Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zubní kazy jsou malé otvory v zubu, které jsou způsobeny rozkládáním zubu. Tvoří se jako důsledek hromadění bakterií a plaku na povrchu zubu, špatné dentální hygieny a (podle některých zubařů) také kvůli nedostatku minerálů ve stravě. Nové důkazy ovšem naznačují, že je možné léčit si zubní kazy v pohodlí domova kombinací zdravého stravování a navrácení minerálů zubům. Tento článek vás provede oběma těmito možnostmi a poskytne vám rady ohledně prevence zubních kazů.

Část 1
Část 1 ze 3:
Zajděte si k zubaři

 1. 1
  Jaké jsou příčiny a příznaky zubních kazů? Je důležité si příznaky uvědomit co nejdříve, abyste měli náskok a mohli kazy začít léčit dříve, než se zvětší a budou více bolet. Pokud trpíte některým z těchto příznaků, je možné, že máte zubní kaz:
 2. 2
  Zajděte si k zubaři. Doporučujeme chodit k zubaři asi dvakrát do roka. Pokud máte pocit, že byste mohli mít zubní kaz, nečekejte na běžnou kontrolu a co nejrychleji se k zubaři objednejte. U vyšetření:
  • Popište své příznaky a známky rozkladu zubů, které pociťujete. Díky tomu umožníte zubaři snáze najít zubní kaz.
  • Podstupte vyšetření. Lékař provede vyšetření, aby potvrdil, zda máte zubní kaz. Většinou použije tvrdý kovový nástroj, kterým bude na povrchu zubu hledat měkká místa, která značí přítomnost kazů.
 3. 3
  Podstupte fluoridovou léčbu. Tento typ léčby se používá pro mírně rozvinuté kazy a dokáže zubům opět navrátit jejich zdraví.
  • Zuby vám zubař natře lakem, tekutinou, nebo pěnou, která je zakryje a posílí zubní sklovinu.
  • Zubař vám fluorid nanese na zuby jedním nebo dvěma způsoby – buďto přímo na zuby, nebo na tácek, který skousnete. Celá procedura trvá asi 3 minuty. [2]
 4. 4
  Nechejte si udělat plombu. Plomby se používají v případech, kdy jsou zuby zničené více a zubní kaz projde hlouběji skrz zubní sklovinu.
  • Nejprve zubař kaz odstraní pomocí vrtačky a potom díru zaplní porcelánem nebo stříbrným amalgámem.
  • Stříbrný amalgám může obsahovat stopy rtuti, což představuje určitá zdravotní rizika. Pokud se chcete amalgámu vyhnout, zeptejte se lékaře na plomby z jiných materiálů.
  • Je možné, že vám zubař plombu neudělá při jediné návštěvě. Záleží na tom, jak pokročilý zubní kaz máte. [3]
 5. 5
  Nechejte si dát korunku. Korunky jsou speciálně vyrobené pokrývky zubů, kterými lze také léčit zubní kazy. Jsou nezbytné pouze v případech, kdy jsou zubní kazy velmi pokročilé. Korunky se vyrábějí z materiálu podobného zubům, který je připojen ke kovu.
  • Zubař vám vrtačkou odstraní uhnilou část zubu a udělá odlitek.
  • Odlitek se potom naplní materiálem, jako je porcelán, zirkonium, nebo zlato a vyrobí se korunka, která nahradí mrtvý zub.
  • Až bude korunka hotová, zubař jim cementem připojí k zubu. Kvůli korunce budete muset zubaře navštívit víckrát. [1]
 6. 6
  Nechejte si udělat kořenový kanálek. Kanálek je jedinou možností v případě, že zub uhnil celý a i jeho vnitřek je mrtvý, nebo poškozený.
  • Při tomto zákroku zubař provede řez u horní strany zubu a odstraní odumřelou tkáň zevnitř zubu. Potom zub zaplní gumovým materiálem a zpevňující pastou.
  • Někdy je nutné zub přikrýt i korunkou, aby se nezlomil. Je možné to provést zároveň se zubním kanálkem, nebo o několik měsíců později.[4]
 7. 7
  Pokud není možné zub zachránit, je nutné ho vytrhnout. Jediná možnost u velmi pokročilých zubních kazů je extrakce.
  • V tomto případě je zub skutečně vážně poškozen a není možné ho zachránit jiným způsobem.
  • Po vytržení zubu na jeho místě zůstane mezera. Z estetických důvodů je to nežádoucí, ale kromě toho to může způsobit pohyb ostatních zubů a další problémy.
  • Proto byste si měli pořídit zubní implantát a nechat si vytržený zub nahradit. [1]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Domácí léčba zubních kazů

 1. 1
  Je skutečně možné vyléčit si zubní kazy v pohodlí domova. Nové výzkumy potvrzují, že konvenční přístupy k léčení zubních kazů se mohou mýlit a že je skutečně možné se vyléčit doma. Zní to sice zvláštně, ale zamyslete se nad tím – když je možné, aby se zahojily kosti a kožní tkáně, proč by se nemohly zahojit i zuby?
  • Většina zubařů věří tomu, že vrtání a plombování je jediným způsobem, jak se vypořádat se zubními kazy a že jakmile zub začne uhnívat, nelze to nijak zastavit. Výzkumy doktora Westona Price (uznávaného zubaře 20. století) tvrdí, že je možné zubním kazům předcházet, zpomalovat jejich vývoj a dokonce je i vyléčit pomocí úpravy stravování.
  • Doktor Price studoval zuby u domorodých kmenů, které nebyly nikdy vystaveny západním potravinám a nepečovaly o své zuby tak jako lidé v civilizovaném světě. Zjistil, že přestože si tito lidé nikdy nečistili zuby a často měli v ústech zbytky potravy, měli silné a zdravé zuby bez známek kazů.
  • Jakmile ovšem tyto domorodé kmeny začaly jíst západní potravu plnou zpracovaných potravin a s nedostatkem esenciálních vitamínů a minerálů, jejich zuby se začaly kazit podobně jako u většiny lidí v civilizovaném světě. Tento jev se potvrdil u široké škály lidí různého věku a rasy. Závěr je tedy takový, že na zubní kazy má vliv spíše strava, než dentální hygiena.
  • Mnoho lidí se již rozhodlo nepodstoupit klasické lékařské procedury spojené s léčbou kazů a pokusit se vyléčit si zubní kazy sami doma kombinací vhodného stravování, zubní hygieny a navrácení potřebných minerálů do těla. [5]
 2. 2
  Omezte konzumaci potravin s obsahem kyseliny fytové. Ve formě kyseliny fytové se v rostlinných potravinách ukládá fosfor. Najdete ji hlavně v obilovinách, semenech, ořechách a luštěninách. Tyto potraviny jsou sice obecně zdravé, ale mohou mít negativní vliv na zdraví zubů a kostí.
  • Kyselina fytová omezuje správnou absorpci fosforu a dalších minerálů, jako je vápník, hořčík, železo a zinek, na které se váže. Tyto sloučeniny se nazývají fytáty.
  • Když máte v těle příliš vysokou hladinu fytátů, krevní chemie je tím ovlivněna a tělo přechází do režimu přežití, ve kterém si vytahuje důležité minerály, jako je vápník a hořčík, ze zubů a z kostí. Kvůli tomu jsou zuby oslabeny a objevují se kazy. [6]
  • Pokud chcete předejít tomuto rozkladu, měli byste omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem kyseliny fytové, jako jsou obiloviny, fazole a ořechy.
 3. 3
  Navraťte svým zubům minerály. Je důležité zubům navrátit důležité minerály, jinak se nebudou moci uzdravit. Můžete začít používat fluoridovou zubní pastu nebo ústní vodu.
  • Pokud se fluoridu vyhýbáte, vyrobte si vlastní pastu z 5 dílů vápníkového prášku, 1 dílu křemeliny, 2 dílů jedlé sody, 3 dílů xylitolu a 3-5 dílů kokosového oleje. [7]
  • Můžete si také proplachovat ústa vápníkem a hořčíkem rozpuštěným ve vodě. Pomůžete tím svým zubům dvěma způsob: za prvé jim dodáte minerály a za druhé neutralizujete kyseliny způsobující zubní kazy a udržíte v ústech zásadité prostředí.
 4. 4
  Berte potravinové doplňky. Většina lidí z potravy nezískává dostatek minerálů a vitamínů, protože nejí dostatečně zdravě, takže je pro ně vhodné brát tyto živiny ve formě tablet.
  • Berte olej z tresčích jater a máselný olej. Tyto dva potravinové doplňky obsahují vitamíny A, D a K, které jsou rozpustné v tucích a jsou nezbytně důležité pro zdravé zuby. Můžete je brát zvlášť, nebo společně ve formě jediné kapsle.
  • Berte vitamín D. Tento vitamín doktor Price doporučuje jako nejúčinnější lék na zubní kazy. Když budete pouze brát tento vitamín, měli byste zaznamenat výrazné zlepšení stavu vašich zubů.
  • Berte také vápník, hořčík a vitamín C.
 5. 5
  Jezte potraviny, které pomáhají zubům. Pokud chcete mít silné, zdravé a bílé zuby, budete muset jíst více jídel, které podporují jejich zdraví. Nejlepší je začít jíst zdravé potraviny.
 6. 6
  Dodržujte zásady dentální hygieny. Přestože je při domácím léčení zubních kazů důležitější jíst vhodné potraviny, nesmíte zapomínat na správnou dentální hygienu, která vám pomůže zbavit se bakterií. Předejdete tím novým zubním kazům a zpomalíte vývoj těch stávajících.
 7. 7
  Řešte bolesti zubů. Pokud máte bolesti, neměli byste tiše trpět. Existuje několik věcí, které vám pomohou vyřešit vaši bolest do doby, než se kaz začne léčit, nebo než navštívíte lékaře. Zkuste následující tipy:
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Prevence zubních kazů

 1. 1
  Minimálně dvakrát denně si čistěte zuby. Je důležité si čistit zuby alespoň dvakrát denně, protože se tím zbavíte škodlivých bakterií.
 2. 2
  Nezapomeňte na zubní nit. Měli byste si čistit zuby nití každý den, ideálně večer před čištěním kartáčkem.
  • Zubní nit vás zbaví bakterií a zbytků jídla z mezizubních prostor, do kterých se nedostane zubní kartáček.
  • Vyčistěte si nití všechny mezizubní prostory, zejména ty, které jsou vzadu a není snadné se k nim dostat. Postupujte opatrně, abyste si nepoškodili dásně.
 3. 3
  Používejte ústní vodu. Když budete pravidelně používat ústní vodu, zbavíte se bakterií, zubního plaku, předejdete zánětům dásní a ochráníte se před zápachem z úst.
  • Používejte ústní vodu s obsahem fluoridu, která zubům dodá potřebné minerály a zabije kyselinotvorné bakterie.
 4. 4
  Choďte pravidelně k zubaři. Je důležité chodit k zubaři dvakrát do roka, abyste měli jistotu, že včas zjistíte, zda máte kazy.
  • Když budete chodit pravidelně k zubaři, budete schopni odhalit všechny kazy dost brzy, takže vám v případě kazu bude stačit jednoduchá fluoridová péče, místo bolestivého a drahého zubního kanálku.
  • Zubař vám může zuby také důkladně vyčistit.
 5. 5
  Nechejte si zuby zatmelit. Pokud zatím nemáte v zubech tmel, můžete si ho nechat udělat a ochránit tím své zuby před kazy.
  • Tmel je tenká plastová pokrývka, která se dává na zadní zuby, aby bránila bakteriím a plaku usazovat se na těchto zubech a způsobovat kazy.
  • Tmel se většinou dává dětem hned jak jim vyrostou moláry, ale tento druh tmelu vydrží pouze deset let, takže je nutné ho pravidelně vyměňovat. [12]
 6. 6
  Žvýkejte žvýkačky bez cukru. Některé druhy žvýkaček bez cukru mohou vaše zuby chránit před kazy, protože při žvýkání se vylučují sliny, které jsou antibakteriální a pomáhají odplavovat kousky potravy přichycené mezi zuby. [13]
  Reklama

Tipy

 • Čistěte si zuby s trochou jedlé sody.
 • Když budete chodit pravidelně k zubaři, budete se moci kazům vyhnout.
Reklama

Varování

 • Můžete si koupit fluoridový roztok i bez předpisu, ale tyto roztoky neobsahují tolik fluoridu jako profesionální roztoky, které dostanete pouze u zubaře.
 • Někdy se kazy vyvíjejí bezbolestně. Když se ovšem zvětší, příznaky se většinou značně zhorší.
 • Zubní kazy způsobuje mnoho faktorů. Mohou se vytvořit jako důsledek špatného čištění zubů, kvůli zvýšené konzumaci sladkých potravin a nápojů a kvůli bakteriím, které již máte v ústech.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 66 248 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 66 248 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama