Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Profesionální malíři by v první řadě pro malování zdi navrhovali tapety z povrchu sundat. Nicméně odstranění tapet, které jsou pevně přilepeny, může být náročné. Za těchto podmínek by mohla být možnost tapety přemalovat lepší. Zde je pár tipů pro malbu přes tapety.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Čištění a připravování tapet

 1. 1
  Celý povrch vyčistěte fosforečnanem sodným nebo jeho náhražkou. Fosforečnan sodný je výborný čistič a často se používá po minerálním lihu, ale může být použit i samotný.
  • Náhražky fosforečnanu, většinou na bázi uhličitanu sodného, nachází široké uplatnění především z ekologických důvodů, ale nejsou při odstraňování mastnoty a nečistot tak účinné jako fosforečnan. I přesto jsou ale pro tento případ zcela přijatelné.
 2. 2
  Opláchněte celý povrch vodou a čistou utěrkou abyste odstranili čistič. Ujistěte se, že jste zeď po oplachu a otírání nechali dostatečný čas schnout.
 3. 3
  Zkontrolujte stav zdi. Nedokonalosti budou totiž mnohem více vidět, až se tapeta přemalujte, je proto dobrý nápad je před nátěrem základní barvy nebo výmalbou odstranit.br>
  • Přejeďte rukou po povrchu zdi, abyste ucítili hrbolky a praskliny v papíru.
  • Celá tapeta by měla být ke zdi bezpečně připevněna. Zkontrolujte všechny spoje a okraje abyste se ujistili, že se žádný kousek neodlupuje nebo neuvolňuje.
  • Na přilepení částí, které se uvolňují, použijte lepidlo na tapety.
 4. 4
  Zakryjte všechna poškozená místa a okraje nějakým vyplňovacím materiálem nebo spojovací hmotou. Možná budete potřebovat několik vrstev spojovací hmoty, protože se většinou během sušení scvrkne. Vždy můžete přebytečnou hmotu odstranit smirkovým papírem — protože když začnete malovat, nemůžete už další vrstvu přidat.
 5. 5
  Použijte jemný smirkový papír (zhruba 120 zrn/cm²) abyste se před malováním ujistili, že je povrch zdi hladký. Základní nátěr a barvy drží lépe na vysmirkovaných místech. Špatně vysmirkované místo poznáte tak, že se na povrchu zdi utvoří malé bublinky; to je jasnou známkou toho, že jste tapetu dostatečně nevysmirkovali.
  • Po závěrečném smirkování setřete všechen prach hadrem. Kdyby na zdi během výmalby zbylo příliš mnoho prachu a písku pokazil by se její konečný vzhled.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Aplikujte tmel, základní nátěr a vrstvy barvy

 1. 1
  Aplikujte na tapetu tmel (nepovinné). Pomůže to při případném uvolňování tapety po té, co se na ní bude malovat. Ujistěte se, že používáte tmel na olejové nebo shellac bázi, ne ten na vodní bázi. Tmely na vodní bázi by mohly způsobit uvolnění tapety a zcela tak zmařit účel tmelení.
 2. 2
  Opáskujte místa, která nechcete malovat, jako podlažní lištu a okenní rám. Ujistěte se, že mezi páskami nejsou žádné mezery zakrytím nechtěných okrajů a rohů, protože by tam během malování mohla protéct barva.
 3. 3
  Natřete celou oblast tapety základním nátěrem na olejové nebo shellac bázi. Opět si dejte pozor, abyste nepoužili nátěr na vodní bázi. Jakmile bude zeď suchá, osmirkujte tapetu jemným smirkovým papírem a věnujte zvláštní pozornost oblastem, na které jste aplikovali spojovací hmotu.
  • Řiďte se pokyny výrobce pro metody aplikace a dobu sušení.
  • Po tom, co základní nátěr uschne, zkontrolujte všechna případně poškozená místa na zdech, která jste mohli dříve přehlédnout. Pokud zjistíte díry či trhliny, naneste opět spojovací hmotu a přetřete základní barvou.
 4. 4
  Malujte zdi dle doporučení výrobce pro aplikaci a čas potřebný pro sušení. Namísto barev na latexové bázi, mnoho odborníků preferuje pro tyto případy barvy na olejové bázi než ty na latexové, protože vlhkost v latexu by časem mohla způsobit odlepení některé části tapety pod nánosem barvy.
  • Pro dosažení nejlepšího výsledku naneste dva nátěry. Vyčkejte jeden celý den, než nanesete druhou vrstvu a pro nejlepší výsledek lehce první nátěr osmirkujte.
 5. 5
  Odstraňte ze zdi malířské pásky a zkontrolujte svou práci. Měli byste mít krásně vymalovanou zeď, na které by neměla být viditelná tapeta, která je pod nátěrem.
  Reklama

Tipy

 • Pořiďte si základovou barvu tónovanou do barvy, na kterou plánujete zeď malovat. Tato služba je obvykle zdarma a poskytne vám lepší krytí ve vašem odstínu.
Reklama

Varování

 • Některé tapety mohou být pro malování příliš křehké a mohou se tak odlupovat. Vyzkoušejte si proto malou část zdi, než se vrhnete na malování celé plochy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lepidlo na tapety
 • Smirkový papír
 • Tmel
 • Vlhký hadřík
 • Malířskou pásku
 • Základní krycí nátěr
 • Malířskou štětku
 • Malířský váleček
 • Nožík na krabice
 • Interiérovou barvu na zeď

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 11 121 krát
Stránka byla zobrazena 11 121 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama