Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete vědět, jak vylít beton, může vám to při drobných úpravách domu ušetřit pár stovek. Beton přitom zvládnete vylít s nástroji, které najdete v kůlně či v garáži – pro malé projekty nepotřebujete žádné speciální náčiní. Práce s betonem chce trochu síly, protože je směs poměrně těžká. Pak už vám jen stačí projít pár jednoduchých kroků a můžete začít betonovat.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava

  1. 1
    Odstraňte z dané plochy všechny předměty a materiál, který by mohl betonáži překážet. Sem patří tráva, kameny, stromy, keře, a také starý beton. Vše odstraňte, dokud neodhalíte holou zeminu.
  2. 2
    Připravte si podklad. Podklad je jiným označením materiálu, na kterém bude beton ležet. Obvykle se používá zásypový materiál nebo štěrk, pokud je však na místě velmi hutná a stabilní zemina, může občas posloužit i ta. [1]
    • Zemina pod podkladem se nazývá podloží. Beton přitom bude jen tak pevný, jak pevné je podloží. [2] Zamyslete se nad tím: pokud se podloží sesune, propadne nebo jinak pohne, dojde k narušení integrity betonu. Než tedy vysypete podklad, zajistěte, aby bylo podloží zhutněné a zajištěné.
    • Řada profesionálů používá jako podklad hrubý či jemný štěrk. Hrubý štěrk neobsahuje malé kamínky, takže přes něj dobře protéká voda. Navíc je levnější. Nevýhodou je menší kompaktnost než v případě jemného štěrku. Ten lze lépe zhutnit, je však obvykle dražší.
    • Položte 10 – 20 cm silnou vrstvu podkladu ze zvoleného materiálu, a tu pak zhutněte ručním dusadlem nebo vibrační deskou. U malých projektů je použití vibrační desky asi zbytečnost, dosáhnete však lepšího zhutnění.
  3. 3
    Připravte si formu (šalunk). Obvykle jde o dřevěný rám po obvodu betonované plochy, zajištěný speciálními hřeby a šrouby. S kvalitní formou dosáhnete lepšího povrchu betonu. Při tvorbě šalunku musíte pamatovat na několik věcí:
    • U čtvercových a obdélníkových forem dbejte na to, aby měly rohy úhel 90°. Svinovacím metrem změřte obě úhlopříčky čtverce nebo obdélníku. Měly by být dokonale stejné. Pokud nejsou, budete formu muset předělat.
    • Nezapomeňte také dát formě mírný spád. Pokud ji uděláte dokonale vodorovnou, bude se uprostřed vašeho krásného betonu držet voda. Abyste tomu zamezili, udělejte na formě mírný spád okolo 2 cm na každý metr. Pokud se potřebujete držet určitých mír, je možné udělat spád jen 1 cm na metr.
  4. 4
    Zvažte, zda do formy nepřidat kari síť či armaturu (volitelné). Kari síť a armatura dodá pevnost, zvláště u hodně zatěžovaných staveb, jako jsou příjezdové cesty. Pokud betonujete povrch, který neponese velkou zátěž, bylo by použití kari sítě či armatury asi zbytečné. Oba druhy zpevnění pak mají své klady a zápory:
    • Kari sítě udrží zabrání rozrůstání a šíření malých prasklin, a také zajistí pevnost ve dvou směrech (kari síť je svařená, zatímco armatury se obvykle jen svazují). Nevýhodou je, že neposkytuje příliš dobrou strukturální integritu.
    • Armatura často zajistí lepší strukturální integritu a lépe se hodí pro hodně zatěžované povrchy. Na druhou stranu, proti prasklinám příliš nepomáhá.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vylévání

  1. 1
    Umíchejte beton. Beton je směsí cementu, písku a hrubé látky (štěrku) v poměru 1:2:4. Voda se přidává do suché směsi, aby všechny složky provázala.
    • Do míchačky přidejte určené množství vody, a poté betonovou směs. Směs můžete také umíchat lopatou v kolečku. Vody používejte co nejméně, protože vám sice usnadní práci s betonem, zároveň jej však oslabí. Sušší směs betonu lépe odolává prasklinám. Zapněte míchačku. Směs se zjemní a propojí. Vypněte míchačku.
  2. 2
    Nalijte beton do formy. Někdy můžete nechat beton vylít do formy přímo z nákladního auta. V ostatních případech jej naložte na kolečka a sypte do formy, dokud nebude plná. K tomu si přizvěte pár pomocníků, kteří budou beton ve formě lopatami, hráběmi a stahovacími deskami rozhrnovat.
  3. 3
    Stáhněte vrchní vrstvu betonu. Začněte z nejvyššího místa formy a s pomocí stahovací latě mokrý beton srovnejte. Stahování zahrnuje šoupání širokým prknem tam a zpět, pokud možno přímo po formě, čímž dojde k zarovnání povrchu.
    • Propracujte se odshora dolů a jemně beton stahujte, dokud nedosáhnete rovného povrchu. Povrch sice ještě není finálně upravený, už by však měl začít vypadat upraveněji a profesionálněji.
  4. 4
    Stažený beton uhlaďte, aby se povrch lépe spojil. Odteď budete muset pracovat rychle, protože beton rychle tuhne. Hlazení sestává ze dvou kroků:
    • Použijte hladící velký nástroj, zvaný stahovací deska, kterým zatlačíte kamínky a vytáhnete na povrch jemný beton (bez štěrku). Dosáhnete toho tak, že budete hladící desku tlačit od sebe s mírně nadzvednutou zadní hranou, a pak zase přitahovat k sobě s nadzvednutou přední hranou.
    • Přejeďte povrch magnéziovým ručním hladítkem. Když na povrch vystoupá trocha vody, dělejte hladítkem po povrchu táhlé pohyby, jako byste zametali.
  5. 5
    Každých 150 – 180 cm drážkovačem udělejte do betonu dotvarovací drážky. Udělejte si z desky pravítko a vytvořte v betonu pravidelné zářezy. Ty zamezí praskání betonu v důsledku změny teplot. Drážky by měly být hluboké asi 1/4 tloušťky betonu.
  6. 6
    Vyrobte si neklouzavý povrch. Koštětem zametejte po povrchu betonu, aby vznikl dezén. Beton díky tomu nebude při namočení klouzat. K vytvoření jemnější textury můžete použít také měkký kartáč. K dosažení hladšího, avšak stále texturovaného povrchu, můžete po betonu kroužit zednickou lžící. Dejte si pozor, aby nebyly drážky tak hluboké, že by na povrchu zůstávala stát voda. Stojící voda by porušila pevnost betonu.
    • Pokud při zametání betonu zůstávají na koštěti kousky betonu, je ještě příliš čerstvý. Přejeďte jej znovu magneziovým hladítkem, abyste uhladili stopy po koštěti, a zkuste to později.
  7. 7
    Beton nechte ztvrdnout a penetrujte ho. Beton byste měli nechat 28 dní zrát, přičemž nejkritičtější je první den. Profesionálové doporučují beton po vylití penetrovat. Díky penetraci se beton uzavře a bude lépe zrát, a navíc nebude praskat a ztrácet barvu.
  8. 8
    Udržujte beton. Ačkoliv je beton často považován za bezúdržbový povrch, s pravidelnou údržbou vám poslouží nejlépe. Pravidelným omýváním mýdlovou vodou dosáhnete nejlepšího vzhledu betonu, zatímco občasná penetrace (cca. každých pět let) pomůže beton ochránit před opotřebením.
    Reklama

Tipy

  • Beton můžete s pomocí speciálních barviv nabarvit do řady odstínů. Zvolte barvy, které se hodí k vašemu domu nebo zahradě. Barvivo přidávejte, když do betonu vmícháváte vodu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Formu (šalunk)
  • Kámen
  • Kari síť nebo armaturu
  • Beton
  • Vodu
  • Míchačku, nebo kolečko a lopatu
  • Hladítko
  • Zednickou lžíci
  • Desky
  • Koště

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 347 krát
Stránka byla zobrazena 8 347 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama