Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na piercingu v nosu je skvělé třeba to, že můžete vyměnit typ klenotu, který nosíte tak, aby ladil s vaší náladou nebo stylem! Ale vzhledem k tomu, že propíchnutý nos je náchylný k infekci měsíce nebo dokonce roky potom, co jste si jej nechali propíchnout, je nutné, abyste věděli jak šperk vyměnit čistě a bezpečně.[1] Naštěstí je to hlavně záležitost zdravého rozumu a dobře vyčištěných šperků.

Část 1
Část 1 ze 3:

Vyndávání starého šperku

Stáhnout PDF
  1. 1
    Než si piercing budete měnit, počkejte, než se propíchnutí zcela zahojí. U většiny nových piercingů byste měli propíchnutí dát dostatek času k zahojení, než šperk vyndáte. Pokud šperk budete měnit příliš brzy, může to být bolestivé a mohlo by následovat podráždění a infekce. Proto by čas, který dáte propíchnutí na zahojení, měl být opravdu dlouhý.[2]
    • I když je každý piercing jiný, většina těch nosních bude potřebovat alespoň měsíc k zahojení tak, abyste mohli šperk bezpečně vyndat.[3] Ale delší čekání (až dva měsíce nebo déle) je běžně lepší. Je-li vyndávání piercingu bolestivé, asi potřebuje ještě více času na zahojení.
    • Pokud dostanete v místě propíchnutí infekci, lékař vám asi řekne, abyste si piercing vyndali dříve. Pro více informací se podívejte na náš článek o infekcích piercingů.
  2. 2
    Umyjte si ruce, nebo si nasaďte sterilní rukavice. Čisté ruce jsou pro vyndávání piercingu nezbytné. Lidské ruce na sobě teoreticky mohou mít miliony bakterií, především byly-li právě v kontaktu s něčím, na čem je hodně bakterií, jako je klika u dveří, nebo syrové jídlo.[4] Abyste piercing, který je náchylný k infekci i po zahojení ochránili, ujistěte se, že máte řádně umyté ruce mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem a vodou.
    • Jinou dobrou možností je nasadit si nový pár sterilních latexových rukavic (ovšem ne máte-li alergii na latex!). Rukavice mohou usnadnit uchopení kluzkých konců šperků uvnitř nosu.
  3. 3
    Sundejte uzávěr. Teď můžete začít! Nejdříve musíte sundat nebo otevřít mechanismus, který drží piercing uvnitř. U různých piercingů se tyto mechanismy mohou lišit. Většina z nich není složitá, ale tady máte pár obecných instrukcí pro nejčastější typy šperků:
    • Kruhy bez uzávěru: Jedná se o kovovou podkovu - kruh s dírou uprostřed. Abyste šperk připravili k vyjmutí, jednoduše rozšiřte otvor odtáhnutím konců kruhu od sebe.
    • Kruhy s kuličkou: Jsou podobné jako kruhy bez uzávěru výše, ale s kuličkou uprostřed, která zakrývá díru. K připravení na vyndání odtáhněte konce od sebe — kulička by z kruhu měla spadnout. Tyto piercingy jsou nechvalně známé tím, že je pro nováčky těžké je vyndat, takže zvažte pomoc profesionála, máte-li s tím problém.
    • Piercingy zahnuté do tvaru písmena L: Klasický "cvočkový" design s 90 stupňovým ohybem v úzké části šperku, který připomíná písmeno "L". K přípravě na vyndání chyťte ozdobnou vnější část piercingu a jemně táhněte, než uvidíte, že se ohyb dostává ven. Možná bude okamžik, kdy ohyb projde otvorem, trochu bolestivý.
    • Šroubovací piercingy: Podobné jako piercingy se zahnutím do tvaru písmena L, ale ve tvaru šroubku. K nasazení a vyjmutí těchto šperků je potřeba jimi trochu kroužit. K přípravě na vyjmutí jemně zatlačte vnitřní část piercingu ven. Měl by začít vyjíždět. Jemně s ním kružte a tlačte ho po jeho záhybech z nosu ven. Podle toho, jaký máte šperk, můžete k vyjmutí potřebovat dvě až tři plné otáčky. Aby se piercing nikde nezachytil, můžete použít jemný lubrikační prostředek.
    • Labrety a nostrily: Miniaturní "tyčky" nebo "hůlky" s kuličkami nebo jinými uzávěry na obou koncích. Střední část tyčky může být rovná nebo zahnutá. Nějaké tyčky mají sundávací uzávěry, většina ale ne, takže mohou být nejnáročnější k vyjmutí. K přípravě na vyndání zatlačte na konec šperku uvnitř nosu některým z prstů a zatlačte tak, aby šperk venku trochu vyjel.
  4. 4
    Šperk opatrně vytlačte ven. Jakmile je piercing v pozici vhodné pro vyjmutí jeho samotné vyndání by měla být hračka. Jemně, pomalu a plynule vytáhněte šperk z piercingové dírky. Pokud má šperk záhyby, postupujte pomalu a buďte připraveni měnit úhel táhnutí v souladu s nimi.
    • U některých piercingů je šikovné mít jeden prst uvnitř nosu, aby mohl navádět vnitřní část šperku ven. Nestyďte se — může to sice vypadat, jako že se šťouráte v nose, budete-li to ale dělat v soukromí, nemusíte se cítit nepohodlně.
    • U tyček bez sundávacích uzávěrů, budete muset pro vyjmutí použít více síly než u jiných typů šperků do nosu. Pokuste se ho vytáhnout jedním jistým, ale jemným pohybem. Připravte se na nepříjemné štípnutí, až bude konec piercingu procházek dírkou. Nelekněte se, bude-li potom trochu krvácet, především děláte-li to poprvé, ale pokud se tak stane, pořádně piercing vyčistěte (více detailů níže.)
  5. 5
    Vyčistěte si nos antibakteriálním roztokem. Jakmile bude šperk venku, bezpečně ho uložte, abyste ho, nebo jeho malé části neztratili. Pak si vezměte vatovou tyčinku, abyste její pomocí vyčistili obě strany propíchnutí antibakteriálním roztokem. To zahubí bakterie v okolí piercingu a sníží risk infekce. Co se týče antibakteriálních roztoků, které můžete použít, existují různé možnosti. Níže následuje krátký seznam možností — pro více informací se podívejte níže.
    • Roztok vody se solí
    • Dezinfekční roztok
    • Bactine
    • Antibakteriální mast (např. Aktivon atd.)
Část 2
Část 2 ze 3:

Čištění šperků

Stáhnout PDF
  1. 1
    K čištění šperků použijte roztok vody se solí. Potom, co jste šperk vyjmuli, máte dva čistící úkoly: vyčistit šperk, který jste právě vyjmuli a vyčistit šperk, který si chcete nasadit. Pro usnadnění můžete pro oba použít stejný způsob čištění! První možností čištění je použití jednoduchého roztoku vody se solí. Výhodou této možnosti je, že je velmi levná a dá se snadno připravit doma — její příprava ale nějaký čas trvá.
    • K přípravě roztoku vody se solí ohřejte v malém hrnci dva hrnky vody. Až se voda začne vařit, přidejte půl čajové lžičky (ne polívkové lžíce) soli a míchejte, než se rozpustí. Nechte vařit dalších pět minut, abyste se zbavili všech mikroorganismů, které by ve vodě mohly být.[5]
    • K sterilizaci šperků nalijte roztok do dvou nádobek, pak vložte starý šperk do jedné z nich a nový do druhé. Nechte oba kusy namočené 5 až 10 minut.[6]
  2. 2
    Potřete šperky dezinfekcí. Dalším dobrým způsobem, jak šperky vyčistit, je pomocí izopropylalkoholu, který se normálně dá levně koupit v železářství. Abyste s ním šperk vyčistili, nalijte trochu do malé, čisté nádobky a vatovou tyčinkou pořádně potřete jak starý, tak nový šperk.[7]
    • Než si nový šperk nasadíte, nechte ho uschnout na čisté papírové utěrce. Izopropylalkohol by při kontaktu s kůží pálil (ale neměl by způsobit žádný vážný problém.)
  3. 3
    Použijte tekutý dezinfekční prostředek. Tekuté dezinfekční roztoky (s účinnou látkou benzalkonium-chloridem)[8] jsou skvělé pro čištění piercingů do nosu. Nejenže okamžitě zabijí nebezpečné bakterie, také se snadno nanáší — jednoduše navlhčete čistý hadřík nebo vatovou tyčinku a šperk potřete, před nasazením ho nechte oschnout.
    • Další skvělou věcí na tekutých dezinfekčních prostředcích je, že mohou pomoci se zmírněním bolesti, která může doprovázet první výměnu piercingu, takže se nebojte trochu použít i na samotný otvor.[9]
  4. 4
    Zvažte použití antibiotické masti. Pokud doma máte nějakou antibiotickou mast, můžete ji použít spolu s nějakým zmíněným způsobem čištění. Jednoduše natřete oba šperky, především tu část, která bude uvnitř nosu. Vhodné masti jsou ty s následujícími aktivními ingrediencemi: polymyxin B sulfát nebo bacitracin.[10]
    • Používání antibiotických mastí na piercingy je trochu kontroverzní — jsou sice dobré na zabíjení bakterií, existuje ale nějaké důkazy, že takovéto používání antibiotických mastí zpomaluje hojení piercingu.[11]
    • Někteří lidé jsou na obvyklé antibiotické masti alergičtí. Pokud budete po nasazení takto ošetřeného šperku cítit bolest nebo zpozorujete otékání, šperk vyndejte a přestaňte mast používat. Pokud problémy přetrvají, kontaktujte lékaře.
Část 3
Část 3 ze 3:

Nasazování nového šperku

Stáhnout PDF
  1. 1
    Jemně protáhněte zašpičatěný konec šperku piercingovou dírkou. Potom, co jste nový šperk sterilizovali, je obvykle docela snadné ho nasadit. Jednoduše sundejte všechna zapínaní nebo kuličky a jemně vsuňte úzkou část šperku do otvoru.
    • Pokud máte piercing v přepážce ("střední" část nosu), budete šperk do otvoru muset zasunout přes jednu nosní dírku. Pokud ale máte piercing na straně jedné z nosních dírek, měli byste ho zasunout zvenčí.
    • Nezapomeňte si před stykem s novým (sterilním) šperkem nebo piercingovou dírkou umýt ruce nebo nasadit rukavice.
  2. 2
    Nahmatejte kov na druhé straně otvoru. Aby se vám šperk lépe nasazoval, pokuste se zasunout jeden prst k druhé straně otvoru, zatímco budete šperk tlačit dovnitř. To vám může pomoci najít správný úhel pro nasazení — až ucítíte, že se šperk dotkl vašeho prstu, budete vědět, že jste ho "dostali" skrz otvor.
  3. 3
    Až budete šperk vsouvat do otvoru, následujte jeho záhyby. Pokračujte v zasouvání šperku a použijte obě ruce, abyste ho navedli, či případně posunuli. Pokud má váš šperk nějaké záhyby, jemně ho během nasazování otáčejte, abyste záhyby následovali a vyhnuli se zbytečné bolesti.
  4. 4
    Upevněte šperk kuličkou, sponkou atd. Až bude šperk na místě, jediné co ještě musíte udělat je ho utáhnout nebo upevnit tak, aby nevypadl. Podle toho, jaký typ šperku nosíte, se konkrétní způsob bude lišit — stejně jako u způsobů vyndávání, o kterých jsme psali výše. Níže jsou přibližné návody pro několik běžných typů piercingů do nosu:
    • Kruhy bez uzávěru: Jednoduše ohněte oba konce kruhu tak, aby se uvnitř nosu spojili, a kruh bude napevno umístěn uvnitř otvoru.
    • Kruhy s kuličkou: Ohněte oba konce kruhu tak, aby se setkali uvnitř zavíracími kolečky. Jak je zmíněno výše, obsluha těchto piercingů může být pro začátečníky náročná, takže při problémech zvažte pomoc profesionála.
    • Piercingy zahnuté do tvaru písmena L: Prostrčte rovnou část šperku otvorem. Ozdobný konec by měl být nad piercingem, chcete-li aby konec "L" směřoval nahoru do nosní dírky, nebo naopak, chcete-li, aby visel dolů. Vsouvejte, dokud nedosáhnete ohybu, pak opatrně upravte úhel ozdobné části (zatáhněte dolů, pokud jste začali nad otvorem, nebo nahoru, začali jste-li pod otvorem.)
    • Zahnuté piercingy: Protáhněte vršek šperku piercingovou dírkou. Pro navádění umístěte některý z prstů na konec otvoru uvnitř nosu. Jemně protáhněte zahnutou část piercingu, kterou otáčejte po směru hodinových ručiček, dokud neucítíte, jak se špička dostala dovnitř nosu. Pokud bude potřeba, pokračujte v otáčení, dokud nebude šperk zvenčí těsně na pokožce nosu.
    • Labrety a nostrily: Jak již bylo zmíněno, ač jsou tyto piercingy nejpohodlnější na dlouhodobé nošení, jejich nasazování a vyndávání může být nejsložitější. Abyste labretu nebo nostril nasadili, začněte umístěním vršku šperku k vnější straně otvoru. S pomocí některého z prstů v nose, jemně tlačte na tyčku šperku, do té doby, než ji ucítíte uvnitř nosu. Nelekněte se, ucítíte-li během nasazování nepříjemné štípnutí.
  5. 5
    Znovu si umyjte nos. Až bude šperk pohodlně umístěn v nose, pogratulujte si! — právě jste si úspěšně vyměnili piercing! Pak zakončete tím, že nos ještě jednou pořádně pročistíte dezinfekčním přípravkem, abyste zabránili infekci. Použijte směs teplé vody s mýdlem, antibakteriální dezinfekci nebo jiný z výše uvedených dezinfekčních přípravků okolo hran nového šperku.
  6. 6
    Budete-li pociťovat silnou bolest nebo krvácet, jděte za odborníkem. Nasazení nového šperku může být těžké nebo nepříjemné, ale nemělo by to být vyloženě bolestivé nebo způsobit výrazné krvácení. Pokud zaznamenáte jakýkoliv z těchto symptomů nebo pokud váš piercingový otvor zčervená, bude rozpálený a/nebo podrážděný, může to být znamením toho, že propíchnutí nemělo dostatek času na zahojení, nebo že máte infekci. V každém případě zajděte do profesionálního piercingového studia s dobrou reputací, abyste zjistili, jaký máte problém. Pokud se tyto symptomy postupem času nezlepší, jděte k lékaři.

Tipy

  • Nekupujte si levné kovové piercingy — ty mohou být vyrobené z materiálů, které způsobují nepříjemné alergické reakce.
  • Ve většině piercingových salónů se prodávají speciální roztoky pro péči o nový piercing. Ač nejsou nezbytně nutné, mohou být skvělým doplněním údržby piercingu.
  • Dalším dobrým dezinfekčním přípravkem je benzalkonium-chlorid (dezinfekce s ním jsou dostupné ve většině lékáren).

O tomto wikiHow

Stephanie Anders
Spoluautorem článku je :
Majitelka, Royal Heritage Tattoo and Piercing
Tento článek spoluautorem článku je Stephanie Anders. Stephanie Anders je majitelkou a hlavním piercerem v Royal Heritage Tattoo and Piercing, který se nachází v Los Angeles v Kalifornii. Stephanie má více než 10 let zkušeností s piercingem a její seznam klientů zahrnuje takové hvězdy jako Jennifer Aniston, Jessica Alba, Cameron Diaz, Nicole Richie, Gwyneth Paltrow a Sharon Osbourne. Tento článek byl zobrazen 35 256 krát
Stránka byla zobrazena 35 256 krát.

Pomohl vám tento článek?