Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jedovatý břečťan, jedovatý dub a škrumpa vám mohou zkazit příjemný den v přírodě. Když se dotknete jejich jedovatých listů, stonků a kořenů, můžete z toho mít vyrážku, která se vás nepustí i 3 týdny. Jediným způsobem, jak se jí zbavit, je počkat, ale přesto se můžete pokusit zmírnit svědění, bolest a otok.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Okamžitá péče o pleť

  1. 1
    Svlečte se a vyperte si oblečení. Co nejrychleji se svlečte a dejte si oblečení do igelitového pytle. Potom ho vyperte odděleně od ostatního prádla.
  2. 2
    Použijte líh. Když si natřete pokožku lihem, rozpustíte tím jedovatý olej z břečťanu. Protože se tento olej do kůže vsakuje postupně, když ho lihem zničíte, vyrážka se vám nebude šířit. Sice se vám neuleví ihned, ale nebudete mít vyrážku na větší části těla. Můžete si také koupit v lékárně nějaký čistící gel na pleť.
  3. 3
    Umyjte si pleť studenou vodou. Nepoužívejte teplou ani horkou vodu, jinak by se vám otevřeny póry a do kůže by se vám dostalo více toxinů. Umývejte si postiženou oblast pokud možno 10-15 minut studenou vodou. Pokud jste někde v lese, najděte si potok. [1]
  4. 4
    Vyčistěte si kůži. Bez ohledu na to, kde na těle máte vyrážku, se důkladně umyjte studenou vodou. Pokud jste se vyrážky dotkli rukou, důkladně si vyčistěte ruce i nehty kartáčkem, abyste se zbavili zbytku oleje. Po umytí kartáček vyhoďte.
    • Použijte prostředek na mytí nádobí a umyjte si s ním oblast vyrážky. Toxiny se na vaši pleť dostaly ve formě oleje, takže vám pomůže umýt si je mýdlem, které rozpouští olej.
    • Pokud jste se po umytí utírali ručníkem, vyperte ho i se zbytkem oblečení ušpiněného od břečťanu.
  5. 5
    Neškrábejte si vyrážku. I když tato vyrážka není nakažlivá, mohli byste si poškrábat kůži a do rány by se vám dostaly bakterie. Nevymačkávejte si žádné puchýře, které se vám na kůži objeví. Pokud je to nutné, ostříhejte si nehty a postiženou oblast si zavažte obvazem, abyste se k ní nedostali.
  6. 6
    Zchlaďte si postiženou oblast. Přiložte si na kůži studený obklad, nebo sáček s ledem. Nedávejte si led přímo na kůži, ale zabalte si ho do sáčku nebo do utěrky. Pokud si kůži zamokříte, nechejte ji uschnout a neutírejte si ji ručníkem.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se zbavit svědění

  1. 1
    Použijte krém nebo mast. Zinková mast, kapsaicinový krém nebo hydrokortizonový krém vám uleví od svědění. Nenatírejte si je na kůži ihned po popálení (mohli byste si tím vyrážku rozšířit), ale až po několika hodinách, až vás to začne svědit. Kapsaicinový krém se většinou prodává jako lék proti bolesti od artritidy. Ze začátku trochu pálí, ale po chvíli to přestane a od svědění budete mít pokoj na několik hodin.
  2. 2
    Zkuste antihistaminika. Léky proti alergiím vám pomohou, protože popálení od břečťanu je alergickou reakcí kůže. Antihistaminika vám uleví pouze od příznaků, ale když si vezmete nějaký prášek před spaním, jeho zklidňující účinek vám pomůže usnout. Berte pouze orální léky a nenatírejte si vyrážku žádným krémem proti alergii, jinak by se vám mohla zhoršit.
  3. 3
    Dejte si koupel z ovesných vloček. Kupte si nějaký přípravek do koupele s ovesnými vločkami, nebo si vyrobte vlastní koupel. Rozmixujte si šálek ovesných vloček a přidejte si ho do koupele. Nekoupejte se v příliš horké vodě, jinak by se vám otevřely póry a vyrážka by se rozšířila. [2]
  4. 4
    Zkuste odvar z žaludů. Nasbírejte si žaludy, nadrťte je a uvařte je ve vodě. Potom je přeceďte a zbylou vodou si potírejte vyrážku. Tato metoda není lékařsky ověřená, ale lidé mají zkušenosti s tím, že dokáže ulevit od svědění.
  5. 5
    Použijte aloe vera. Aloe vera je kaktusová rostlina, která obsahuje chladivý gel. Můžete si vymačkat čerstvý gel z rostliny a přiložit si ho přímo na vyrážku, nebo použít zpracovaný gel z lékárny. Při koupi si dejte pozor na to, abyste kupovali gel s alespoň 90% obsahem aloe vera. [3]
  6. 6
    Potírejte si vyrážku jablečným octem. Kromě dalších způsobů využití se jablečný ocet hodí i pro vyhánění jedu z těla a zrychlení hojení. Použijte vatový tamponek a jemně si octem potírejte vyrážku, nebo si pleť umývejte roztokem z jablečného octa a vody.
  7. 7
    Zkuste jedlou sodu. Udělejte si pastu z jedlé sody a trochy vody. Nanášejte si ji na vyrážku, abyste z puchýřů vytáhli tekutinu. Nechejte ji působit, dokud neuschne a potom ji odloupněte. Tento postup opakujte každých několik hodin.
  8. 8
    Zkuste mléčné výrobky. Nanášejte si na kůži syrovátku nebo jogurt (pokud nemáte alergii na mléko). Tyto výrobky vám pomohou zklidnit pleť a vytáhnou z puchýřů olej.
  9. 9
    Zbavte se svědění pomocí čaje. Přichystejte si teplou koupel a přidejte si do ní 12 pytlíků čaje, nejlépe heřmánkového, který má protizánětlivé účinky. Lehněte si do vany asi na 20 minut a vyrážka by vás měla přestat svědit. Můžete si také uvařit silný čaj a potírat si s ním postiženou oblast.
  10. 10
    Použijte chlazenou kůru z ovoce. Přitiskněte si na vyrážku studenou kůru melounu nebo slupku od banánu. Meloun bude účinkovat jako studený obklad a jeho šťáva vysuší vaše puchýře. Banánová slupka vám pleť zase zklidní a zchladí.
  11. 11
    Potírejte si pleť kávou. Pokud vám zbyla trocha černé kávy, nanášejte si ji na pleť vatovým tamponkem. Můžete si také uvařit čerstvou kávu a nechat ji v lednici vychladit. Káva obsahuje kyselinu chlorogenovou, která má protizánětlivé účinky.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak předejít dalšímu podráždění

  1. 1
    Naučte se rozpoznávat jedovaté rostliny. Vyhýbejte se všem rostlinám, které vypadají takto:
    • Jedovatý břečťan má tři lesklé listy a červený stonek. Roste jako popínavá rostlina, často v okolí řek a jezer.
  2. 2
    Pokud vaše zvířata přišla do styku s jedovatou rostlinou, ihned je vykoupejte. Zvířata nejsou na podráždění od břečťanu citlivá, ale oleje z rostliny se jim mohou uchytit na kůži a přenést se na každého, kdo se jich dotkne. Důkladně zvířata vykoupejte zvířecím šamponem a použijte gumové rukavice.
  3. 3
    Preventivní opatření. Pokud se chystáte na výlet do přírody, vezměte si s sebou studenou vodu navíc a líh. Když použijete tyto dvě věci ihned po popálení břečťanem, zbavíte se svědění a štípání.
  4. 4
    Pokud se chystáte do oblasti, kde rostou břečťany, oblečte se vhodně. Vezměte si tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty a vysoké ponožky. Mějte uzavřené boty a noste si s sebou náhradní oblečení v igelitovém pytli.
    Reklama

Tipy

  • Nepalte břečťany. Olej se z nich vypařuje a mohl by vám po vdechnutí způsobit vážné dýchací potíže. Jde o velmi nebezpečnou rostlinu.
  • Nezapomeňte si vyprat oblečení a vykoupat zvířata. Olej z jedovatého břečťanu se na předmětech udrží i 5 let, takže když nebudete dost opatrní, mohli byste mít další a další alergické reakce.
  • Pokud se břečťanem popálí dítě, ostříhejte mu nehty na krátko, aby se nemohlo škrábat.
  • Nastříkejte se deodorantem ve spreji. Uzavře vám póry a břečťanový olej se vám v případě popálení nedostane tak hluboko do kůže.
  • Břečťan je příbuzný mangu. Lidé, kteří se v minulosti popálili břečťanem, mají často alergické reakce i když přijdou do styku s mangem. Pokud se vám již několikrát stalo, že jste se popálili břečťanem, nikdy nesbírejte manga přímo ze stromu a nepřipravujte si je sami, abyste si mohli i nadále užívat jejich chuť.
  • Břečťanu se ze své zahrady zbavíte tak, že ořežete větší rostliny, nebo vykopete ty menší. Můžete je také postříkat herbicidem (nedoporučujeme). Při práci na zahradě noste dlouhé oblečení a nezapomeňte na ochranné rukavice.
  • V lékárně seženete i lék určený přímo pro léčbu vyrážky z břečťanu. Rozmíchá se ve vodě a vypije. Nemá žádnou chuť a účinkuje rychle. Když si ho dáte ještě před popálením, vyrážka se neobjeví. Pokud už vyrážku máte, zbavíte se alespoň svědění a urychlíte hojení.
Reklama

Varování

  • Nikdy nepalte břečťan, abyste se ho zbavili. Oleje by se dostaly do kouře a mohly by způsobit těžké alergické reakce všem, kteří by se kouře nadechli.
  • Pokud máte potíže s dýcháním nebo trpíte silným otokem, zavolejte si záchranku. * Pokud jste byli vystaveni kouři z pálení jedovatých rostlin, ihned jeďte na pohotovost.
  • Pokud máte vyrážku v očích, v ústech, v nose nebo na genitáliích, nebo pokud máte vyrážku na více než čtvrtině těla, měli byste si zajít k lékaři. Také navštivte lékaře v případě, že se vyrážka během několika dnů nezačne zlepšovat. Lékař vám předepíše kortikosteroidové masti, které vám uleví od svědění.
  • Pokud máte vysokou horečku, z vyrážky vám vytéká hnis, nebo máte citlivou pleť, měli byste ihned zajít k lékaři a přesvědčit se, že nemáte infekci.

[4]

Reklama

Související články

Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak zvýšit hladinu kortizoluJak zvýšit hladinu kortizolu
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 119 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 651 krát
Stránka byla zobrazena 4 651 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama