Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ovulace se objevuje v době menstruačního cyklu ženy, kdy je zralé vajíčko uvolněno z vaječníků a začíná svojí cestu vejcovodem, kde má šanci na oplodnění, pokud přijde do kontaktu se spermií. Těhotenství je možné pouze při ovulaci a tak ženy zjišťují, že vypočítání ovulace je užitečné při plánování těhotenství. Tato metoda se nedoporučuje jako náhrada za jiné metody na kontrolu početí, protože je nespolehlivá a spermie může přežít v ženském reprodukčním systému až sedm dní. Pro nejspolehlivější výsledky vypočítejte ovulaci více metodami a zapisujte výsledky několika menstruačních cyklů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Metoda kalendáře

 1. 1
  Zapisujte si váš menstruační cyklus zároveň s jinými metodami. Tato metoda není moc přesná, ale je to jednoduchý a užitečný krok spolu s dalším sběrem dat.[1] Kupte si, nebo vyrobte kalendář a začněte zapisovat váš menstruační cyklus. Zakroužkujte první den cyklu, je to den kdy jste začala menstruovat. Zapisujte délku trvání vašeho cyklu, který trvá obvykle 28 dní.
  • Zapisujte počet dní v každém cyklu, včetně dne, kdy jste začala menstruovat. Poslední den vašeho cyklu je den před další menstruací.
  • Takto zapisujte váš cyklus osm nebo dvanáct cyklů. Čím více cyklů máte pro srovnání, tím spolehlivější metoda kalendáře bude.
 2. 2
  Vytvořte si graf délky trvání cyklu. Pokud máte zapsaných alespoň osm cyklů, můžete si z těchto dat vytvořit graf. Zapište den v měsíci, kdy vaše menstruace začala do jednoho sloupce a počet dní do druhého sloupce.
  • Popřípadě můžete použít online ovulační kalkulačku jako je tato WebMD Ovulation Calculator. Ujistěte se, že veškeré informace popsané níže jsou uvedené v kalkulačce, pro přesnější předpověď.
 3. 3
  Použijte váš graf k předpovědi plodného období ve vašem probíhajícím cyklu. Je těžké určit přesný den ovulace použitím pouze kalendáře. Kalendář je užitečný k předpovědi rozmezí dní, během nichž budete plodná, to může být rozdílné u každé ženy, jak je popsáno níže:[2]
  • Předpovězte první plodný den vašeho stávajícího cyklu tím, že najdete nejkratší cyklus na vašem grafu. Odečtěte osmnáct z celkového počtu dní v tomto cyklu a zjistíte první plodný den, to znamená první den vašeho cyklu, kdy můžete otěhotnět. Například, když nejkratší cyklus trval 26 dní, první plodný den bude osmý den každého cyklu (26 – 18 = 8), počítáme-li den, kdy začne vaše menstruace jako den první.
  • Předpovězte poslední plodný den vašeho stávajícího cyklu tím, že najdete nejdelší cyklus na vašem grafu. Odečtěte jedenáct z celkového počtu dní v tomto cyklu a zjistíte poslední plodný den. Například, když nejdelší cyklus trval 31 dní, teoreticky poslední plodný den v každém cyklu, bude 20 den v cyklu (31 – 11 = 20).
  • Čím je váš cyklus pravidelnější, tím přesnější bude i tato metoda.[3]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Metoda hlenu děložního hrdla

 1. 1
  Porozumějte roli hlenu děložního hrdla. Hlen děložního hrdla je ochranná substance na děložním hrdle a mění se v závislosti na menstruačním cyklu. Vaše tělo produkuje více hlenu kolem období ovulace a ulehčuje oplodnění vajíčka. Když se naučíte dobře poznat vzhled, je možné použít to k předpovědi dne vaší ovulace.
 2. 2
  Zapisujte si vzhled hlenu. Kontrolujte hlen každý den po skončení menstruace a všímejte si změn, které nastanou v průběhu celého cyklu. Zapisujte si tyto změny do kalendáře.
  • Zapisujte si dny, kdy máte menstruaci, suché dny a dny, kdy je váš hlen lepkavý, lepivý, kluzký a vlhký.
  • Všímejte si změn v barvě a pachu stejně jako v textuře. Všímejte si, kdy je kalný a kdy čistý.
  • Dělejte tak pečlivý zápis jak je možné, zvláště v prvních měsících, kdy si na tuto metodu zvykáte.
  • Kojení, infekce, určité léky a další okolnosti mohou ovlivnit hlen děložního hrdla a tak tyto faktory nezapomeňte zapsat.
 3. 3
  Rozeznejte vzhled vašeho hlenu k určení dne ovulace. Den ovulace je obvykle den, kdy je hlen děložního hrdla nejvíce vlhký a kluzký. Ve dnech které následují tento vrchol, zvláště pokud je děložní hrdlo opět suché, je plodnost nejnižší.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Měření bazální teploty

 1. 1
  Kupte si teploměr na bazální teplotu. Těsně před ovulací je nejplodnější období ženy. Tělesná teplota lehce stoupne těsně po ovulaci, zůstává pak vyšší po zbytek cyklu, do vaší další menstruace. Nejplodnější jste během dní ve vašem cyklu těsně před vzestupem teploty. Protože teplota roste postupně ze dne na den velmi málo, obyčejné teploměry nebudou měřit přesně. Teploměry na bazální teplotu jsou digitální teploměry a jsou k dostání v lékárnách.
  • Nejpřesnější výsledky jsou z vaginy nebo z konečníku, ale jsou také teploměry na bazální teplotu navrženy na měření v ústech. Zůstaňte u stejné metody během celého procesu a snažte se měřit stále ve stejné hloubce a ve stejném úhlu.[4]
 2. 2
  Teplotu měřte denně. Je důležité měřit teplotu každý den ve stejný čas, protože se teplota během dne mírně mění. Ideální je měření ráno po alespoň pětihodinovém spánku, dříve než vstanete z postele.[5] Zapište teplotu zaokrouhlenou na 1/10 stupně. Označte tečkou, nebo jiným symbolem dny, kdy bylo měření ovlivněno faktory jako nemoc, neklidný spánek, léky na snížení teploty jako je aspirin, Panadol a Ibuprofen.[6]
  • Průměrná teplota ženského těla je 35.6–36.7°C před ovulací a 36.1-37.2°C po ovulaci. Pokud vaše naměřené teploty jsou významně mimo tento rámec, podívejte se na instrukce k teploměru a ujistěte se, že ho používáte správně.
 3. 3
  Teplotu zapište do grafu. Zapisujte naměřenou teplotu do grafu a vytvořte graf změny teploty. Podívejte se na Baby Center Sample Chart příklad grafu bazální teploty.
 4. 4
  Rozeznejte průběh teplot. Po několik měsíců si všímejte dne, kdy vaše teplota stoupne. V tomto bodě už s největší pravděpodobností ovulujete, takže vaše nejplodnější období je těsně před tím. S dostatkem dat budete vědět, který den vašeho cyklu je ovulace nejpravděpodobnější.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Ovulační test

 1. 1
  Kupte si ovulační test. Prodává se v lékárnách, sada ovulačních testů zjistí množství luteinizačního hormonu (LH) v moči, který stoupá jeden nebo dva dny před ovulací. Podobné jako těhotenské testy je volně na prodej a je to digitální přístroj s testovacím proužkem, který se drží pod proudem moči.
  • Další typ testovacího balíčku, který porovnává vaše suché sliny pod mikroskopem a vyloučí "kapradinové" vzorce, které ukazují na zvýšenou hladinu estrogenu v několika dnech vedoucích k ovulaci. Toto je méně spolehlivé než LH test, zvláště pokud máte špatný zrak.[7]
 2. 2
  Snižte příjem vody několik hodin před testováním. Velmi koncentrovaná nebo rozředěná moč ovlivní výsledky testu. Pro nejlepší výsledky se v den testu vyhněte kofeinu a alkoholu, dehydrataci, nadměrného pití tekutin a počkejte až je močový měchýř plný.[8]
 3. 3
  Přečtěte výsledky testu. Vymočte se na testovací proužek a počkejte na novou linku, která se ukáže na monitoru. Linka, která je stejně tmavá jako kontrolní linka znamená, že pravděpodobně ovulujete. Slabá linka není spolehlivý indikátor.
  • Ovulační testy přesně předpoví hladinu LH v moči, ale nárůst LH trvá jen 24- 48 hodin a dává vám jen malý prostor ho určit. Je doporučováno více metod na zjištění ovulace.
  • Některé testy mohou pracovat rozdílně, zkontrolujte instrukce. Například se budete muset vymočit do kalíšku a do toho test namočit, nebo symbol ovulace bude smajlík místo linky.[9]
 4. 4
  Opakujte, jak potřebujete. Testujte se denně během nejpravděpodobnějších částí vašeho cyklu, jak je popsáno v části s kalendářem. Pokud jste se netrefily do ovulace v předešlých cyklech, zvažte ovulační test 2x denně.[10]
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Rozpoznání neplodnosti

 1. 1
  Soustřeďte se na nedostatek předpokládaných změn. Použitím bazální teploty, ovulačního setu, nebo metody hlenu děložního hrdla, možná zjistíte, že nemáte očekávané změny, které se vztahují k ovulaci a k normálnímu menstruačnímu cyklu. Jednotlivá událost nemusí nutně znamenat, že jste neplodná; může to například znamenat, že jste neurčily nástup LH použitím ovulačního testu. Pokud se ale objeví nesrovnalosti ve více cyklech, nebo pokud máte kratší prostor pro otěhotnění, můžete postupovat podle kroků níže.
 2. 2
  Navštivte lékaře. Najděte si porodníka/gynekologa nebo endokrinologa, provede vám podrobnější testy, než jsou domácí metody.[11] To může znamenat krevní testy na hladinu progesteronu a ostatních hormonů, nebo testy na odhalení abnormalit ve funkci štítné žlázy nebo hladiny prolaktinu, pokud si váš lékař myslí, že je to pravděpodobné. Ultrazvuk může pomoci ukázat abnormality v reprodukčním systému, které mohou mít vliv na ovulaci.[12]
 3. 3
  Doporučuje se také test vašeho sexuálního partnera. Muži mohou být také testování na neplodnost. Obvykle to začíná testováním spermií a pokračuje ultrazvukem na vyloučení možných problému s mužským reprodukčním systémem .[13]
 4. 4
  Zeptejte se na léčbu. Pokud má lékař dojem, že jste neplodná kvůli anovulaci (nepřítomnosti ovulace) může doporučit několik léků v závislosti na vašem stavu. Nemyslete si, že nemožnost otěhotnění je v důsledku nedostatku ovulace bez oficiální diagnózy, protože je mnoho dalších možností. Váš lékař by měl také vyšetřit možnost blokovaných vejcovodů, problémy se spermiemi, problémy dělohy, problémy s oplodněním vajíčka a s věkem související pokles v kvalitě vajíček.
  Reklama

Tipy

 • Můžete získat hrubý odhad vaší ovulace počítáním 14 dní zpět od konce cyklu, ovšem chybný rámec tohoto výpočtu je +- 3 dny
 • Pokud vypočítáváte ovulaci, ale nebyla jste úspěšná s otěhotněním šest měsíců nebo více, navštivte vašeho porodníka- gynekologa nebo endokrinologa pro další vyšetření, zvláště pokud je vám více jak 35 let. Můžete mít problémy s plodností vzhledem k problémům s mužským spermatem, nebo problémy funkční jako neprůchodnost vejcovodů.
 • Čím déle kontrolujete váš cyklus, tím přesnější informace získáte. Pokud je vám více jak 35 let, nebo máte kratší dobu na početí z jiného důvodu, můžete si přát navštívit lékaře na začátku těchto metod.
Reklama

Varování

 • Sledování ovulace neumožňuje ochranu proti pohlavně přenosným nemocem.
 • Sledování ovulace není bezpečná metoda kontroly početí. Není možné určit ovulaci s úplnou přesností a spermie mohou přežít až sedm dní po sexu.
Reklama

O tomto wikiHow

Annette Lee, MD
Spoluautorem článku je :
Reprodukční endokrinolog
Spoluautorem tohoto článku je Annette Lee, MD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 7 528 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 528 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama