Stáhnout PDF Stáhnout PDF

DVD jsou jedním z nejběžnějších způsobů pro ukládání, zálohování nebo přenos dat. Dají se díky nim také přehrávat filmy z vašeho počítače na téměř jakémkoliv stolním DVD přehrávači. Pokud máte DVD vypalovačku, můžete DVD pomocí nástroje obsaženém ve většině moderních operačních systémů velmi rychle vytvořit. Pokud chcete vyrobit video DVD, které budete moci přehrát ve většině DVD přehrávačů, budete potřebovat příslušný software.

Metoda 1 ze 3:
Video DVD

 1. 1
  Stáhněte si program pro DVD authoring a nainstalujte ho. Pokud chcete na DVD vypálit video soubor, aby ho zvládly přehrát běžné DVD přehrávače, budete potřebovat speciální vypalovací program, který zvládá tzv. DVD authoring. Tyto programy převádějí video soubory do formátu, který je schopen přečíst téměř každý stolní DVD přehrávač. Tyto programy nejsou běžnou součástí vašeho počítače, proto je někdy dobré vyzkoušet zkušební verze některých z těch, které dostanete při koupi DVD vypalovačky. Níže uvádíme ty nejoblíbenější bezplatné programy, kompatibilní s většinou operačních systémů:[1]
  • WinX DVD Author - winxdvd.com/dvd-author/ (Windows)
  • Burn - burn-osx.sourceforge.net (Mac)
  • DeVeDe - rastersoft.com/programas/devede.html (Linux)
 2. 2
  Vytvořte v DVD authoring programu nový video projekt. V závislosti na používaném programu se celý proces může trochu lišit, ale většinou je to tak, že v hlavním menu budete mít na výběr, jaký typ DVD chcete vytvořit. Zvolte možnost nebo kartu "Video".
 3. 3
  Vložte do nového projektu video soubor(y). Když vytvoříte svůj první video projekt, můžete do něj vložit první video soubor. Většina programů na DVD authoring podporuje všechny klasické video formáty, takže konverzi formátů nemusíte řešit. Přetáhněte video soubor do okna authoring programu, nebo vyberte nějaké video z nějaké složky v počítači.
  • Na jedno DVD můžete obvykle vypálit jeden celovečerní film nebo několik hodinových epizod TV seriálu.
 4. 4
  Spusťte konverzi. Obvykle se stává, že video soubory, které chcete vložit, nejsou v požadovaném MPEG-2 formátu, který dokážou stolní DVD přehrávače přehrát. Programy na DVD authoring překonvertují video soubor buď v momentě jeho vkládání do projektu nebo až následně, kdy vkládání video souborů do projektu ukončíte. Konverze videa může trvat několik minut.
  • Pokud k tomu budete během konverze vyzváni, zvolte region vašeho DVD přehrávače. Ve Spojených státech a Japonsku se totiž používá formát NTSC, zatímco v Evropě PAL.
  • Pokud používáte program DeVeDe, konverze proběhne na konci authoringu.
  • Pokud se při konverzi souboru vyskytne nějaká chyba, budete možná muset použít externí konverzní program, například Handbrake.
 5. 5
  Vytvořte menu. Hodně programů na DVD authoring nabízí nástroje na vytvoření základního úvodního menu. Abyste však mohli video přehrát, není třeba menu vytvářet. Můžete prostě nastavit, aby se DVD začalo automaticky přehrávat při vložení do stolního přehrávače.
  • V programu Burn pro platformu Mac klikněte na tlačítko s ozubeným kolečkem a zvolte "Use DVD theme", čímž povolíte vytvoření základního menu pro vaše DVD.[2]
  • Při vytváření menu neumísťujte tlačítka k okrajům okna. Okraje totiž některé starší typy televizí či DVD přehrávačů useknou a tlačítka pak nejsou vidět.
 6. 6
  Vložte prázdné DVD. Jakmile je video překonvertované a menu máte vytvořené, můžete spustit vypalování. Vložte do vypalovačky prázdné DVD-R. To je nejlepší typ disku pro tvorbu video DVD, protože je kompatibilní s většinou moderních DVD přehrávačů. Některé starší typy DVD přehrávačů neumějí vypálená DVD přehrát, bez ohledu na typ disku.
  • Pokud počítač po vložení disku automaticky otevírá okno pro zobrazení souborů, normálně ho zavřete.
 7. 7
  V authoring programu otevřete nabídku pro vypalování. Průběh vypalování se opět liší v závislosti na používaném programu. Nicméně vždy, než spustíte vypalování, je třeba zkontrolovat nastavení několika věcí:
  • Nastavte nízkou rychlost zápisu. Možná vás to bude lákat zkusit nastavit vysokou rychlost, ale uvědomte si, že v takovém případě může docházet při zápisu dat k chybám a DVD pak nebude možné přehrávat. Nejvhodnější hodnoty rychlosti zápisu jsou 2x nebo 4x, rychleji už to nezkoušejte.
  • Pokud jste ještě nebyli vyzváni k zadání regionu, zkontrolujte, zda máte nastaven formát NTSC nebo PAL, a vyberte vhodný formát pro váš region.
 8. 8
  Vypalte disk. Po zkontrolování nastavení můžete kliknutím na tlačítko Start nebo Vypálit spustit samotné vypalování. Pokud vaše video soubory nejsou dosud překonvertovány, dojde ke konverzi těsně před samotným vypálením. Celý proces bude asi nějakou tu minutku trvat, zejména pokud jste zvolili nízkou rychlost vypalování. Během vypalování počítač nepoužívejte, jinak byste celý proces zpomalili a navíc by to mohlo způsobit chyby při zápisu.
  • Pokud používáte DeVeDe, vytvoříte pouze tzv. ISO soubor (obraz disku). Více o ISO souborech se dozvíte níže.
 9. 9
  Přehrajte vypálený disk. Jakmile vypalování a konverze doběhne, měli byste být schopni čerstvě vypálený disk přehrát ve většině moderních DVD přehrávačů. Nezapomínejte ale, že některé starší typy DVD přehrávačů vypálené disky přehrát nedokážou.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Data DVD

 1. 1
  Vložte prázdné DVD do DVD vypalovačky. Pokud vytváříte archív dat, nebo nechcete, aby vám někdo data na disku přepsal, použijte DVD-R nebo DVD-R DL (Dual Layer). Pokud víte, že budete chtít v budoucnu obsah na disku přepsat něčím jiným, použijte DVD-RW.
 2. 2
  Otevřete diskovou jednotku pomocí průzkumníku na počítači. Většina moderních operačních systémů umožňuje vypálit data na DVD přímo z průzkumníku, aniž byste nějaký externí software použili. Do otevřeného okna průzkumníku pak můžete vkládat soubory a složky určené k vypálení.
  • Ve Windows 7 a pozdějších budete vyzváni, abyste zadali, zda budete chtít disk používat jako USB flash disk, nebo jako klasické finalizované DVD. Pokud zvolíte "Používat jako USB flash disk", budete moci DVD později přepisovat i v případě, že nejde o DVD-RW, tedy o přepisovatelný disk. To ale bude fungovat pouze ve Windows. Pokud zvolíte "Pro CD/DVD přehrávač", bude se disk chovat jako klasický disk, který bude nutné finalizovat a později už ho nebude možné přepsat.[3]
  • Pokud používáte OS X, objeví se prázdný disk na Ploše. Dvojklikem ho otevřete ve Finderu.[4]
 3. 3
  Soubory a složky přetáhněte do okna prázdného disku. O původní kopie souborů nepřijdete. Na jedno prázdné DVD-R se vejde 4,38 GB dat. Stavový řádek v dolní části okna zobrazí, kolik volného prostoru na disku ještě zbývá.
 4. 4
  Vypalte disk. Jakmile jste s vkládáním souborů hotovi, můžete spustit proces finalizace a následně disk vysunout, abyste ho mohli použít i na jiných počítačích. Proces se trochu liší v závislosti na používaném operačním systému a nastavení.
  • Pokud jste ve Windows zvolili "Používat jako USB flash disk", stačí finalizovaný disk vysunout a můžete ho používat na jakémkoliv jiném počítači, který také používá Windows. Může to samozřejmě chvilku trvat.
  • Pokud jste ve Windows zvolili "Pro CD/DVD přehrávač", musíte kliknout na tlačítko "Finalizovat". Samotná finalizace bude trvat několik minut.
  • Pokud používáte OS X, klikněte na tlačítko Burn, které najdete vedle názvu disku v levém postranním panelu.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
ISO a další obrazy disků

 1. 1
  Určete soubor obrazu disku. Soubory obrazu disku jsou přesné kopie DVD nebo CD, které musí být na disk vypáleny ještě předtím, než ho budete moci používat. Tím se disk stane přesnou kopií originálu. Existuje celá řada typů obrazů disků, které je možné stáhnout. Nejběžnějším typem je ISO, který můžete ve Windows 7 a novějších verzích nebo na OS X normálně vypálit na prázdný disk. Tyto typy operačních systémů totiž obsahují vestavěný software, díky kterému lze toto provést. Další formáty obrazů disku jsou například CDR, BIN/CUE, DMG, CDI, nebo NRG.
  • Pokud používáte Windows Vista nebo XP, nebo se pokoušíte vypálit jiný formát obrazu disku než ISO, budete si muset nainstalovat program na vypalování obrazů disku. Jedním z takových nejběžnějších pro Windows je ImgBurn (imgburn.com).
 2. 2
  Vložte do vypalovačky prázdné DVD. Během vypalování proběhne i finalizace, takže disk už později nelze přepsat. Nejlepších výsledků dosáhnete s typem disku DVD-R.
 3. 3
  Spusťte program na vypalování obrazu disku. Celý proces se liší v závislosti na používaném softwaru a operačním systému:
  • Windows 7, 8 a 10 - pravý klik na ISO soubor a z nabídky zvolte "Vypálit na disk". Otevře se okno pro vypálení obrazu disku.
  • OS X - spusťte program Disk Utility, kterou najdete ve složce Utilities. Přetáhněte ISO soubor do levého panelu okna Disk Utility.[5]
  • Windows Vista a XP, nebo jiné než ISO soubory - spusťte program na vypalování obrazu disku a načtěte příslušný soubor obrazu disku.
 4. 4
  Spusťte vypalování. Kliknutím na tlačítko "Vypálit" spustíte samotné vypalování ISO souboru nebo jiného typu obrazu disku na prázdné DVD. Bude to několik minut trvat. Záleží na rychlosti vaší vypalovačky a velikosti souboru obrazu disku.
  Reklama

Související články

Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak smazat prázdnou stránku ve Wordu
Jak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisuJak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisu
Jak přehrávat soubory MKVJak přehrávat soubory MKV
Jak zjistit hesloJak zjistit heslo
Jak si změnit IP adresu (Windows)Jak si změnit IP adresu (Windows)
Jak převést obrázek do formátu JPEGJak převést obrázek do formátu JPEG
Jak kopírovat soubory v příkazovém řádkuJak kopírovat soubory v příkazovém řádku
Jak ve Wordu otočit textJak ve Wordu otočit text
Jak kopírovat a vkládatJak kopírovat a vkládat
Jak změnit adresář v Příkazovém řádkuJak změnit adresář v Příkazovém řádku
Jak zjistit, zda máte na počítači BluetoothJak zjistit, zda máte na počítači Bluetooth
Jak vložit video do PowerPointuJak vložit video do PowerPointu
Jak zjistit MAC adresu počítačeJak zjistit MAC adresu počítače
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 839 krát
Stránka byla zobrazena 2 839 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama