Jak vypočítat obvod kruhu

V tomto článku:Výpočet s pomocí průměruVýpočet s použitím poloměru

Ať už jste studentem před písemkou nebo potřebujete oplotit bazén, umět vypočítat obvod kruhu se může v životě občas zkrátka hodit.

1
Výpočet s pomocí průměru

 1. 1
  Naučte se vzoreček pro výpočet obvodu kruhu, pokud znáte jeho průměr. Ten zní: C = πd. Písmeno "C" značí obvod a "d" reprezentuje průměr. Vzoreček jednoduše použijete tak, že průměr vynásobíte hodnotou pí. Můžete jej zaokrouhlit na 3,14 nebo pro přesnější výpočet použít kalkulačku.
 2. 2
  Dosaďte hodnotu poloměru do rovnice a vypočítejte ji. Řekněme, že chcete oplotit kulatý bazén o průměru 8 metrů a plot by od něj měl být vzdálen dalších 6. Abyste zjistili průměr kruhu, tvořeného plotem, sečtěte průměr bazénu se šířkou volného místa (tu počítejte dvakrát, pro každou stranu jednou. 8 + 6 + 6 = 20 m. Výsledek teď dosaďte do rovnice a vypočítejte obvod kruhu:
  • C = πd
  • C = π x 20
  • C = 62.8 m

2
Výpočet s použitím poloměru

 1. 1
  Naučte se vzorec pro výpočet obvodu kruhu s pomocí poloměru. Poloměr je hodnota přesné poloviny průměru, takže o něm můžete přemýšlet jako o hodnotě 2r. Vzoreček pak můžete přepsat na: C = 2πr. V tomto vzorci "r" reprezentuje poloměr kruhu. Opět pro přesnější výpočet použijte kalkulačku, nebo můžete hodnotu pí zaokrouhlit na 3,14.
 2. 2
  Dosaďte poloměr do rovnice a vypočítejte výsledek. Řekněme, že chcete vystřihnout dekorativní proužek papíru okolo koláčku, který jste právě upekli. Průměr koláčku je 5 cm. Abyste vypočítali délku obvodu, dosaďte hodnotu do rovnice:
  • C = 2πr
  • C = 2π x 5
  • C = 10π
  • C = 31.4 cm.

Tipy

 • Pořiďte si tzv. vědeckou kalkulačku, která mí hodnotu pí zabudovanou pod jedním z tlačítek. Ulehčí vám to práci, a výsledky budou přesnější, než počty se zjednodušeným 3,14.

Varování

 • Vždycky výsledky svých výpočtů překontrolujte. Jediná chyba může úplně zkazit výsledek.
 • Nespěchejte. Myslete na staré přísloví - dvakrát měř, jednou řež.
 • Pokud máte s rovnicemi potíže, požádejte o pomoc kamaráda, příbuzného nebo učitele. Vždycky vám pomohou!

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 164 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Matematika

V jiných jazycích:

English: Calculate the Circumference of a Circle, Français: calculer la circonférence d’un cercle, Italiano: Calcolare la Circonferenza di un Cerchio, Español: calcular la circunferencia, Deutsch: Einen Kreisumfang berechnen, Português: Calcular a Circunferência de um Círculo, Nederlands: De omtrek van een cirkel berekenen, Русский: вычислить длину окружности круга, 中文: 计算圆的周长, Bahasa Indonesia: Menghitung Keliling Lingkaran, 日本語: 円の円周を計算する, ไทย: คำนวณเส้นรอบวงของวงกลม, हिन्दी: गोलाकार चीजों की परिधी ज्ञात करें, العربية: حساب محيط دائرة, Tiếng Việt: Tính Chu vi Hình tròn, 한국어: 원의 원주 구하는 법, Türkçe: Bir Dairenin Çevresi Nasıl Hesaplanır

Stránka byla zobrazena 8 134 krát.
Byl tento článek přesný?