosu. Zbavíte se tak přebytečného hlenu a přestane vám z nosu téct. Tablety proti ucpanému nosu stahují cévy a snižují ucpání nosní dutiny. [4] Tyto léky seženete také ve formě nosních sprejů.
 5. 5
  Neužívejte tyto léky déle, než tři dny v kuse. Pokud se příznaky po třech dnech nezlepší, přestaňte tyto léky užívat. [5] Když budete tyto léky užívat déle, mohli byste svému zdraví uškodit.
 6. 6
  Zbavte se hlenu pomocí léků pro ředění hlenů. Tyto léky (například Mucosolvan) se prodávají bez předpisu ve formě tablet nebo sirupů.
 7. 7
  Pokud máte větší problémy, zajděte si k lékaři a požádejte ho o léky na předpis. Lékař vám může předepsat kortikosteroidy, antihistaminika, nebo nosní spreje.
  • Kortikosteroidní spreje léčí ucpaný nos, který není způsoben alergií.
  • Antihistaminika účinně léčí sennou rýmu a další příznaky způsobené alergií, ale nefungují na ucpaný nos, který nezpůsobila alergie.
  • Nosní spreje jsou léčiva s obsahem látek, které se dávají do inhalátorů pro astmatiky a dokážou uvolnit také ucpaná nos.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Neověřené domácí tipy

 1. 1
  Kloktejte slanou vodu. Nachystejte si 250 ml vlažné vody a přidejte k ní půl lžičky soli. Potom zakloňte hlavu a kloktejte tuto slanou vodu. Pokud se chcete zbavit všech hlenů, přidejte k vodě ještě šťávu z poloviny citronu.
 2. 2
  Ukliďte si doma. Pokud vás trápí alergeny, je možné, že bude stačit pořádně si doma uklidit. Zkuste naše tipy, zbavte se prachu, pylu a vykliďte z domu všechny škodliviny.
  • Perte si pravidelně oblečení, povlečení, povlaky na polštáře a také matrace v horké vodě. Horká voda zabije všechny bakterie, které mohou vaše potíže způsobovat.
  • Používejte HEPA filtry. HEPA znamená účinnost čištění vzduchu a tyto filtry prošly zdravotními testy.
  • Používejte filtry HEPA také ve vysavači. Když budete vysávat s těmito filtry, budete mít jistotu, že se zbavíte všech alergenů.
 3. 3
  Vyhýbejte se kofeinu, alkoholu a kořeněným jídlům, jinak se vám v nose bude tvořit ještě více hlenu.
 4. 4
  Zkuste léčbu párou s esenciálními oleji. Vyrobte si vlastní parní lázeň – nachystejte si hrnec s horkou vodou, přidejte do něho čaj (heřmánkový, zázvorový nebo mátový), nebo několik kapek esenciálního oleje (levandulový). Přikryjte si hlavu ručníkem a nosem nasávejte výpary.
  • Dejte si teplou sprchu. Vydržte v ní dost dlouho a nasávejte do plic a do nosu páru z horké vody.
 5. 5
  Zkuste citronovou kúru. Budete potřebovat tři šálky čaje a horkou vodu. Přidejte si do čaje trochu medu nebo cukru. Vymačkejte si do něho šťávu z poloviny velké limetky a vypijte tento citrusový čaj každý den na lačno. Citron vám pročistí játra a žaludek (plný hlenu po probdělé noci) a vy během dne budete mít mnohem více energie.
  Reklama

Tipy

 • Nelehejte si, jinak se vám nos ucpe ještě více.
 • Snažte se nepohybovat se v teplém prostředí.
Reklama

Varování

 • Steroidní léky mají při dlouhodobém užívání vážné vedlejší účinky. Měli byste je brát vždy jen pod dohledem lékaře.
 • Léky proti ucpanému nosu mohou zvyšovat krevní tlak, způsobovat srdeční palpitace, nespavost, ztrátu chuti k jídlu nebo úzkost. Ani nosní spreje byste neměli používat déle, než tři dny v kuse. Je možné, že se vám po jejich vysazení ucpaný nos zase vrátí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Igelitové pytle na matrace a polštáře
 • Čistič vzduchu
 • Zvlhčovač vzduchu
 • Volně prodejné léky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 431 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 4 431 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama