Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli jste si někdy vypěstovat své vlastní hroznové víno? Vinná réva je krásná i užitečná a je to jedna z nejdéle pěstovaných rostlin. Réva se obvykle množí řízkováním, ale pokud máte dostatek nadšení (je to těžké!) a trpělivosti (trvá to dlouho!), můžete si svou rostlinku vypěstovat ze semínka. Čtěte a naučte se, jak na to.

 1. 1
  Vyberte si tu správnou odrůdu. Na světě existují tisíce kultivarů vinné révy. Pro nejjistější úspěch při pěstování si vyberte odrůdu, která se hodí do vašich podmínek. Udělejte si trochu času, pročtěte si nějaké materiály o odrůdách hroznového vína, a myslete přitom na následující:
  • Účely, pro které chcete hroznové víno pěstovat. Můžete chtít ovoce k přímé konzumaci, k výrobě marmelád, vína, nebo jen jako okrasný keř na zahradu. Zjistěte si, která odrůda se k tomu nejlépe hodí.
  • Klimatické podmínky. Různé druhy vinné révy dobře prospívají v různém podnebí a klimatických podmínkách. Zjistěte si, kterým odrůdám se bude dobře dařit právě ve vaší oblasti.
 2. 2
  Sežeňte si semínka hroznového vína, jakmile si vyberete odrůdu, kterou chcete pěstovat. Až si budete jistí, který druh je pro vás ten pravý, sežeňte si semínka. Můžete je získat z hroznů, které si koupíte, ze školky, z divoké révy (v některých oblastech), případně od jiného pěstitele.
 3. 3
  Zkontrolujte, že jsou semena životaschopná. Prohlédněte si semínka, abyste věděli, zda jsou zdravá a v dobrém stavu.
  • každé semínko lehce stiskněte mezi prsty. Zdravé semeno je na dotek pevné.
  • Prohlédněte si barvu semínka. U zdravého semene vinné révy můžete vidět pod obalem světle šedý nebo bílý endosperm.
  • Dejte semínka do vody. Zdravá, životaschopná semena se při vložení do vody potopí ke dnu. Všechna semínka, která budou plavat na hladině, vyhoďte.
 4. 4
  Připravte si semena. Vezměte zdravá semínka a důkladně je omyjte, abyste z nich odstranili zbytky dužiny a případné nečistoty. Namočte semena na 24 hodin do destilované vody.
 5. 5
  Nechte semena stratifikovat. Mnoho semen potřebuje období chladu a vlhka, aby se v nich rozběhl proces klíčení. V přírodě k tomu dojde během zimy, kdy je semeno v hlíně. Tento proces můžete s pomocí stratifikace uměle napodobit. U hroznového vína je nejlepší začít se stratifikací v prosinci (když je na severní polokouli zima).
  • Připravte pro semínka nádobu. Vzduchotěsný sáček nebo jinou uzavřenou nádobu naplňte něčím měkkým, třeba vlhkými papírovými utěrkami nebo pískem, vermikulitem či rašelinou, kterou předem navlhčíte. Rašelina je pro hroznové víno nejlepší, protože její protiplísňové účinky ochrání semena před houbovými chorobami.
  • Zavrtejte semínka do připraveného substrátu. Zakryjte je asi 1,2 cm používané směsi.
  • Dejte semena do ledničky. Ideální teplota pro stratifikaci je 1-3°C, takže lednice je k procesu ideální místo. Nechte semena v chladu po dobu přibližně dvou až tří měsíců. Pozor, nenechte je zmrznout.
 6. 6
  Zasaďte semena. Brzy na jaře semena vytáhněte z lednice a zasijte je do květináčů, naplněných dobrou zeminou.
  • Zasijte semena buď po jednom do malých květináčů, nebo do větších květináčů s mezerami asi 4 cm mezi jednotlivými semeny.
  • Dejte pozor, aby byla semena dostatečně v teple. Aby správně vyklíčila, musí denní teplota dosahovat alespoň 20°C a noční teplota okolo 15°C. Dejte květináče do skleníku nebo používejte vyhřívané podložky, abyste semena udrželi dostatečně v teple.
  • Udržujte substrát vlhký, ale nikoliv mokrý. Vlhčete zeminu jemným rozprašovačem, jakmile začne vypadat příliš suchá.
  • Pozorujte, zda semena začnou klíčit. Vinné révě obvykle trvá 2 – 8 týdnů, než se objeví první klíčky.
 7. 7
  Přesaďte semenáčky. Až budou semenáčky asi 8 cm vysoké, přesaďte je do větších květináčů. Aby byly rostliny opravdu zdravé a silné, dejte je ven až v době, kdy dosáhnou výšky přibližně 30 cm. V té době by měly mít dostatečně hustou síť kořenů a alespoň 5-6 listů.
 8. 8
  Zasaďte semenáčky hroznového vína do země. Aby réva dobře prospívala, potřebuje správné množství slunce, dobře propustnou půdu a nějakou oporu.
  • Vyberte si správné místo. Hroznové víno potřebuje pro nejlepší výsledky denně 7-8 hodin plného slunce.
  • Připravte si půdu. Hroznové víno vyžaduje dobře propustnou půdu. Pokud máte jílovitou, nebo špatně propustnou půdu, bude ji potřeba odlehčit uleželým kompostem, pískem nebo jinou látkou, která propustnost zvyšuje. Alternativou je také vyvýšený záhon naplněný písčitým substrátem, který smícháte s kompostem.
  • Zasaďte rostliny asi 2,5 m od sebe, abyste podpořili správný růst.
 9. 9
  Správně vinnou révu podepřete. Vinná réva potřebuje mřížku nebo kůly, po kterých se může pnout. První rok, když budou semenáčky ještě malé, si vystačíte s kolíkem, který je podepře, aby se neplazily po zemi. Jak porostou, budete je muset podpírat mříží nebo dráty. Přivažte horní úponek k drátu a nechte ho podél něj pnout.
 10. 10
  Správně o rostliny pečujte. Vinné révě trvá obvykle tři roky, než začne plodit hrozny. Během té doby je nezbytná správná péče a vyvazování rostlin, aby byla úroda co nejlepší.
  • První rok: Pozorujte růst. Vyberte si na rostlině tři nejsilnější výhony a nechte je růst. Všechny ostatní odštípněte. Tři vybrané výhony tak budou silnější a zdravější.
  • Druhý rok: Hnojte rostliny vyváženým hnojivem. Zbavujte rostlinu květenství, pokud se nějaká vytvoří, protože když necháte révu plodit takto brzy, vyčerpá svou energii. Odstraňujte také výhony a pupeny, které se objeví pod třemi větvemi, které jste vybrali předchozí rok. Pravidelně rostlinu prořezávejte. Dlouhé výhony volně přivazujte k drátům nebo mříži.
  • Třetí rok: pokračujte v hnojení a odstraňování nízko vyrostlých pupenů a výhonů. Během tohoto roku můžete ponechat několik květenství a sklidit malé množství hroznů.
  • Čtvrtý a další roky: pokračujte v hnojení a prořezávání. Od tohoto roku dál můžete na rostlině ponechat tolik květů, kolik budete chtít.
  Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 1:

Další možnosti jak připravit semena

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte semena hroznového vína tak, že je necháte několik dní vyschnout. Buď položte suchá semena mezi dvě vrstvy navlhčené papírové utěrky a dejte do krabičky, nebo je dejte do vlhké hlíny do sáčku či sklenice.
 2. 2
  Nádobu dejte na 2 až 3 měsíce do lednice.
 3. 3
  Vytáhněte semena z lednice. Pokud byly v hlíně, očistěte je. Pokud je na semenech zaschlá dužina, jemně ji obruste smirkovým papírem, který do nádoby vložíte. Postačí, když nádobou chvíli zatřesete.
  • Pokud nemáte smirkový papír, použijte struhadlo.
 4. 4
  Dejte semena do roztoku vody, saponátu na nádobí a tekutého bělidla v poměru 4:2:1. Nechte 15 minut máčet a pak opláchněte. Pak semena namočte na 24 hodin do čisté vody.
 5. 5
  Položte semena buď mezi dvě vlhké papírové utěrky nebo do substrátu.
 6. 6
  Vypěstujte rostliny.
  • Připravte si všechno potřebné, jako je vhodné místo venku, organické pesticidy a fungicidní roztok pro révu vinnou (zabíjí plísně opravdu rychle). Jako fungicid také působí směs jedlé sody a mléka.
  • Až začnou rostliny růst a budou asi 25 – 30 cm vysoké, můžete je přesadit ven.
  • Pozorujte jejich růst a vyrobte si podpěry, po kterých se réva bude pnout.
  Reklama

Tipy

 • Nečekejte, že ze semen vyroste přesně stejný druh révy, ze které pocházejí. Výsledky vás možná překvapí!
 • Semena vinné révy můžete stratifikovat velmi dlouho (dokonce i několik let), protože v těchto podmínkách zůstanou dormantní.
 • Pokud semena nevyklíčí na první pokus, nechte je ještě nejěkou dobu stratifikovat a zkuste to příští sezonu.
 • Pokud si nejste jistí, jak vyvazovat a prořezávat vinnou révu, poraďte se s odborníkem v zahradnictví.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 026 krát
Kategorie: Zahradničení
Stránka byla zobrazena 20 026 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama