Jak vylisovat květiny

V tomto článku:Použití lisu na květinyLisování v knížceLisování v mikrovlnceReference

Barvu čerstvých květin můžete udržet několik let, pokud je vylisujete, tedy zploštíte během schnutí. Lisované květiny se již dlouho používají například samostatně zarámované jako dekorace, jako ozdoba přání, i na další projekty. Tady se můžete seznámit s několika způsoby lisování. (Délka lisování závisí na druhu květiny.)

Postup

 1. 1
  Zvolte si květiny, které chcete lisovat. Můžete vybrat květiny ve své zahradě, případně a se svolením i v cizí, nebo natrhat luční kvítí, které roste volně na poli. Pokud chcete usušit květinu, která neroste ve vašem okolí, můžete pro ni samozřejmě dojít i do květinářství.
  • Květiny sbírejte, když ještě pučí, nebo jakmile se rozevřou. V tu dobu budou mít nejlepší barvu. Dejte pozor, aby květy a okvětní lístky nebyly poničené, potrhané, poškozené hmyzem, nebo uvadlé.
  • Květiny s přirozeně plochým květem, jako jsou macešky, fialky nebo květy jabloně, se lisují o dost snadněji, než trojrozměrné květy typu orchidejí, lilií nebo pivoněk. Můžete ale květinu před sušením rozebrat a potom, až ji budete chtít použít, znovu složit.
 2. 2
  Sbírejte je ve správnou dobu. Pokud nasbíráte květiny, které jsou ještě mokré nebo orosené, riskujete, že vám během lisování začnou plesnivět. Květiny natrhané uprostřed letního odpoledne zase rychleji vyblednou.

1
Použití lisu na květiny

 1. 1
  Sežeňte lis na květiny. Lisy sestávají ze dřeva a kovových šroubů a obsahují arch lepenky a savého papíru. Seženete je v obchodech s uměleckými potřebami nebo přes aukce či inzeráty na internetu.
  • Pokud máte použitý lis, ujistěte se, že v něm jsou čisté papíry i lepenka. Pokud ne, budete je muset nahradit.
   • Recyklujte lepenku z krabic, které najdete doma. Nastříhejte je na kusy podle velikosti vašeho lisu.
   • Nastříhejte archy pergamenového nebo průklepového papíru. Měly by mít stejnou velikost jako lepenka.
  • Pokud lis nemůžete sehnat, můžete si ho snadno sestavit sami.
   • Uřízněte dva kusy překližky o rozměru 23 cm x 30,5 cm.
   • Ve všech rozích, tak aby byla při překrytí na stejném místě, vyvrtejte dostatečně velkou díru na šrouby.
   • Prostrčte šrouby všemi čtyřmi otvory v jedné překližce. Až budete chtít lisovat květiny, přikryjete je druhým kusem překližky a utáhnete pevně matkou.
   • Vystřihněte z lepenky a pergamenového papíru archy, které se vejdou do lisu.
 2. 2
  Připravte lis. Až budete mít nachystané květiny na lisování, odstraňte matice a svrchní díl lisu a odložte je bokem. Na spodní překližku položte jeden kus lepenky a dva savé papíry, které budou plnit funkci „pijáku“.
 3. 3
  Naaranžujte květiny na savý papír. Položte květiny na vrchní arch papíru tak, aby mezi nimi bylo dostatek místa na vyschnutí.
  • Pohrajte si s uspořádáním okvětních lístků tak, aby to vyhovovalo vašemu uměleckému cítění. Můžete je nechat naplocho, nebo některé přeložit, aby vytvořily dojem, že vlají ve větru. Květiny se vylisují v poloze, do které je v lisu naaranžujete.
  • Pokud chcete vylisovat vícerozměrnou květinu, můžete ji buď přeříznout napůl, nebo vylisovat jednotlivé okvětní lístky.
 4. 4
  Vložte zbylé listy papíru a lepenky. Papír opatrně položte přes naaranžované květiny.
  • Opatrně, abyste nenarušili uspořádání květin, vložte druhý „piják“.
  • Položte na něj druhý kus lepenky.
 5. 5
  Květiny vylisujte. Svrchní díl lisu umístěte na šrouby a zlehka ho položte na svrchní arch lepenky. Pomocí matek lis utáhněte. Uložte ho na suché místo.
 6. 6
  Každých pár dní vyměňte savý papír. Jednou za pár dní odšroubujte svrchní díl lisu a vyměňte „piják“. Během lisování absorbuje vlhkost květů, ačkoli to možná necítíte. Jeho výměnou zabráníte nebo omezíte hnědnutí květin.
 7. 7
  Vyjměte květiny z lisu. Po pár týdnech budou květiny úplně suché a ploché. Zlehka otevřete lis, odstraňte svrchní papíry a pinzetou je jemně vyjměte. Můžete je dál použít na výrobu dalších věcí nebo jako ozdobu.

2
Lisování v knížce

 1. 1
  Najděte tlustou, těžkou knihu. Vynikající jsou slovníky, telefonní seznamy a encyklopedie. Vláha z květin může zvrásnit jejich stránky, proto používejte jen knížky, u kterých nevadí, když se poničí.
 2. 2
  Otevřete knížku a položte na ni papír. Budete potřebovat čtyři listy papíru, z nichž dva budou působit jako pijáky. Na oba listy rozevřené knihy tedy položte dva papíry.
 3. 3
  Na jednu stránku naaranžujte květiny. Stejným způsobem, který byl popsán výše, květiny položte na papír nebo je umělecky naaranžujte. Jediné, co vás omezuje, je velikost knížky.
 4. 4
  Zavřete knihu. Dejte pozor, aby se během zavírání květiny neponičily a papír se nevysunul ven.
  • Pokud máte víc květin, můžete je vložit na různá místa v knížce. Musíte mezi nimi ale nechat alespoň 1,3 cm, aby vlhkost z jedné květiny nepoškodila jinou. Příliš velké množství květin může způsobit plíseň.
  • Navrstvěte na knížku, kterou používáte na lisování, další knížky a umístěte ji na suché místo v domě.
 5. 5
  Každých pár dní vyměňte pijáky. Opatrně otevřete knihu na místě, kam jste vložili květy a odstraňte vnitřní listy papíru, které používáte jako piják. Nahraďte je čerstvým savým papírem, knihu znovu zavřete a pokračujte v lisování.
 6. 6
  Vyjměte květiny z knihy. Po několika týdnech budou květiny úplně suché. Opatrně otevřete vložené papíry a vyjměte květiny, nejlépe pinzetou. Můžete použít i prsty, v tom případě ale musíte být velmi opatrní. Květiny jsou teď ohromně křehké.

3
Lisování v mikrovlnce

 1. 1
  Vyrobte si nebo kupte lis do mikrovlnné trouby. Lis do mikrovlnky si můžete koupit, snadno si ho ale vyrobíte i sami. Květiny budete lisovat mezi dvěma keramickými dlaždicemi spojené gumičkou.
  • Nikdy do mikrovlnky nedávejte normální lis na květiny. Mohl by způsobit požár.
  • Knihy, ve kterých lisujete květiny, do mikrovlnky můžete vložit pouze v případě, že jste si jistí, že nemají žádné kovové části.
 2. 2
  Položte na jednu dlaždici kus lepenky a lis papíru. Můžete použít i kancelářský papír nebo filtr do kávovaru.
  • Vzhledem k tomu, že v mikrovlnné troubě květiny schnou rychle, nepotřebujete extra piják navíc.
 3. 3
  Naaranžujte květiny na list papíru. Podle výše uvedeného návodu rozmístěte květiny na papír naplocho nebo umělecky. Jediné, co vás omezuje, je velikost dlaždice.
 4. 4
  Uzavřete lis. Položte přes naaranžované květiny další list papíru, na něj lepenku a nakonec druhou dlaždici. Upevněte dlaždice dohromady pomocí gumiček.
 5. 5
  Vložte lis do mikrovlnky a spusťte ji. Nechte mikrovlnku běžet minutu na nízký výkon, poté lis otevřete a zkontrolujte výsledek. Pokračujte stejným způsobem po krátkých intervalech, dokud nebudou květiny úplně vylisované a suché.
 6. 6
  Hotovo.

Tipy

 • Ujistěte se, že všechno, co používáte, smíte do mikrovlnky vložit. To je extrémně důležité.
 • Listy a stonky můžete lisovat také, ovšem uvědomte si, že tím, že jsou silnější, mohou prodloužit dobu, kterou budou muset v mikrovlnce strávit. Pokud je stonek příliš silný, můžete ho rozříznout napůl.

Varování

 • Nesbírejte chráněné nebo ohrožené květiny ani rostliny.
 • Některé rostliny používají přirozenou sebeobranu, jako jsou například ostré hrany, trny, alergeny nebo jed. Při sběru květin buďte tedy opatrní.
 • Pokud květiny trháte mimo vlastní pozemek, vždy se nejdříve dovolte.

Věci, které budete potřebovat

 • Květiny a další flóra
 • Lis na květiny nebo součástky, ze kterých ho vyrobíte (2 kusy překližky, 4 šrouby, 4 matky, 4 podložky)
 • Tlustá, těžká kniha
 • Lepenka
 • Papír na lisování květin nebo pergamenový papír
 • Keramické dlaždice a gumičky (na lisování v mikrovlnce)

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Koníčky & řemesla

V jiných jazycích:

English: Press Flowers, Italiano: Pressare i Fiori, Español: prensar flores, Deutsch: Blumen pressen, Русский: засушить цветы, Português: Prensar Flores, Français: faire des fleurs pressées, Bahasa Indonesia: Mengeringkan Bunga, Nederlands: Bloemen persen, हिन्दी: फूल प्रेस करें, ไทย: ทำดอกไม้อัดแห้ง, العربية: ضغط الأزهار, 中文: 压制干花

Stránka byla zobrazena 4 620 krát.
Byl tento článek přesný?