X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 4 610 krát
Begónie jsou klasickou a velmi oblíbenou rostlinou všech zahradníků, a to zejména pro jejich nenáročné pěstování a nádhernou barvu. Ať už chcete jen rozšířit svou sbírku domácích květin, přidat něco do závěsných květináčů nebo jen oživit svou zahrádku, určitě zvažte vysazení begónií. Ačkoli se jedná o květiny, které je třeba každý rok přesazovat, vaše úsilí bude dobře odměněno.
Postup
Část 1
Část 1 ze 2:
Příprava výsadby
-
1Vyberte typ begónie, který budete sázet. Na výběr máte dvě základní možnosti sázení begónií: ty, které rostou ze semínek a ty, které rostou z hlíz (cibulek). Begónie pěstované ze semen mají tendenci být o něco menší a náročnější na péči, zatímco květiny vyrůstající z cibulek jsou odolnější a větší. Oba druhy je možné pořídit v mnoha barevných variantách, včetně odstínů růžové, bílé, fialové, žluté a červené. Oba druhy jsou jednoleté, ačkoli hlízky můžete uskladnit a zasadit v dalších sezónách. Pokud se vám nechce piplat s hlízami nebo semeny, skočte do místního zahradnictví pro sazenici a usnadněte si tak práci.
- Vzácně narazíte i na víceletou variantu begónií, ale skutečně se nejedná o nic běžného.
- Začít pěstovat begónie můžete také z řízků.
-
2Vyberte vhodné místo. Begónie jsou jednou z květin, kterou můžete úspěšně pěstovat jak v krytých, tak venkovních prostorech. Mají rády větší stín, což z nich dělá perfektní doplněk pro sbírku vašich pokojových rostlin. Pokud se je chystáte vysadit do květináče, vyberte pro ně místo u okna, které je situované na východní, západní nebo jižní stranu. Umístit je ale můžete i na stinnou verandu nebo zápraží, které je ale alespoň částečně osvětlené. V případě, že je chcete vysadit v zahradě, vyberte pro ně stinný záhon s většími rostlinami na severní straně pozemku.
- Begónie zvládají částečný sluneční svit, ale v žádném případě je neumisťujte přímo na slunce.
- Pokud nemáte žádný vnitřní prostor u oken volný, budete muset pro jejich osvětlení používat lampu.
-
3Připravte si zeminu. Vlastně ji vůbec nepřipravujte. Begóniím se totiž daří mnohem lépe v zahradní směsi bez obsahu zeminy, než v typické půdě. Připravte tedy směs 2/3 rašeliny a 1/3 substrátu pro sázení (k dostání v každém zahradnictví nebo podobném specializovaném obchodě). Begónie zbožňují kyselé a dobře odvodňované prostředí, které rašelina bohatě poskytuje. Pokud ve venkovních prostorách musíte použít zeminu, zamíchejte do ní dostatek rašeliny a organického hnojiva. Zajistíte tím květinám nejlepší možné prostředí pro růst.
- Pokud budete používat směs rašeliny, namočte ji do vroucí vody a nechte ji před sázením vychladnout.
- Na připravenou směs můžete použít tekuté hnojivo a přidat tak begóniím důležité živiny.
-
4Poznejte, kdy sázet. Begónie jsou jednoleté, takže vám nevyrostou opětovně každý rok. Proto je budete muset každý rok přesazovat, typicky v půlce jara. Tyto květiny nezvládají dobře chladné teploty a mráz, proto s výsadbou počkejte alespoň jeden týden po posledních mrazech. Můžete je také časněji zasadit uvnitř a až se venku oteplí, přesadit je do zamýšleného záhonu.[1]Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:
Výsadba begónií
-
1Připravte květináč/záhon. Pokud sázíte své květiny venku, vykopejte pro semena a hlízy několik centimetrů hluboké jamky a pro sazenice dostatečně velké díry, aby se do nich vešel celý kořenový bal. Begónie, které budou umístěné do vyvýšených záhonů nebo květináčů by pro sebe měly mít nádobu jen o trochu větší než je jejich kořenový bal nebo je můžete přidat do většího květináče mezi další rostliny. Nepotřebují totiž příliš místa, proto se nijak neobávejte a vysaďte je klidně do blízkosti jiných rostlin v zahradě nebo na úplný kraj záhonu.[2]
-
2Vysaďte begónie. Vezměte hlízy, semena nebo sazenice a vložte je do připravených jamek. Každá rostlina by měla mít svou vlastní jamku, ale ty mohou být velmi blízko u sebe. Semena, hlízy nebo kořenový bal sazenic zahrňte několika centimetry substrátu. Jestliže sázíte již trochu odrostlé sazenice begónií, před vložením do jamky jim trochu rozpleťte kořenový bal.
-
3Zalijte květiny. Většina rostlin potřebuje v první chvíli po zasazení více zalévat, aby se předešlo stavu známému jako "šok z přesazení". Důkladně proto své květiny zalijte, aby půda okolo byla mokrá, ale ne příliš promočená. Begónie pak potřebují zalévat každý pátý den, ať už manuálně nebo pomocí závlahového systému či sprinkleru. Zároveň ale nesnášejí dobře přílišné zalévání a proto si s neustále mokrým záhonem nemusíte dělat starosti. Naopak pokud například ve vašem regionu často prší, měli byste květiny přenést na nějaké kryté místo nebo verandu, čímž zabráníte jejich utopení.
-
4Udržujte záhon. Pokud jste své květiny zasadili uvnitř nebo do venkovních květináčů, nemusíte se o plevel příliš starat. Jestliže máte ale begónie vysazené ve venkovním záhoně, je třeba pravidelně každých několik dní kontrolovat plevel a poctivě ho vytrhávat. Jednou měsíčně hnojte běžným tekutým hnojivem nebo ke květinám vmíchejte trochu kompostu a rašeliny. Přidáte jim tím na potřebných živinách. Můžete také zvážit aplikaci mulče do své zahrady, ten zadržuje vlhkost (to znamená méně zalévání) a brání růstu plevele.
-
5Protrhávejte begónie. Časem začnete pozorovat, jak květy vaší rostliny postupně hnědnou a odumírají. Jakmile tento stav zpozorujete, měli byste začít s procesem zvaným "protrhávání" nebo "prostříhávání". Ten zahrnuje odtrhávání nebo odstřihávání zvadlých květů, čímž zabráníte, aby do nich květina pumpovala živiny a raději je směřovala do ostatních zdravých částí. Na konci sezóny odstraňte všechny odumřelé pupeny a nechte květinu holou. Tím zajistíte, že všechny nahromaděné živiny zůstanou uskladněné v hlíze pro další sezónu, namísto aby se hrnuly do již odumřelých pupenů a snažily se je vyživovat.
-
6Chraňte své květiny před škůdci. Ačkoli k napadení přírodními živly a zvířaty jsou náchylnější rostliny sázené ve venkovních prostorech, zamoření škůdci se nemusí vyhnout ani rostlinám sázeným uvnitř vašeho obydlí. Slimákům a plžům zabráníte v kontaktu s vašimi rostlinami rozmístěním vaječných skořápek kolem základny jednotlivých květin. Uvnitř pěstované rostliny zase mohou být často napadeny červci, na které stačí použít běžné lihové čistidlo v rozprašovací lahvi, které je spolehlivě zabije. Ostatní škůdce můžete odstranit pomocí šetrného insekticidu pro zahrádkáře. Konzultujte své potíže se škůdci v lokálním zahradnictví a nechte si poradit, jaké řešení bude pro vaše begónie nejvhodnější.[3]
-
7Natrhejte si své begónie. Begónie obvykle nebývají floristy příliš používané, protože nemají dostatečně dlouhé stonky, ale přesto si je můžete natrhat k dekorativním účelům, jako je například lisování. Uštípněte nebo utrhněte květinu seshora a snažte se neodtrhnout příliš listů a stonku. Během sezóny si můžete natrhat libovolné množství květů, protože po několika dnech opět dorostou.
-
8Chraňte rostliny před chladem. Pokud už vaše begónie neodumřely po udeření prvních mrazů, můžete je zachránit přesunutím do vnitřních prostor. To ale funguje jen pro rostliny, které byly venku zasazené v květináčích. Umístěte je k oknu, kterým proniká do domu hodně slunečního světla. Během prvního týdne nebo dvou květiny shodí spoustu listů, ale ničeho se nelekejte, jedná se o naprosto normální stav. Po aklimatizaci na nové prostředí by měly vypadat zase jako nové.
-
9Uskladněte hlízy. Na konci roku, když se květiny začnou připravovat na zimu, můžete uskladnit hlízy a použít je pro vysazení na jaře následující sezóny. Počkejte, dokud květina úplně nezhnědne a potom z hlízy otrhejte všechny hlavní stonky a listy. Následně hlízy rozložte na nějaký tác nebo plát a položte ho na chladné a suché místo na 5-7 dní. Jakmile hlízy úplně uschnou, můžete je uskladnit. Přendejte je do kartonové krabice naplněné suchou rašelinou a nechte je tak až do jara, kdy je znovu zasadíte.[4]Reklama
Tipy
- Pokud odtrhnete kus begónie, dejte ji doma do vody a počkejte než zakoření. Jakmile se vyvinou kořínky, můžete sazenici vsadit do květináče a nechat vyrůst novou květinu.
- Begónie můžete pěstovat ze semen, ale vyžadují pak nejméně 4 měsíce, než je budete moct přesadit ven. Semena jsou velmi citlivá a proto je pěstování touto cestou poměrně náročné.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Rašelinu
- Písek
- Hnojivo
- Vodu
- Zahradní hadici
- Nádobu nebo květináč s drenážními dírami
- Závěsné koše/květináče
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Grow Begonias
Español:cultivar begonias
Italiano:Coltivare le Begonie
Русский:вырастить бегонии
Français:planter des bégonias
中文:种植秋海棠
Bahasa Indonesia:Menanam Begonia
Nederlands:Begonia's kweken
日本語:ベゴニアを育てる
ไทย:ปลูกต้นบีโกเนีย
Stránka byla zobrazena 4 610 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama