Jak vypočítat povrch kvádru

V tomto článku:Výpočet vzorcem 2ab + 2bc + 2acPovrch = 2B + OV

Kvádr je šestiboké těleso, které zná úplně každý – ano, je to tvar krabice. Myslete na krabici nebo na obyčejnou cihlu a budete přesně vědět, jak vypadá kvádr. Tento článek vám ukáže, jak vypočítat povrch kvádru.

1
Výpočet vzorcem 2ab + 2bc + 2ac

 1. 1
  Pochopte, co je to vlastně kvádr. Když se podíváte na obrázek níže, uvidíte, že kvádr má 6 stran. Každá strana je stejná, jako její protilehlá strana, takže ve skutečnosti tu je pouze šest základních obdélníků. Jednoduše si vypočítejte obsah každého z těchto tří trojúhelníků, sečtěte je, a pak vynásobte dvěma. Získáte tak povrch celého kvádru. Můžeme začít.
 2. 2
  Naučte se vzoreček. Pro vypočítání povrchu kvádru používáme vzorec: 2ab + 2bc + 2ac
  • Co to znamená? Řečeno polopatě, znamená to, že musíte vynásobit výšku délkou a výsledek pak vynásobit dvěma. Pak vynásobíte délku hloubkou a opět vydělíte dvěma. Nakonec vynásobíte výšku hloubkou a opět vynásobíte dvěma. Nakonec všechny tři výsledky sečtěte a máte odpověď na to, jaký je povrch vašeho kvádru. Projděme si to krok za krokem.
 3. 3
  Vypočítejte obsah základny kvádru. To je spodní část kvádru, vymalovaná žlutě. Vynásobte v tomto případě šířku hloubkou. První část vzorečku je 2ab, takže 2ab = 2*(4*5) = 2*(20) = 40
 4. 4
  Teď vypočítejte obsah jedné ze stěn. Na našem schemata je znázorněna fialově. Vynásobíte jednoduše výšku hloubkou. Prostřední část vzorečku je 2bc, tudíž 2bc = 2(5*3) = 2*(15) = 30.
 5. 5
  Nakonec vypočítejte obsah poslední stěny. Je ukázaná zeleně. Vzoreček pro tento výpočet zní 2ac, tedy 2ac = 2(4*3) = 2*(12) = 24.
 6. 6
  Teď to všechno sečtěte. 2ab + 2bc + 2ac = 40 + 30 + 24 = 94. Povrch tohoto kvádru je 94 čtverečních centimetrů.

2
Povrch = 2B + OV

 1. 1
  Naučte se vzoreček. Výpočet s pomocí obvodu základny děláme podle vzorce 2B+OV. Písmena znamenají následující:
 2. 2
  Použijte ten samý modelový kvádr jako v příkladu číslo jedna.
 3. 3
  Vypočítejte obsah základny (O). Uděláte to tak, že použijete vzorec 2ab = 2(4*5) = 20.
 4. 4
  Vypočítejte obvod. Obvod základny spočítáte jednoduše součtem strany a a strany b a vynásobením dvěma. Použijte vzorec 2a + 2b. Pokud použijeme náš modelový kvádr, bude to: 2(4) + 2(5) = 8 + 10 = 18.
 5. 5
  Dosaďte čísla do vzorce. V našem případě to bude:
  • 2B + OV = (2*20) + (18*3) = 40 + 54 = 94.

Tipy

 • Vypočítat povrch kvádru se může hodit v běžném každodenním životě častěji, než byste si mysleli. Využijete to například v kreativních projektech.
 • Kvádr je těleso se 6 stěnami, v geometrii nazývané konvexní polyhydron.
 • Vypočítat povrch kvádru se vám může zdát náročné, ale jakmile se lépe seznámíte se vzorečkem, bude to hračka.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 42 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Matematika

V jiných jazycích:

English: Find the Surface Area of a Rectangular Prism, Español: calcular la superficie del área de un prisma rectangular, Português: Calcular a Área da Superfície de um Prisma Retangular, Nederlands: Het oppervlak van een rechthoekig prisma berekenen, Русский: найти площадь поверхности прямоугольной призмы, Français: calculer la surface d’un parallélépipède rectangle, Bahasa Indonesia: Menghitung Luas Permukaan Prisma Segiempat, 中文: 计算长方体的表面积, ไทย: คำนวณหาพื้นที่ผิวปริซึมสี่เหลี่ยมมุมฉาก, हिन्दी: आयताकार घन के पृष्ठफल (Surface Area of Rectangular Prism) की गणना करें, العربية: حساب المساحة السطحية لمتوازي المستطيلات, 한국어: 사각기둥의 겉넓이 구하는 법, Tiếng Việt: Tính Diện tích Bề mặt Hình hộp Chữ nhật, 日本語: 底面が長方形の角柱の表面積を求める

Stránka byla zobrazena 4 965 krát.
Byl tento článek přesný?