Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Střední škola vyžaduje odhodlání, časový management a výkonnost – už nebudete moci proplouvat tak, jako na základní škole. Protože budete muset podávat výkony v povinných i volitelných předmětech a pokud budete chtít dosáhnout dobrých výsledků, budete se muset pravidelně učit, je nutné si uvědomit, že bez dobrých výsledků na střední škole se nedostanete na dobrou univerzitu a případně nezískáte stipendium, které budete potřebovat.

Část 1
Část 1 ze 5:

Získejte náskok ještě před nástupem na střední školu

 1. 1
  V posledních ročnících základní školy byste se měli snažit dosáhnout nejlepších možných výsledků. Mnoho studentů si myslí, že není důležité se na střední školu připravovat, ale ve skutečnosti to není pravda. Pokud chcete mít dobré známky na střední škole, měli byste mít v posledních letech na základní škole samé jedničky, nebo dvojky – je možné, že když budete mít špatné známky, nepřijmou vás na střední školu, kterou si zvolíte.
  • Každá škola je trochu jiná. Některé školy vyžadují složení přijímacích zkoušek, u jiných stačí splnit určitý prospěchový průměr, některé školy přijímají na základě doporučení bývalých učitelů, na některé zase stačí se pouze přihlásit. Pokud chcete mít jistotu, že budete mít náskok ještě před započetím studia na střední škole, měli byste se snažit dosahovat na základní škole těch nejlepších výsledků.
 2. 2
  Začněte se věnovat volitelným předmětům. Pokud chcete na střední škole vynikat ve volitelných předmětech, což je skvělý způsob, jak získat stipendia a zvýšit své šance na to, abyste se dostali na nejlepší univerzitu, měli byste začít hned teď. Na střední škole budete mít velkou konkurenci jak ve sportu, tak v kulturních aktivitách, takže je rozhodně dobré se do toho pustit co nejdříve.
  • Experimentujte s několika činnostmi, dokud jste ještě dost mladí na to, abyste je mohli vypustit, když vás nebudou bavit a najít si nové. Nedržte se pouze v jedné oblasti – pokud vás baví sport, zkuste si třeba i tanec, nebo hru na hudební nástroj. Pokud jste spíše umělecky založení, měli byste zkusit i nějaký sport. Možná vás to bude skutečně bavit!
 3. 3
  Vyberte si své předměty obezřetně. Přečtěte si seznam předmětů, které si na střední škole budete moci zvolit a zamyslete se nad tím, které z nich by vás nejvíce bavily. Zapsat se na nějaký předmět jen proto, že na něj bude chodit váš kamarád vám nepomůže a kromě toho vás kamarád bude při studiu pouze rozptylovat. Raději si najděte předměty, do kterých chodí studenti, kteří jsou na vyšší úrovni než vy, abyste měli dobrou motivaci a mohli s nimi soutěžit.
  • Pokud se chcete stát premiantem, můžete toho dosáhnout tím, že se zapíšete na spoustu volitelných předmětů (musíte ovšem mít stále samé jedničky). Když budete mít samé jedničky i s volitelnými předměty, uděláte mnohem lepší dojem, než když budete vynikat pouze v povinných předmětech. Nesmíte si ovšem nechat zkazit průměr – dobrý průměr v povinných předmětech je lepší, než špatný průměr ve volitelných předmětech.
  • Uvědomte si, které předměty budete potřebovat pro svoji budoucí kariéru. Pokud se chcete stát například psychologem, měli byste si zapsat psychologii a sociologii, například místo práce s keramikou.
  • Pokud to bude možné, projděte si učebnice do různých předmětů. Jejich obsah často odráží obsah samotných kurzů.
 4. 4
  Sežeňte si všechny povinné i doporučené učebnice co nejdříve. Zeptejte se svého učitele, zda je možné sehnat si učebnice již v průběhu prázdnin – většina škol vám může zapůjčit staré učebnice, které přes léto jen leží ve skladu. Pokud nejde o nové knihy, které do školy teprve přijdou, není důvod, proč byste si je nemohli půjčit a přes léto projít.
  • Zeptejte se učitelů a starších studentů, nebo si na internetu najděte nejlepší zdroje doporučené literatury. Používejte různé referenční knihy, které vám umožní lépe porozumět probírané látce. Díky tomu budete schopni se naučit vše, o čem vám učitelé ve škole budou vyprávět.
  • Nemějte strach ze zdánlivě těžkých knih. Berte to jako výzvu a postavte se k tomu čelem. V tuto chvíli to pravděpodobně bude trochu matoucí, ale až se o tom začnete učit, budete již vědět, o co se jedná.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 5:

Jak mít dobré studijní výsledky

 1. 1
  V hodinách dávejte vždy pozor. Tato rada je to nejdůležitější, čím byste se měli zabývat: vždy a za každých okolností dávejte ve škole pozor. Je spousta důvodů, proč je to výhodné:
  • Mohli byste přijít o důležité informace. Spousta učitelů v hodinách mluví o testech a písemkách. Když nebudete dávat pozor, mohli byste přijít o správné odpovědi.
  • Můžete získat bonusové body. Většina učitelů odměňuje studenty, kteří jsou v hodinách aktivní, body navíc. Tyto body vám později mohou pomoci k lepší známce z daného předmětu.
  • Když budete v hodinách dávat pozor, budete to mít později jednodušší s domácími úkoly. Budete mít více volného času, protože se nebudete muset znovu učit to, co jste se již naučili ve škole.
  • Budete to mít jednodušší také při testech. Pokud jste ve škole dávali pozor, nebudete se muset učit doma tak dlouho.
  • Někdy se stane, že budete mít známku nejasnou, například 1-, nebo 2+. V těchto případech učitelé často berou v úvahu vaši snahu a aktivitu v hodinách a to, zda jste dobrým studentem. Čím více budete v hodinách dávat pozor, tím shovívavější k vám vaši učitelé v těchto případech budou.
 2. 2
  Dělejte si domácí úkoly. Když budete dělat všechny domácí úkoly, budete si číst doporučenou četbu a dávat v hodině pozor, v podstatě nebude možné, abyste měli špatné známky. Neflákejte se jen proto, že jsou některé domácí úkoly nepodstatné. Nemá smysl dělat domácí úkol polovičatě. Informace, které z nich získáte, se vám budou hodit při testech a závěrečných zkouškách.
  • Udělejte si z domácích úkolů zábavu. Pusťte si hudbu a připravte si něco dobrého k snědku. Když to nebude fungovat, přesvědčte sami sebe. Uvědomte si, že učitelé také musejí dělat domácí úkoly, aby se připravili na hodiny. Jediným vaším úkolem potom je naučit se probíranou látku a splnit zadanou práci.
 3. 3
  Vše si dobře zorganizujte. Najděte si všechny papíry do školy a poznámky, které jste si napsali a dejte si je do jednoho pořadače. Když budete organizovanější, snadno vždy najdete to, co hledáte a budete pracovat efektivněji. Zde je několik tipů:
  • Kupte si několik malých pořadačů (více malých pořadačů je lepší, než jeden velký). Do všech papírů si udělejte díry děrovačkou a vložte je do pořadačů, místo abyste je volně cpali do složek.
  • Mějte v přední kapse pořadače sylabus daného předmětu. Budete ho často potřebovat, takže byste ho měli mít po ruce.
  • Založte si všechny domácí úkoly, které již nebudete potřebovat dříve, než u závěrečné zkoušky (pokud máte průběžné testy, měli byste si všechny papíry nechávat u sebe až do konce roku).
  • Používejte různá značení pořadačů a složek, abyste vždy našli to, co potřebujete. Každý papír si viditelně označte barevným fixem: ŠP – školní práce, DÚ – domácí úkoly, P – poznámky.
  • Ukliďte si v batohu. Vysypejte celý jeho obsah na podlahu a rozdělte si všechny papíry do správných pořadačů a složek. Co nepotřebujete, to vyhoďte.
 4. 4
  Vytvořte si studijní plochu a udržujte ji stále uklizenou. Pokud nemáte vlastní studijní plochu, je na čase si ji vytvořit. Máte na stole stále uklizeno? Máte všechny potřebné věci na dosah ruky? Pokud ano, skvěle! Pokud ne, zapracujte na tom. Když budete mít studijní stůl nachystaný, bude se vám pracovat snáze a nebudete se rozptylovat sledováním televize.
  • Všechny učebnice, poznámky atd. si dejte tak, abyste je měli stále na dosah ruky, stejně jako počítač s přístupem na internet. Pokud máte dům plný lidí a nemáte klid na učení, choďte se učit do knihovny.
 5. 5
  Seznamte se se sylabem všech předmětů. Sylabus je osnova daného předmětu, která vám řekne, co se budete kdy učit. Váš učitel by vám měl sylabus na začátku školního roku poskytnout. Pokud to neudělá, řekněte si o to. Budete díky tomu vědět, na co byste se měli zaměřit (a také co můžete očekávat od písemek).
  • Když budete znát sylabus, nebo ho alespoň budete mít k dispozici, nebudete se muset na nic ptát. Budete přesně vědět, čemu se v hodinách budete věnovat, budete znát termíny domácích úkolů a budete vědět o všech testech měsíce dopředu. Se sylabem po ruce se jednoduše nespletete.
 6. 6
  Stanovte si vysokou laťku. Slibte sami sobě (i ostatním), že budete mít dobré známky z testů a budete si poctivě dělat všechny domácí úkoly. Pokud začnete mít horší známky, měli byste to řešit dříve, než vás na to někdo upozorní. Najděte si způsob, jak získat motivaci a přesvědčujte sami sebe, že pokud se chcete dostat na univerzitu, musíte tvrdě pracovat. Motivace je klíčem k úspěchu.
  • Pokud je to pro vás skutečně důležité, promluvte si se svými rodiči a požádejte je, aby vám pomohli získat motivaci. Jistě chtějí, abyste měli dobré známky, takže vám rádi pomohou. Můžete se s nimi například domluvit na tom, že když budete mít samé jedničky, dostanete od nich něco, co jste si dlouho přáli, nebo vám prodlouží vycházky. Za zeptání nic nedáte!
 7. 7
  Každý večer se alespoň chvíli učte. Každý večer po škole byste si měli projít to, co jste se ten den naučili a podívat se na látku, kterou budete probírat následující den. Využívejte otázky na konci kapitol v učebnici, abyste měli jistotu, že všemu rozumíte. Zapište si vše, čemu nerozumíte, abyste se mohli zeptat učitele. Další den budete mít takový náskok, že pro vás žádná otázka nebude těžká.
  • Co se týče faktů, jako jsou data, jména a rovnice, většina lidí na ně snadno zapomene, zejména když je musí pravidelně nahrazovat novými. Když se budete učit každý den, budete mít tyto informace čerstvě v paměti a snáze si je zapamatujete.
 8. 8
  Dělejte si dobré poznámky. Je dobrým pravidlem zkopírovat si všechny diagramy co nejdříve a zapsat si vše, co byste mohli zapomenout. Napište si je někam, kde si je budete moci pravidelně pročítat a seřaďte si je podle data.
  • Vymyslete si systém, který vám umožní dělat si poznámky rychleji a nezapisovat každé slovo. Pokud to bude možné, používejte zkratky.
  • Po příchodu domů byste si měli poznámky přepsat a doplnit si informace, které jste si zapsat nestihli. Někteří učitelé přecházejí mezi jednotlivými tématy, takže si možná zapamatujete něco, co jste si v hodině nestihli zapsat, nebo jste si to zapsali někam jinam. Měli byste si tedy poznámky neustále doplňovat.
 9. 9
  Najděte si soukromého učitele. Dobrý soukromý učitel vám pomůže pochopit probíranou látku, zajistí, že vás učení bude bavit a pomůže vám vyřešit všechny problémy. Soukromí učitelé nejsou jen pro „hloupé“ studenty, kteří potřebují doučování. I ti nejchytřejší studenti mohou být díky doučování ještě chytřejší. Někdy je možné nechat se doučovat od starších studentů, kteří si na vás udělají čas o přestávkách, nebo po škole.
  • Zeptejte se svého učitele, zda vám může doporučit někoho na doučování. Jistě zná nějakého staršího studenta, který si rád přivydělá doučováním, nebo který se chce stát učitelem a sbírá zkušenosti.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 5:

Jak uspět u testů a projektů

 1. 1
  Začněte se učit alespoň několik dní před testem. Většinou stačí začít se učit tři dny před testem. Když to budete odkládat a začnete se učit až den před testem, pravděpodobně se vám nepodaří naučit se vše a rozhodně si nezapamatujete všechnu látku i po napsání testu.
  • Pokud máte nějaký čas na konci běžného učení, pročítejte si starou látku, abyste si ji před závěrečnou zkouškou osvěžili. Několik minut denně bude stačit k tomu, abyste se před zkouškou nemuseli učit příliš dlouho.
  • Pokud vás čeká několik testů během několika dnů, zamyslete se nad tím, které předměty jsou nejtěžší a podle toho si rozdělte čas, který věnujete učení. Když se budete učit stejně dlouho lehké věci, jako těžké věci, nebudete mít takový úspěch v těžších předmětech. Pokud dobře znáte probíranou látku, nepomůže vám, když se budete učit příliš usilovně.
 2. 2
  Neměli byste se před testem učit celou noc v kuse. Spousta výzkumů potvrdila, že když se budete učit celou noc, nebudete mít lepší známky. [1] [2] [3] Dává smysl, že je lepší se učit, než se neučit, ale když budete při testu unavení, nevzpomenete si na nic, co jste se naučili, takže bude vaše probdělá noc naprosto zbytečná.
  • Někdy je nutné zůstat dlouho vzhůru, abyste mohli dokončit esej, nebo dodělat nějaký projekt, protože je lepší být druhý den unavený a získat dobrou známku, než se dobře vyspat a dostat pětku, nebo ztratit body, které by vám mohly z trojky udělat dvojku. V těchto případech, kdy je nutné dodržet termín, vám pomůže káva a energetické drinky. Dávejte si ale pozor: jakmile účinky kofeinu pominou, budete pravděpodobně ještě unavenější, než před vypitím kávy.
 3. 3
  Udělejte něco navíc. Až dokončíte domácí úkoly, zkuste si vyřešit nějaké složitější problémy z doporučených zdrojů. Projděte si zkoušky a testy z minulých let, nebo se naučte nějaké nové metody. Proč? Protože mnoho učitelů tyto zdroje využívá při tvorbě testů. A také proto, že díky tomu budete chytřejší!
  • Když uděláte trochu práce navíc, budete mít lepší známky na univerzitě, takže toho využijte! Čím lépe budete daným věcem rozumět, tím snazší to později budete mít.
 4. 4
  Dávejte si od studia pauzy. Zní to sice trochu kontraproduktivně, ale je mnohem lepší učit se pilně po kratších časových úsecích a dávat si pauzy, než pracovat příliš dlouho a zavařit si mozek. [4] Možná máte pocit, že přestávkami marníte čas, ale ve skutečnosti tím udržujete svůj mozek v nejlepší kondici.
  • Většina lidí dokáže pracovat 50 minut na optimální úrovni a potom si musejí dát deset minut pauzu, než mohou opět fungovat na plné obrátky. Zjistěte, jaký systém vám vyhovuje nejvíce a nebojte se trochu změnit svůj časový plán, abyste se mohli odměnit za dobře odvedenou práci, nebo za dokončení těžkého úkolu. Důvěřujte sami sobě v tom, že se k práci po přestávce zase vrátíte.
 5. 5
  Začnete pracovat na dlouhodobých projektech hned po zadání. Čím delší dobu budete mít, tím větší projekty to budou. Zde je rychlý vzorec, který vám pomůže vypočítat dobu, kterou byste měli prací na projektu strávit:
  • Řekněme, že máte za 6 týdnů odevzdat esej za 200 bodů:
   200/45 dnů = 4.4 body denně
  • 1 bod je zhruba 6 minut práce. Když budete chtít udělat 4.4 body denně, měli byste na eseji strávit každý den 4.4.x 6 = 26 minut.
   4.4 x 6 = 26

   To je méně, než půlhodina denně. Když budete postupovat tímto způsobem, pravděpodobně budete mít práci hotovou mnohem dříve, než budete potřebovat a budete si moci užít trochu volna ještě před odevzdáním eseje.
 6. 6
  Vytvořte si s přáteli studijní skupinu. Obecně platí, že studium ve skupinách je efektivnější, než studium o samotě. [5] Kromě toho je to také zábavnější. Pokud se vám to bude hodit, potkávejte se dvakrát týdně. Jen si dejte pozor, aby všichni pracovali a nikdo vás při učení nerozptyloval.
  • Studijní skupiny jsou velmi efektivní, ale je nutné, aby dobře fungovaly. Neměli byste se flákat. Stanovte si vedoucího skupiny a rozhodněte se, kterým tématům se budete daný den věnovat. Každému řekněte, aby si přinesl něco k jídlu a k pití a připravte si otázky, které budete s ostatními studenty probírat. Pokud máte nějakého kamaráda, který vás ve skupině rozptyluje, řekněte mu, že se musíte soustředit a raději s ním choďte ven ve svém volném čase.
 7. 7
  Učte se i v době, kdy na to budete mít trochu času. Noste si s sebou poznámky, nebo třeba kartičky se slovíčky a procházejte si je, když budete mít chvíli volno. Až pojedete tramvají, čtěte si poznámky. Až budete stát ve frontě na oběd, prohlížejte si kartičky. Tyto krátké časové úseky se sečtou a budete díky nim mít více volného času po večerech.
  • Tímto způsobem se můžete učit i s kamarádem. Když budete mít před hodinou několik minut času, můžete se navzájem zkoušet z probírané látky. Když si budete klást otázky, budete se učit očima i ušima, takže si toho zapamatujete více.
 8. 8
  Šprtat byste se měli až v případě krajní nutnosti. Neměli byste se tímto způsobem učit pravidelně, ale pokud vás tlačí čas, nebo se vám nedaří splnit nějaký projekt včas, nevzdávejte to. Pět minut před hodinou vás může zachránit před pětkou. Šprtání se ovšem musíte naučit. Pomůže vám to zbavit se stresu před písemkou a dalšími úkoly.
  • Neznamená to ovšem, že byste se tímto způsobem měli učit dlouhodobě. Když se budete šprtat, budete unavení a informace se vám z hlavy rychle ztratí. Je důležité se všechna témata naučit pomalu, aby se vám uchytila v hlavě – během posledního večera před testem to nestihnete.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 5:

Jak vynikat ve volitelných předmětech

 1. 1
  Zapojte se. Dobré známky jsou skvělým způsobem, jak udělat dojem na univerzity, ale někdy je nutné udělat kromě udržení dobrého průměru také něco navíc.
  • Pokud máte nadání na sporty, zapojte se do nějakého sportovního týmu a věnujte se sportu, který vás bude bavit. Zkoušejte se do týmu dostat každý rok, abyste měli na střední škole dobrou reputaci.
  • Umění, hudba a herectví jsou také skvělé možnosti. Univerzity hledají i skvělé umělce, zpěváky, hudebníky, herce a tanečníky.
  • Přidejte se k nějakému klubu. Najděte si něco, co vás bude zajímat a zapojte se. Pokud vám jde španělština, začněte se jí věnovat více. Pokud máte rádi šachy, přidejte se do šachového klubu. Kromě toho, že získáte lepší předpoklady pro studium, si také najdete nové kamarády.
 2. 2
  Zapojte se do více než jedné činnosti. Je skvělé být dobrým sportovcem – na univerzitě vám to pomůže. Co vám ale pomůže ještě více, je být dobrým sportovcem, který skvěle hraje na housle a exceluje v debatním klubu. Pokud chcete udělat co nejlepší dojem, měli byste se věnovat více věcem.
  • Nezáleží moc na tom, jak dobří v těchto věcech budete – jde jen o to, abyste to zkusili. Z žádné univerzity vás neodmítnou kvůli tomu, že jste neodpálili určitý počet míčů, nebo že jste nedostali hlavní roli ve školní hře. Jde jim jen o to, abyste byli hodnotným členem studentstva a dělali vše naplno.
 3. 3
  Dělejte dobrovolnickou práci. Víte, čím uděláte lepší dojem, než když budete jen špičkovým sportovcem? Když budete špičkovým sportovcem, který také umí hrát na housle a je členem debatního klubu. Ještě lepší dojem ale uděláte tím, že budete kromě toho všeho dělat ještě dobrovolnickou práci. Dobrovolnickou prací dáte najevo, že se zajímáte o dění ve vaší komunitě a chcete být skvělým studentem.
  • Existuje spousta příležitostí, které si možná ani neuvědomujete. Můžete dělat dobrovolníka v místní nemocnici, v charitě pro bezdomovce, v domově pro důchodce, nebo třeba v místním útulku pro opuštěná zvířata. Můžete pomáhat v kostele, v charitativní organizaci pro ženy, nebo v organizaci pro znevýhodněné děti. Většinou stačí se jen zeptat a můžete začít!
 4. 4
  Pokud vaše škola nenabízí nějakou činnost, která vás baví, založte klub sami. Když budete aktivní a založíte vlastní klub, uděláte skvělý dojem. Chcete se starat o životní prostředí? Založte školní klub! Chcete chodit do dramatického kroužku a vaše škola ho nemá? Založte ho! Nezáleží na tom, kolik lidí získáte – na potenciální univerzity uděláte rozhodně dobrý dojem.
  • Zeptejte se svých učitelů, nebo ředitele školy, zda můžete založit svůj vlastní klub. Dostanete se do ročenky a budete mít oficiální statut. Váš klub díky tomu bude moci růst a vy ho budete moci použít u přijímacího řízení na univerzitu.
 5. 5
  Stanovujte si priority mimoškolních aktivit. Dělejte všechny věci, které máte rádi a která vás baví, ale nezapomeňte, že musíte mít dostatek času na studium. Mimoškolní aktivity jsou důležité k tomu, abyste měli co nejširší záběr činností, ale obecně platí, že známky a studijní výsledky jsou důležitější.
  • Zjistěte, kolik času potřebujete, abyste mohli mít nejlepší výsledky a pro jistotu přičtěte půl hodiny. Potom přidejte alespoň 8 hodin spánku a čas, který strávíte cestou do školy a ze školy. Odečtěte toto číslo od 24 a zjistíte, kolik „volného času“ vám přes den zbyde.
  • Najděte si kalendář pro aktuální rok a zapište si všechny činnosti, kterým byste se chtěli věnovat a to, kolik času vám každý den zaberou. Pokud máte v plánu více aktivit, než na kolik máte čas, musíte stanovit priority a něco omezit. Také si uvědomte, že si musíte nechat trochu času na odpočinek a relaxaci.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 5:

Pečujte o sebe

 1. 1
  Každý den dostatečně spěte. Váš mozek potřebuje spánek, aby mohl regenerovat, zpracovat všechny informace, které přes den získal a připravit se na další den. Když nebudete spát, budete mít horší známky, budete mít špatnou náladu a vaše tělo přestane fungovat. Měli byste každý den spát zhruba 8-9 hodin. [6]
  • Spánek ovlivňuje nejen výkonnost, ale také schopnost vstřebávat informace. Čím méně budete spát, tím hůře budete chápat i jednoduché informace.
 2. 2
  Každý den si dejte dobrou snídani. Vaše první jídlo by mělo být plné bílkovin. Snídaně vám dodá energii a živiny, které ráno potřebujete, abyste měli ve škole úspěch a správně se vyvíjeli. Potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu vám dodají nejvíce energie.
  • Vyhýbejte se prázdným potravinám, jako je sladké pečivo a cereálie plné cukru. Cukr vám sice dodá krátkodobou energii, ale brzy se po něm budete cítit vyčerpaně. Kromě toho budete mít ještě před obědem velký hlad.
 3. 3
  V případě potřeby si řekněte o pomoc. Zní to samozřejmě, ale mnoho studentů se bojí, nebo jim na tom nezáleží. To, že potřebujete pomoci, neznamená, že jste hloupí – znamená to naopak, že jste velmi chytří.
  • Požádejte o pomoc s domácími úkoly, testy a písemkami. Pokud vaši učitelé, rodiče a domácí učitelé budou vědět, že se snažíte ze všech sil, rádi vám pomohou vyřešit každý problém.
  • Požádejte o pomoc také v případě, že budete ve stresu. Střední škola je těžká a stresující. Pokud je toho na vás moc, promluvte si se svým učitelem, nebo se školním psychologem. Možná vám tito lidé poradí, jak vše lépe zvládat.
 4. 4
  Udělejte si čas i na zábavu. Mladí už znovu nebudete. Na vysoké škole to bude ještě horší, takže byste si měli užívat života a také se trochu bavit. Sobotní večery věnujte přátelům, rodině, nebo jen sami sobě a dělejte to, co vás baví. Když to neuděláte, vyhoříte!
  • Zábava je nutnou součástí dobrých známek. Když se budete cítit mizerně, nebudete spát a nebudete mít společenský život, nebudete si užívat studium. Udělejte si tedy čas na zábavu, abyste byli stále spokojení.
  Reklama

Varování

 • Nezapisujte si pouze snadné předměty. Těžší předměty vám pomohou dostat se na univerzitu a když se vám v nich bude dařit, budete ze sebe mít mnohem lepší pocit.
 • Choďte do školy vždy včas, zejména pokud máte určitý počet omluvitelných absencí (hodiny, které vám neomlouvají rodiče).
 • Nedovolte, aby vám studium kazily věci, které se školou nemají nic společného.
 • Než se rozhodnete vynikat na střední škole, abyste se dostali na univerzitu, zamyslete se nad tím, zda je to skutečně vaším cílem, nebo cílem vašich rodičů či někoho jiného. Pokud vám o to skutečně jde, pusťte se do toho. Pokud vám na tom ovšem příliš nezáleží, uvědomte si, že žijete svůj vlastní život – snažte se mít dobré známky, ale buďte sami sebou a jděte si za svými sny.
 • Nesnažte se být dokonalí. Když si budete stanovovat nerealistické cíle, připravíte se o šance jich dosáhnout.
 • Najděte si kamaráda, se kterým se budete moci učit. Dělat si domácí úkoly s kamarádem je zábava!
 • Měli byste mít představu o tom, co vám jde a co vás baví, ještě než se budete rozhodovat, jaké kariéře se chcete věnovat. Nevybírejte si něco, co vás nebaví, jen proto, že je to dobře placené.
 • Život není o sportu a pokud se chcete dostat na univerzitu díky svým sportovním výsledkům, pravděpodobně se vám to nepodaří (pokud vás někdo již neoslovil). *Neměli byste sportu věnovat veškerý svůj čas – mohlo by se stát, že by tím utrpěly vaše studijní výsledky. Kromě toho existuje spousta sportovců, kteří mají pravděpodobně také lepší známky, než vy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Místo ke studiu
 • Školní potřeby (papíry, knihy, pera, kartičky atd.)
 • Kamarádi, kteří vám pomohou

Související články

O tomto wikiHow

Ted Dorsey, MA
Spoluautorem článku je :
Lektor přípravy na testy
Tento článek spoluautorem článku je Ted Dorsey, MA. Ted Dorsey je lektor přípravy na testy, autor a zakladatel Tutor Ted, SAT a ACT, doučovací služby se sídlem v jižní Kalifornii. Ted získal dokonalé skóre na SAT (1600) a PSAT (240) na střední škole. Od té doby získal dokonalé skóre na ACT (36), SAT Předmětový test v literatuře (800) a SAT Předmětový test na matematické úrovni 2 (800). Má AB v angličtině na Princetonské univerzitě a MA v oboru vzdělávání na University of California v Los Angeles. Tento článek byl zobrazen 12 895 krát
Stránka byla zobrazena 12 895 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama