Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dobře naleštěné boty jsou nezbytným doplňkem jakéhokoliv formálního oblečení a když vejdete do místnosti, udělají dobrý dojem. Je několik způsobů leštění obuvi - od jednoduchého leštění jelenicovým hadříkem, přes leštění po vojensku plivancem, až k odvážnému leštění ohněm. Čtěte níže, abyste zjistili, který způsob je pro vás.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Leštění krémem na boty

 1. 1
  Shromážděte si pomůcky na leštění obuvi. Důkladné vyleštění vašich bot bude vyžadovat konkrétní přípravky, které si všechny můžete zakoupit ve speciální sadě na leštění obuvi nebo je můžete dát dohromady po jednotlivých kusech. Bezpodmínečně budete potřebovat plechovku krému na boty, kartáč z koňských žíní a jemný hadřík.
  • Krémy na boty jsou dostupné v různých barvách od hnědé, přes černou k univerzálním. Zkuste sehnat krém, který má, pokud možno, co nejblíže k původní barvě bot.
  • Krémy na boty jsou také dostupné ve voskové i krémově variantě; krémová leštidla nasáknou do kůže a udělají jí poddajnější, kdežto vosková leštidla udělají boty voděodolnější. Pokud možno pořiďte si plechovku od každého a střídejte je ob jedno leštění.
  • Jemný hadřík může být speciální hadřík na leštění, jako je " jelenicový " nebo prostě jen staré tričko.
  • Navíc můžete mít leštící kartáč (používá se na nanášení krému), kartáček na zuby nebo vatové tyčinky, přípravek na podrážky a čistič a kondicionér na kůži.[1]
 2. 2
  Připravte si pracovní prostor. Je důležité připravit si pracovní prostor, abyste se vyvarovali zanesení krému na boty na jakýkoliv nábytek nebo na podlahu. Krém na boty může být extrémně těžké odstranit, takže ho nechcete nikde jinde než na vaší obuvi.
  • Položte na zem nebo pracovní povrch noviny nebo staré papírové tašky a přineste si polštář nebo pohodlnou židli - leštění bot může nějakou dobu trvat.
  • Pokud plánujete odvést na vašich botách velmi pečlivou práci, je asi dobré vyndat před leštěním tkaničky. Tímto způsobem bude snadno dostupný i jazyk.
 3. 3
  Vyčistěte boty, abyste odstranili všechnu špínu. Před leštěním otřete povrch každé boty kartáčem s koňskými žíněmi nebo navlhčeným hadrem, abyste odstranili všechnu špínu, prach, sůl nebo jiné nečistoty. To je důležité, protože pokud nějaké nečistoty zůstanou na povrchu boty, můžou botu při leštění poškrábat.
  • Než přejdete k dalšímu kroku, nechte boty úplně zaschnout.
  • Pokud boty vypadají velmi špinavě nebo obnošeně, možná je budete před leštěním chtít vyčistit pečlivěji za použití čističe a kondicionéru na kůži. [2]
 4. 4
  Naneste krém na boty. Použijte staré tričko nebo leštící kartáč k nanesení rovnoměrné vrstvy krému na povrch první boty. Abyste opravdu zapracovali krém do každé části boty, použijte krouživé pohyby. Extra pozornost věnujte špičce a patě, které mohou potřebovat vrstvu krému navíc a mají tendenci nejvíce se opotřebovávat.
  • Pokud pro tento krok používáte staré tričko nebo hadr, zkuste obalit hadr těsně kolem vaší ruky a použijte váš ukazováček a prostředníček k zapracování krému do boty.
  • Možná budete chtít také vyleštit část podrážky mezi patou a špičkou, která se nedotýká země, protože ta může být při chůzi viditelná.
  • Použijte kartáček na zuby nebo vatovou tyčinku k zapracování krému do těžko dostupných míst, jako jsou horní hrany a štěrbiny na nártu.
  • Jakmile dokončíte leštění první boty, položte jí stranou na noviny a začněte stejný proces s druhou botou. Nechte první botu schnout zhruba 15 minut, než přejdete k dalšímu kroku. [3]
 5. 5
  Odstraňte přebytečný krém kartáčem na leštění obuvi. Jakmile je krém zaschlý, můžete začít odstraňovat přebytky vaším kartáčem na boty s koňskými žíněmi. Okartáčujte prudce celou botu krátkými stejnými tahy. Pamatujte, že pohyb by měl vycházet z vašeho zápěstí, ne z vašeho loktu.
  • Tento krok je k odstranění přebytečného krému nezbytný, protože teplo vzniklé z rychlých tahů pomáhá zbytku krému vsáknout.
  • Ačkoli můžete na většinu kroků při leštění obuvi použít staré triko nebo hadr, pro tento konkrétní krok je nezbytný vhodný leštící kartáč, který nemůže být ničím nahrazen.
  • Ujistěte se, že používáte jiný kartáč pro každou barvu krému. Jinak podstupujete riziko, že na obuv přidáte předchozí barvu. Obzvlášť, když je předchozí krém tmavší než současný.
  • Možná budete chtít v tuto chvíli znovu použít čistou vatovou tyčinku nebo kartáček na zuby k odstranění přebytečného krému ze štěrbin a prasklin. [1]
 6. 6
  Vyleštěte boty hadříkem. Závěrečným krokem v leštícím procesu je vzít staré (čisté) tričko nebo jelenicový hadřík a leštit boty, dokud nedosáhnete vysokého lesku. Použijte k leštění energické pohyby ze strany na stranu - to může být jednodušší za použití držáku na leštění bot, nebo když máte botu na sobě.
  • Někteří lidé doporučují před leštěním dýchnout na špičku boty (jako byste chtěli zamlžit zrcadlo), abyste dodali trochu lesku navíc. [4]
  • Pokud chcete, můžete také nanést přípravek na podrážku na vnější hrany podrážky, abyste jim dodali hezký lesk, ale je to úplně na vás.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Vojenské leštění

 1. 1
  Připravte si boty a naneste první vrstvu krému. První kroky při mokrém leštění jsou stejné jako výše. Nejprve je třeba vyčistit boty vlhkým hadrem nebo kartáčem s koňskými žíněmi a odstranit všechnu špínu a nečistoty. Potom nanesete za použití hadříku nebo leštícího kartáče první vrstvu krému malými krouživými pohyby, abyste opravdu zapracovali krém do kůže.
  • Nechte krém zhruba 15 minut schnout, než přejdete k dalšímu kroku.
 2. 2
  Namočte hadřík nebo vatovou kuličku do vody. Mokré leštění vyžaduje k nanesení následujících vrstev krému použití vlhkého hadříku nebo vatové kuličky. Pokud používáte hadřík, ujistěte se, že ho pevně obalíte kolem vaší ruky a zakryjete ukazováček a prostředníček. Namočte prsty zabalené v hadříku do misky vody, dokud nebudou mokré, ale ne kapající.
  • Voda se používá k tomu, aby se zabránilo krému přichytit se k hadříku a aby místo toho zůstal na botách.
  • Někteří lidé preferují místo vody použití lihu.
 3. 3
  Vyleštěte boty. Vezměte si botu a začněte vlhkým hadrem nebo vatovou kuličkou leštit první vrstvu zaschlého krému. Pracujte pomalu a používejte malé krouživé pohyby, abyste opravdu zapracovali krém do boty. Mokré leštění je o vytříbenosti, ne o rychlosti.
  • Postupujte od špičky k patě, vždy na jedné straně boty.
  • Když první bota dostane hezký rovnoměrný lesk, přejděte k druhé.
 4. 4
  Znovu namočte hadřík do vody a naneste druhou vrstvu krému. Když skončíte s leštěním a boty budou úplně suché, namočte hadřík nebo vatovou kuličku znovu do vody a vyždímejte, dokud nebude jen vlhký. Použijte tento navlhčený hadřík k nanesení druhé tenké vrstvy laku na povrch boty za použití stejné pečlivé techniky jako předtím.
  • Po této druhé vrstvě byste měli začít vidět mlhavý lesk vznikající na povrchu boty. [5]
 5. 5
  Pokračujte v nanášení dalších slabých vrstev krému na boty mokrým hadříkem, dokud nedosáhnete požadovaného lesku. Povrch boty by měl být perfektně hladký a rovnoměrný, s leskem jako sklo.
  • Je velmi důležité, abyste nanesli několik slabých vrstev na rozdíl od jedné nebo dvou silných - to umožní každé následující vrstvě navázat na předcházející, a dodá to leštěným botám jakoby zrcadlový povrch. [6]
  • Pokud chcete, můžete použít jelenici nebo staré triko, abyste boty na závěr před nošením přeleštili, i když to nemusí být potřeba.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Leštění ohněm

 1. 1
  Očistěte boty. Před leštěním vašich bot ohněm budete potřebovat odstranit všechnu špínu nebo nečistoty vlhkým hadrem nebo kartáčem s koňskými žíněmi. To zabrání, aby se povrch boty při leštění poškrábal. Někteří lidé také před leštěním ohněm používají techniku známou jako "svlékání" při které se z bot v podstatě odstraní všechny předchozí vrstvy krému. Ke svléknutí vašich bot:
  • Naneste několik kapek lihu na každou botu a zapracujte ho do povrchu bavlněným hadrem. Měli byste zaznamenat, jak se do hadříku vsakují předešlé vrstvy krému.
  • Může chvíli trvat, než dokončíte tento proces a získáte rovnoměrně obnažený povrch bot, ale vyplatí se to, protože boty budou tak lesklé, že se v nich budete moci vidět!
 2. 2
  Zapalte krém na boty zapalovačem. Teď přichází ta zábavná část. Otevřete plechovku s krémem na boty (většina běžných značek krémů na boty bude dobře fungovat) a podržte jí dnem vzhůru nad zapalovačem. Škrtněte zapalovačem a nechte povrch krému vzplanout. Rychle otočte plechovku, aby ani trochu roztékajícího krému neukáplo na podlahu.[7]
  • Nechte krém několik sekund hořet, potom uhaste oheň sfouknutím nebo opatrným zavřením víčka.
  • Když znovu otevřete plechovku, povrch laku by měl být rozteklý a mazlavý.
  • Buďte při použití této metody leštění obuvi extrémně opatrní. Oheň je nebezpečný a může způsobit popáleniny. Nejlepší je nosit při tom rukavice a mít poblíž kýbl s vodou pro případ nouze.
 3. 3
  Naneste rozteklý krém na boty vlhkým hadrem. Obalte si kolem ruky staré triko a namočte ho do hrnku s teplou vodou tak, aby byl mokrý, ale nekapal. Namočte tento vlhký hadr do rozteklého krému a začněte ho nanášet malými krouživými pohyby na boty.
  • Dejte si na čas a snažte se krém do bot opravdu zapracovat v hladké rovnoměrné vrstvě. Nezapomeňte zapracovat krém do všech těžko dostupných prasklin nebo štěrbin.
  • Pokud potřebujete víc krému, nebo začíná být hadřík příliš suchý, namočte ho znovu do vody a krému.
 4. 4
  Pokračujte v nanášení slabých vrstev krému, dokud se bota nezačne lesknout. V závislosti na botě můžete potřebovat přidat několik vrstev krému, abyste dosáhli požadovaného lesku. Používejte při máčení vlhkého hadříku do rozteklého krému a rovnoměrném zapracovávání do bot pokaždé stejnou techniku.
  • Pamatujte, že je lepší použít několik slabých vrstev krému než jednu nebo dvě silné.
  • Ujistěte se, že necháte každou další vrstvu krému úplně zaschnout, než přejdete k další. Leštění obuvi vyžaduje hodně trpělivosti.
 5. 5
  Zahřejte povrch bot zapalovačem nebo vysoušečem vlasů. Tento krok je naprosto dobrovolný, ale opravdu pomůže dodat vašim botám lesk. Vezměte si zapalovač (nebo fén nastavený na vysokou teplotu) a pohybujte plamenem přes celý povrch boty.
  • Plamen by se ve skutečnosti nikdy neměl dotknout boty, ale měl by být dostatečně blízko, aby dovolil krému tát.
  • Nikdy nedržte plamen nad jedním místem, nebo kůži spálí. Neustále s ním pohybujte, jako když sprejujete barvou. Přestaňte jakmile krém trochu roztaje a povrch boty vypadá mokrý. [7]
  • Nechte boty stranou 15 až 20 minut, dokud rozteklý krém nezaschne.
 6. 6
  Naneste závěrečnou vrstvu krému. Teď můžete nanést použitím stejné techniky jako předtím závěrečnou vrstvu krému. Vaše boty by teď měly být extrémně lesklé, vypadající téměř jako sklo. Pokud chcete můžete použít jelenicový nebo jakýkoliv čistý hadřík, který nepouští vlákna, a boty naposled přeleštit.
  Reklama

Tipy

 • Mezi leštěním obuvi obnoví lesk rychlé okartáčování. Také to odstraní prach a špínu, která se nahromadí při chůzi.
 • Pokud máte spoustu bot různých barev, možná si budete chtít místo investování do tolika barev koupit univerzální krém.
 • Jiný způsob, jak můžete v nouzi naleštit boty, je banánem.
 • Silikonové houbičky používané ustavičně místo krémů mohou způsobit zamlžení. Používejte je pouze na cestách nebo příležitostně.
 • Krémy na boty obsahují alkohol. Kůže není jiná než vaše pleť. Pokud na ní dáte alkohol, vysuší jí a ustavičné používání povede k praskání. V tekutých a tvrdých voscích je více alkoholu než v krémových leštidlech, takže je podle toho používejte.
 • Krémy se na kůži hromadí (a můžou způsobit vznik matnosti) takže je nejlepší příležitostně použít sedlové mýdlo a kondicionér na kůži k jejímu vyčištění.
 • Použijte vhodný tekutý krém na boty na vnější a horní podešev stejně tak jako na kožené podpatky.
 • Pro silnější lesk použijte vosk a pro něco mezi bude stačit tekutý krém. Vosk chrání boty a nedovolí dešti je poskvrnit.
Reklama

Varování

 • Krém na boty dělá nepořádek, takže abyste ochránili povrch pod pokusem o vyleštění bot, položte na něj nějaké noviny.
 • Základní leštící technika je účinná na základní společenské boty, ale pro opravdu "silný" nebo "vojenský" lesk je ve skutečnosti použití kartáče a leštícího hadříku horší. Silného lesku můžete ve skutečnosti dosáhnout pouze leštěním plivancem (častěji vodou než plivancem, protože sliny jsou pro leštidlo špatné) nebo ohněm.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tekutý nebo voskový krém na boty
 • Kartáč
 • Jemný hadřík
 • Krabici na skladování přípravků

O tomto wikiHow

Rio Jongsae Kim
Spoluautor od:
Specialista na péči o obuv a tašky
Tento článek spoluautor od Rio Jongsae Kim. Rio Jongsae Kim je specialista na opravy obuvi a tašek a majitel Kim's Shoe & Bag Repair ve Vancouveru, BC, Kanada. S více než 40 lety zkušeností se Rio a Kim’s Shoe & Bag Repair specializují na opravy a rekonstrukce koženého a luxusního zboží včetně obuvi, kabelek a doplňků. Zkušenosti a oddanost Ria kvalitním opravám a restaurování vedly k tomu, že jeho práce byla uvedena na Yahoo, Insider a MSN. Tento článek byl zobrazen 8 082 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 8 082 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama