Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když vaše hodinky přestanou ukazovat správný čas, zjevně je něco špatně. Nejprve si ověřte, že vaše hodinky nejsou automatické, jelikož automatické hodinky nepotřebují baterii. Předtím, než hodinky vyhodíte, zkuste vyměnit baterii. Většinou, když se baterie začne kazit, způsobí to zpomalení běhu času na hodinkách. Nakonec se hodinky zastaví úplně.

Postup

 1. 1
  Předtím než začnete, odstraňte pomocí starého zubního kartáčku z hodinek všechny nečistoty. Nechcete zanést nečistoty dovnitř hodinek. Malé části špíny v hodinkách způsobí, že přestanou pracovat.
 2. 2
  Otočte hodinky (podívejte se, co budete potřebovat v sekci Věci které budete potřebovat). Umístěte hodinky na měkkou podložku sklíčkem dolů. Ručník nebo utěrka zajistí, aby se sklíčko nepoškodilo.
 3. 3
  Sejměte zadní kryt. Na některých hodinkách půjde kryt sundat pomocí velmi malých plochých šroubováků anebo budou mít šrouby, které budou kryt držet. Na jiných značkách hodinek půjde odšroubovat celý kryt. Možná zjistíte, že na odšroubování krytu vašich hodinek budete muset koupit drahý klíč, anebo budete k výměně baterie muset navštívit hodináře. Nepoužívejte na otevření krytu špatné pomůcky, mohlo by dojít k poškození anebo zničení hodinek.
  • Zkontrolujte okraj zadního krytu. Když je tam malá štěrbinka podél okraje krytu, lze ho vypáčit. Na otevření pouzdra hodinek použijte speciální pomůcku pro otevírání hodinek, pokud jí máte k dispozici, pokud ne, použijte tupý kuchyňský nůž anebo plochý šroubovák. Pokoušet se hodinky otevřít ostrým nožem může být nebezpečné, pokud by vám sklouznul, pořežete se.
  • Pokud jsou na hodinkách šrouby, bude možné kryt otevřít po jejich odstranění. Odstraňte všechny šrouby, které drží zadní kryt na hodinkách.
  • V případě, že kryt hodinek má zvýšený okraj s plochým protilehlým okrajem, dá se kryt také odšroubovat.
 4. 4
  Opatrně sejměte těsnění. Mnoho hodinek bude mít těsnění kolem okraje zadního krytu. Opatrně vyjměte těsnění a odložte ho stranou pro pozdější montáž. Můžete si všimnout nečistoty podél těsnění. Je velmi důležité vyčistit je ještě před montáží.
 5. 5
  Najděte baterii. Baterie bude kulatý lesklý kov ve tvaru pilulky. Může se lišit velikostí, ale s největší pravděpodobností bude v průměru menší než 9,5 mm a větší než 6 mm. Bude záležet na tom, jestli je kryt šroubovací anebo na klip.
 6. 6
  Vyjměte baterii. Je-li baterie upevněná krytem a šroubem, odstraňte šroub za pomoci velmi malého šroubováku. Baterie může být Phillips anebo se štěrbinou. Opatrně odložte šroub a kryt stranou. Vyjměte baterii a podívejte se, o jaký typ baterie jde.
  • Pro vyjmutí baterie zkuste použít plastovou pinzetu. Použití plastové pinzety zajistí, že předejdete elektrickému zkratu a poškození strojku hodinek.
  • Pokud je baterie upevněná pružinovou svorkou, vyjměte baterii zpod klipu za pomoci malého plochého šroubováku.
  • Před odstraněním baterie si velmi pečlivě všimněte, která strana baterie je směrem ven a která dovnitř. Novou baterii bude potřeba dát zpátky stejným způsobem.
 7. 7
  Identifikujte baterii. Baterie hodinek bývají na zadní straně označeny čísly. Čísly jsou obvykle 3 anebo 4 číslice, jako například 323 anebo 2037. Všimněte si, že jedna ze stran baterie je označena velkým znaménkem plus. To je strana s kladným nábojem baterie.
 8. 8
  Kupte náhradní baterii. Baterie do hodinek jsou k dostání v některých lékárnách, diskontních prodejnách, obchodech s elektronikou a klenotnictvích. Na nákup baterie je zapotřebí číslo baterie, kterou chcete vyměnit (ne model hodinek), protože chcete použít stejný model, jako měli hodinky před výměnou. Přineste si starou baterii sebou do obchodu.
 9. 9
  Namontujte novou baterii. Vyjměte baterii z ochranného obalu a otřete ji, abyste odstranili jakýkoliv povlak nebo otisky prstů. Umístěte baterii do strojku hodinek v přesně stejné pozici, jak byla stará baterie. Zajistěte baterii klipem anebo ji přišroubujte.
 10. 10
  Zkontrolujte, zda hodinky běží. Otočte hodinky a v závislosti na typu hodinek zkontrolujte, zda se delší ručička hodinek pohybuje anebo jestli postupují sekundy na digitálním displeji.
 11. 11
  Vraťte těsnění. Umístěte těsnění hodinek zpátky na kryt anebo do pro něj určené drážky. Buďte velmi opatrní a umístěte těsnění tak, aby zcela zapadlo do drážky anebo kolem krytu tak, aby žádná část hodinek nezůstala neutěsněná a žádná část těsnění nepřekážela uzavření zadního krytu.
 12. 12
  Vraťte kryt. Dávejte přitom pozor, aby nedošlo k poškození těsnění. V případě poškození, může být nemožné těsnění nahradit. (Poznámka: toto bude pravděpodobně vyžadovat speciální zařízení, jenž by jste si museli koupit, anebo (více pravděpodobně) zaplatíte v hodinářství anebo u klenotníka, kteří to pro vás udělají, malý poplatek, přibližně kolem 250 korun.)
 13. 13
  Znovu si zkontrolujte, zda hodinky běží.
  Reklama

Tipy

 • Pamatujte, že po otevření zadní strany některé hodinky ztratí jejich vodotěsnost a budete je muset nechat opětovně natlakovat. Hodináři budou mít správné vybavení k provedení takového výměny.
 • Pokud máte pořád obavy nebo cítíte nejistotu z otevření vašich hodinek, zvažte jejich svěření do rukou klenotníka anebo pracovníka oddělení hodinek a šperků v obchodním domě. Často můžete mít tyto práce udělané levně nebo bez dodatečných poplatků (raději než kupovat novou baterii).
 • Použijte lupu a dostatečné osvětlení, zabráníte tak ztrátě malých součástek.
 • Použijte černý kousek papíru. Kontrast pomůže zviditelnit jednotlivé části.
 • Buďte opatrní se šroubováky. Sklíčka anebo vnitřky hodinek mohou být snadno poškozeny nedostatkem opatrnosti při páčení krytu anebo odstraňování šroubů s malými šroubováky.
 • Starostlivě si porovnejte náklady na koupi nové baterie s cenou hodinek. Některé levné hodinky mohou stát méně, než je hodnota náhradní baterie.
 • Buďte opatrní se sklíčkem. Vyjmutí anebo navrácení baterie hodinek bez podložení sklíčka může mít za následek jeho poškození anebo zlomení.
Reklama

Varování

 • Pokud poškodíte hodinky při výměně baterie, můžete ztratit záruku a nebudou povinni vám je opravit.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Malé klenotnické šroubováky
 • Plastová pinzeta
 • Ručník
 • Hadřík na utření
 • Pracovní světlo
 • Nástroj k odšroubování základu hodinek
 • Volitelné zvětšovací sklo

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 18 907 krát
Stránka byla zobrazena 18 907 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama