Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Orchideje jsou jedny z nejkrásnějších květin na světě. Snoubí se v nich exotický vzhled s rozmanitostí stovek druhů. Orchideje jsou velmi různorodé, existuje jich více než 30 tisíc druhů a přes 200 000 hybridních variet - díky tomu patří mezi vůbec nejpočetnější rody v rostlinné říši. Mohou růst venku i jako pokojové rostliny, ale jejich pěstování je bohužel poměrně náročné i pro zkušené zahradníky. Abyste si jako začátečníci ušetřili zklamání, začněte pěstovat orchideje s naším návodem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Sázíme orchideje do květináče

 1. 1
  Vyberte si druh orchideje, který chcete pěstovat. Některé druhy jsou méně náročné, než jiné. Cattleya, Phalaenopsis a Paphiopedilum (Střevíčkovec) jsou na pěstování poměrně snadné a proto se doporučují pro začínající zahradníky. Orchidejí existuje přes 20 tisíc druhů - to je dvakrát tolik, než je například existujících druhů ptáků a čtyřikrát více, než je na světě druhů savců. Dá se říct, že pro každého člověka se najde ta pravá orchidej.
  • Pravděpodobně neznámější a nejběžnější druhy orchidejí jsou Phalaenopsis, Dendrobium a Oncidium. Phalaenopsis je také známa jako "Můrovec" a je mezi začátečníky velmi populární - existuje jí asi 1200 druhů a je to klasická epifytní orchidej; Oncidium má vzpřímená květenství s výrazným pyskem.
  • Každý druh orchideje vyžaduje specifické podmínky, ať už se to týká vlhkosti, teploty, světla nebo zálivky. Poraďte se v zahradnictví nebo se přidejte do nějakého klubu pěstitelů orchidejí a zjistěte, který druh vám bude vyhovovat nejlépe.
 2. 2
  Podle zvoleného druhu si vyberte vhodný substrát. Častá chyba začátečníků je předpoklad, že orchideje potřebují stejný substrát jako běžné, kvetoucí, pokojové rostliny. Většina orchidejí přitom potřebuje mnohem vzdušnější substrát, než jaký se používá pro ostatní květiny, takže raději zvolte poréznější, kypřejší půdu.[1]
  • Mnoho pěstitelů používá štěpky kůry, rašeliník, kokosové skořápky, dřevěné uhlí a dokonce i kousky polystyrenu, které rozmíchají se substrátem. Experimentujte s různými nadýchanými, porézními směsmi, které si namícháte, nebo se poraďte v zahradnictví.
 3. 3
  Vyzkoušejte různé směsi nebo jejich kombinace. Pro zjednodušení si můžete namíchat dvě základní směsi, které se hodí pro většinu druhů orchidejí.
  • Namíchejte si jemný substrát, který se hodí především pro orchideje druhů oncidium, miltonia, a jiných orchidejí s malými kořeny, které potřebují poměrně hodně vlhkosti:
   • 4 díly jemné (drcené) smrkové kůry, nebo kokosových slupek
   • 1 díl jemně drceného dřevěného uhlí
   • 1 díl perlitu
  • Namíchejte si střední substrát. Ten se hodí pro druhy cattleya, phalaenopsis, a jiné větší orchideje. Pokud si nejste jistí, jaký substrát použít, vyberte si střední, dříve než vyzkoušíte jemnější:
   • 4 díly hrubě drcené smrkové kůry nebo kokosových slupek
   • 1 díl středně nadrceného dřevěného uhlí
   • 1 díl perlitu
 4. 4
  Pokud není vaše orchidej velká, dospělá rostlina, vyberte pro ni poměrně těsný květináč. Mnoho druhů orchidejí má rádo těsně namačkané kořeny. Zasaďte je proto do menšího květináče, který má dostatek otvorů, aby mohla odtékat přebytečná vlhkost a kořeny mohly dýchat. Pamatujte si, že příliš časté zalévání je nepřítelem orchidejí čísli jedna. Některé druhy, například Cymbidium, potřebují velmi vysoké květináče, do kterých se vejde celý jejich dlouhý kořenový systém. Následující typu květináčů vám ukážou, že není nezbytné spoléhat se jen na tradiční keramický květináč (který je ale samozřejmě naprosto v pořádku):
  • Síťkové květináče, které mají drátěnou mřížku, díky které kořeny mohou volně dýchat. Pro lepší přístup slunečního světla se mohou tyto květináče zavěšovat.
  • Květináče z průhledného plastu, které dopřejí kořenům sluneční světlo. Budete tak moci kořeny pozorovat, aniž byste orchidej rušili.
  • Dřevěné květináče, samozřejmě ze dřeva, odolného hnilobě. Než do nich zasadíte orchidej, vyložte je vrstvou suchého rašeliníku.
 5. 5
  Pokud pěstujete orchidej od semínka, buďte trpěliví. Dávejte pozor, aby vaše ruce a všechno, s čím přijde semínko do styku, bylo čisté. Do každého květináče dejte několik semínek těsně pod vrchní vrstvičku substrátu. Je-li to nutné, přidejte trochu ekologického hnojiva. Opět platí, že byste měli použít ten nejkvalitnější substrát, který vám je dostupný.
 6. 6
  Zasaďte orchidej do květináče. Vyjměte květinu z jejího původního květináče a odřízněte všechny mrtvé nebo nahnilé kořeny. Rozvolněte kořenový bal na několik částí, než ho dáte do květináče.[2] Nejvyzrálejší část by měla být těsně u stěny květináče. Zasypte substrátem, který by měl tak tak pokrývat kořenový bal.
 7. 7
  Nezapomeňte své orchideje pravidelně přesazovat. Různé druhy orchidejí potřebují přesazovat různě často:
  • Každý rok: Dendrobium, Miltonia, Paphiopedilum a Phalaenopsis (a jejich hybridy)
  • Každé dva roky: Cattleya, Dendrobium, Oncidium, Odontoglossum (a jejich hybridy)
  • Každé tři roky: Vanda, Cymbidium
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Péče o orchideje

 1. 1
  Vytvořte pro svou orchidej tu správnou teplotu. Většina orchidejí pochází z tropických pralesů, takže potřebují čistý vzduch, spoustu světla (12 hodin denně, 365 dní v roce). Teplota (podle druhu orchideje) by se měla pohybovat mezi 18 a 23°C.
  • Mezi denní a noční teplotou by měl být rozdíl asi 6 stupňů. Snažte se o to hned od začátku.
 2. 2
  Dopřávejte orchidejím dostatek slunečního světla, ale nepřehánějte to. Mnoho orchidejí má raději nepřímé sluneční světlo - přímé je může popálit, a ve stínu nebude rostlina kvést.
  • Zkontrolujte listy vašich orchidejí, abyste poznali, jestli má dostatek slunečního světla. Zdravé listy orchidejí by měly být stejnoměrně,jasně zelené a lesklé. Pokud jsou tmavé, znamená to, že rostlina nemá dostatek světla. Načervenalé nebo žlutohnědé listy značí světla příliš mnoho.[3]
  • Orchidejím, které nepotřebují příliš světla ( Paphiopedilum, Phalaenopsis, a Oncidium) se daří na severním nebo východním parapetu. Těm, které jsou na světlo náročnější (Cattleya, Dendrobium, a Vanda) vyhovuje západní nebo jižní stanoviště.
  • Orchideje milují místa na okenním parapetu za záclonou nebo žaluziemi. Dostávají tak dostatek světla, které je ale nepřímé.
 3. 3
  Zalévejte orchideje jednou za 5 až 12 dní.[4] Je jednodušší zahubit orchidej tím, že ji budete zalévat příliš často, než sporadickým zaléváním. V letních měsících, nebo pokud je příliš sucho, budete možná muset rostliny zalévat častěji.
  • Následující druhy by měly mít vlhkou (ale ne mokrou) půdu po celý rok: Paphiopedilum, Miltonia, Cymbidium, a Odontoglossum.
  • Tyto druhy potřebují vlhkost během období aktivního růstu, ale v dormantním období nechte substrát mezi zálivkami vyschnout: Cattleya, Oncidium, Brassia, a Dendrobium.
  • Substrát těchto druhů nechte vždy mezi zálivkami vyschnout: Phalaenopsis, Vanda, a Ascocenda.
 4. 4
  Pečlivě se o své orchideje starejte. Orchideje potřebují mnohem více pozornosti, než běžné druhy pokojových květin. Čím silnější listy, tím větším množstvím vody je potřeba rostlinu zalévat. Má-li orchidej zduřelé, falešné cibulky, je potřeba méně vody. Orchideje jsou poměrně choulostivé rostliny, proti nedostatku vody jsou ovšem velmi odolné. Ještě jednou připomínáme, že s nedostatkem vody se vyrovnávají lépe, než s jejím nadbytkem.
 5. 5
  Nepřehánějte to s hnojením orchidejí. Orchideje postačí hnojit jednou za měsíc, častěji jen velmi zřídka. Pokud budete používat hnojivo až příliš často, popálíte kořeny a rostlině ublížíte. Když nebudete hnojit vůbec, je možné, že rostlina nepokvete.
 6. 6
  Držte vysokou hladinu vlhkosti vzduchu. Protože orchideje mají přirozeně rády vlhkost, udržte ji v místnosti, kde orchideje pěstujete na alespoň 60 - 80%.
 7. 7
  Pochopte, že každá orchidej je jiná. Každý druh a každá rostlina má jiné potřeby. Žádná orchidej není stejná, vyžadují jinou teplotu, množství světla a zálivku. Až si budete vybírat, jaké orchideje chcete pěstovat, myslete na všechny tyto vlastnosti a buďte flexibilní.
  Reklama

Tipy

 • Orchidejím to trvá dlouho, než vyrostou. Po několik měsíců třeba neuvidíte žádný růst a pěstujete-li rostlinu od semínka, můžete na květy čekat až 8 let. Trpělivost tedy nepřináší jen růže, ale i orchideje.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 14 428 krát
Stránka byla zobrazena 14 428 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama