Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ochrana proti zápisu umožňuje, aby si disk nebo SD karta zachovaly svůj obsah beze změny. To vás efektivně chrání před použitím disku jakýmkoliv nesmyslným způsobem. Existuje mnoho způsobů, jak ochranu proti zápisu vypnout, od přepnutí tlačítka, až po změnu v pokročilém nastavení počítače. Nicméně pokud byl disk napaden, může být formátování na stav nepopsaného listu vaší jedinou možností.

Část 1
Část 1 ze 6:

Základní opravy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkontrolujte fyzický zámek karty nebo disku. Mnoho disků a SD karet má fyzický zámek, který ochranu proti zápisu zapíná. Zkontrolujte tento zámek a ujistěte se, zda tato zařízení nemají tuto možnost povolenou.
  • Pokud byl mechanismus poškozen, podívejte se na internetu na návod, jak rozbitý zámek na SD kartě opravit a třeba se vám jeho oprava podaří.
 2. 2
  Podívejte se, zda je disk plný. Pokud na disku již není místo, může se vám zobrazovat hlášení o chybě ochrany proti zápisu. Volné místo na disku můžete vidět, pokud vyberte Počítač/Okno tohoto počítače. Pokud na vašem disku volné místo je, soubor, který se snažíte zkopírovat, může být stále příliš velký.
 3. 3
  Prohlédněte si vlastnosti souboru. V některých případech je právě soubor, který se snažíte zkopírovat chráněn proti zápisu, ne vaše USB zařízení. Chyba bude trochu jiná, ale vypadá velmi podobně. Vlastnosti souboru můžete změnit následujícím způsobem:
  • Windows – Klikněte na soubor pravým tlačítkem a vyberte "Vlastnosti." Odškrtněte rámeček "Pouze pro čtení" a zaškrtněte "Použít."
  • Mac – Podržte tlačítko Control a klikněte na soubor, vyberte "Získat informace." Rozbalte "Sdílení & Povolení" a nastavte sloupeček "Privilegium" na "Čtení & Zápis" pro své uživatelské jméno.
 4. 4
  Proskenujte svůj USB disk nebo kartu pro přítomnost virů. Kdykoliv do svého počítače zasunete USB zařízení, zejména pak takové, které bylo připojeno k jinému počítači, měli byste jej proskenovat na přítomnost virů. Mnoho virových skenerů lze nastavit tak, aby skenovali USB disk automaticky vždy, když jej připojíte, nebo na něj můžete kliknout pravým tlačítkem a vybrat "Skenovat s antivirem.
 5. 5
  Proskenujte svůj počítač proti virům a jinému malware, pokud jsou všechny disky chráněny proti zápisu. Pokud vám každý disk, který do počítače připojíte, hlásí ochranu proti zápisu, může váš počítač být napaden virem nebo malwarem.[1]
  • Spusťte antivirový sken na celém počítači s použitím svého antivirového programu.
  • Stáhněte a spusťte Malwarebytes Anti-Malware. Zdarma si jej můžete stáhnout zde malwarebytes.org.
  • Pro detailní návod, jak odstranit malware, se podívejte na internet.
 6. 6
  Spusťte UsbFix a skenujte své USB zařízení. To je bezplatný open source program, navržený pro vyhledávání problémů spojených s USB disky a Windows USB ovladači. UsbFix si můžete zdarma stáhnout na fosshub.com/UsbFix.html.
  • Po spuštění UsbFix klikněte na "Prozkoumat".
  • Klikněte na "Vyčistit", poté, co se skenování dokončí.
  • USB disk znovu otestujte.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Použití příkazového řádku (Windows)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Spusťte příkazový řádek jako Administrátor. Pokud se vás USB disk nebo SD karta nachází v režimu určeném Pouze pro čtení, možná budete schopni opravit jeho vlastnosti pomocí příkazového řádku.
  • Stiskněte Start.
  • Přejděte do Doplňků.
  • Pravým tlačítkem klikněte na Příkazový řádek, poté vyberte "Spustit jako Administrátor".
 2. 2
  Napište .diskpart a stiskněte Enter. Spustí se tak nástroj DiskPart v novém okně příkazového řádku. Windows vás vyzve, abyste jej spustili.
 3. 3
  Napište .seznam disku 'a stiskněte Enter. To zobrazí seznam zařízení připojených k vašemu počítači.
 4. 4
  Vyhledejte na seznamu svůj USB disk nebo SD kartu. Všechny jednotky připojené k vašemu počítači se zobrazí, včetně interního pevného disku. Najdete zde několik sloupců informací, které můžete použít k identifikaci USB disku:
  • Sloupec Ltr zobrazí písmena disku pro každou jednotku. Ne všechny jednotky budou označené písmeny, jako například jednotka obnovy.
  • Pokud jste dříve svému USB disku dali jméno, zobrazí se ve sloupci Označení.
  • Hledejte Odstranitelné ve sloupci Typ .
  • Sloupec Velikost vám pomůže rozlišit od sebe dva podobné USB disky.
 5. 5
  Napište .vyberte disk X. Nahraďte X číslem z prvního sloupce na seznamu pro USB disk nebo SD kartu, pro kterou chcete provést příkaz. Pokud je například USB disk označen jako Disk 5, napíšete vybrat disk 5.
 6. 6
  Napište .attributy disku smazat pouze pro čtení a stiskněte Enter. To změní vlastnosti vašeho USB disku tak, že nebude již jen pro čtení.
 7. 7
  Napište .exit a stiskněte Enter, poté svůj disk vyzkoušejte. DiskPart se zavře a vy můžete opět vyzkoušet manipulovat se svými soubory na disku USB. Možná budete muset USB disk vyjmout a znovu jej zapojit, aby správně fungoval. Pokud Příkazový řádek nefungoval, vyzkoušejte další metodu.[2]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Editace registru (Windows)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Otevřete Editor registru. Pokud provedené příkazy na nástroji DiskPart neopravily váš USB disk, nebo pokud každý disk, který připojíte, hlásí možnost pouze pro čtení, možná budete muset editovat svůj registr Windows. Registr kontroluje, jak Windows pracuje, buďte proto velmi opatrní a proveďte pouze kroky popsané v tomto článku.
  • Pro otevření Editoru registru, stiskněte Win+R a napište regedit. Pokud nejste administrátor, budete vyzváni, abyste zadali heslo administrátora.
 2. 2
  Použijte navigační rozcestník nalevo pro otevření správného umístění. Rozbalte a sbalte příspěvky nalevo pro přesun do následujícího umíštění:
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies
  • Pokud nemáte složku StorageDevicePolicies ve složce Ovládání, klikněte pravým tlačítkem do složky a vyberte "Nový" → "Klíč." Pojmenujte jej StorageDevicePolicies a poté jej otevřete.
 3. 3
  Dvakrát klikněte na .WriteProtect záznam.Otevřete tak okno Úprav.
  • Pokud nemáte záznam WriteProtect, protože jste právě vytvořili StorageDevicePolicies, klikněte pravým tlačítkem do složky a napište "Nový" → "DWORD (32-bit) hodnota." Pojmenujte jej WriteProtect a poté jej uložte. Dvakrát klikněte pro otevření okna Úprav.
 4. 4
  Změňte záznam "Value data" na .0. Zakážete tak ochranu proti zápisu pro všechny své USB disky.
 5. 5
  Zavřete Editor registru a restartujte svůj počítač. Karta nebo disk by nyní měly být zapisovatelné.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Formátování disku (Windows)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud nic jiného nefunguje, formátujte disk. Pokud jste již vyzkoušeli výše zmíněné metody a stále se vám ochranu proti zápisu nedaří odstranit, možná budete muset zformátovat disk. Smažete tak všechna data na disku, ale disk možná bude opět fungovat.
 2. 2
  Restartujte svůj počítač do režimu Safe Mode. Pokud nebudete v režimu Safe Mode, nebudete moci správně formátovat disk s ochranou proti zápisu:[3]
  • Restartujte počítač a stiskněte F8. Vyberte "Safe Mode with Networking" ze seznamu možností po přihlášení.
  • Podívejte se na návod, Jak spustit Windows v nouzovém režimu , pokud máte potíže s restartem v Safe Mode.
 3. 3
  Otevřete Počítač/ okno Tohoto počítače. Toto okno vám zobrazí všechny disky připojené k vašemu počítači.
  • Toto okno můžete otevřít z menu Start nebo stisknutím klávesy Win+E.
 4. 4
  Pravým tlačítkem klikněte na USB disk a vyberte "Formátovat." Otevře se vám okno pro formátování USB disku.
 5. 5
  Vyberte "FAT32" z menu "Systém souboru". Díky tomu bude disk kompatibilní s většinou počítačů a disků.
  • Vyberte "exFAT" pokud je disk větší než 32 GB.
  • Vyberte "NTFS" pokud bude disk používán pouze pro Windows.
 6. 6
  Odškrtněte rámeček "Rychlé formátování" a klikněte na "Start." Windows začne s formátováním disku, jehož dokončení může chvíli trvat.
 7. 7
  Otestujte disk. Po zformátování se podívejte, jestli z disku lze číst a zapisovat na něj.Pokud nebyl problém opraven, je možné, že je samotný disk poškozený.[4]
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Oprava Povolení (OS X)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Otevřete Disk Utility. Je možné, že povolení disku byla poškozena. Poškození lze opravit pomocí Disk Utility. Disk Utility naleznete ve složce Nástroj.
 2. 2
  Vyberte zařízení s ochranou proti zápisu vlevo. Okno Disk Utility by mělo na seznamu zobrazit váš hard disk, CD disk a jakékoliv připojené zařízení. Vyberte zařízení s ochranou proti zápisu.
 3. 3
  Klikněte na tlačítko "První pomoc". Po potvrzení začne OS X skenovat váš disk a pokusí se opravit problémy. Dokončení tohoto úkolu může chvíli trvat.
  • Pokud používáte starší verzi OS X, klikněte na kartu "První pomoc" a poté na tlačítko "Opravit povolení".
  Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Formátování Disku (OS X)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pokud disk stále nefunguje, zformátujte jej. Pokud je disk ve formátu NTFS, nebudete na něj moci zapisovat. Pokud jej zformátujete, budete jej moci používat, ale všechna data na něm budou vymazána.
 2. 2
  Vyberte svůj USB disk v Disk Utility. Otevřete aplikaci Disk Utility ze složky Jednotka. Váš USB disk bude na seznamu vlevo.
 3. 3
  Vyberte pro disk správný formát. Můžete si vybrat z několika možností, v závislosti na tom, co s diskem budete dělat:
  • Vyberte "OS X Extended (Journaled)" pokud budete disk používat pouze pro počítače Mac.
  • Vyberte "FAT" pokud plánujete používat disk pro jiné operační systémy a zařízení.
  • Vyberte "exFAT" pokud je disk větší než 32 GB a chcete jej používat také ve Windows.
 4. 4
  Klikněte na tlačítko "Vymazat". OS X začne disk formátovat a jeho dokončení může chvíli trvat. Všechna data na disku budou smazána.
 5. 5
  Vyzkoušejte znovu disk. Pokud na něj stále nemůžete zapisovat, je možné, že jsou jeho funkce poškozené a disk budete muset vyměnit.
  Reklama

Tipy

 • Chyba ochrany zápisu se většinou objeví, protože USB disk selhává mechanicky. Pokud je to váš případ, budete si muset koupit nový USB disk.
Reklama

Související články

Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak udělat screenshot ve WindowsJak udělat screenshot ve Windows
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak hackovatJak hackovat
Jak zobrazit XML souboryJak zobrazit XML soubory
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpoznáJak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpozná
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 68 387 krát
Stránka byla zobrazena 68 387 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama