Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Barvu čerstvých květin můžete udržet několik let, pokud je vylisujete, tedy zploštíte během schnutí. Lisované květiny se již dlouho používají například samostatně zarámované jako dekorace, jako ozdoba přání, i na další projekty. Tady se můžete seznámit s několika způsoby lisování. (Délka lisování závisí na druhu květiny.)

Postup

 1. 1
  Zvolte si květiny, které chcete lisovat. Můžete vybrat květiny ve své zahradě, případně a se svolením i v cizí, nebo natrhat luční kvítí, které roste volně na poli. Pokud chcete usušit květinu, která neroste ve vašem okolí, můžete pro ni samozřejmě dojít i do květinářství.
  • Květiny sbírejte, když ještě pučí, nebo jakmile se rozevřou. V tu dobu budou mít nejlepší barvu. Dejte pozor, aby květy a okvětní lístky nebyly poničené, potrhané, poškozené hmyzem, nebo uvadlé.
  • Květiny s přirozeně plochým květem, jako jsou macešky, fialky nebo květy jabloně, se lisují o dost snadněji, než trojrozměrné květy typu orchidejí, lilií nebo pivoněk. Můžete ale květinu před sušením rozebrat a potom, až ji budete chtít použít, znovu složit.
 2. 2
  Sbírejte je ve správnou dobu. Pokud nasbíráte květiny, které jsou ještě mokré nebo orosené, riskujete, že vám během lisování začnou plesnivět. Květiny natrhané uprostřed letního odpoledne zase rychleji vyblednou.
  Reklama

Metoda 1 ze 3:
Použití lisu na květiny

 1. 1
  Sežeňte lis na květiny. Lisy sestávají ze dřeva a kovových šroubů a obsahují arch lepenky a savého papíru. Seženete je v obchodech s uměleckými potřebami nebo přes aukce či inzeráty na internetu.
  • Pokud máte použitý lis, ujistěte se, že v něm jsou čisté papíry i lepenka. Pokud ne, budete je muset nahradit.
   • Recyklujte lepenku z krabic, které najdete doma. Nastříhejte je na kusy podle velikosti vašeho lisu.
   • Nastříhejte archy pergamenového nebo průklepového papíru. Měly by mít stejnou velikost jako lepenka.
  • Pokud lis nemůžete sehnat, můžete si ho snadno sestavit sami.
   • Uřízněte dva kusy překližky o rozměru 23 cm x 30,5 cm.
   • Ve všech rozích, tak aby byla při překrytí na stejném místě, vyvrtejte dostatečně velkou díru na šrouby.
   • Prostrčte šrouby všemi čtyřmi otvory v jedné překližce. Až budete chtít lisovat květiny, přikryjete je druhým kusem překližky a utáhnete pevně matkou.
   • Vystřihněte z lepenky a pergamenového papíru archy, které se vejdou do lisu.
 2. 2
  Připravte lis. Až budete mít nachystané květiny na lisování, odstraňte matice a svrchní díl lisu a odložte je bokem. Na spodní překližku položte jeden kus lepenky a dva savé papíry, které budou plnit funkci „pijáku“.
 3. 3
  Naaranžujte květiny na savý papír. Položte květiny na vrchní arch papíru tak, aby mezi nimi bylo dostatek místa na vyschnutí.
  • Pohrajte si s uspořádáním okvětních lístků tak, aby to vyhovovalo vašemu uměleckému cítění. Můžete je nechat naplocho, nebo některé přeložit, aby vytvořily dojem, že vlají ve větru. Květiny se vylisují v poloze, do které je v lisu naaranžujete.
  • Pokud chcete vylisovat vícerozměrnou květinu, můžete ji buď přeříznout napůl, nebo vylisovat jednotlivé okvětní lístky.
 4. 4
  Vložte zbylé listy papíru a lepenky. Papír opatrně položte přes naaranžované květiny.
  • Opatrně, abyste nenarušili uspořádání květin, vložte druhý „piják“.
  • Položte na něj druhý kus lepenky.
 5. 5
  Květiny vylisujte. Svrchní díl lisu umístěte na šrouby a zlehka ho položte na svrchní arch lepenky. Pomocí matek lis utáhněte. Uložte ho na suché místo.
 6. 6
  Každých pár dní vyměňte savý papír. Jednou za pár dní odšroubujte svrchní díl lisu a vyměňte „piják“. Během lisování absorbuje vlhkost květů, ačkoli to možná necítíte. Jeho výměnou zabráníte nebo omezíte hnědnutí květin.
 7. 7
  Vyjměte květiny z lisu. Po pár týdnech budou květiny úplně suché a ploché. Zlehka otevřete lis, odstraňte svrchní papíry a pinzetou je jemně vyjměte. Můžete je dál použít na výrobu dalších věcí nebo jako ozdobu.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Lisování v knížce

 1. 1
  Najděte tlustou, těžkou knihu. Vynikající jsou slovníky, telefonní seznamy a encyklopedie. Vláha z květin může zvrásnit jejich stránky, proto používejte jen knížky, u kterých nevadí, když se poničí.
 2. 2
  Otevřete knížku a položte na ni papír. Budete potřebovat čtyři listy papíru, z nichž dva budou působit jako pijáky. Na oba listy rozevřené knihy tedy položte dva papíry.
 3. 3
  Na jednu stránku naaranžujte květiny. Stejným způsobem, který byl popsán výše, květiny položte na papír nebo je umělecky naaranžujte. Jediné, co vás omezuje, je velikost knížky.
 4. 4
  Zavřete knihu. Dejte pozor, aby se během zavírání květiny neponičily a papír se nevysunul ven.
  • Pokud máte víc květin, můžete je vložit na různá místa v knížce. Musíte mezi nimi ale nechat alespoň 1,3 cm, aby vlhkost z jedné květiny nepoškodila jinou. Příliš velké množství květin může způsobit plíseň.
  • Navrstvěte na knížku, kterou používáte na lisování, další knížky a umístěte ji na suché místo v domě.
 5. 5
  Každých pár dní vyměňte pijáky. Opatrně otevřete knihu na místě, kam jste vložili květy a odstraňte vnitřní listy papíru, které používáte jako piják. Nahraďte je čerstvým savým papírem, knihu znovu zavřete a pokračujte v lisování.
 6. 6
  Vyjměte květiny z knihy. Po několika týdnech budou květiny úplně suché. Opatrně otevřete vložené papíry a vyjměte květiny, nejlépe pinzetou. Můžete použít i prsty, v tom případě ale musíte být velmi opatrní. Květiny jsou teď ohromně křehké.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Lisování v mikrovlnce

 1. 1
  Vyrobte si nebo kupte lis do mikrovlnné trouby. Lis do mikrovlnky si můžete koupit, snadno si ho ale vyrobíte i sami. Květiny budete lisovat mezi dvěma keramickými dlaždicemi spojené gumičkou.
  • Nikdy do mikrovlnky nedávejte normální lis na květiny. Mohl by způsobit požár.
  • Knihy, ve kterých lisujete květiny, do mikrovlnky můžete vložit pouze v případě, že jste si jistí, že nemají žádné kovové části.
 2. 2
  Položte na jednu dlaždici kus lepenky a lis papíru. Můžete použít i kancelářský papír nebo filtr do kávovaru.
  • Vzhledem k tomu, že v mikrovlnné troubě květiny schnou rychle, nepotřebujete extra piják navíc.
 3. 3
  Naaranžujte květiny na list papíru. Podle výše uvedeného návodu rozmístěte květiny na papír naplocho nebo umělecky. Jediné, co vás omezuje, je velikost dlaždice.
 4. 4
  Uzavřete lis. Položte přes naaranžované květiny další list papíru, na něj lepenku a nakonec druhou dlaždici. Upevněte dlaždice dohromady pomocí gumiček.
 5. 5
  Vložte lis do mikrovlnky a spusťte ji. Nechte mikrovlnku běžet minutu na nízký výkon, poté lis otevřete a zkontrolujte výsledek. Pokračujte stejným způsobem po krátkých intervalech, dokud nebudou květiny úplně vylisované a suché.
 6. 6
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Ujistěte se, že všechno, co používáte, smíte do mikrovlnky vložit. To je extrémně důležité.
 • Listy a stonky můžete lisovat také, ovšem uvědomte si, že tím, že jsou silnější, mohou prodloužit dobu, kterou budou muset v mikrovlnce strávit. Pokud je stonek příliš silný, můžete ho rozříznout napůl.
Reklama

Varování

 • Nesbírejte chráněné nebo ohrožené květiny ani rostliny.
 • Některé rostliny používají přirozenou sebeobranu, jako jsou například ostré hrany, trny, alergeny nebo jed. Při sběru květin buďte tedy opatrní.
 • Pokud květiny trháte mimo vlastní pozemek, vždy se nejdříve dovolte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Květiny a další flóra
 • Lis na květiny nebo součástky, ze kterých ho vyrobíte (2 kusy překližky, 4 šrouby, 4 matky, 4 podložky)
 • Tlustá, těžká kniha
 • Lepenka
 • Papír na lisování květin nebo pergamenový papír
 • Keramické dlaždice a gumičky (na lisování v mikrovlnce)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 030 krát
Stránka byla zobrazena 8 030 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama