Ať už jste studentem před písemkou nebo potřebujete oplotit bazén, umět vypočítat obvod kruhu se může v životě občas zkrátka hodit.

Metoda 1 ze 2:
Výpočet s pomocí průměru

 1. 1
  Naučte se vzoreček pro výpočet obvodu kruhu, pokud znáte jeho průměr. Ten zní: C = πd. Písmeno "C" značí obvod a "d" reprezentuje průměr. Vzoreček jednoduše použijete tak, že průměr vynásobíte hodnotou pí. Můžete jej zaokrouhlit na 3,14 nebo pro přesnější výpočet použít kalkulačku.
 2. 2
  Dosaďte hodnotu poloměru do rovnice a vypočítejte ji. Řekněme, že chcete oplotit kulatý bazén o průměru 8 metrů a plot by od něj měl být vzdálen dalších 6. Abyste zjistili průměr kruhu, tvořeného plotem, sečtěte průměr bazénu se šířkou volného místa (tu počítejte dvakrát, pro každou stranu jednou. 8 + 6 + 6 = 20 m. Výsledek teď dosaďte do rovnice a vypočítejte obvod kruhu:
  • C = πd
  • C = π x 20
  • C = 62.8 m
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Výpočet s použitím poloměru

 1. 1
  Naučte se vzorec pro výpočet obvodu kruhu s pomocí poloměru. Poloměr je hodnota přesné poloviny průměru, takže o něm můžete přemýšlet jako o hodnotě 2r. Vzoreček pak můžete přepsat na: C = 2πr. V tomto vzorci "r" reprezentuje poloměr kruhu. Opět pro přesnější výpočet použijte kalkulačku, nebo můžete hodnotu pí zaokrouhlit na 3,14.
 2. 2
  Dosaďte poloměr do rovnice a vypočítejte výsledek. Řekněme, že chcete vystřihnout dekorativní proužek papíru okolo koláčku, který jste právě upekli. Průměr koláčku je 5 cm. Abyste vypočítali délku obvodu, dosaďte hodnotu do rovnice:
  • C = 2πr
  • C = 2π x 5
  • C = 10π
  • C = 31.4 cm.
  Reklama

Tipy

 • Pořiďte si tzv. vědeckou kalkulačku, která mí hodnotu pí zabudovanou pod jedním z tlačítek. Ulehčí vám to práci, a výsledky budou přesnější, než počty se zjednodušeným 3,14.

Reklama

Varování

 • Vždycky výsledky svých výpočtů překontrolujte. Jediná chyba může úplně zkazit výsledek.
 • Nespěchejte. Myslete na staré přísloví - dvakrát měř, jednou řež.
 • Pokud máte s rovnicemi potíže, požádejte o pomoc kamaráda, příbuzného nebo učitele. Vždycky vám pomohou!
Reklama

Související články

Jak vypočítat obsah kosočtverce
Jak vypočítat průměr kruhu
Jak spočítat poloměr kruhu
Jak vypočítat odmocninu bez kalkulačky
Jak vypočítat pravděpodobnost
Jak spočítat poměry
Jak vypočítat rozlohu v metrech čtverečních
Jak vypočítat obsah šestiúhelníku
Jak určit převodový poměr
Jak narýsovat pravidelný šestiúhelník
Jak vypočítat obsah trojúhelníku
Jak vypočítat objem trojbokého hranolu
Jak vypočítat směrodatnou odchylku
Jak vypočítat objem
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 164 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 807 krát
Kategorie: Matematika
Stránka byla zobrazena 9 807 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama