Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Problémy s rozvodovým řemenem obvykle přichází bez varování. Neuslyšíte žádné pištění, které by signalizovalo, že je čas na jeho výměnu. Pokud vaše auto bez problémů fungovalo, pak se náhle se zaklepáním zastavilo a nyní nejde nastartovat, je na vině pravděpodobně právě rozvodový řemen. Rozvody motoru musí být přesně nastavené, jinak může dojít ke střetu pístů s ventily, což bude mít za následek velmi drahou opravu motoru. Pokud se vám rozvodový řemen přetrhl, ověřte, že nedošlo k poškození ventilů před tím, než se pustíte do jeho výměny. To, zda může kvůli rozvodovému řemenu dojít k poškození ventilů, zjistíte ze servisního manuálu svého auta.

Část 1
Část 1 ze 4:

Nákup řemenu

  1. 1
    Nový řemen kupte dříve, než začnete vyndávat ten starý. Pokud jde o výměnu v rámci běžného servisu, nejspíše budete chtít najít nový řemen před tím, než vymontujete původní. Pokud se řemen přetrhl či proklouzl, můžete s nákupem nového počkat do chvíle, než budete mít původní vymontovaný. Umožní vám to oba řemeny porovnat a ověřit, že nový řemen do vašeho auta pasuje.
    • U většiny aut najdete gumové rozvodové řemeny, které nahradily starší ocelové rozvodové řetězy. Řemen koupíte za pár korun v každém obchodě s automobilovými díly, proto byste jej měli měnit zhruba každých 90.000 - 120.000 km, podle typu motoru.
  2. 2
    Najděte si informace o svém autě. Budete potřebovat znát jeho značku, model, rok výroby, a také typ a objem motoru. U některých modelů aut docházelo ke změnám i během jediné generace, proto se může hodit znát i VIN vozu. Nový rozvodový řemen pořídíte u dealera značky, nebo v obchodě s auto díly.
  3. 3
    Nezapomeňte si koupit také těsnění a těsnící lepidla, bez kterých se při montáži neobejdete. Dodavatel náhradních dílů by vám měl být schopen říct, co budete potřebovat. Lze pořídit také sady pro výměnu rozvodového řemene, které už obsahují zahrnují těsnění a další potřebný materiál. [1]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Příprava na montáž

  1. 1
    Odpojte kabel ze záporného pólu baterie. Zkontrolujte, že máte na papíře poznačený bezpečnostní kód rádia (pokud je vyžadován) a všechny přednastavené stanice, abyste mohli po dokončení opravy vše rychle obnovit.
  2. 2
    Sundejte řemen alternátoru. V závislosti na modelu auta bude možná třeba sundat řemen alternátoru z řemenice, abyste se dostali k rozvodům. Povolte šrouby a je-li to nutné, zatlačte na alternátor, abyste mohli uvolnit a vytáhnout jeho řemen. [2]
  3. 3
    Vymontujte veškeré příslušenství typu pumpy posilovače řízení, alternátoru a kompresoru klimatizace, abyste si zpřístupnili kryt rozvodového řemenu. Neoddělávejte z kompresoru klimatizace spojky tlakových hadic – obvykle je stačí odšroubovat a odsunout stranou, aniž byste museli klimatizační systém vyprazdňovat. Je-li to přístup k rozvodovému řemenu nutné, odmontujte i kryt ventilů.
  4. 4
    Pokud je vaše auto vybaveno rozdělovačem, sundejte z něj víčko. K tomu budete muset vyšroubovat všechny šrouby, které víčko drží, a možná i vypáčit záchytné klipsy. [3]
    • Moderní auta s elektronickým vstřikováním rozdělovač nemají. Namísto něj najdete senzory pozice vačky a klikového hřídele. Hlavní je přitom umět rozeznat, kdy se píst prvního válce nachází v „horní úvrati“. Jelikož se bude pozice pro horní úvrať lišit dle modelu auta, nahlédněte do dílenského manuálu.
  5. 5
    Srovnejte značky časování rozvodů. Otáčejte motorem za pomoci klíče či ráčny, uchycených na matce klikového hřídele, dokud se značka na řemenici klikového hřídele neprotne se značkou 0° na stupnici časování motoru.
    • Zkontrolujte, že se rotor rozdělovače zarovnal se značkou pro zážeh v prvním válci, kterou najdete na krytu rozdělovače. Pokud tomu tak není, otočte motorem znovu o celou jednu otáčku.
    • Tento zásah neprovádějte na poškozeném motoru, pokud si nejste jistí, že je rozvodový řemen stále vcelku. Jestliže se ventily dosud neohnuly, pak je s největší pravděpodobností ohnete vy, budete-li otáčet klikovým hřídelem, aniž by bylo současně otáčeno i vačkou.
  6. 6
    Zjistěte, zda není pro vyjmutí rozvodového řemenu potřeba odmontovat napínací kladku. Její rám často sahá až za klikový hřídel, takže nebudete moci řemen vytáhnout, aniž byste předtím vytáhli tuto kladku. Nezapomeňte, že k její opětovné montáži budete potřebovat také nové gufero. K vymontování kladky pak bude možné třeba použít speciální stahovák na kladky a ozubená kola, a také nástroj pro fixaci klikového hřídele.
  7. 7
    Odstraňte matky či šrouby, které drží víko rozvodů. Víko z motoru odstraňte. Na některých motorech najdete dvoudílné víko rozvodů. Sundejte všechny součástky a řemenice pro pohon příslušenství auta, které vám budou při vytahování víka rozvodů zavazet. Zde záleží na modelu vozu. Zjistěte, které součásti je třeba demontovat, v servisním manuálu auta.
  8. 8
    Zkontrolujte, že jsou značky časování na klikovém hřídeli a vačce správně zarovnané. U řady motorů najdete také šipky či tečky na řemenicích a ozubení, které musí být zarovnány s odpovídajícími značkami na bloku, hlavě válců, nebo na vedlejším hřídeli. U některých motorů pak musí značka na ozubeném kole klikového hřídele lícovat s dělící linkou prvního uložení hřídele.
    • Tyto informace jsou velice důležité, pokud vyměňujete přetržený rozvodový řemen. Najděte si správný postup seřízení časování v servisním manuálu svého auta, a nezapomeňte před instalací nového řemene opravit veškeré nesprávně nastavené prvky. U některých motorů najdete rozpis časovacích značek nalepený na krytu rozvodového řemenu.
  9. 9
    Podívejte se, jestli nejsou v okolí řemenu známky úniku oleje. Zaměřte se na místa kolem gufer klikového a vačkového hřídele, a také na víko ventilů a olejovou vanu. Zkontrolujte také, zda neuniká chladicí kapalina z vodní pumpy, nebo z její přepadové hadice. Jakékoliv netěsnosti byste měli opravit předtím, než namontujete nový rozvodový řemen.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Povolení starého řemenu

  1. 1
    S pomocí speciální aretace pro vačku a servisního manuálu povolte ustavovací matku (matky), která drží napínák řemenu. Samotný napínák úplně nevytahujte, pokud jej nechcete vyměnit. Pouze tento pružinou natahovaný napínák natočte směrem od řemenu. Následně opět utáhněte jeho ustavovací matku (matky), aby zůstal v natočené uvolněné poloze.
  2. 2
    Podívejte se, jestli řemenice napínáku nejeví známky poškození (např. promáčkliny, praskliny). Otáčejte řemenicí a poslouchejte, zda nechrastí a nevrže. Takové zvuky by poukazovaly na uvolněné či opotřebené ložisko. Nestejnoměrné opotřebení zadní části starého rozvodového řemenu pak zase může indikovat nesouběžnost napínáku a řemenu, což je opět známkou opotřebeného ložiska.
    • Pokud objevíte jakékoliv náznaky poškození či opotřebení ložiska, pak napínák vyměňte. Trvale mazané ložisko řemenice napínáku může vyschnout, opotřebit se, uvolnit se, či se dokonce zadřít. Nejlépe tedy uděláte, když napínák vyměníte (není-li zcela nový).
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Montáž nového řemenu

  1. 1
    Stáhněte řemen z ozubených kol. Díky uvolněnému napínáku by měl jít rozvodový řemen z ozubených kol snadno stáhnout. Dlouho používaný rozvodový řemen může být v ozubení řemenice zařezaný, takže jej bude třeba jemně vypáčit šroubovákem. Než budete pokračovat s montáží nového rozvodového řemenu, prohlédněte, zda není třeba vyměnit některou z řemenic, nebo vodní pumpu.
  2. 2
    Nahraďte řemen novým a znovu vše smontujte. Dopněte rozvodový řemen na předepsanou hodnotu. Zvláště se zaměřte na pokyny pro utahování šroubů, které najdete v návodu k motoru. Nejdůležitější je správně utáhnout ustavovací matici řemenice klikového hřídele, pro kterou je obvykle předepsán velmi vysoký utahovací moment.
    Reklama

Tipy

  • Pokud provádíte výměnu rozvodového řemenu poprvé, měli byste si (za přijatelnou cenu) pořídit manuál výrobce přímo pro váš konkrétní model vozu a typ motoru. Tyto manuály jsou určeny profesionálním automechanikům, předpokládají tedy určité znalosti z tohoto oboru. Jsou však také velmi detailní a obsahují hodnoty pro napnutí řetězu, utahovací momenty šroubů i informace o rozmístění montážních prvků.
  • Je velmi důležité vždy postupovat dle specifických instrukcí přímo pro váš typ auta, zvláště pak, pokud nejste v tomto oboru zběhlí. Pořízení servisního manuálu, byť není nejlevnější, by se vám mělo vyplatit hned po první opravě.
  • U některých aut může být pro dosažení na ustavovací šrouby napínáku ukryté za uložením motoru potřeba použít speciální nástroje. U jiných je pak nebytné pružinou stlačený napínák rozvodového řemenu uvolnit. Většina motorů je vybavena pružinovým napínákem, který lze povolit pomocí běžných klíčů a ráčen. Jisté typy motorů však mohou vyžadovat použití imbusových klíčů.
  • Rozvodové řemeny jsou spotřební díly. Většinu je v rámci prevence třeba měnit každých 100.000 km až 130.000 km. Jinak se mohou přetrhnout, což povede k velmi draze opravitelnému poškození vnitřku motoru, kde dojde ke kolizi desynchronizovaných pístů a ventilů. Pravidelná výměna rozvodového řemenu je nejlepším způsobem, jak se uchránit před mnohem nákladnější opravou. Nečekejte s výměnou, než se vám řemen přetrhne a hrubě poškodí motor.
  • Úkolem rozvodového řemenu je synchronizace pohybu pístů a ventilů. Zestárlý řemen způsobí, že se písty s ventily tzv. „potkají“. Stejně fungovaly letecké kulomety v 1. světové válce, které by bez správného časování rozstřílely vrtuli letadla.
  • Pokud se vám rozvodový řemen přetrhl, bude muset zjistit, zda se při tom ohnuly ventily motoru. Pokud ano, čekán vás závažná oprava motoru. Tento jev se nazývá „potkaný motor“, neboť při přetržení řemenu došlo ke kontaktu mezi písty a ventily. Pokud daný typ motoru „není potkávací“, znamená to, že se ventily a písty nemohou při přetržení řemene dotknout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Klíče na různé šrouby a matice, které budete vyšroubovávat.
  • Může se vám hodit i šroubovák, páčidlo a podobné nářadí.
  • Servisní manuál pro váš vůz s přesnými hodnotami utahovacích momentů a pokyny pro nastavení časování (pokud jej lze sehnat).
  • Nový rozvodový řemen včetně těsnění, lepidel a gufer.
  • Další díly, které potřebujete vyměnit, např. vodní pumpu a těsnící olejová gufera.

O tomto wikiHow

Jay Safford
Spoluautorem článku je :
Mistr Mechanik
Tento článek spoluautorem článku je Jay Safford. Jay Safford je konzultant pro automobilový průmysl a projektový manažer v Lake Worth na Floridě. Je držitelem certifikátu ASE, Ford a L1 a od roku 2005 provádí opravy automobilů. Tento článek byl zobrazen 12 094 krát
Stránka byla zobrazena 12 094 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama