wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 16 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 4 435 krát
Ženšen se jako lék používá již tisíce let a kvalitní kořeny stále ještě stojí stovky dolarů za unci. Trpěliví pěstitelé mohou sklidit bohatou úrodu ženšenu, pokud použijí metodu "volně stimulovaného pěstování". Tento námi popsaný způsob trvá sedm let, než se dočkáte první úrody, nicméně získaný ženšen bude mít špičkovou kvalitu a navíc snížíte riziko, že se na rostliny rozšíří nebezpečná choroba. Samozřejmě můžete pěstovat ženšen i na poli pod umělým zastíněním a sklízet úrodu už za čtyři roky, vyžaduje to ale mnohem větší úsilí, je to o hodně dražší, a takto získaný ženšen je méně hodnotný.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Vyberte si stanoviště pro pěstování
-
1Uvědomte si, jak budete prodávat svůj ženšen. Než se začnete připravovat na růst ženšenu, ujistěte se, že budete mít způsob, jak ho prodávat, až bude zralý. Jednou z možností je spojení s licencovaným prodejcem ženšenu ve vašem státě. Možná budete moci navštívit jejich sklad s ženšenem, nechat si jej zvážit a získat cenovou nabídku na místě. Pokud se vám nelíbí cena, kterou vám dají, můžete jednoduše vyzkoušet jiného kupujícího.[1]
- Můžete si prohlédnout registr autorizovaných prodejců ženšenu ve vaší zemi a najít je ve vaší oblasti. Ve vaší oblasti jich může být několik, které můžete navštívit, abyste našli nejlepší cenu pro svůj produkt.
- Pokud nechcete prostředníka a chcete prodávat a exportovat ženšen sami, můžete zvážit získání licence prodejce. Pravidla pro udělování licencí pro prodejce se liší podle státu, proto zkontrolujte, jaké jsou předpisy vašeho státu. Musíte alespoň vyplnit žádost a zaplatit poplatek.[2]
- Někteří lidé také prodávají svůj ženšen na aukčním webu, jako je eBay. K tomu však budete muset mít exportní licenci.[3]
-
2Poučte se o tom, jak pěstovat ženšen způsobem, kdy napodobujete přírodní podmínky. Ženšen budete sklízet sice až za osm let, kořeny jsou ale mnohem hodnotnější, hlavně kvůli svému tvaru a barvě. Můžete se sice pokusit proces urychlit třeba tím, že použijete umělé zastínění nebo hnojení půdy, ale v tom případě budou kořeny mít jiné tvary, které jsou méně hodnotné.[4] [5]
- Pěstování na připraveném poli vám může zajistit úrodu už za 4 roky, ale vyžaduje těžkou práci. Navíc vystavujete rostliny většímu riziku nákazy chorobou. Při pěstování ve velkém počítejte s tím, že utratíte asi 20 000 - 40 000 $ za akr.[6] [7] Většina drobných pěstitelů volí námi popsaný způsob, protože získané kořeny jsou lepší a cena je v průměru 2 600 $ plus práce.[8] Pamatujte, že uvedené částky jsou pouze orientační.
-
3Zjistěte si, zda žijete v příhodném prostředí. Chcete-li pěstovat ženšen v přírodním způsobem, musíte žít v místě, které odpovídá jeho přirozenému výskytu. Ženšenu se daří v chladnějším klimatu, v lesích se stromy s tvrdým dřevem, v oblastech, s ročním úhrnem srážek 50-100 cm.[9] Podobné klima se vyskytuje na severu USA, jihu Kanady, mírném a chladnějším pásu Evropy, a na jihu v hornatých oblastech.[10] [11]
- Pokud si nejste jistí, zda můžete ženšen ve vašem regionu pěstovat, najděte si víc informací online, nebo kontaktujte třeba místní odbor životního prostředí.
-
4Chcete-li pěstovat ženšen pro komerční účely a kořeny prodávat, budete potřebovat povolení. Zjistěte si potřebná oznámení, povolení a vyhlášky pro místo, kde chcete rostliny pěstovat. Můžete pro začátek kontaktovat místní zemědělský odbor na městském nebo obecním úřadě nebo odbor životního prostředí. Popřemýšlejte také o tom, zda chcete pěstovat běžný ženšen, nebo kořeny v kvalitě bio. Námi popsaná metoda odpovídá, alespoň ve Spojených Státech, předpisům organického zemědělství.
- V České Republice není pěstování ženšenu nijak omezeno.
-
5Vyberte si to správné místo pro pěstování. Ženšenu se nejlépe daří na zastíněných místech (obzvlášť pak na svazích, obrácených k severu nebo východu) ve smíšených lesích s velkým množstvím starých listnatých stromů jako je dub, topol, javor nebo olše.[12] Staré lesy s velkými stromy s tvrdým dřevem a větvemi, které stíní alespoň 75% slunečního světla jsou ideální.[13] Podrost, keře, křoviny a podobně mohou ženšenu ubírat živiny a soupeřit s ním o prostor, jejich přítomnost tedy není vhodná.
- Pravděpodobně nejlepší způsob, jak zjistit, zda je stanoviště vhodné, je pokusit se najít divoký ženšen.
- Protože divoký ženšen je extrémně vzácný, můžete se porozhlédnout i po jeho příbuzných a vůbec rostlinách, které vyžadují podobné podmínky.[14] [15] Najděte si obrázky rostlin a informace o nich na internetu, nebo se poraďte třeba v zahradnictví.
- Pozor na zloděje - ženšen je vyhledávanou komoditou, vaše stanoviště by tedy mělo být skryté, daleko od silnic nebo turistických stezek.
-
6Otestujte vhodnost substrátu. Půda by měla být vlhká a hutná, přesto ale mít dobrou odvodňovací schopnost. Vyhněte se podmáčené nebo bahnité půdě a těžkému jílu. Až si vyberete možné stanoviště, odeberte několik vzorků půdy a smíchejte je v dostatečně velkém kbelíku. Nechte si půdu analyzovat nejlépe v profesionální laboratoři nebo třeba školce na pěstování stromů. Můžete si sice koupit domácí sadu na měření pH půdy, ale zjišťování hodnot vápníku a fosforu už je těžší. Ohledně nejvhodnější půdy panují dohady, neuděláte ale chybu, když zvolíte půdu s pH 4,5 - 5,5 (kyselou), s množstvím vápníku 0.35 kg na metr čtvereční), a fosforu (P) alespoň 0.01 kg na metr čtvereční.[16]
- Půda, která má správnou vlhkost by se vám neměla lepit na dlaně, když ji zmáčknete. Nemělo by z ní ani snadno jít udělat kouli.[17]
- Někteří pěstitelé dávají přednost neutrálnějšímu pH mezi 6-7.[18] Bohužel, přesné studie, které by určily nejlepší pH s definitivní platností zatím neexistují. Ženšen by měl bez potíží růst v pH o hodnotách 4 - 7.
-
7Pokud je to nutné, půdu pohnojte. Jestliže je vámi vybrané stanoviště po všech stránkách dokonalé, až na chemický rozbor půdy, můžete se pokusit změnit jak pH, tak množství fosforu a vápníku. Pro ženšen v té nejlepší kvalitě samozřejmě hnojivo použít nelze, maximálně jej můžete nasypat jen na horní vrstvu půdy, ne s ní smíchat. pH půdy můžete zvýšit přidáním uhličitanu vápenatého a množství vápníku (aniž byste ovlivnili pH) lze korigovat sádrovcem (síran vápenatý).
- Ženšen může růst i v půdách chudších na vápník a fosfor, jeho kořeny ale nebudou tak velké a porostou pomaleji. Pokud je to váš případ, zasázejte rostliny dál od sebe, aby spolu příliš nebojovaly o živiny.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Příprava semen
-
1Kupte si semena ženšenu. Divoký ženšen je v mnoha zemích chráněná a ohrožená rostlina a sbírání jejích semen tam může být nezákonné. Zjistěte si to dřív, než semena koupíte. Lépe uděláte, když si semena opatříte od renomovaného prodejce, tedy buď v zahradnictví nebo z internetového obchodu. "Zelená" semena jsou levnější, než semena, konzervovaná chladem, ale vyžadují několik měsíců přípravy, kterou si popíšeme v dalším kroku.
- Měkká, plesnivá nebo vybledlá semena si k pěstování nevybírejte.[19] Zkuste je vrátit prodejci a požádat o náhradu.
- Objednejte si semena s předstihem, nejlépe v červenci nebo srpnu, a nechte si je doručit na podzim. Když budete čekat až do podzimu, skončíte pravděpodobně s posledními zbytky semen, jejichž kvalita není valná.[20]
-
2Než budete semena sít, udržujte je vlhká. Koupená, rozdělená semena skladujte v plastikovém sáčku v lednici. Jednou týdně je navlhčete vodou z rozprašovače, dokud nebudete připraveni je vyset. Pokud někdy vyschnou, zahynou.[21]
-
3Pokud nejsou semena již naklíčena, nechte je naklíčit sami. Když ženšen v přírodě dozraje a plodí semena, zůstanou dormantní a vyklíčí až následující rok. Abyste to napodobili, potřebují rok takzvané stratifikace, což je proces, při kterém se oloupe dužina bobule, která semeno obklopuje a to se připraví na vyklíčení. Většina semen z obchodu je již stratifikovaná, ale pokud jste si koupili tzv. "zelená" semena, budete to muset udělat sami. Podle toho, kolik semen máte, se rozhodněte pro jeden z následujících způsobů:
- Dejte několik semen do pytlíčku, vyrobeného z lehké látky, zavázaného drátkem. Na podzim pytlík zahrabejte na zastíněném místě pod asi 10 - 13 cm volné, vzdušné půdy. Přikryjte asi 10 cm mulče. Dobře si místo označte a udržujte jej vlhké, ale ne mokré.
- Velké množství semen dejte do speciální nádoby, ze které bude odtékat voda, a která zabrání v přístupu hlodavcům. Vyrobte si dřevěnou krabičku se síťovým víčkem a dnem, hlubokou asi 20 - 30 cm, pokud máte dostatek semen na několik vrstev. Krabičku naplňte střídavě vrstvičkami semen a vlhkého písku. Pak ji zakopejte a zakryjte asi 2,5 - 5 cm silnou vrstvou zeminy. Zakryjte mulčem a lokalitu si označte. jestliže půda začne vysychat, místo zalijte.
-
4Klíčící semena sejte na jaře. Pokud si necháváte klíčit vlastní semena, vykopejte krabičku nebo pytlík a podívejte se, zda jsou některá připravena. Zahoďte všechna měkká, plesnivá nebo vybledlá. Pokud vidíte, že jsou některá semena naklíčená, okamžitě je zasejte. Zbytek vraťte do krabičky a opět zakopejte. Nejprve ve ovšem promíchejte a ujistěte se, že písek nebo hlína jsou stále vlhké.[22]
-
5Zasejte další semena na podzim. Většinu semen byste měli zasít na podzim, až ze stromů opadá listí, ale dřív, než udeří první mrazy. Ženšenu se nejlépe daří, když ho zasejete ke konci podzimu nebo zkraje zimy. Půda by měla být vlhká, nejlépe po dešti.
-
6Než semena zasadíte, namočte je do chlorového bělidla a vody. Pokud semena ještě neklíčí, namočte je do směsi z 1 dílu bělidla a 9 dílů vody.[23] [24] Nechte je máčet 10 minut, abyste zahubili případné spóry plísní, které často semena ženšenu napadají. Semena, která zůstanou plavat na hladině, jsou s největší pravděpodobností prázdná a suchá a měli byste je zahodit. Zbytek semen pak opláchněte čistou vodou a vezměte je na stanoviště, kde je chcete pěstovat.
- Můžete semena také ošetřit fungicidem, ujistěte se ale napřed, že je bezpečný pro ženšen.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Výsev semen
-
1Ze stanoviště odstraňte menší plevel. Pozor, není žádoucí, aby bylo holé jako záhon, ale rostliny v podrostu budou ženšenu ubírat živiny. Některé druhy plevele navíc negativně ovlivňují chemické složení půdy. Vytrhejte ho tedy předem.[25]
-
2Velké množství semen jednoduše rozházejte. Pokud chcete, aby váš ženšen rostl v co nejpřirozenějších podmínkách, nebo máte opravdu hodně semen, jednoduše je rozházejte po vybraném místě. Napřed samozřejmě odstraňte vrstvu uschlého listí. Naházejte asi 65 - 120 semen na čtvereční metr.[26]
-
3Menší množství semen sázejte promyšleněji. I ten nejdivočejší ženšen ocení trochu přípravy a pár základních zahradnických nástrojů. Nejprve shrabejte listí, abyste odhalili vrchní vrstvu půdy. Motykou nebo lopatkou vykopejte řádky proti svahu - ne sbíhající po něm. Semena sázejte s ohledem na následující:
- Semena by měla být vzdálena jedno od druhého 15 - 23 cm, pokud chcete ženšen sklízet za sedm a více let. Široké mezery mezi jednotlivými rostlinami snižují riziko přenosu chorob.
- Máte-li semen hodně, a nechcete na sklizeň čekat tak dlouho, můžete semena sázet klidně pouhé 3 cm od sebe.[27] tento způsob se používá pro pěstování ženšenu ve velkém množství. Rostliny, nasázené blíže k sobě, musíte totiž neustále sledovat a chránit proti chorobám a škůdcům. Rozhodně se tento styl pěstování nedoporučuje začátečníkům.
-
4Zakryjte stanoviště mulčem nebo listy. Shrabané listí vraťte zpátky na místo a přidejte ještě vrstvu mulče. Půda tak bude zadržovat vlhkost, což je pro ženšen životně důležité. Pozor, zakryjte semena pouze asi 2,5 - 5 cm silnou vrstvou půdy, větší by nebyla schopná prorazit. Žijete-li v oblasti, kde jsou tuhé zimy, zakryjte semínka 10 centimetrovou vrstvou mulče, ale nezapomeňte na jaře část mulče odebrat, aby semena mohla vzejít.[28]
- Nepoužívejte dubové větve vcelku. Jsou tuhé a příliš těžké a semenáčky se přes ně obtížně dostávají. Pokud to jinak nejde a vy máte pouze dubový mulč, nejprve ho rozdrťte na štěpky nebo úlomky.[29]
-
5Nenápadně si místo označte, nebo si zapište jeho GPS souřadnice. Nebudete jej muset často navštěvovat, a vzhled lesa se neustále mění, obzvlášť v horizontu sedmi a více let. Udělejte tedy všechno pro to, abyste své místečko zase našli. Nejlepší je, zapsat si přesné souřadnice. nebudete tak muset lokalitu nijak nápadně označovat, takže nepřilákáte vandaly nebo zloděje. Pokud už místo označit musíte, udělejte to nenápadně, aby to nebylo na první pohled vidět.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Péče o rostliny a sklizeň
-
1Místo si nechte pro sebe, aby bylo v bezpečí. Protože divoký ženšen je velmi vzácný a drahý, je často vyhledávám zloději. Oplocení nepomůže, naopak spíš přiláká zvědavce.[30] Pokud už místo oplotit chcete, můžete si pořídit hlídacího psa, jen pozor na to, aby vám nepoškodil samotný ženšen.
-
2Každý rok pravidelně jednoťte příliš nahloučené rostliny. Jednocení znamená, že ze skupinky rostlin vytrháte ty, které jsou příliš slabé. Zabráníte tak šíření chorob a semenáčky spolu nebudou muset tolik soupeřit o živiny. Po prvním roce byste měli odstranit nebo přesadit rostliny, které jsou u sebe příliš hustě. Maximum by mělo být 65 rostlin na čtvereční metr.Po druhém roce množství zredukujte na 11 - 12 rostlin na čtvereční metr.[31]
- Pokud chcete mít úrodu každý rok, zasejte semena na víc lokalit. Většina pěstitelů to tak dělá, aby mohli sklízet neustále.
-
3Než začnete používat pesticidy a prostředky proti škůdcům, dobře si to rozmyslete. Jedna z výhod přírodního pěstování ženšenu je právě snížené riziko napadení škůdci a chorobami, díky širším rozestupům mezi rostlinami. A i když třeba divoká zvěř čas od času rostliny nebo bobule okouše, o cenné kořeny nepřijdete. Choroby se také mezi rostlinami nebudou šířit tak rychle.[32] Pokud se setkáte s problémem, poraďte se s profesionálním zahradníkem o vhodném pesticidu.
- Pozor, pokud chcete pěstovat ženšen typu bio, pro používání pesticidů můžete přijít o certifikát.
-
4Počkejte, až vaše rostliny dospějí. Bude to trvat 7 - 10 let, než vaše rostliny vyrostou a budou mít dostatečně velké kořeny. Pořád k tomu ale budete potřebovat velkou dávku štěstí. Pěstování ženšenu v přírodních podmínkách vyžaduje spoustu trpělivosti. Čas od času kontrolujte, zda je půda vlhká a pokrytá malým množstvím listí.
- Pokud jsou vaše rostliny ženšenu hodně blízko u sebe, pokuste se o sklizeň po čtyřech letech, jinak se kořeny mohou začít zaplétat. Samozřejmě nebudou mít tak vysokou hodnotu.[33]
-
5Nečekejte, že budou rostliny celý rok vidět. Nadzemní část rostlin na podzim uhyne a zvadne, ale na jaře opět vyroste. Pokaždé bude o něco větší, než minulý rok a stejně tak se bude zvětšovat kořen pod zemí.
-
6Po třetím roce pěstování začněte pravidelně každý rok sklízet červené, zralé bobule. Jakmile rostliny dospějí, každý rok budou plodit shluk červených bobulí se semínkem uprostřed. Když je na podzim budete sbírat, můžete je prodávat nebo znovu vysazovat. Samozřejmě pamatujte na to, že je budete muset stratifikovat, jak bylo popsáno výše.
-
7Po sedmi letech můžete začít sklízet. Zrání ženšenového kořene trvá dlouho, obvykle sedm let, pokud chcete opravdu kořeny špičkové kvality. Nespěcháte-li, můžete samozřejmě počkat ještě několik dalších let, kořeny budou o to větší a budou mít ještě vyšší cenu.
-
8Kopejte opatrně, abyste kořen nepoškodili. Kopejte vidlemi nebo úzkou motykou. Mezi místem, kam kopnete, a rostlinou nechte alespoň 15 cm místa. Pokud je rostlina blízko jiné, mladší, použijte ještě jemnější nástroj, například starý šroubovák, dlouhý asi 20 - 25 centimetrů, a pracujte velmi opatrně. Pokud hrozí nebezpečí, že byste kopáním vážně poškodili blízké nezralé rostliny, raději ještě počkejte, než také dozrají.
- Poznámka: Kořeny ženšenu zpravidla vrůstají do země pod úhlem 45°, nikoliv rovně dolů a navíc se bohatě větví. Kopejte opatrně, abyste kořen nepoškodili.[34]
-
9Vykopané kořeny omyjte a osušte. Krátce kořeny namočte do kbelíku studené vody, abyste se zbavili zaschlé hlíny. Pak naskládejte kořeny v jedné vrstvě na dřevěný tác a omyjte je. Buď vodou z kohoutku, nebo zahradní hadicí. Pozor, aby se kořeny nedotýkaly. Nechte je uschnout v dobře větrané místnosti za teploty 21 - 32°C. Vlhkost by měla zůstat mezi 35 - 45%, tak se kořeny rychle nevysuší a neztratí na ceně.[35] Každý den kořeny obraťte. Kořeny jsou připravené k použití ve chvíli, kdy je možné je lehce přelomit, ale měli byste to zkoušet jen občas na jednom jediném kořeni, abyste si úrodu nezničili.
- Kořeny nedrhněte příliš velkou silou - některé vzácné léčivé látky jsou obsaženy v malých, vlasovitých koříncích a když je odstraníte, ženšenový kořen ztratí na hodnotě.
- Malé kořeny schnou asi 1 - 2 dny, ale velkým, zralým, to může trvat až 6 týdnů.[36]
- Na přímém slunci schnou kořeny příliš rychle, pokud si ale všimnete změny barvy nebo plísně, dejte je na několik hodin na slunce, abyste se infekce zbavili.
Reklama
Tipy
- Správné mezery mezi rostlinami zamezují šíření plísní a chorob. I když možná o pár rostlin kvůli chorobě přijdete, bude to jen několik a stále vám zbude dost úrody. Pokud se plíseň vymkne kontrole, poraďte se v zahradnictví o vhodném fungicidu.
- Jakmile začnou rostliny nést plody, stanoviště se samo o sobě zaplní každý rok novými semenáčky. Pak budete mít opravdu úrodu prakticky neustále. První a druhý rok také můžete semena přidat sami - rostliny většinou ještě nebudou plodit.
- Běžná populace vysoké zvěře nebude pravděpodobně ženšenu škodit, pokud je ale zvěř v blízkosti vašeho stanoviště přemnožená, zvažte oplocení pozemku, případně pořízení hlídacího psa. Při přírodním způsobu pěstování zpravidla nehrozí, že budou rostliny vyhrabávat velcí savci. Pokud to ovšem problém je, můžete nastražit vhodné pasti nebo použít přírodní odpuzovače.
Varování
- Pozor na levná semena. Sběr a stratifikace je proces, který vyžaduje zvýšenou péči. Renomovaný výrobce je vždycky lepší.
- Investice do pěstování ženšenu je riziko - je tady nebezpečí úhynu rostlin, zlodějů a v neposlední řadě kolísající ceny ženšenu na trhu. Nesázejte všechno na jednu kartu a neutrácejte všechny své peníze za tento projekt.
- Buďte opatrní. Pokud se setkáte se zloději, vyhněte se násilí a použití síly, abyste se nedostali do křížku se zákonem.
- Vždy se řiďte místními zákony a vyhláškami.
Reference
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.kyagr.com/marketing/ginseng-dealers.html
- ↑ http://www.kyagr.com/marketing/ginseng-dealers.html
- ↑ http://www.fws.gov/international/permits/by-species/american-ginseng.html
- ↑ http://www.onlineginsengstore.com/catalog/index.php?main_page=page_2
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.wvu.edu/~agexten/forestry/ginseng.htm
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx#axzz371RRLmEw
- ↑ http://www.wildgrown.com/index.php/USA-Zone-Map-For-Planting.html
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.dec.ny.gov/animals/7472.html
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx#axzz371RRLmEw
- ↑ http://www.ext.vt.edu/pubs/forestry/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.wvu.edu/~agexten/forestry/ginseng.htm
- ↑ http://www.dec.ny.gov/animals/7472.html
- ↑ http://www.ces.ncsu.edu/hil/hil-127.html
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.ces.ncsu.edu/hil/hil-127.html?
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx?PageId=2#ArticleContent
- ↑ http://www.wvu.edu/~agexten/forestry/ginseng.htm
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.dec.ny.gov/animals/7472.html
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx?PageId=3#ArticleContent
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx?PageId=3#ArticleContent
- ↑ http://www.wvu.edu/~agexten/forestry/ginseng.htm
- ↑ http://pubs.ext.vt.edu/354/354-312/354-312.html
- ↑ http://www.dec.ny.gov/animals/7472.html
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx?PageId=5#ArticleContent
- ↑ http://www.dec.ny.gov/animals/7472.html
- ↑ http://www.wildgrown.com/
- ↑ http://www.wvu.edu/~agexten/forestry/ginseng.htm
- ↑ http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/growing-ginseng-zmaz83jaznet.aspx?PageId=6#ArticleContent