Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vřed, neboli nežit či furunkl je bolestivá bulka plná hnisu na povrchu kůže. Vředy mohou být malé jako hrášek, ale někdy mohou být i velké jako golfový míček a mohou se vytvořit na kterékoli části těla. Většinou je vyvolává infekce vlasového váčku nebo mazové žlázy. Přestože jsou bolestivé a nevzhledné, nejde o vážný zdravotní problém a můžete se jich snadno zbavit doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Léčba vředů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Ujistěte se, že vřed je skutečně vřed. Než začnete léčit vřed, je důležité se ujistit, že to, co máte, je ve skutečnosti vřed. Vřed je způsoben infekcí vašich vlasových folikulů Staphylococcus aureus. Jsou nakažliví a mohou se rozšířit na jinou část vašeho těla nebo na někoho jiného, kdo přijde do styku s vaším vředem. [1]
  • Vředy mohou být mylně považovány za cysty nebo mohou mít cysty pod sebou, což vyžaduje ošetření lékařem.[2]
  • Můžete si také splést vřed s akné, zvláště pokud je na obličeji nebo v horní části zad. Akné má úplně jinou léčbu než vředy, proto se nejprve ujistěte, že se skutečně jedná o vřed.
  • Pokud jsou problémovou oblastí vaše genitálie, pak je pravděpodobnější, že máte sexuálně přenosnou nemoc, než vřed.
  • Pokud si nejste jisti, na co se díváte, navštivte lékaře ke stanovení diagnózy.
 2. 2
  Přikládejte si na vřed horké obklady. Jakmile si všimnete, že se vám začíná tvořit vřed, měli byste si na postižené místo začít přikládat obklady. Čím dříve se začnete léčit, tím více omezíte riziko komplikací. Namočte si žínku do horké vody a jemně si ji přiložte na vřed na pět až deset minut. Tento postup opakujte třikrát až pětkrát denně.
  • Horký obklad léčí vředy několika způsoby. Zvýší přívod krve do postižené oblasti a zajistí větší množství bílých krvinek v místě infekce. Také vytáhne hnis na povrch vředu a uleví vám od bolesti.
  • Místo horkých obkladů můžete postižené místo také namáčet do horké vody. Pokud máte vředy na nohou, je dobré posadit se do horké vany. [3]
 3. 3
  Nepropichujte si vřed doma. Až se povrch vředu zjemní a naplní se hnisem, pravděpodobně ho budete chtít propíchnout jehlou a nechat ho vytéct. Nedoporučujeme to, protože byste si mohli do vředu zavléct infekci a způsobit si další potíže. Když budete na vřed přikládat horké obklady, měl by během dvou týdnů sám prasknout a vytéct. [4]
 4. 4
  Až vřed vyteče, umývejte si ho antibakteriálním mýdlem. Jakmile vřed začne vytékat, musíte si postiženou oblast stále mýt. Důkladně si kůži omyjte antibakteriálním mýdlem a teplou vodou a počkejte, až všechen hnis vyteče. Až budete mít kůži suchou, jemně si ji osušte čistým ručníkem, nebo papírovým kapesníkem, který byste měli ihned po použití vyhodit, abyste infekci nerozšiřovali.
 5. 5
  Natřete si kůži antibakteriálním krémem a ovažte si ji obvazem. Po osušení byste měli použít antibakteriální mast nebo krém a zavázat si vřed obvazem. Obvaz zajistí, že vřed bude moci i nadále vytékat, takže byste si ho měli často měnit. Antibakteriální krémy určené speciálně na vředy seženete v lékárně. [3]
  • Obvazy měňte maximálně každých 12 hodin. Měňte je častěji, pouze pokud krev nebo hnis prosakuje obvazy.
 6. 6
  Pokračujte s horkými obklady, dokud se vřed úplně nezahojí. Až ze vředu vyteče všechen hnis, měli byste stále přikládat obklady a postiženou oblast si mýt, dokud se úplně nezahojí.
  • Než se budete vředu dotýkat, umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem.
 7. 7
  Pokud vřed během dvou týdnů nepraskne a nevyteče, nebo se zanítí, zajděte si k lékaři. V některých případech je nutné navštívit odborníka. Lékař bude muset vřed propíchnout a nechat ho vytéct. V těchto případech jsou vředy většinou velké, nebo jsou na citlivých místech, například v uchu, nebo v nose. Pokud se vřed nebo okolní pokožka zanítí, pravděpodobně dostanete injekci antibiotik. Lékaře byste měli vyhledat v následujících situacích:
  • Pokud se vám vřed objeví na obličeji, na páteři, v nose, v uchu, nebo na hýždích. Tyto vředy bývají bolestivé a není snadné je léčit doma.
  • Pokud se vám vředy neustále vracejí. V některých případech se vředy na určitých místech na těle musí řešit chirurgickým odstraněním mazové žlázy, která je způsobuje.
  • Pokud máte horečku, z vředu vycházejí červené proužky, nebo máte zanícenou pokožku okolo vředu, znamená to, že máte infekci.
  • Pokud trpíte nějakou nemocí (například cukrovkou nebo rakovinou), nebo berete léky, které oslabují imunitní systém. V těchto případech pravděpodobně nebudete schopni vřed vyléčit doma.
  • Pokud je vřed velmi bolestivý, nebo se vám nepodaří ho během dvou týdnů vyléčit doma. [5]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak předcházet vředům

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nesdílejte ručníky, oblečení ani ložní prádlo s nikým, kdo má vředy. Přestože vředy samy o sobě nejsou nakažlivé, bakterie, které je způsobují nakažlivé jsou. Proto je velmi důležité dávat si pozor a nesdílet ručníky ani žádné jiné prádlo s nikým, kdo vředem trpí. Po každém použití byste prádlo měli prát. [4]
 2. 2
  Dodržujte zásady hygieny. Hygiena je pravděpodobně to nejdůležitější, co musíte dodržovat. Všechny vředy jsou způsobeny bakteriální infekcí vlasových váčků, takže byste se měli snažit nemít na pokožce příliš mnoho bakterií a každý den se důkladně mýt. Můžete používat běžné mýdlo, ale pokud často trpíte vředy, doporučujeme používat raději antibakteriální mýdlo.
  • Můžete používat také lufu nebo houbu, kterou se zbavíte mrtvých kožních buněk a zabráníte usazování mazu ve vlasových váčcích.
 3. 3
  Důkladně si vyčistěte všechny rány na pokožce. Bakterie se ranami snadno dostanou do kůže a mohou způsobit infekci, která vyvolá vředy. Pokud se tomu chcete vyhnout, všechny rány si pečlivě vyčistěte antibakteriálním mýdlem, natřete si je krémem a zalepte je náplastí.
 4. 4
  Neměli byste sedět dlouho v kuse. Vředy na hýždích se často tvoří když lidé dlouho sedí na místě. Jsou běžné u řidičů nákladních aut a u lidí, kteří často cestují letadlem. Pokud je to možné, dělejte si často přestávky a protahujte si nohy. [5]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Neověřené domácí metody léčby

Stáhnout PDF
 1. 1
  Domácí léčba vředu nemusí fungovat. Mějte na paměti, že tyto domácí opravné prostředky lékaři nedoporučují a neexistuje žádný dobrý důkaz, že fungují. Je nepravděpodobné, že byste zkusili domácí lék, ale uvědomte si, že možná budete muset vyhledat lékařské ošetření.
 2. 2
  Vyzkoušejte tea tree olej. Tento olej z čajovníku má antibakteriální účinky a používá se při léčbě mnoha kožních nemocí. Jednou denně si naneste trochu tohoto oleje přímo na vřed vatovou tyčinkou.
 3. 3
  Zkuste sůl Epsom. Sůl Epsom vysušuje pokožku, takže může zrychlit hojení vředu. Nasypejte si trochu soli do horké vody a do ní si namočte žínku. Tento obklad si potom přikládejte třikrát denně na vřed, dokud nepraskne a nezačne vytékat. [6]
 4. 4
  Vyzkoušejte kurkumu. Kurkuma je indické koření, které má úžasné protizánětlivé účinky a pročišťuje krev. Kurkumu můžete brát ve formě tablet, nebo si z ní můžete připravit pastu a nanášet ji přímo na vřed. Po použití kurkumy si vřed zavažte obvazem, jinak by vám kurkuma mohla ušpinit oblečení. [7]
 5. 5
  Zkuste ricinový olej. Ricinový olej se používá na mnoho zdravotních problémů, je dokonce součástí chemoterapie pro pacienty s rakovinou. [8] Má účinné protizánětlivé účinky a můžete ho použít proti otokům a bolesti. Namočte si do ricinového oleje vatový tamponek a přitiskněte si ho na vřed. Přilepte ho náplastí, nebo ovažte gázou a po několika hodinách ho vyměňte.
  Reklama

Tipy

 • Použijte ohřívací pytlík, který se dá nahřát v mikrovlnce, omotejte ho vlhkou teplou žínkou a přikládejte si ho na vřed, aby vám vydržel dlouho teplý. Většinou vydrží teplý asi 40 minut, zatímco běžný obklad po několika minutách vychladne.
 • Pokud se za svůj vřed stydíte, vezměte si oblečení, pod kterým nebude vidět. Pokud to bude opravdu nutné, použijte trochu korektoru, ale neměli byste to dělat často, jinak byste si mohli způsobit infekci.
Reklama

Varování

 • Nemačkejte si vřed, jinak byste mohli infekci rozšířit.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 126 891 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 126 891 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama