Jak vypočítat navýšení v procentech

V tomto článku:Vypočítání navýšení v procentechAlternativní způsobReference

Umět vypočítat navýšení v procentech vám přijde vhod v řadě různých situací. Už jen během samotného sledování zpráv uslyšíte často o různých změnách vyjádřených vysokými čísly, aniž by vám kdo řekl, jaký poměr je mezi nimi v procentech. Pokud si pak dané navýšení přepočítáte a vyjde vám, že se jedná o pouhé 2 %, bude vám jasné, že se této poplašné zprávě nemusíte věřit.

1
Vypočítání navýšení v procentech

 1. 1
  Zapište si původní údaj a jeho výslednou podobu. Dejme tomu například, že vám zvedli pojistné na auto. Zapište si následující údaje:
  • Původní pojistné před navýšením bylo $400. To je vaše výchozí hodnota.
  • Po navýšení budete platit $450. To je výsledná hodnota.
 2. 2
  Vypočítejte navýšení. Odečtěte výchozí hodnotu od výsledné a dozvíte se, o kolik byl poplatek navýšen.[1] Zatím ještě stále pracujeme s obyčejnými číselnými údaji, ne procenty.
  • V našem případě bude výpočet vypadat takto: $450 - $400 = navýšení o $50.
 3. 3
  Vydělte výsledek výchozí hodnotou. Procenta jsou jen zvláštním druhem zlomku. Například „5 % lékařů“ je jen rychlejším způsobem zápisu „5 lékařů z 1 000“. Vydělením výsledku výchozí hodnotou získáme zlomek, který tato dva údaje porovnává.
  • V našem případě: $50 / $400 = 0,125.
 4. 4
  Vynásobte výsledek stem. Převedete tak výsledek na procenta.
  • Výsledek našeho příkladu bude tedy 0,125 x 100 = 12,5% navýšení pojistného na auto.

2
Alternativní způsob

 1. 1
  Zapište si výchozí a výslednou hodnotu. Tentokrát použijeme nový příklad. Počet lidí na planetě ze zvýšil ze 5 300 000 000 v roce 1990 na 7 400 000 000 v roce 2015.
  • Na počítání s tolika nulami použijeme trik. Místo přepisování všech nul během výpočtu přepíšeme údaje jako 5,3 miliard a 7,4 miliard.
 2. 2
  Výslenou hodnotu vydělte výchozí hodnotou. Výsledek vyjádří, o kolik je nové číslo vyšší, než to původní.[2]
  • 7,4 miliard ÷ 5,3 miliard = zhruba 1,4.
  • Výsledek jsme zaokrouhlili na dvě významné číslice, protože s tolika jsme počítali i v zadání.
 3. 3
  Vynásobte stem. Dozvíte se tak procentuální podobu rozdílu mezi jednotlivými hodnotami. Pokud by se hodnota zvýšila (namísto snížení), výsledek by převyšoval 100.
  • 1,4 x 100 = 140 %. To znamená, že vo roce 2015 na světě žije 140 % počtu obyvatel z roku 1990.
 4. 4
  Odečtěte 100. V této rovnici vyjadřuje „100 %“ výchozí hodnotu. Odečtením tohoto čísla od původního výsledku dostaneme dané navýšení v procentech.
  • 140 % - 100 % = 40% navýšení počtu obyvatel.
  • Je tomu tak, protože výchozí hodnota + navýšení = výsledná hodnota. Pokud rovnici otočíme, vyjde nám, že nárustek = výsledná hodnota - výchozí hodnota.

Tipy

 • Nárustek v procentech vyjadřuje relativní změnu, tedy o kolik se hodnota navýšila vůči výchozí hodnotě. Navýšení ceny vajec o 50 kč je ohromné relativní navýšení. Pokud se o 50 kč navýší cena domu, je to minimální relativní navýšení.
 • Snížení v procentech vypočítáte úplně stejným způsobem. Vyjde vám záporné číslo, což znamená, že se hodnota snížila.
 • Velikost navýšení se také nazývá absolutní změnou, popisuje totiž samotné množství nebo počet.[3] V případě navýšení ceny vajec o 50 kč a navýšení ceny domu o 50 kč se jedná o tutéž absolutní hodnotu navýšení.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Vzdělání a Komunikace

V jiných jazycích:

English: Calculate Percentage Increase, Español: calcular un incremento en porcentaje, Deutsch: Prozenterhöhung berechnen, Português: Calcular Aumento Percentual, Français: calculer un pourcentage d'augmentation, Nederlands: Stijgingspercentages berekenen, Русский: найти увеличение процента, 中文: 计算增长百分率, Italiano: Calcolare un Aumento Percentuale, 日本語: 増加率を計算する, Bahasa Indonesia: Menghitung Persentase Kenaikan, ไทย: คำนวณร้อยละที่เพิ่มขึ้น, Tiếng Việt: Tính tỷ lệ phần trăm tăng, العربية: حساب نسبة الزيادة المئوية, हिन्दी: प्रतिशत वृद्धि की गणना करें, 한국어: 퍼센트 증가 계산하기, Türkçe: Yüzde Artışı Nasıl Hesaplanır

Stránka byla zobrazena 16 814 krát.
Byl tento článek přesný?